Sākumlapa › Forumi › Hardware › Atmiņas (HDD, RAM, Flash) › RAID5 – 10x ātrāk
RAID5 – kā dabūt 10x reizes lielāku ātrumu par to pašu cenu.
Iesākumam dažas tēzes, lai var izsekot manam domu gājienam:
1) Disku ātrums ievērojami ietekmē OS darbības ātrumu.
2) Tātad ātrākam kompim jālieto ātrie diski.
3) Ä€trie diski ir dārgi un bieži vien ar mazu ietilpību (Raptor).
4) Otrs veids kā uzlabot ātrumu ir vairāku disku lietošana paralēli (piem. RAID0 jeb stripe).
5) Vairāku disku lietošana ievērojami samazina datu drošību, RAID0 gadījumā nomirstot vienam diskam, visi dati pagalam.
6) RAID1 uzlabo datu drošību (bet samazina ātrumu). RAID10 – kombinācija no RAID0 (ātrums) un RAID1 (drošība), bet vajag 2x vairāk diskus – dārgi.
7) Ir kompromiss – RAID5 – teorētiski vajadzētu strādāt ātri un droši… bet prakse rāda, ka rakstīšanas ātrums ir ļoti slikts uz onboard kontrolieriem, bet krutie RAID5 kontrolieri ir dārgi.
Atgādināšu “uz pirkstiem†kā darbojas RAID5. Pieņemsim, ka mums ir 3 gab. 1TB diski. Tad mums būs pieejami 2TB datiem (trešais disks rūpējas par drošību – jebkurš viens disks no tiem trīs var nomirt, bet dati vēl joprojām būs pieejami – nomaini beigto disku un kontrolieris pats atjaunos datus).
Aprēķini rāda, ka RAID5 ir ievērojami drošāks risinājums par vienu lielu disku. Un mēs “zaudējam†tikai vienu disku – 3 gab. 1TB diski – pieejami 2TB; 5gab. 1TB diski – pieejami 4TB. Nelaime tikai tajā rakstīšanas ātrumā (lasīšanas ātrums ir ļoti ok).
Ierokoties dziļāk teorijā par RAID5, izdevās atrast shēmu kā teorētiski varētu ievērojami uzlabot to rakstīšanas ātrumu. Bet prakse mūsdienās reti sakrīt ar teoriju… bet šoreiz sakrīt. Pusi dienas googlējot izdevās atrast džeku, kas arī zina teoriju un ir to pārbaudījis… un rezultāti ir super.
Es arī to pārbaudīju – tiešām strādā (pārbaudīts uz mātēm ar nVidia čipsetu). Tātad – ņemam 3 gab. lētus diskus. Katram transfere rate ir ap 80MB/sec. Pareizi visu saliekot, RAID5 transfere rate ir 160MB/sec. gan uz lasīšanu, gan uz rakstīšanu.
Tiem, kas negrib rakties teorijā – īss izklāsts.
1) Š…emam 3 vienādus diskus un māti ar nVidia čipsetu (par citiem čipsetiem man datu nav).
2) RAID5 stripe size liekam 32kB;
3) Formatējam diskus ar klastera izmēru 64kB (ar W7. Ar XP vēl jāņem vērā alignment).
4) Liekam virsū W7 un viss rullē.
Piezīme 1 – pie lieliem partīciju izmēriem XP sāka bremzēt (NTFS problēma), tāpēc sistēmas partīcijas nevajadzētu taisīt pārāk lielas (ieteicams zem 0.5TB). Ar W7 šīs problēmas neesmu pārbaudījis.
Piezīme 2 – ja ir 5 diski, tad straips=16kB, cluster 64kB.
Š o metodi izdomāju/uzraku gadus 2 atpakaļ, bet, cik esmu runājis ar adminiem, neviens par to nav dzirdējis. Praktiski to pielietoju Siguldas Valsts Ä¢imnāzijā – pirms tam servaks totāli bremzēja (bija 4 diski – nācās vienu izņemt), tagad iet ok.
Š ī metode ir izmantojama arī citiem RAID līmeņiem – stradiem uztaisīju servakus ar RAID1 (mirror), saskaņojot klastera izmēru un alignmentu ar straipa izmēru – rezultāti labi.
Piebildīšu vēl, ka RAID5 ir izmantojams arī parastajiem datoriem, ne tikai serveriem.
Ob1 (Obi-Wan Kenobi)
P.S. Adminiem – ja nu sadomāsiet šo textu pielikt pie rakstiem, tad nenesīšu to nost, jo esat saveduši kārtībā foruma noteikumus.
Ja nu tomēr ext4, tad vismaz noalignē partīcijas.
Neesmu iedziļinājies raidā, bet ziņkāre nomāc šoreiz…
1. disks – Pirmā puse no 64k = 32k
2. disks – Otrā puse no 64k = 32k
3. disks – Pirmā puse XOR otrā puse (arī = 32k)
Ja nomirst, piemēram, 1. disks, tad 2.disks XOR 3. disks atjauno 1. diska saturu.
Preses relīzes