ROILA – valoda komunikācijai ar robotiem

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas ROILA – valoda komunikācijai ar robotiem

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 13 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #151693
    samurajs
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/userpix/28_roila_1.jpg[/imgl]Eindhovenas tehnoloģiju universitātes (Eindhoven University of Technology, Holland) zinātnieki veido īpašu valodu, kas būtu piemērota verbālai komunikācijai ar robotiem. Valodai dots nosaukums ROILA (Robot Interaction Language). Vārdi un frāzes tiek veidotas pēc maksimāla viennozīmīguma principa, lai teikto nevarētu pārprast. Piemēram, vienkārša frāze “Man patīk augļi” robotvalodā skanēs Pito loki wikute tuji. Komanda “Atnes man pudeli” skanēs kā Butij pimo lupuma, bet “Es varu iet pa kreisi vai pa labi” – Pito leto fosit webufo buno besati.

    [imgr]https://notepad.lv/userpix/28_173008_1.jpg[/imgr]Valodā ROILA ir ap 850 vārdu, kas ietver lietvārdus, darbības, īpašības vārdus, kā arī 4 vietniekvārdus Es, Tu, Viņš, Viņa. ROILA veidošanā izmantota Ä€frikas valodu, holandiešu un angļu valodas sintēze.

    Skeptiķi gan apgalvo, ka cilvēki negribēs šo valodu mācīties, bet gaidīs, līdz roboti spēs atpazīt parastās cilvēku valodas.

    ROILA mājaslapa

    #241938
    deivs001
    Participant

    Laikam dažiem gudriem prātiem ir vēlme izdomāt savu valdu, lai būtu piepildīts sapnis. Š aubos vai kāds patērētajs, kas būtu spējīgs iegādāties robosulaini vēl gribētu mācīties valodu, lai ar to sazinātos, kā arī vārdnīcu būtu par slinku atvērt, jo pa to laiku jau būtu pats aizgājis līdz ledusskapim un paņēmis aukstāko, sev tīkamāko alus bundžu.

    Pagaidām izskatās pēc liekas enerģijas izšķērdēšanas.

    #241939
    Crow
    Participant

    Gīki vienmēr bijuši uz valodu izdomāšanu no zila gaisa. Klingons un avatardu valoda ir labi piemēri. Ko darīt nav dažiem tur. Pie lāpstām, davaj 😀

    #241940
    Cashalot
    Participant

    ņemot vērā, ka uz pasaules eksistē kaudze valodu, šis risinājums ir diezgan universāls. nav nepieciešamības censties piedabūt, lai robots atpazītu vārdu “koks” 30+ valodās. ietaupās nauda un resursi. + cilvēkiem nav nepieciešams robotu izmantot kā labāko draugu sarunām (ar izņēmumiem). tie ir paredzēti kādam konkrētam darbam, un tātad arī tikai konkrētus vārdus un frāzes vajadzēs apgūt, kas, manuprāt, nav sarežģīti…

    #241941
    aoma
    Participant

    Un tad roboti sačukstoties sev pašiem vien zināmajā valodā izveidoja aliansi pret cilvēkiem un apokalipse varēja sākties 😀

    #241942
    bumbulis
    Participant

    Cashalot wrote:

    ņemot vērā, ka uz pasaules eksistē kaudze valodu, šis risinājums ir diezgan universāls. nav nepieciešamības censties piedabūt, lai robots atpazītu vārdu “koks” 30+ valodās. ietaupās nauda un resursi. + cilvēkiem nav nepieciešams robotu izmantot kā labāko draugu sarunām (ar izņēmumiem). tie ir paredzēti kādam konkrētam darbam, un tātad arī tikai konkrētus vārdus un frāzes vajadzēs apgūt, kas, manuprāt, nav sarežģīti…


    Pilnībā Tev piekrītu, savādāk tie paši iepriekš minētie patērētāji varēs mācīties “made in china” valodu un tad brīnīties, kapēc robots cenšas no kaimiņu suņa suši uztaisīt.

    #241943
    msh
    Participant

    Cashalot wrote:

    ņemot vērā, ka uz pasaules eksistē kaudze valodu, šis risinājums ir diezgan universāls. nav nepieciešamības censties piedabūt, lai robots atpazītu vārdu “koks” 30+ valodās. ietaupās nauda un resursi. + cilvēkiem nav nepieciešams robotu izmantot kā labāko draugu sarunām (ar izņēmumiem). tie ir paredzēti kādam konkrētam darbam, un tātad arī tikai konkrētus vārdus un frāzes vajadzēs apgūt, kas, manuprāt, nav sarežģīti…


    Š itas aktuāls tāpat ir tikai latviešiem, normāli pietiktu ar angļu valodu 😀

    #241944
    Brutto
    Participant

    Savulaik esperanto bija modē, nākotnē varbūt tā būs Roila:)

    #241945
    TokRa
    Participant

    Prātā nāk līdzība ar https://en.wikipedia.org/wiki/Toki_Pona

    #241946
    usins
    Participant

    Tāda ķipa kā vergu (robotu) valoda. No vienas puses es labāk to āfrikāņveidīo mācos ,nekā mēģinu latviskotos terminus šim bērt iekšā. Zin, padod man pogli vai beidzē manu datoru… 😀

    #241947
    akms47
    Participant

    Esperanto, protams vēl aizvien dzīvo (es ar vēl pāris vārdus un skaitīt māku), bet par popularitāti runāt….

    Tas pats būs ar šo. Vieglāk bija izmantot pāris starptautisko valodu.

    Piem. Schnelle bļaģ right, schnelle bļaģ left. Go bļin nach …. Hause. 😉

    #241948
    ob1
    Participant

    Š āda valoda sen jau bija vajadzīga. Cilvēku valodas ir pārāk neviennozīmīgas.

    Kaut vai frāze “es neko nedaru” – ko īsti tā nozīmē?

    #241949
    shady
    Participant

    Domāju, ka tas ir tikai sākums, eksperimenti, lai kādreiz sasniegtu augstāku robota līmeni un komunikāciju savā starpā. Ä€frikāņu, latīņu, pokemonu – pilnīgi vienalga,tāpat tā nākotnē nebūs. Visticamāk radīsies vēl specifiskāka valoda, tad tā jaukta kopā ar kādu no globālajām valodām (angļu) un līdz sasniegs normāli eksistējošu cilvēkvalodu atbalstu, pēc tam jau varēs ķerties valodas atbalstam dažādiem reģioniem.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 13 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā