Ig®Nobeļa jeb Š nobeļa prēmijas ik gadu piešķir par šķietami smieklīgiem izgudrojumiem un pētījumiem, kuri tai pat laikā liek arī aizdomāties. Bez tam tiek popularizēta zinātne: pētīt var ne tikai nopietnas lietas klasiskā izpratnē. Balvu piešķiršanas ceremonijas parasti apvienotas ar prezentācijām un demonstrācijām un nav sliktākas par labu humora šovu labā televīzijā. 2014. gada Ig®Nobeļa tēma ir “Food”, kaut arī balvas piešķīra visās nominācijās. Klasikā iegājuši tādi zinātniskie darbi kā ASV gaisa spēku pētniecības laboratorijas kolektīva Deitonā, Ohaio štatā ieteikums radīt ķīmisko ieroci „geju bumbuâ€, kas liktu karavīriem kļūt homoseksuāliem un vienam otru iekārot. Par šo piešķirta Miera balva 2007. gadā. Un tagad – pie šā gada laureātiem, kuri balvas saņēma Harvarda universitātē 18. septembrī.
Ig®Nobeļa balvu medicīnā piešķīra Detroitas medicīnas centra pētniekiem. Viņi pamatoja, ka deguna asiņošanas (Glancmaņa trombastēnija) gadījumā efektīvākais līdzeklis ir sabāzt degunā cūkgaļas strēmeles (tās, kuras pārdod lielveikalos likšanai uz sviestmaizēm). Cūkgaļa satur specifiskus koagulantus, bet lielais sāls daudzums uzsūc šķidrumu.
[“Nasal Packing With Strips of Cured Pork as Treatment for Uncontrollable Epistaxis in a Patient with Glanzmann Thrombasthenia” Ian Humphreys, Sonal Saraiya, Walter Belenky and James Dworkin, Annals of Otology, Rhinology and Laryngology, vol. 120, no. 11, November 2011, pp. 732-36]
[img]https://notepad.lv/userpix/28_44c5d19f00d541c399454762a3150b70_1.jpg[/img]
Balvu psiholoģijā saņēma pētījums par cilvēku gulēšanas paradumiem. Pamatots, ka tie, kuri vēlāk ceļas (pūces), ir vairāk tendēti uz narcisismu, vieglāk manipulējami un psihopātiskāki nekā cīruļi.
[“Creatures of the Night”>[/color]
Uzmanību visiem skautiem, sēņotājiem un ogotājiem! Jums noteikti noderēs čehu biologu atklājums (balva bioloģijā). Lai atrastu debespuses mežā, parasti meklē sūnas uz kokiem, to vainagu augšanas īpatnības, vai no kabatas izvelk viedtālruni ar GPS. Nācis klāt jauns paņēmiens: suns defekācijas procesā noorientējas atbilstoši Zemes magnētiskā lauka līnijām.
[“Dogs are sensitive to small variations of the Earth’s magnetic field” Vlastimil Hart, Petra Nováková, Erich Pascal Malkemper, Sabine Begall, VladimÃr Hanzal, Miloš Ježek, Tomáš Kušta, Veronika NÄ›mcová, Jana Adámková, KateŠ™ina Benediktová, Jaroslav ÄŒervený and Hynek Burda, Frontiers in Zoology, 10″>[/color]
Balva pārtikas rūpniecībā sasaucas ar veco latviešu zemnieku sakāmvārdu “Kur sūds – tur maize”. Pareizāk gan “Kur sūds – tur cīsiņš”. Tēmai ir milzīgs praktiskā pielietojuma potenciāls, kaut arī skan ne visai: “Fekāliju baktēriju jaunkultūras lietošana par probiotisku ieraugu cīsiņu fermentēšanā.”
[“Characterization of Lactic Acid Bacteria Isolated from Infant Faeces as Potential Probiotic Starter Cultures for Fermented Sausages” Raquel Rubio, Anna Jofré, Belén MartÃn, Teresa Aymerich, Margarita Garriga, Food Microbiology, vol. 38, 2014, pp. 303-311]
[img]https://notepad.lv/userpix/28_1e10ea0a2f5a418793170438521f2ebb_1.jpg[/img]
Japāņu zinātnieks Kijosi Mabuči intensīvi pētījis kāpēc cilvēks pakrīt uzkāpjot banāna mizai. Pētnieks noteica berzes parametrus gan starp banānu un kurpi, gan starp banānu un grīdu, un saņēma balvu fizikā. Profesora asistenti ilgi dzīvoja uz banānu diētas, jo to pētījumam vajadzēja ļoti daudz.
[“Frictional Coefficient under Banana Skin” Kiyoshi Mabuchi, Kensei Tanaka, Daichi Uchijima and Rina Sakai, Tribology Online 7, no. 3, 2012, pp. 147-151].
[img]https://notepad.lv/userpix/28_a3798d23fc7f4cbe9fba0d9e8dafef19_1.jpg[/img]
Toronto universitātes profesors Kang Lī pētīja cilvēku sejas, kas izveidotas uz kūkām un citiem ceptiem izstrādājumiem. Viņš atklāja, ka ieraugot seju vai citu nepazīstamu objektu – cilvēkam aktivizējas smadzeņu centri, kas atbildīgi par atpazīšanu (prēmija neirobioloģijā). Pētījumā konkrēti apskatīta iespējamība ieraudzīt Jēzus seju uz baltmaizes grauzdiņa.
[“Seeing Jesus in Toast”>[/color]
Norvēģi saņēma prēmiju bioloģijā par to, ka Š picbergenā pārģērba polārpētniekus par baltajiem lāčiem un pētīja, vai ziemeļbrieži no tādiem baidās.
[“Response Behaviors of Svalbard Reindeer towards Humans and Humans Disguised as Polar Bears on Edgeøya” Eigil Reimers and Sindre Eftestøl, Arctic, Antarctic, and Alpine Research, vol. 44, no. 4, 2012, pp. 483-9]
[img]https://notepad.lv/userpix/28_wal_2.jpg[/img]
Medicīnā veseli trīs nominētie pētījumi bija saistīti ar kaķiem: cilvēkiem, kuri mīl kaķus, esot lielāka nosliece uz depresiju. Runāšanās ar kaķiem varot būt depresijas pazīme. Bet tas nekādā gadījumā neesot pamudinājums atbrīvoties no saviem mājas mīluļiem – tā pediatrs Deivids Hanauers no Mičiganas universitātes.
[“Changes in personality profile of young women with latent toxoplasmosis” Jaroslav Flegr and Jan Havlicek, Folia Parasitologica, vol. 46, 1999, pp. 22-28] [“Decreased level of psychobiological factor novelty seeking and lower intelligence in men latently infected with the protozoan parasite Toxoplasma gondii Dopamine, a missing link between schizophrenia and toxoplasmosis?” Jaroslav Flegr, Marek Preiss, JiŠ™Ä±Ì Klose, Jan HavlıÌček, Martina Vitáková, and Petr Kodym, Biological Psychology, vol. 63, 2003, pp. 253–268] [“Describing the Relationship between Cat Bites and Human Depression Using Data from an Electronic Health Record” David Hanauer, Naren Ramakrishnan, Lisa Seyfried, PLoS ONE, vol. 8, no. 8, 2013, e70585]
Mājaslapa
[img]https://notepad.lv/userpix/28_hw_1.jpg[/img]