Robotus māca sist cilvēkus "pareizi"

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Robotus māca sist cilvēkus "pareizi"

Tiek skatīts 2 ierakstu – 1 līdz 2 (no 2 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #161532
    samurajs
    Participant

    Mūsdienās cilvēka saskare ar dažādiem robotiem rūpnīcās notiek uz soļa. Lai neatkārtotos nesenais Volkswagen incidents, kad cilvēks, kurš mēģināja noregulēt robotu, gāja bojā, jo tika saspiests pret tērauda plāksni, vācu zinātnieku grupa ar Rolandu Bērensu priekšgalā veic pētījumus. To mērķis ir noskaidrot, ar kādu spēku mašīna drīkst mijiedarboties ar cilvēku, ja kaut kādu iemeslu dēļ tas kļūst neizbēgami. Eksperimentiem tika algoti brīvprātīgie, kurus robots sita pa rokām un pleciem. “Eksperimenta trusīšiem” bija jānovērtē sāpju sajūta pēc 10 baļļu skalas. Ja rādītājs pārsniedza 5, testu apturēja, un cilvēku tūlīt izmeklēja ar ultraskaņas ierīci, lai nepieļautu veselības problēmas.

    “Optimāli ir nepieļaut mašīnas kontaktu ar cilvēku. Bet ja kontakts ir noticis, tad cilvēkam jāspēj nākamajā dienā ierasties darbā maksimums ar zilumu, nevis gulēt ar lūzumiem vai plēstām brūcēm,” stāsta Bērenss. Komanda strādā pie CoBots (Collaborative robots) drošības uzlabojumiem. Tās ir mašīnas, kas īpaši konstruētas darbam cilvēku tuvumā. Bīstamās situācijās tās samazina apgriezienus vai pilnīgi apstājas. Tomēr apturēt visu līniju ne vienmēr ir racionāli – dažreiz pieļaujams neuzmanīgu regulētāju mazliet iebukņīt, ja izveidojas tāda situācija. Visgrūtāk esot definēt tehnikas uzvedību tad, ja tā strādā ar asmeņiem, zāģiem utml. instrumentiem.

    Paši brīvprātīgie nemaz tik ļoti nesūdzas. Viens no viņiem, Bernšteins, pēc 500 N stipra sitiena saņemšanas plecā saka, ka tas neesot bijis tik traģiski. Ilgāk sāpot sitieni pa plaukstu. Salīdzinājumam – smagā svara bokseris spēj iesist ar 5000 N spēku.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_1x1_2.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_1x2_1.jpg[/img]

    Bloomberg

    #321468
    Andron MacBeton
    Participant

    Pilnīgi debīla laika izķērnāšana.

    Lienot būrī nav lielāki riski par parastu ložņāšanu pa gumijas lenti, līšanu cauri izbēršanas tačkai, sēdēšanu uz paletes kas uzbāzta fork-liftam.

    Apkārt parasti ir “stop-krāni”, tās dzeltensarkanās pogas, nu nospied divas-trīs kamēr neapturot programmu lien iekšā kautkur. Ja aparāts ir defektīvs, tad izsauc automātiķi!

    Dēļ pāris stulbeņiem tagad sāks sarežģīt tā jau sarežģītos PLC un SCADA softus? Jā, tas noteikti padarīs galaproduktu lētāku. Ta jau labāk reizi gadā kāds lohs piedalās dabiskajā atlasē…

Tiek skatīts 2 ierakstu – 1 līdz 2 (no 2 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā