Vai atceramies Roberta Š eklija fantastisko stāstu “Watchbird”? Acīmredzot līdzīga ideja ienāca galvā izgudrotājiem, kuri izveidoja jaunfirmu “Rapere”. Pasaulē ar katru dienu lidinās aizvien vairāk bezpilota kvadrokopteru. Tas, ka Latvijā tos vēl maz redz – saistīts vienīgi ar dzīves līmeni. Skaidrs, ka ne visiem dronu īpašniekiem ir labdabīgs mērķis vienkārši palidot; daudziem kvadrokoptera iegāde asociējas ar ziņkārīgā garā deguna pagarinājumu. Pret dronu spiegošanu nepasargā ne augstie žogi ap privātīpašumiem, ne nikni sargsuņi. Tāpēc radusies nepieciešamība apkarot šos spiegus. Jāņem arī vērā, ka pats efektīvākais rīks – snaipera šautene – ne katram ir pieejams.
Drons-pārtvērējs Rapere apgādāts ar 12 zemas izšķirtspējas 90 fps kamerām, kas kalpo spiegu atrašanai. Pēc izstrādātāju teiktā – varot nekļūdīgi atšķirt kvadrokopteru no putna. Kad mērķis atrasts, Rapere pielido klāt pārkāpējam, uzlido virs tā un sinhronizējas. Tiklīdz abi lidaparāti atrodas precīzi viens virs otra, sargputns nomet auklas gabaliņu. Pēdējais aptinas ap pārkāpēja propelleru, un sliktais drons kā akmens krīt lejā.
Š ai gadījumā lielākās problēmas varētu būt ētiskas dabas: kā nekā Rapere radīts ar mērķi iznīcināt svešu īpašumu. Pats sargputns ir legāls, bet tā izmantošana ne visai, un var novest pie tiesu prāvām. Jāpiebilst, ka izstrāde patlaban norisinās tikai laboratorijā, izmēģinājumi lauka apstākļos vēl tikai gaidāmi. Sakarā ar navigācijas un skaitļošanas bloka lielo energopatēriņu drons spēj lidot tikai 2 minūtes – tas gan pietiekami vienai pārtveršanas epizodei. Arī prognozētās Rapere izmaksas ir ievērojamas, kas varētu ierobežot tā pircēju loku. Tomēr, ja projekts attīstīsies, mēs varam kļūt par lieciniekiem īstam dronu karam.
[img]https://notepad.lv/userpix/28_2_1.png[/img]
[img]https://notepad.lv/userpix/28_3_3.png[/img]
[img]https://notepad.lv/userpix/28_4_2.png[/img]
Mājaslapa