Spēļu vēsture: TETRIS

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Spēļu vēsture: TETRIS

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 24 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #151266
    samurajs
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/userpix/28_tetris_1.jpg[/imgl]Droši vien nebūs neviena, nedz jauna, nedz veca, kurš kaut reizi nebūtu uzspēlējis Tetri. Bet reti kurš zinās, ka spēlīte radīta bijušajā PSRS. Aleksejs Pažitnovs spēli izveidoja 1984. gadā uz skaitļotāja “Elektronika-60”. Acīmredzot PSRS neatzina tādas lietas kā spēlītes, pirmās dividendes par savu izgudrojumu Pažitnovs sāka saņemt tikai pēc sešiem gadiem. Pa to laiku Tetri ekspluatēja jau visi, kas to vēlējās. Visticamāk tieši šā iemesla dēļ Pažitnovs kļuva par rūdītu OpenSource pretinieku.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_126091_1.jpg[/img]

    Kad Tetris nokļuva Austrumeiropā, ungāru inženieri uzreiz ņēmās pie īpašas versijas izstrādāšanas Apple II un Commodore 64. Programmēšanas kompānijas Andromeda vadītāju Ričardu Š teinu spēle tā sajūsmināja, ka viņš tiesības uz Tetra PC versiju pārdeva saviem angļu un amerikāņu kolēģiem ātrāk, nekā sazinājās ar pašu autoru Pažitnovu.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_1tetr1_1.jpg[/img]

    Tetris ļoti ātri kļuva par kulta spēli. Pēc brītiņa starp Š teinu, Pažitnovu, un PSRS sākās strīdiņš par autortiesībām. To atrisināja tā: Š teinam atstāja tiesības uz Tetra PC versiju, bet viņš zaudēja privilēģiju izlaist un tirgot šo spēli konsoļu veidā. Starp citu, šā līguma visi punkti tā arī netika izpildīti.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_tetrisattack_1.png[/img]

    Ir viedoklis, ka spēli pa īstam populāru padarīja Nintendo ar savu GameBoy. Lai iegūtu tiesības to tirgot, Nintendo nācās vest smagas sarunas ar PSRS un tiesību īpašniekiem. Kompānija piedāvāja milzīgu naudas summu (vienu no lielākajām spēļu vēsturē), un panāca savu.

    Š odien Tetris ir visvairāk pārdotā spēle pasaulē – kopš 1995. gada tā ir lejuplādēta vairāk nekā 100 miljonus reižu. Un pateicoties Electronic Arts, tai ir iespējas atdzimt no jauna. Tiek veidota īpaša, Apple iPad sensoru ekrānam pielāgota versija. Iespējams, ka šī spēle vēl pārdzīvos mūs, to spēlēs mūsu bērni un mazbērni.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_fullscreentetris_1.jpg[/img]

    Avots

    #236280
    Jaunzems
    Participant

    Quote:

    Š odien Tetris ir visvairāk pārdotā spēle pasaulē – kopš 1995. gada tā ir lejuplādēta vairāk nekā 100 miljonus reižu.


    otrs saka, ka PacMan, trešais, ka Supermario… kurš tad?

    #236281
    Loading
    Participant

    PacMan un Supermario nav pieejams uz tām mazajām spēļu konsulēm, kuras var nopirkt tirdziņos pa 99 santīmiem.

    #236282
    buipisLV
    Participant

    Jebkurā gadījumā – Tetris, Pac-Man, un Super Mario ir tās spēles, kas ir daudz populārākas un daudz pārdotākas par visām pārējām spēlēm, jo šīs spēles zin gan mazi bērni, gan vecas omes.

    #236283
    daGrevis
    Participant

    Aha. Galvenais jau ir ideja! 🙂 Viegli saprast kā jāspēlē, spēlē tik un tas radīs azartu! Patiks visiem. 🙂

    #236284
    Imhoteps
    Participant

    Kā es kapāju tetri 92.-jā, kad tiku pie Macintosh Classic! NumPads asiņoja :warn:

    #236285
    80MXM08
    Participant

    Normālus rakstus jau nevar ielikt, vai ne? Tik liek kkādus rakstus par kkādiem tetriem un pacmaniem – KURU TAS INTERESĒ???

    #236286
    spriizha
    Participant

    Mani un daudzus citus. tas ka tava izlutinātā un izskalotā smadzenīte meklē tikai kko jaunu un orģinālu nenozīmē, ka viss vecais ir visiem zināms, neinteresants un mēsls.

    p.s.

    tāpat – viss jaunais ir labi aizmirsts vecais..

    #236287
    Wallaby
    Participant

    Mani tas interesē, un vēl vismaz 4 cilvēkus. Ar to pietiek. Ja nepatīk, tev ir tiesības šo visu nelasīt, kā arī aiziet uz delfiem un TVnetu un uzprasīt, kuru interesē tas, ko viņi raksta. Vai uzraksti uz izdevniecību Zvaigzne, kuru interesē grāmatas, ko viņi izdod.

    80MXM08, tu neesi pat putekļa vērtībā *sigh*

    #236288
    daGrevis
    Participant

    Mani interesē. 🙂 Es domāju, ka daudzus interesē, bet, protams, ko nozīmē viena viedoklis. 🙂

    [spoil]

    Daudz! 😛

    [/spoil]

    #236289
    Daivana
    Participant

    Paldies, ļoti interesanti.

    #236290
    Edžus
    Participant

    80MXM08 wrote:

    Normālus rakstus jau nevar ielikt, vai ne? Tik liek kkādus rakstus par kkādiem tetriem un pacmaniem – KURU TAS INTERESĒ???

    Tikai tādiem *** kā Tev nav sajēga, ka lai attīstītos ir bik’ no vēstures jāzina arī…

    P.S. Tādi *** arī mēģina divriteni izgudrot no jauna… :D:D:D

    Iztiksim bez personīgiem apvainojumiem. /daGrevis/

    #236291
    izredzētais
    Participant

    diez vai ir tāds raksts kurš interesēs visus 100% lasītājus .. 🙂 arī es ar interesi šo rakstiņ u izlasīju. būs ar ko kādā sarunā par tetri paspīdēt 😀 😀

    #236292
    Aldis
    Participant

    +/- zināju šo vēsturi, tomēr bij interesanti palasīt un konkretizēt… forša spēle! 🙂 Uzrauju ik pa laikam tetra modifikāciju – tetcolor 🙂

    Un tādus p0k3mopšus ka 80MXM08 nav jēga klausīt, pats veido spēļu serverus, un spēlē spēles nezinot vēsturi 😀 Tik pat labi, pēc 10 gadiem pateiks ka LineAge2 ir vecs un stulbs, noteikti metīsies aizstāvēt 😀 😀 whatever.. stulbi 😀

    #236293
    iKey
    Participant

    80MXM08 kuš, kuš, pievaldi pirkstus.

    tīri normāls raksts. Rainis izteicās: “Nezināsi nākotni bez pagātnes” (vai kkā tamlīdzīgi

    #236294
    emiv
    Participant

    un mani arī interesē , nekad nebūtu domājis ka PSRS cilvēks izdomājis tetri

    #236295
    Evers
    Participant

    Arī ar interesi rakstu izlasīju, tetris man bija pirmā elektroniskā spēle, elektroņika, kur vilks ķēra olas, manā pusē nebija īpaši populāri.

    #236296
    80MXM08
    Participant

    emiv wrote:

    un mani arī interesē , nekad nebūtu domājis ka PSRS cilvēks izdomājis tetri


    smadzeņu skalošanas ierīce priekš pokemoniem

    #236297
    Nelabojams
    Participant

    Ļoti interesants raksts; tiesa, Discovery nesen bija paliels sižets par šito – kā viņus mīļotā valsts apjāja. Īberkrutie progresisti gan varētu paturēt mutes, jo šīs vienkāršās lietas spēlē milzums jauniešu un labprāt arī kauko par tām uzzina.

    Tetri 80. gadu otrajā pusē pus Cietvielu Fizikas Institūts spēlēja :D, bet pats ar to iepazinos kaukad ap 1989.g., drīz pēc tam, kad pirmo reizi apsēdos pie PC. Jāsaka, spēles mani tolaik galīgi neaizrāva, jo tas, ko uz datora varēja darīt, man šķita interesantāks par jebkurām spēlēm. Laikam tāpēc PacMan esmu tikai redzējis, bet par tādu Supermario – vispār nezinu, kas tas tāds ir, varētu teikt, pirmo reizi dzirdu… jāpaprasa Gūgles tantei. Savukārt man nežēlīgi patika (un joprojām patīk) apm. to pašu laiku spēlīte JBird, kur putniņš lēkā pa klucīšiem un mūk no krītošiem akmeņiem un visādiem mošķiem. Tāda pati ģenialitāte vienkāršībā; DosBoxā iet pīkstēdams 🙂

    Quote:

    smadzeņu skalošanas ierīce priekš pokemoniem

    uzrakstīja 80MXM08 un ierubīja CS 😀

    #236298
    runcio
    Participant

    Paldies labs raxts! 😉

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 24 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā