Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › Testi › Tests: Blackberry PlayBook – eleganta planšete
[img]
Kas ir planšete un kam tā paredzēta?
Jau labu laiku masu medijos dominē vesela gūzma reklāmu par planšetēm – ražotāji pakāpeniski to cenšas padarīt pašsaprotamu, lai ikdienas patērētājs pieņem jauno un seko līdzi modes kliedzienam – viedtelefons vairs nav stilīgi – tev ir vajadzīga planšete! Uz šādu reklāmu uzķeras aizvien vairāk cilvēki, gan tie, kuriem iekārta ir patiešām vajadzīga, gan tie, kuri nopirkuši to modes kliedziena vārdā.
Lai tas lasītājs, kurš vēl nezin, izprastu, kas tad tā planšete ir un ko ar to dara, tad mēģināšu paskaidrot ar piemēriem. Pirmām kārtām to nevēlos pielīdzināt portatīvajam datoram, pat ne tīmekļdatoram (netbook). To vairāk varētu pielīdzināt mobilajam viedtelefonam, no kura var vai nevar (atkarībā no modeļa) pazvanīt. Tā tehniskie parametri līdzinās mobilajam telefonam, bet galvenā atšķirība ir lielais ekrāns. Jautāsiet, kam tad tāda vispār vajadzīga? Atbilde ir ļoti vienkārša – noteiktai cilvēku grupai, kuri šos aparātiņus izmanto konkrētām darba vajadzībām vai izklaidei. Biznesa pasaulē jau krietni sen valda uzskats, ka pats dārgākais ir laiks, bet pēdējā laikā līdzi visam nāk arī mobilitāte – un tā ir arī atbilde par vajadzību pēc planšetdatoriem. Noteikti esiet kādreiz izgājuši no mājas un aizmirsuši mobilo telefonu, kas notiek? Ja esat vienpatnis, kurš maz komunicē ar apkārtējiem, tad varbūt nekas traks nav, bet aktīvam cilvēkam – rodas haoss! Lai cik tas jocīgi arī neliktos, 21.gadsimtā cilvēce pie mobilā telefona ir pat pārāk pieradusi, var teikt – kļuvusi atkarīga. Un tagad iedomājaties cilvēku, kuram ir svarīgi ne tikai būt sazvanāmam, bet “būt uz līnijas†arī e-pastā un citos interneta vides risinājumos? Jā, viedtelefons ir laba lieta un ar to var gan sērfot internetā, darboties soc.tīklos, caurskatīt un atbidēt uz e-pastiem, utt – bet ērtāk to tomēr ir darīt uz planšetes! Esmu dzirdējis arī ļoti daudz negāciju, ka planšetes pirkt ir muļķīgi, jo pa to naudu var nopirkt labu portatīvo datoru uz kura var izdarīt visu, kas vajadzīgs. Bet, ja to visu paanalizē, tad nonāku pie secinājuma, ka šādus izteikumus izsaka cilvēki, kuri neizprot planšetes nozīmi, neorientējas citu cilvēku vajadzības un spriež pārāk subjektīvi, padarot citu cilvēku uzskatus un vajadzības par aplamām. Un atkārtošos vēlreiz – planšete nav jāsalīdzina ar portatīvo datoru
Un tagad ķeramies klāt apskatāmajam modelim – Blackberry PlayBook:
Pati planšete ir diezgan kompakta un it nemaz nelīdzinās kādai lielai kladei. Tās izmēri (194 x 130 x 10 mm) ērti atļauj to ievietot kādā rokas somiņā un netraucēti paņemt līdzi. Lai arī svars par sevi liek manīt (425 grami), tomēr tas nav nekas diži liels, lai radītu kādu apgrūtinājumu jeb diskomfortu to nēsājot līdzi. Kā jau biznesa klases etalonam pieklājās, tā ieliekas speciālā maciņā, kas pasargā to no liekiem skrāpējumiem un ietur klasisko stilu.
[img]
Maciņš nav tikai drošības un stila elements – tas ir veidots ļoti praktiski, jo nenosedz vajadzīgās piekļuves vietas. Tas nozīmē, ka ja planšete ievietota maciņā, pieslēdzot pie uzlādes varam nebaidīties, ka tam apkārt nav, kaut maza, aizsargmājiņa no dažādiem sadzīves negadījumiem.
Blackberry PlayBook aizmuguri rotā brenda zīme bez īpašiem izskaistinājumiem:
[img]
Toties priekšā, tā kā planšete ir kompakta, atrodas ekrāns, kurš arī nav nekāds milzenis – tikai 7 collas. Tas nodrošina 1024 x 600 px izšķirtspēju un labu saskari, ko sniedz kapacitatīvā tehnoloģija un multi-touch atbalsts. Kopumā planšeti testa laikā bieži izmantoju sērfošanai internetā, jo, kā jau izlaidies entuziasts, labprātāk to daru atlaidies uz dīvāna nekā sēžot pie galda datora. Jāsaka, ka savu uzdevu tā veica labi un nesagādāja problēmas palasīt jaunākās ziņas portālos, bet tiklīdz gribēju ko uzrakstīt – smagi aplauzos. Un te noteikti slēpjas iemesls, kādēļ šo planšeti nepārdod Latvijas reģionam – tai nav ne latviešu valodas atbalsta, ne iespēja rakstīt latviski. Ko gan lai dara ar planšeti ar kuru nevar pat pieklājīgi atbildēt uz e-pastu? Varbūt izklausīsies skarbi, bet tā ir praktiski nelietojama te – Latvijā. Tomēr apskats šeit nebeidzas – svarīgāk ir uzzināt, ko tad tā Blackberry planšete mums piedāvā. Ja atskaita jau minēto rakstīšanas problēmu mūsu letiņu zemes valodā, tad par pārējo piekasīties nevarēja. Akumulators turēja diezgan labi, jo lādēju salīdzinoši reti, bet tā kā planšeti nevarēju izmantot ikdienas darbam (e-pasti, rakstīšana, utt), tad izmantoju to galvenokārt web caurlūkošanai brīvā brīdī un iedevu bērniem uzspēlēt kādu spēlīti.
Š ādi izskatās Notepad.lv portāls uz 7 collu ekrāna:
[img]
Ja atveram kādu aplikāciju, tad atliek pavilkt ar pirkstu no augšas uz leju, lai iegūtu papildus opcijas – kā redzam attēlā, tad pārslēgšanās pa tabiem un web adreses ievadīšana, bookmark pārvaldība un pārlūkprogrammas konfigurācija ir ļoti viegla:
[img]
Toties, ja vēlamies pārslēgties starp programmām vai aizvākt no acīm patreizējo, tad atliek pavilkt ar pirkstu ekrānam no apakšas uz augšu. Iegūstam darba vides sākuma pozīciju jeb desktop
[img]
Kā uz planšetes dabūt jaunas programmas? Tas ir vieglāk par vieglu, jo šo Blackberry PlayBook planšetdatoru darbina Blackberry Tablet operētājsistēma. Ja esat kaut reizi strādājis ar Blackberry operētājsistēmu viedtelefonos, tad darbs ar šo planšeti būs pašsaprotams. Zinātāji jau saprata, tieši tā, tiek izmantots Blackberry App World, lai sameklētu un uzinstalētu kādu sev interesējošu aplikāciju:
[img]
[img]
Bet pārskatīt jau uzliktās var tieši tāpat kā telefonā – uz darba virsmas ritinam programmas joslu un vajadzības gadījumā palielinam to pa visu ekrānu:
[img]
Arī planšete neiztiek bez iebūvētas kameras. Pieņemu, ka tās galvenais uzdevums tomēr ir video čats, jo fotografēt attēlus piemiņai neieteiktu, tomēr attēlu kvalitāte nav tā labākā. Iebūvētas ir 2 kameras – 3 Mpx (priekšā) un 5 Mpx (aizmugurē). Š eit viens testa attēls no viena pasākuma, apgaismojums arī nebija tas labākais:
[img]
Nākošā svarīgā lieta ir internets, to nevar noliegt – planšete bez interneta nav derīga. Jāsaka uzreiz, ka PlayBook neatbalsta SIM kartes ielikšanu. Kā tad tā? Tam ir iebūvēts wireless jeb Wi-Fi uztvērējs un varam bez bažām lietot internetu no pieejamajiem interneta piekļuves punktiem, piemēram, mājas / darba rūteris. Bet, protams, nomierinaties – nav, nav jāmet pret sienu. Ä€rpus darba un mājas mēs internetu vienkārši ņemam no sava Blackberry viedtelefona ar “Blackberry Bridge†palīdzību:
[img]
No sākuma tas šķita kā liels trūkums, un, protams, savs mīnuss tas ir – ja ir nosēdies tavs Blackberry telefons – esi izolēts no pasaules! Bet vismaz var iztikt ar vienu SIM karti. Piemēram, mūsu operators “Bite†nodrošina speciālu Blackberry pieslēguma pakalpojumu
Tehniskie parametri:
Izmērs:
Svars:
Ekrāns:
Savienojumi:
OS:
CPU:
RAM:
Atmiņa:
Kamera:
Secinājums:
Lai arī planšeti var izmantot arī izklaidei, uzskatu, ka primāri tā tomēr ir domāta darbam. Un nevar noliegt, ka viena no svarīgākajām iespējām ir rakstīt, atbildēt uz e-pastiem utml. Tomēr mēs dzīvojam Latvijā un labais tonis ir rakstīt gramatiski pareizi, bet to diemžēl izdarīt nevar, jo Blackberry neatbalsta latviešu valodu, vismaz pagaidām ne. Nenoliedzu, ka šo planšeti ir iecienījuši ārzemēs, bet nedomāju, ka to pilnvērtīgi var uztvert šeit. Internetu pārlūkot ir diezgan ērti un savu eleganci Blackberry ir saglabājis arī planšetu segmentā ar visu Blackberry operētājsistēmu.
Ja nu kāds entuziasts vai BB fans tomēr vēlas, tad var pameklēt arī mūsu interneta veikalos, kuri galvenokārt tāpat jau pasūta no ārzemēm. Maksā kā jau planšetes, pamatā viedtelefona cena ~ ap 300 Ls.
[img]
patērētājiem
Protams, es skatos uz to visu no sava troņa; tieši tāda veida informācijas apstrāde, pārstrāde veido kādus 80% mana datorlaika
Arī par komunikāciju: to pašu rakstīšanas grūtību dēļ nevaru iedomāties, kā touch-screen varētu izmantot kaut vai skaipa čatam, kur viss notiek zibeņātrumā. Sarunas pa telefonu neciešu, tās ir tikai ekstremāliem gadījumiem.
Preses relīzes