Puse Android ierīču 2016. gadā nav saņēmuši nevienu atjauninājumu

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Puse Android ierīču 2016. gadā nav saņēmuši nevienu atjauninājumu

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 13 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #162777
    samurajs
    Participant

    Puse no 1.4 miljardus lielā Android ierīču parka nav saņēmuši atjauninājumus vairāk nekā gadu – tā ziņo oficiālais Googles blogs. Statistika attiecas uz 2016. gada beigām un atspoguļo ekosistēmas attīstību. Pavisam atjauninājumus saņēma 735 miljoni viedtālruņi un planšetdatori, ko ražojušas 200 dažādas firmas.

    Google savu vainu no sevis noņem, jo regulāri izlaiž drošības un citus jauninājumus visām aktuālajām Android versijām, sākot ar 4.4.4 KitKat. Procentuāli šādu ierīču pasaulē šobrīd ir 86.3%. “Mēs lepojamies, ka puse viedtālruņu pagājušajā gadā saņēma atjauninājumus, bet tas tomēr ir par maz,” komentēja Android Security direktors Adrians Ludvigs.

    Paralēli Android sistēmām Google cīnās, lai programmu repozitoriju Play Store un citus lejuplāžu avotus atbrīvotu no kaitīgās programmatūras. Š obrīd tādu ir 0,016%, un panākts divkārtīgs samazinājums salīdzinājumā ar iepriekšējo 2015. gadu. Savukārt phishing programmu kļuvis par 73% mazāk.

    Kā raksta Wired, jaunināšana uz pēdējām Android versijām izraisa Googlei īstas galvassāpes. Ja Apples iOS 10 iznāca 3 nedēļas vēlāk nekā Android 7.0 Nougat, tad šobrīd jau 80% aifonu un aipadu ir saņēmuši jauno operētājsistēmu. Turpretī uz Android ar 7.0 Nougat var lepoties tikai nieka 3 procenti! Protams, šeit uzskaitītas tikai tehniski saderīgās ierīces.

    Googles dati arī var nebūt gluži korekti: kamēr iPhone atjauninās automātiski, Android ierīces piedāvā instalēt atjauninājumus. Pēdējos var arī noraidīt, ko liela lietotāju daļa arī dara pēc principa “ja strādā – neaiztiec”, vai “ka tikai kaut kas nenotiek”. Protams, ja lietotājam nerūp sava un savu datu drošība, tā ir viņa problēma.

    Protams, atjauninājumu neesamība ir pamatīgs akmens ražotāju dārziņā. Pēdējie uztaisījuši fantastisku fragmentācijas “zoodārzu”. Ja ņemam kaut vai tikai vienu pašu Samsung, tam šobrīd ir 13 aktuālas mobilās ierīces un ap 200 lokalizācijas variantu katrai no tām. Pavisam tātad sanāk ap 1500 Android versiju tikai šim vienam ražotājam.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_de8622131007de087bf7b9d71ceee504_1.jpg[/img]

    #329162
    richijs
    Participant

    Nez kas viņu izpratnē ir kaitīgas programmas? Tādas, kas vispār telefonu padara nelietojamu? Jo pašlaik 80% play veikalā programmas to vien dara, kā spiego. Pat lukturīša programma pieprasa zvanu, sms u.c tiesības…

    #329163
    samurajs
    Participant

    Tās pielaides app’iem vajag, lai rādītu personalizētu reklāmu. Izstrādātāji uz to uzvārās. Sākot ar Android 6 liekās pielaides var tīri smuki apcirpt.

    #329164
    MeistarsUnVergs
    Participant

    Pašam ir 4.3 versija, ģimenē otram telefonam ir 1.6 versija. Princips “ja darbojas, neaiztiec” šīm PDA ierīcēm ir tieši laikā. Nu un kas, ja to var atsevišķos gadījumos uzhakot? Tie uzstādāmie appi, tai skaitā tas pats WhatsApp, spiego. Ar XPrivacy var apgraizīt permīcijas vai randomizēt programmas nolasītos datus no telefona arīvecākām versijām.

    #329165
    uldics
    Participant

    Gūgles dārziņā ir gan akmens. Un tūrisma ievērības cienīgs. Ja OS būtu no dzelžiem neatkarīga, tādu problēmu nebūtu. Kāpēc uz jebkura PC var uzlikt praktiski jebkuru Linux distributīvu, un nevienam nav problēmas ar vecām versijām? Bet Androīdam vajag speciāli dzelzim sagatavotu image? Mobilajiem ta čipu dažādība desmitreiz mazāka nekā desktopiem. Š ito sakārtos, būs arī lunkanība mainīt, apdeitoties utt., negaidot uz ražotāju demences iestāšanos, lai pārstrādātu savus images kaut kādiem garantijas beigu modeļiem, kamēr jaunos neviens nepirks. Te arī ir planned obsolescence. Tev būs gribēt pirkt jaunu!

    #329166
    MeistarsUnVergs
    Participant

    PC un x86 arhitektūra ir universāla, tāpat kā OS ielādes un uzstādīšanas process. Mobilajām ierīcēm OS ntiek uzstādīts (instalēt), tā vietā ir gatavs image, kuru uzflešo. Datoram konkrētā OS konkrētiem dzlžiem tiek pieldzīta instalācijas brīdī. No cita datora noklonēts image visticamāk nestrādās jaunā datorā, kuram atšķirīgi dzelži.

    #329167
    nevertell
    Participant

    Vienīgais, kas ir nepieciešams instalācijas brīdī ir būtloadera instalācija. Visam pārējām jāstrādā ar defaultajiem draiveriem. Viss pārējais ir tufta. Tādā ziņā varētu teikt, ka OS instalācijas process uz datora neatšķiras ne ar ko no būtloadera instalēšanas un OS flash’ošanas uz Android.

    Aber iemesls kāpēc Androidu nevar brīvi instalēt katram devaisam virsū ir tāds, ka katrs devais ir atšķirīgs. IBM PC platforma ir labi definēts standards. Andždroīda trubas katrs taisa, kā sanāk. Draiveri tiek rakstīti nevis lietotājiem, bet platformu izstrādātājiem – some assembley required. Kernelis nav mainline, un nav pat mainline ar AOSP gandrīz visiem devaisiem.

    #329168
    MeistarsUnVergs
    Participant

    OS uzstādīšana īstiem datoriem un embedded ierīcēm ir atšķirīga jau no Windows CE un PalmOS laikiem. Android iekārtas ir tas pats PDA.

    Painteresējies kas fonā neredzot notiek OS instalācijas brīdī. Protams, būtu labi, ja arī uz Andoid būtu iespēja bootot jebkuru saderīgo OS kā datoriem, bet tas nav tā kādā veidā strādā embedded ierīces. Sīkāk gan nemācēšu paskaidrot, jo neesmu tāda līmeņa speciālists.

    Un es neattaisnoju to gemaroju kas darās ar Google Gemaroid darbinātām ierīcēm, es tikai norādu kāda tagad ir situācija un kā tas darbojas.

    #329169
    nevertell
    Participant

    Gribi teikt, ka palaišanās no kautkāda īstermiņa datu nesēja nevis parastās sistēmas partīcijas, un ar iebūtoto kodu tu iekopē kautko sistēmas partīcijā un pasaki būtloader’im, ka jālasa kods iekšā no kāda noteikta offseta noris konceptuāli savādāk uz IBM PC platformām nekā uz dajebkā cita ? TWRP būtloaders dzenās uz diezgan daudz ierīcēm, starpība starp katru specializēto TWRP build’u ir tāda, ka tas ir pielāgots katrai platformai – devaisu draiveri pa lielam katram savi, lai varētu zīmēt uz ekrāna un I/O draiveri un apziņa, kur tad var piekļūt ROM’iem.

    Vienīgā starpība ir tāda, ka IBM PC ir standartizēta platforma, bet PDA visi ir drusku citādāki. Nekas netraucētu man palaist ARM’a linuxi uz kāda no Nexus devaisiem, tik cik būtloaderis un kernelis bišku jāpiekonfigurē. Tikai kāpēc lai es lietotu operētājsistēmu, kas neprot ne zīmēt uz ekrāna, ne pieslēgties tīklam un pie viena vēl neapzina visus enerģijrijības pasākumus, ko Nexus ierīce varētu atbalstīt?

    #329170
    MeistarsUnVergs
    Participant

    Nu pats atbildēji uz savu jautājumu. Problēma ir devaisu draiveros un instalēšanas procesā, kas nav uztaisīts kā nākas. Te ir akmens ražotāju lauciņā, kas kā skopi bērnudārznieki nedalās ar konfektēm, šajā gadījumā ar detalizētām tehniskajām specifikācijām.

    Starp citu lietoju Galaxy S oriģinālās firmwares. Citās ļoti pietrūkst Samsung fīčas, kā piemēram ekrāna neizdzišana kamēr uz to skatās utt. Pārējo lieko atslēdzu roototam telefonam.

    #329171
    Brutto
    Participant

    Symbian-am vairs nav atjauninājumu, tā kā pareizākā atbilde – “Man nedod atjauninājumus”, jo „dumjtālrunis” arī gluži nav. 😛

    #329172
    iKey
    Participant

    Š…ugas izplatībai var veltīt atsevišķu rakstu. Bet pāris vārdos: Lai būtu oficiāls supports no gūgļa puses, dzelžiem ir jānodrošina Vulkan API, kuru atbalsta 808-ā kvalka un jaunāki un radniecīgi SoC. 808-ais Sneps nebija tik pijārots, kā “karstais” 810, bet ražotāji pieturējās pie pārbaudītām vērtībām: taisot jaunos flagmaņus ar 800 un 801 (Xperia Z1 -> Z2 -> Z3. un citi ražotāji tāpat uzvedās), un pagaidot kad Kvalkomms izārstēs visas 810-tā Snepa bērnu slimības vai vai arīuzvīlējot jaunāku un labāku SoC.

    Bez tam, Gūglis arī smagi samelojās – solija, ka sākot ar Android 4.4 (kitkets) būšot modulārs, un varēs saņemt šādus tādus ielāpus, neatkarīgi no ražotāja, un ko praksē redzu? tikai GAPPS tika saskaldīts pa daļām un segmentiem.

    Also, kā likums, gandrīz ražotāji “aizmirst” par saviem flagmaņiem jau pēc 18 mēnešiem.

    #329173
    msh
    Participant

    Man pie dirsas mazas ragaviņas… Plakanais darbojas – nu kādus man vēl viņam atjauninājumus?

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 13 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā