Tests: Blackberry Z10 – tas nav tas pats Blackberry

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Testi Tests: Blackberry Z10 – tas nav tas pats Blackberry

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 16 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #158509
    shady
    Participant

    Blackberry telefoni mani vienmēr ir piesaistījuši ar savu neatkārtojamo elegances un praktiskuma apvienojumu, jo tie, no laika gala, bija dizaina etalons un pieturējās pie pilnas fiziskas QWERTY klaviatūras, bet pēdējā laikā to sāka kombinēt ar skārienjūtīgā tālruņa apvienojumu. Pēdējais manis testētais mopdelis bija Blackberry Bold 9900 (“Tests: Blackberry Bold 9900”), kur viss (gan programmatūra, gan dzelži) bija noslīpēti, nopulēti un vēlreiz noslīpēti – tādā aparātā vienkārši nevarēja neiemīlēties… Tomēr, kā saka, uz veciem lauriem ilgi sēdēt nevar. Tirgū pa šo laiku ir ienākuši daudzi modeļi un arī konkurentu sistēmas ir dabiski evolucionējušas. Š eit man nāk prātā tikai viens – Nokia! Jā, lai cik tas jocīgi neliktos, te ir saskatāma sava līdzība. Par Nokia savu viedokli paudu jau Lumia apskatā (“Tests: Nokia Lumia 920 – Nokia atkal uz viļņa?”), un neskatoties uz savu atpazīstamību tieši biznesa klases tālruņu sfērā – arī Blackiberry vadība mazliet aizgulējās… Tiesa, situācija nav tik traģiska kā ar Symbian, bet vecā Blackberry sistēma tomēr ir vairāk pielāgota darbam ar taustiņiem nekā bakstot ekrānā. Un… tad, nu, beidzot es jums varu pastāstīt, kādu kārti liek galdā Blackberry, lai izceltos lielajā konkurences tirgū.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_kopskats_15.jpg[/img]

    Dizains un ērtums”>[/color]

    Dīvaini, ka tā teikšu, bet mazliet vīlos. Tas gan nav korekts pārmetums, drīzāk vīlos savās cerībās sagaidīt kaut ko vienojošu ar jau redzētajiem Blackberry, bet, pirmajā acu uzmetienā, ieraudzīju kaut ko līdzīgu parastam viedtālrunim. Papētot iekārtu tuvāk, nenoliedzami var manīt kvalitāti, kas raksturīga šai kompānijai, un to noteikti nevar salīdzināt ar standarta glancētajiem plastmasas korpusiem un ir jāatsauc iepriekš teiktais – par parasto viedtālruni. Nekādas metāliskās apdares gan nemanīju, ja vien neskaita metālisko izslēgšanas pogu un skaļuma regulatorus:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_izslegsanas_poga_1.jpg[/img]

    Starp citu, skaļuma regulatoriem pa vidu ir ietapināta vēl viena poga – tā kalpo balss komandu izsaukšanai. Jāsaka gan, ka praktiski, mūsu reģionam, tai nav lietderīgs pielietojums. Piekrītu, ka kādā no aizjūras valstīm to varētu praktiski lietot, bet šaubos, ka te Latvijā, kāds staigās pa ielu un sarunāsies ar savu telefonu angļu mēlē… Nu…varbūt kāds pārgudrs studentiņš… Ļoti žēl, ka šo pogu nevar ieprogrammēt citām vajadzībām.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_skaluma_regulatori_1.jpg[/img]

    Lietot augstākminētās pogas nesagādā ne mazākās grūtības – tās ir viegli sataustāmas, jo ir izvirzītas mazliet ārpus korpusa un spiežas salīdzinoši maigi. Problēmas ar nejaušu saspaidīšanos arī nenovēroju.

    Starp citu, runājot par pogām, vairāk tam pogu arī nav. Jūs teiksiet – nu un kas tad ir? Tā tak mūsdienu tendence, ka fiziski nospiežamās pogas aizvieto ar skārienpogām! Nē… būsiet šokā – nav arī skārienpogu! Kā tas var būt? Nu, par to es pastāstīšu sīkāk programmatūras sadaļā.

    Vēl mazliet pakavēsimies pie dizaina – viss koncepts ir nepārprotami ieturēts klasiskajā, konservatīvajā stilā – četrkantīgs klucis no visam pusēm, vienīgi stūrīši noapaļoti. Gribētos teikt – britu konservitāte, bet Blackberry nepieder britiem – tā ir kanādiešu kompānija. Bet tas nenozīmē, ka tas ir slikti – īsts lietišķu cilvēku tālrunis. Priekšpuse sastāv no matētas plastmasas un ekrāna, bet aizmugure no samtainas, punktētas plastmasas, kura pēc taustes vairāk atgādina kādu ādas izstrādājumu. To ir patīkami turēt rokās un neatsit lētuma piegaršu, kāds tas ir lielākai daļai tālruņu. Vāciņam pa vidu atrodas iestrādāts Blackberry logotips no metāla, kurš dizainiski papildina koptēlu.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_aizmugures_vacins_1.jpg[/img]

    Otrajā sānu pusē ir divas kontaktligzdas, kuras paredzētas micro USB savienojumam (uzlāde, datu pārraide) un micro HDMI pieslēgvieta, kur var pievienot, piemēram, TV vai projektoru.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_kreisais_sans__abi_porti_1.jpg[/img]

    Nevaru neizteikt viedokli arī par austiņām. No vienas puses šķiet ļoti labas – ir zvana atbildes poga, ir piespraužams knaģītis, kas neļauj austiņām nokrist zemē, bet…viss ir diezgan plastmasīgs, no pirmā acu uzmetiena ir sajūta, ka turi rokās lētā gala austiņas, no sērijas: “nopirku Maximā pa 2 Ls“. Ja ieskatās uzmanīgāk, tad var novērtēt Blackberry centienus dizaina izstrādē – uz piespraužamā knaģīša ir iegravēts kompānijas logotips austiņu galviņas daļa, ko liek ausī, ir vizuāli uzlabota:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_knagitis_un_austina_1_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_knagitis_un_austina_2_1.jpg[/img]

    Bet … manis pēc, tas viss varēja būt kaut vai no zelta. Tās krita laukā un praktiski nebija iespējams lietot, ja vien neskaita starppilsētu autobusus un vilcienus, kad ilgāku laiku jāpavada sēžot mieta stājā. Jā, viennozīmīgi esmu “In-the-Ear” austiņu konstrukcijas piekritējs – gan lietošanas, gan kvalitātes ziņā (profesionālās austiņas, kuras uzliekas uz galvas, te netiek apskatītas).

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_kopbilde__austinas_1.jpg[/img]

    Ekrāns”>[/color]

    Ekrāns atbilst mūsdienu standartiem – tā izmērs nav pēdējais modes kliedziens, bet tas ir izvēlēts tīri praktisks – 4,2 collas. Līdz ar to tas nav milzīgs, bet ir pietiekoši liels, lai bez problēmām sērfotu internetā, rakstītu komentārus un darītu ierastās viedtālruņu darbības, toties ir saglabājis savu komfortu, jo konservatīvākiem cilvēkiem 4,7 un 5+ collu lielie ekrāni, var šķist pārāk milzīgi…

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_ekrans__atverts_np_1.jpg[/img]

    Ekrāna darbībā problēmas nenovēroju – pieskārienu atpazīst korekti un IPS matrica ar 1280 x 768 izšķirtspēju nodrošina lielisku skata leņķi un krāsu attēlojumu. Attēls ir skaidrs un ass un jāpaslavē augstais pikseļu blīvums uz collu, kas pārspēj pat iPhone 5, tas ir – 356 ppi.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_ppi_tabula_3.png[/img]

    Tas ir labi saskatāms arī saulē un, kā jau parasti, nav imūns pret slapjiem pirkstiem. Tomēr ir kāda ļoti nepatīkama lieta – jaunajā Blackberry 10 sistēmā nav iekļauta tāda opcija kā – automātiskā apgaismojuma regulācija. Es pat īsti nesaprotu, kā to varēja neiekļaut, jo praktiski visos pēdējo gadu viedtālruņos tā ir pašsaprotama funkcija. Tātad, ja nepietiek ar vidējo apgaismojuma līmeni, tad to var manuāli noregulēt pat līdz ļoti spilgtam, kas bez problēmām iztur tiešus saules starus, lai gan ikdienā lietoju 50% apgaismojuma līmeni gan dienā, gan naktī – un neizjutu diskomfortu.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_ekrana_apgaosmojums_un_screen_lock_1.png[/img]

    Tāpat ir iespēja uzstādīt ekrāna automātiskās bloķēšanas noilgumu – no 10 sekundēm līdz 5 minūtēm. Gan arī izvēlēties sev tīkamāko atbloķēšanas veidu – to ir pavisam trīs:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_ekrana_blokesanas_veidi_1.png[/img]

    1) Klasiskais veids – nospiežam atbloķēšanas pogu tālruņa augšpusē un pārvelkam ar pirkstu pāri ekrānam – virzienā no apakšas uz augšu.

    2) Ieslēdzot žestu atpazīšanu – atliek tikai pārvilkt ar pirkstu pāri ekrānam – virzīenā no apakšas uz augšu. Tas īstenībā ir ļoti ērts risinājums, bet paaugstinās risks, ka tālrunis var nejauši atbloķēties. Aktivizējot šo metodi, paliek spēkā arī 1.variants.

    3) Bloķēšanas poga – tas nozīmē, ka nevajag neko bakstīt / vilkt ekrānā – vienkārši nospiežam atbloķēšanas pogu.

    Visus šos variantus var savstarpēji kombinēt, un, ja ir vēlēšanās, atstājot kaut vai visus 3 paņēmienus aktīvus. Š eit, labākai uzskatījumam, nofilmēju arī video:

    [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Cc3A1S1oepo[/youtube]

    Interesanta iespēja ir ievietot tekstu 2 līnijās, kas parādīsies uz bloķēšanas ekrāna (“lock screen”). Nezinu gan, kur tas praktiski pielietojas, bet, iespējams, ka kādam tas noderēs.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_abas_message_line_1.png[/img]

    Navigācija – tās iespējas un darbība”>[/color]

    Tā kā tālruņa testēšana trāpījās arī Līgo svētkos, tad saprotami, ka devos izbraukumā – tieši arī ievajadzējās aplūkot ceļu kartē, un tā kā jaunais Blackberry Z10 bija paņemts līdzi, ilgi nebija jādomā. Hops, palaižam Blackberry Maps un… emm… nu… hms…

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_latvijas_karte_bez_kartes_1.png[/img]

    Nodomāju, ka vainīgs mana operatora pārklājums un slinkums bija čakarēties – ceļa atrašanā izlīdzējos savādāk. Pēc atvaļinājuma, atbraucot mājās, ķēros klāt testa rakstīšanai un nolēmu beidzot apskatīt sīkāk -kas tad tur īsti ir ar to navigāciju. Tik tiešām… nekur nevaru atrast iespēju lejupielādet Latvijas karti, jo tiešsaistē nepiedāvā mūsu reģionam navigācijas atbalstu.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_uzraksts_ka_lv_nav_supporta_1.png[/img]

    Nospriedu, ka tā nevar būt – sāku rakņāties pa internetu un uzdūros pamācībai, ka vajag uzlikt pareizo reģionu tālruņa iestatījumos. Sacīts darīts, iestatījumus uzstādīju pareizi un atjaunināju Blackberry Maps. Nekas nemainījās… Vēl joprojām Latvija un A-Eiropa bija dziļā baltā pleķī. Sakomunicēju ar vienu no oficiālajiem Blackberry izplatītājiem Latvijā (ar operatoru Bite Latvija) un noskaidroju, ka diemžēl Blackberry Maps neatbalsta mūsu reģionu, bet esot gaidāmas izmaiņas uz rudens sākumu. Žēl, patiesi žēl. Nu, neko darīt, sāku pētīt citas bezmaksas alternatīves, ko piedāvā Blackberry aplikāciju centrs. Atradu dažādus kreisos “Googles Maps” darinājumus un vēl citas bezmaksas versijas, tomēr izmēģinot tās, jāsaka, ka tas nav nopietni. To darbību nevaru nosaukt par “kvalitatīvu, ērtu un strādājošu”. Maksas piedāvātos pakalpojumus gan neizmēģināju (varbūt kāds, raksta komentāros, var padalīties ar savu pieredzi?).

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_navigacijas_apps_1.png[/img]

    Tomēr intereses pēc papētīju – kāda tad navigācija izskatās vietās, kur ir tās atbalsts. Diemžēl, ja salīdzinina ar Google Maps (Android versija) un HERE Maps (Nokia, Windows Phone), tad Blackberry Maps nobāl viņu priekšā – gan ar vizuālo tēlu, gan funkciju bagātību. Nav ne satalītu skatu, ne veikalu tīkli, ne atpūtas u.c. apmeklējamo objektu vietas noteicēji, utml. Š eit daži ekrānuzņēmumi labākam ieskatam:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_maps_vieta_arzemes_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_maps_settings_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_maps__route_options_1.png[/img]

    Sakaru kvalitāte”>[/color]

    Par sakaru kvalitāti sūdzību nav – kvalitatīvi var dzirdēt savu sarunu biedru un otrādi. Bezroku režīms “skaļrunis” kvalitātē neatšķiras no vairums citām iekārtām – sarunu biedrs izjūt skaņas kvalitātes pasliktināšanos un izjūt tavu attālināšanos no tālruņa mikrofona. Nav problēmas arī norādīt izvēlēto operatoru un tīkla veidu.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_network_mode_1.png[/img]

    Kas lācītim vēderā?”>[/color]

    Izmēri: 130 x 65,6 x 9 mm

    Svars: 136 grami

    Ekrāns: 4,2 collas / 1280 x 768 px / IPS LCD / 16bit / multitouch / kapacitatīvais / ~356 ppi

    CPU: 1.5 Ghz / divkodolu procesors (Dual-core) / Krait

    GPU: Adreno 225

    ÄŒipsets: Qualcomm MSM8960 Snapdragon

    RAM: 2 GB

    Iekšējā atmiņa: 16 GB (lietotājam pieejams: 11,5 GB) + microSD (līdz 32 GB)

    OS: Blackberry 10 (atjaunināms uz v.10.1)

    Kamera: 8 Mpx / 3264 x 1836 px (16:9) / autofokuss / 1080p video (1920 x 1080 px pie 30 Hz) / attēla stabilizators / LED zibspuldze / F 2.2 / Geo-tagging

    Sekundārā kamera: 2 Mpx

    Savienojumi: 3G & 4G / Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) / Dual-Band / Wi-Fi hotspot / Internet Tethering / VPN / DLNA / Bluetooth 4.0 / NFC / MicroUSB 2.0 / 3,5 mm audio / A-GPS

    SIM karte: microSIM

    Statuss: Anonsēts: 2013.gada janvārī / Pieejams pasaulē: no 2013.gada janvāra / Pieejams Latvijā: no 2013.gada 22.aprīļa

    Sīkāku specifikāciju var aplūkot ražotāja mājas lapā: Blackberry Z10 (angliski).

    Benchmark jeb veiktspējas tests”>[/color]

    Patiesībā sakot, tehniskajā komplektācijā ļoti līdzīgi sakomplektēts jau testētajai Nokia Lumia 920, atskaitot, protams, kameru. Parametros nekas īpašs – divkodolu procesors, viduvējs GPU, vismaz labi, ka nokomplektēts ar 2 GB operatīvo atmiņu, kas ir mūsdienām atbilstošs viedtālruņu rādītājs.

    Nekādus testus ar “benchmark” skalām gan nepiedāvāšu, jo fragmentācija mobilo sistēmu vidū dara savu un Blackberry 10 OS, var teikt, ir pilnīgi jauna sistēma, kas rezultātā šo situāciju tikai pasliktina, lai izdarītu salīdzinošus mērījumus.

    Bet, lai arī iesākums šai sadaļai izklausās diezgan negatīvs, realitāte ir pavisam savādāka. Izskatās, ka Blackberry un Windows Phone iet līdzīgās pēdās un savas sistēmas kārtīgi nostrādā un optimizē, lai tās darbotos arī uz krietni vājākiem dzelžiem. Līdz ar to, ja neesi “tehno-gīks”, kurš orientējās čipsetos, tad ir pilnīgi vienalga – viss strādā teicami un nav sūdzību par “ātrgaitas” problēmām.

    Blackberry 10 – pati sistēma”>[/color]

    Lai kā jums patiktu vai nepatiktu, tirgū šobrīd dominē tikai trīs operētājsistēmas. Tās ir – iOS, kuras paredzētas Apple ierīcēm, Android, kuru izvēlas vairums ražotāji un Windows Phone, kura pamazām mēģina iespraukties pat mūsu necilajā tirgū. Protams, ir vēl dažas, kuras ir arhaiskas vai pārāk jaunas, lai šobrīd būtu pieminēšanas vērtas. Viss. Punkts.

    Bet kur palika Blackberry? Neticami, vai ne? Tik elitāra sistēma, kuru bija iecienījuši gan biznesmeņi, gan tādi, kuri vismaz domāja, ka tādi ir. Visnotaļ, ar Blackberry varēja kompensēt sev kādu trūkumu… nav svarīgi kādu. Bet uz veciem lauriem sēdēt nevar ilgi… Tālruņi, neskatoties uz savu eleganci un kvalitāti gan sistēmā, gan dzelžos, sāka kļūt novecojuši. Pogu telefoni iziet no modes un vecā Blackberry sistēma līdz ar to. Lai mēs neapstātos pie iepriekšējās rindkopas beigām, kompānija RIM (Research In Motion) jeb tagadējā Blackberry to apjauta, mazliet nogulēja gan, bet ne tik traģiski, kā to izdarīja Nokia ar Symbian. Dažu gadu laikā tā radīja pilnīgi jaunu sistēmu – var teikt, no nulles pārstrādātu (uz QNX bāzes), lai varētu turpināt ne tikai eksistēt, bet arī cīnīties tirgū par savu vietu.

    Operētājsistēmu nosauca par – “Blackberry 10” un modeli ar šo sistēmu – Blackberry Z10. Līdzīgi, nezinātājs var saputroties. Tāpēc ķeršos vērsim pie ragiem un pastāstīšu – kāda tad tā ir un ar ko tā atšķiras no ierastajām sistēmām.

    Pirmais, kas mani samulsināja – nav darba virsmas (desktop)! Jā, tieši tā. Ja uz Android sistēmas ir darba virsmas (un pat vairākas), kur var iznest gan mapītes, gan atsevišķas aplikācijas, tad šeit tādas iespējas nav. Kā darba virsmas aizvietotājs ir tā saucamais “recent apps” jeb darbinātās programmas. Lūk attēls:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_desktop_5.png[/img]

    Kā redzat attēlā, tad priekšplānā ir “zvanu saraksts”, “twitter”, “iestatījumi” un “interneta pārlūks”. Katra palaistā aplikācija aizņem samērā daudz vietas – ceturtdaļu no ekrāna. Tas man mazliet atgādina Windows Phone flīžu sistēmu – tās agrīnajā stadijā. Katra aplikācija uzrāda kau kādu vizuālu informāciju, piemēram, “interneta pārlūks” priekšskatījumā parādā to, ko esi aplūkojis internetā, šajā gadījumā – portālu Notepad.lv. Š eit palielinājumā minimizētais “interneta pārlūks”:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_minimizets_interneta_parluks_1.png[/img]

    Zem katras minimizētās aplikācijas ir maza josla, kura satur aplikācijas nosaukumu un “krustiņu” ar kura palīdzību var aizvērt konkrēto programmu.

    Sakārtot parādīšanās secību gan nav iespējams, tās tiek automātiski sakārtotas un pārkārtotas pēc tā lietojuma (pēc principa – pēdējā lietotā būs pirmajā vietā jeb augšpusē). Intereses pēc izmēģināju, cik tad iespējams ir atvērts vienlaicīgi aplikāciju – diemžēl jāsaka, ka vairāk par 8 nav iespējams. Nekādu kļūdu paziņojumi laukā “nelec”, sistēma attīrīšanas darbiņu izdara pati un aizstāj iepriekš palaistās aplikācijas ar pēdējām lietotām.

    Nākošā lieta, kas mani ne tikai pārsteidza, bet drīzāk – šokēja, ir pogu trūkums. Skaidrs, ka es nerunāju par vecajām labajām fiziski nospiežamajām podziņām… Tagad modē ir “touch” pogas – vai nu tās ir integrētas zem ekrāna vai attēlojas ekrānā, apakšējā rindā kā, pašas par sevi, pastāvīgas pogas. Bet, kā lai jums to labāk pasaka… te tādu nav! Jā, tieši tā – priekšpusē nav ne mehāniskās, ne pieskārienu izcelsmes pogas. Kā tad tā? Nu tā… pavisam vienkārši:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_prieksejas_pogas_2.jpg[/img]

    (Dažviet uz ekrāna parādās arī kāda skārienpoga, bet tas ir atsevišķos gadījumos. Pamatā – tādu nav.) Īstenībā, pašā sākumā, pat mazliet apmulsu… nav ne ierastās “back”, ne “home”, ne arī “recent” vai “search” pogas. Bet, pastrādājot ar šo aparātu vairākas nedēļas, sapratu, ka nemaz tādas nevajag. Tāpat visu var izdarīt ātri un komfortabli – galvenais ir pārvarēt pieradumu un viss pārējais ir laika jautājums. Tagad pat vairs nespēju paņemt rokās citu aparātu – sāku darīt glupības 🙂

    Bet atgriežamies pie lietas – visa navigācija pa tālruni notiek nevis ar pogu palīdzību, bet ar attiecīgiem žestiem. Tev vajag minimizēt programmu? Tad pavelc ar pirkstu pāri ekrānam virzienā no apakšas uz augšu – un attiecīgā programma tiek minimizēta un parādās ierpiekš minētais – pēdējo aplikāciju lietojums (jeb, kā to varētu nodēvēt šeit – desktop). Tālāk dari ko gribi – vai nu uzspied uz “krustiņu” minimizētajai programmai vai aktivizē citu.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_minimizets_1.png[/img]

    Ok, skaidrs! Bet kā mēs varam tikt pie izvēlnes, kur atrodas pārējās aplikācijas? Ļoti vienkārši – pavelkam pāri ekrānam virzienā no labās puses uz kreiso:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_izvelne_4.png[/img]

    Vienīgi žēl, ka izvēlne neritinās pa apli. Programmas varam pārvietot pa izvēlni un sakārtot vajadzīgākās sev priekšplānā. Ja aptrūkstas vieta, tad parādās jauna lapa izvēlnei (šobrīd, manā gadījumā, ir 3 logi jeb lapas izvēlnei).

    Interesanti, kas notiks, ja pavilksim ekrānam pāri no sākuma pozīcijas, virzienā no kreisas puses uz labo? Atvērsies ziņojumu centrs! Te ir viss, kas saistīts ar jebkādiem paziņojumiem, sākot no SMS un e-pastu kontiem līdz beidzot ar sociālajiem tīkliem un dažādām trešās puses lietotnēm, kā piemēram, Skype un WhatsApp. Īstenībā ļoti ērti, jo visu var caurskatīt vienkopus – bez liekas meklēšanas.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_pazinojumu_izvelne_1.png[/img]

    Pašā augša atrodas paziņojumu centrāle (Blackberry Hub), kur tiek pilnīgi visi paziņojumi apvienoti vienā logā. Respektīvi, šādi:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_blackberry_hub_1.png[/img]

    Tas, kā tev ir vieglāk – skatīties visus vienā logā vai iziet cauri izvēlnes sarakstam – ir tava darīšana. Jaunie paziņojumi atzīmējas paziņojumu izvēlnē un viegli ir redzēt – kur tieši ir jāskatās, ja neizmanto Blackberry Hub skatījumu.

    Lai navigētu uz programmu un paziņojuma izvēlni, nav obligāti jābraukā ar pirkstu pāri ekrānam (jeb, kā pareizāk to tagad sauc – “svaipošana” [swipe]), pietiek uzspiest virsū (var arī uzspiest un braukāt ar pirkstu līdz vajadzīgajam) šeit (nemāku to nosaukt, skatīt sekojošo attēlu) un vienkārši pavilkt uz labo vai kreiso pusi. Attēlā redzams, ka tās mazās norādes nav smukuma pēc – 3 svītriņas ir paziņojuma izvēlne, 4 kvadrātiņi ir sākuma ekrāns un katrs kvadrātiņš ir attiecīgais programmu izvēlnes logs.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_samazinata_rinda_ar_uzspiestu_1_1.png[/img]

    Toties, ja pavelkam pāri ekrānam no augšas uz leju, tad atveras konfigurācijas izvēlne, kur atrodas saīsne uz kopējiem iestatījumiem, Bluetooth, modinātāju, ekrāna rotācijas bloķēšana, Wi-Fi un skaļuma/paziņojuma veida iestatījumiem:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_augseja_config_izvelne_1.png[/img]

    Š ī svaipošanas metode šķiet gana interesanta un tāpēc to tik detalizēti aprakstīju – ceru, ka saprotami. Tomēr, drošības pēc, uzņēmu arī video, lai viss ir uzskatāmāk!

    [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XvGVFzvQ82A[/youtube]

    Jāpiebilst, ka viss pāri ekrānam notiek raiti – ir padomāts par vizuālo izmaiņu pārejām un plūdeni tiek pāriets no viena loga uz citu. Tieši to pašu var teikt par visu Blackberry 10 sistēmu kopumā – kvalitatīva un ātra!

    Vēl kā pozitīva opcija ir drošība. Katra iekārta ir aizsargāta ar tavu Blackberry ID un paroli, kā arī ir iekļauts serviss, kas var palīdzēt, ja tavs Blackberry tālrunis ir nozaudēts vai nozagts.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_blackberry_protect_1.png[/img]

    Caur interneta adresi: protect.blackberry.com ir iespēja pieslēgties savam tālrunim (izmantojot savu Blackberry ID) un veikt dažādas opcijas – gan atrast attiecīgo iekārtu kartē, gan likt tam izdvest skaņu, ja gadījumā nevari atrast – kur tad atkal esi to nobāzis, gan aizsūtīt uz to ziņojumu vai nobloķēt iekārtu ar jaunu paroli vai pat izdzēst pilnīgi visus datus no iekārtas.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_blackberry_protect_01_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_blackberry_protect_02_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_blackberry_protect_03_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_blackberry_protect_04_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_blackberry_protect_05_1.png[/img]

    Programmu instalācija norit kā ierasti – viss caur “Blackberry World” servisu jeb aplikāciju veikalu. Princips tāds pats kā uz citām sistēmām, neko inovatīvu nenovēroju. Var caurskatīt programmas pa kategorijām, var atlasīt bezmaksas un maksas piedāvājumus, utml. Bet jāsaka, ka prasīgākiem cilvēkiem nāksies tomēr iegādāties aplikācijas, jo bezmaksas piedāvājums nav diži plašs…vai pareizāk sakot – noderīgs.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_blackberry_world_1.png[/img]

    Pozitīvi, ka integrētais pārlūks ir diez gan advancēts, jo, lai arī aplikāciju veikalā ir pieejami dažādi pārlūki (ne jau populārie: Chrome, Firefox, Opera), visticamāk tāpat izmantosiet integrēto. Pārlūkam ir iespēja iestatīt “home page”, saglabāt pēdējos tabus, uzstādīt kodējumu, fonta izmēru, bloķēt izlecošos logus, cepumu akceptācija, privātā pārlūkošana (nesaglabā vēsturi), “desktop mode”, grāmatzīmju pārvaldība un pats galvenais – flash atbalsts, jo bez tā mūsdienās vēl iztikt ir diez gan pagrūti.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_browser__atverts_np_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_browser__izvelne_1.png[/img]

    Tomēr ļoti sarūgtināja tālruņa pieslēgšana pie datora. Diemžēl uz Linux sistēmas iekārta atteica izdvest dzīvības pazīmes. Bija slinkums meklēt visādus apvidceļus un ieslēdzu datoru ar Windows XP – tas jau man atgādināja vecos laikus ar Nokia un Samsung, kad bija jāinstalē speciāls softs, lai varētu caurskatīt tālruņa saturu.. Žēl, patiesi žēl – kāpēc viss tā jāsarežģī?

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_blackberry_atmina_02_1.png[/img]

    Kā galveno trūkumu, kāpēc es neizvēlētos šo tālruni iegādei, ir latviešu valodas atbalsta trūkums. Man būtu vienalga, vai interfeisa valoda ir angļu vai latviešu, bet tas, ka nav normālas iespējas uzrakstīt e-pastu, SMS vai kādu citu ziņu latviešu valodā – tas vienkārši nav nopietni. Iespējams citiem, tas nav tik svarīgi, bet es esmu ļoti apbēdināts, jo pat Windows Phone 8 ir atrisinājis šo nebūšanu… Gribētos jau visu vainu novelt uz to, ka BB 10 OS ir pavisam jauna un nav pagūts par to padomāt, bet zinot to, ka arī uz vecajām BB OS, šajā jautājumā, situācija nebija labāka, tad baidos naivi cerēt uz kādu uzlabojumu tuvākajā nākotnē, bet…viss jau var būt…

    Š eit daži ekrānuzņēmumi no BB 10 sistēmas:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_dazadi_screen__desktop_pareja_menu_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_dazadi_screen__notifications_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_dazadi_screen__system_settings_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_dazadi_screen__system_settings__general_1.png[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_dazadi_screen__system_settings__os_1.png[/img]

    Kameras tests”>[/color]

    Kameras kvalitāte labos gaismas apstākļos un naktī – ne ar ko īpaši neizceļas uz citu kameru fona. Pavisam noteikti – ir redzētas gan labākas, gan sliktākas kameras šajā cenu segmentā. Diemžēl PureView tehnoloģiju Blackberry nepārspēt. 8 Mpx ir mūsdienu flagmaņu klasei atbilstošs cipars, kā arī integrētā LED zibspuldze dod vismaz kādu iespēju kaut ko nofotografēt arī sliktos gaismas apstākļos. Kameras saskarne ir intuitīvi saprotama un ir viegli pārslēgties gan no primārās, gan uz sekundāro kameru, tāpat arī ar diviem pieskārieniem var aktivizēt video uzņemšanas funkciju. Kreisajā stūrītī ir redzams tavs pēdējais uzņemtais kadrs, uz kura uzspiežot, aktivizējas albums un var aplūkot arī visus pārējos foto uzņēmumus. Kameras opciju klāsts ir ikdienas lietotājam pietiekošs, bet trūkst advancētas iespējas, kā piemēram, krāsu balansa iestatīšana, gaišuma regulācija un pat tik elementāra lieta kā panorāmas foto. Fokusēt attēlu var ar pieskārienu ekrānam – tieši tāpat arī uzņemt kadru, bet tā kā aparātā nav iemontēta fiziska poga kamerai, tad uzņemt kadru var izmantot arī jebkuru no skaļuma regulatoriem.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_parasts_foto_01_1.jpg[/img]

    šeit[/url])

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_parasts_foto_03_1.jpg[/img]

    šeit[/url])

    HDR režīms, kurš sabalansē apgaismojumu, dažviet noder, īpasi labs dienā, kad jābildē ir pret gaismu. Toties neiesaku lietot HDR iestatījumus ikdienā (visam pēc kārtas), jo kvalitāte iznākumā nav tā labākā.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_diena_1.jpg[/img]

    šeit[/url])

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_diena_ar_hdr_1.jpg[/img]

    šeit[/url])

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_diena_saule_1.jpg[/img]

    šeit[/url])

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_diena_saule_ar_hdr_1.jpg[/img]

    šeit[/url])

    Un šeit ir vakarā (pretgaismas apstākļos) gan ar parasto režīmu, gan HDR darbību:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_vakars_1.jpg[/img]

    šeit[/url])

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_vakars_ar_hdr_1.jpg[/img]

    šeit[/url])

    Uzņemtajiem attēliem tiek piedāvāta arī pēcapstrāde: sagriezt attēlu uz visādām pusēm, to izgriezt, mainīt gaišumu, krāsu attiecību, kontrastu, piešķirt dažādas nokrāsas un efektus.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_bilzu_pecapstrade_1.png[/img]

    Diezgan nepārdomāta ir video uzņemšana ar Zoom opciju, jo nospiežot skaļuma regulatorus – video tiek pārtraukts vai atsākts jauns. Palielināt uzņemšanas laikā var tikai ar pirkstiem – paplešanas kustība uz ekrāna. Bet tas ir diezgan nedrošs solis, jo kļūmīgs pieskāriens un video tiks pārtraukts. Š eit arī testa video (1080p) ieskatam:

    [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Gj1-j5JZ_4o[/youtube]

    Un tas pats, tikai ar “stabilizācijas” režīmu:

    [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3P6FsqjT2jM[/youtube]

    Akumulatora darbības laiks”>[/color]

    Lai arī “vienkāršo” tālruņu īpašnieki teiks, ka tas nav daudz, viedtālruņu pasaulē Blackberry Z10 akumulatora darbības laiks ir vērā ņemams, jo notur stabili 1 diennakti. Uz Līgo svētkiem tas man noturēja pat 2 dienas, tiesa – tā lietošana bija minimāla, bet pie aktīvas slodzes var nebēdāt, ka viedtālrunis izturēs līdz darba dienas beigām.

    Pozitīvi, ka Blackberry Z10 nav slēgtais korpuss, līdz ar to ir iespēja gan nomainīt, gan iegādāties papildus akumulatoru. Ierīce apgādāta komplektācijā ar Li-Lon 1800 mAh ietilpības akumulatoru.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_atverts_akumulators_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_akumulatora_uzlime_1.jpg[/img]

    Secinājums”>[/color]

    Blackberry pasaulē šis nav kārtējais jaunais modelis, te ir notikušas grandiozas pārmaiņas sākot no kompānijas RIM pārsaukšanos par Blackberry līdz pilnīgi jaunas operētājsistēmas radīšanai, kas nelīdzinās to tirgū esošiem konkurentiem. Tas ir inovatīvi un “svaipošanas” (swipe) princips piesaistīja savu uzmanību.

    Pirmās dienas nespēju pierast, ka nav pat konstantās skārienpogas. Biju pat dusmīgs un vēlējos šo aparātu triekt pret sienu… Bet pagāja nedēļa un pieradu. Pagāja vēlviena un par to pat aizmirsu. Pēc ~ mēneša lietošanas es pie tā biju tik ļoti pieradis, ka nevēlējos no tā šķirties. Tas šķiet neticami ērti – ātrāk un vieglāk ir “nosvaipot” pāri ekrānam nekā nospiest kādu podziņu. Tā ir. Pēc tālruņa atdošanas paņēmu rokās savu ierasto tālruni un automātiski jau braukāju pāri ekrānam…ehs…nu ja…te tā nevar.

    Bet neskatoties uz “svaipošanu” un labi optimizēto sistēmu, ko pavada arī pārdomāts korpuss, ir trīs nepatīkamas lietas, kāpēc tieši es neizvēlētos pirkt šo Blackberry Z10 modeli:

    1) Nav iespēja rakstīt normālā veidā – latviski. Varbūt cilvēkam, kuram komunikācija ar cilvēkiem parasti sastāv šādi: “caw! Ka iet? Man ir super. No4eko manu pik4eru draugos! Umca umca ~***~~~***~**~”, tad šāds cilvēks problēmas te noteikti nesaskatītu. Man ir jāatbild uz e-pastiem, jāraksta klientiem un partneriem, ne tikai draugiem un ģimenes locekļiem, tāpēc es ar šādu aparātu sadzīvot nevaru.

    2) Izstrādātāju tupums. Es nelietoju Windows, kāpēc Blackberry vienkārši nevar piemontēt atmiņu tāpat kā to dara vairums Android telefoni? Pat Lumia 920 ar Windows Phone 8 man šādas problēmas nesagādāja. Nācās ieslēgt aizvēsturisko kompīti, kurā vēl ir palicis WindowsXP, lai pārkopētu visu informāciju. Tā kā to darīju pēdējā vakarā pirms tālruņa atdošanas, man nebija ne mazākās vēlēšanās rakņāties pa forumiem un meklēt risinājumus. Jā, ir uz Blackberry arī mākoņ-servisi, bet es gribu arī šādu opciju. Un kādēļ man uz Windows bija jāinstalē vēl kaut kāds Blackberry softs, lai tiktu klāt tālruņa datiem? Vājprāts, tas man atgādināja pagātni, kad bija jāinstalē visādi speciālie softi, nevis piespraud vadu un strādā.

    3) Pagaidām nav atbalsts Blackberry karšu sistēmai Latvijas teritorijā. Iespējams jau, ka situācija mainīsies uz rudens pusi, bet pagaidām – tas ir mīnuss. Trešās puses programmas neuzskatīju par adekvātiem bezmaksas risinājumiem.

    Plusi / Mīnusi”>[/color] + Kvalitatīvs korpuss

    + Lietišķs dizains

    + Inovatīva pieeja – darbošanās pamatā bez pogām (gan parastajām, gan skārienjūtīgajām)

    + Ekrāns – pietiekoši liels, bet komfortabls. IPS un augsts pikseļu blīvums. Labi saskatāms saulē

    + Izvēlēties sev ērtāko no 3 atbloķēšanas veidiem

    + Labi optimizēta Blackberry 10 sistēma

    + Labi apvienoti paziņojumi – speciāla izvēlne, ērti pārskatāma

    + Labi pārdomāti drošības jautājumi. Pieejams protect.blackberry.com serviss

    + Diezgan advancēts integrētais interneta pārlūks

    + Kamera atbilstoša mūsdienu klasei

    + Labs akumulatora darbības laiks viedtālruņa klasē – 1-2 dienas

    + Atverams korpuss, lai varētu manipulēt ar akumulatoru

    Austiņas krita laukā (parastās konstrukcijas)

    Ekrānam nav automātiskā apgaismojuma maiņa

    Blackberry Maps šobrīd neatbalsta mūsu reģionu

    Vidēja “dzelžu” kompletācija, kura atpaliek no šā gada TOP flagmaņiem

    Pietrūkst darba virsma (klasiskajā izpratnē)

    Problemātiski ir tikt klāt tālruņa saturam (ne-windows vide, speciāla programmatūra)

    Nav latviešu valodas atbalsts (ne sistēmas valodā, ne iespēja rakstīt ar latviešu zīmēm)

    #299531
    Crow
    Participant

    Android ar Crackberry skinu, turklāt slikts Android. Ideja kā māja, rezultāts kā no ielas puses nokrāsots malkasšķūnis. Nē, tiešām – kāpēc visam jāizskatās vienādi? Ja brauc purvā, tad uz pilnu banku! Kā WP!

    Žesti – tas nav inovatīvi. Un tas ir neērti. Lasāmskatāms materiāls interesentiem:

    https://www.theawl.com/2013/02/how-minority-report-trapped-us-in-a-world-of-bad-interfaces

    Crackberry ir zaudējis savu mērķauditoriju un to neatgūs, jo pati mērķauditorija ir mirusi. Tagad modē visos līmeņos ir spēļmantiņas, nevis darba rīki. Un kā redzams no testa – ir pieejamas krietni labākas spēļmantiņas.

    #299532
    garaisezis
    Participant

    šis tālrunis ir vairāk jau orientēts uz aizokeāna zemi, kur arī ir pieejami visi servisi utt. Pie mums katram otrajam iPhone, katram trešajam pa samsung galaxy un pārējie kā nu kuram, tur atkal katram otrajam Balckberry un pārējiem iphone

    #299533
    Athlons
    Participant

    swype?… woow… kaut kas kruts… neredzēts… inovatīvs… oj… sorre… nav jau iphone…

    #299534
    shady
    Participant

    Gribēju pajautāt jau esošajiem / bijušajiem Blackberry lietotājiem – kādas ir jūsu domas? Kā vērtējat jauno BB sistēmu? Padalieties ar saviem iespaidiem / atsauksmēm.

    #299535
    swarka
    Participant

    Kādus 3 mēnešus lietoju Z10 (pārgāju no 9790).

    Tā kā neesmu cilvēks, kas neizmanto Androida aplikācijas un iPhone “krutumu”, tad man liekas ideāls telefons!

    Build quality ir līmenī, kā arī sistēma ir atstrādāta un testēta (nav kā jaunajiem iPhone, ka vērts pirkt ir tikai S versijas)

    Pareizi rakstā ir minēts, ka pēc swipe pierašanas ir grūti paņemt rokā citu tālruni, liekas kaut kā dīvaini… 😀

    Liels mīnuss ir GPS, bet to cik zinu Septembrī ir plānots labot.

    Dzīvoju uz “leaked” 10.1 OS un gļuku praktiski nav (gaidu sakarīgu noplūdušo 10.2).

    Iesaku cilvēkiem, kam nav svarīgs aplikāciju un spēļu daudzums telefonā, bet gan kvalitāte!

    Epasta un ziņu apkopojums Hubā ir ideāla lieta…

    Tas tā īsumā par visu!

    Edit: Ja plāno instalēt “leaked” OS, iesaku meklēt ne STL100-1 versiju (man ir, tādēļ netieku pie 10.2)!

    #299536
    RicoPico
    Participant

    Draudzenei ir Blackberry Curve 9370

    Visvairāk mani uzjautrina Blackberry ieslēgšanās (boot-up) ilgums. Nu kādas minūtes divas-trīs. Ik pa laikam pazūd interneta savienojums un ta brīnies- kāpēc cilvēki Tevi whatsapā nevar sadabūt rokā. Restarts- tad atkal viss labi. Nenormāla kāršanās un bremzēšana ir vispār Kurvas hits. Aplikāciju apdiets (~10 app) aizņem vismaz stundu. Un tā laikā telefonu lietot citiem mērķiem nav iespējams. Mēnesi atpakaļ aparātiņš izdomāja, ka davaj jānoformatē iekšējā atmiņas karte (Factory reset vai kaut kas uz to pusi). Domāts-darīts. Visi dati pa dirsu. Uzinstalēju Waze For Blackberry. Mēģināju palaist 3 reizes. Aplikācija atvērās, vājprātīgi bremzējot padarbojās 1 minūti un ierīce aiziet uz restartu. Un tā visas 3 reizes. Citas jēdzīgas navigācijas Kurvai nav. Bluetooth nav iespējams piespiest darboties normāli. Faila sūtīšanas laikā pārtrūkst savienojums. Ko es labu varu pateikt par to ierīci? Rakstīt whatsapā un zvanīt ir ērti. Mazs un viegls- elementāri pazūd sievietes rokassomiņā. Nebūtu žēl to aparātu pazaudēt pavisam.

    #299537
    swarka
    Participant

    9790 iepriekš lietoju aptuveni gadu un nebija nekādu problēmu (biju uzlicis vienreiz kautkādu hybrid OS tad gan varēja novērot zilus brīnumus).

    Aplikācijas nav tās labākās, bet nu to man arī tajā telefonā nevajadzēja…

    Par BootUp piekritīšu ir diezgan iespaidīgs tas ilgums, bet nu telefonu, vismaz man, sanāk maximums reizi nedēļā pārstartēt, ne vairāk…

    RicoPico: Ieteiktu pārlikt operētājsistēmu, moš palīdzēs… 🙂 (cik atceros tad priekš 9379 laikam nebija 7.1 atjauninājuma, kas bija ievērojami veiklāks par 7.0)

    #299538
    xkf
    Participant

    Par BlackBerry Maps muļķības sarakstījuši – viss strādā Latvijā, ļoti kvalitatīva pat karte un ērti lietojama.

    #299539
    shady
    Participant

    Nekas nav samurgots, apskaties raksta publikācijas datumu un solīto laiku, kad viss tiks savests kārtībā. Tā kā prieks par tavu komentāru – Blackberry ir savedis kārtībā navigācijas problēmas mūsu reģionam.

    Quote:

    Sakomunicēju ar vienu no oficiālajiem Blackberry izplatītājiem Latvijā (ar operatoru Bite Latvija) un noskaidroju, ka diemžēl Blackberry Maps neatbalsta mūsu reģionu, bet esot gaidāmas izmaiņas uz rudens sākumu.

    #299540
    xkf
    Participant

    Neizrunājies daudz…, personīgi lietoju Blackberry un Blackberry Maps Latvijā jau vairāk kā 2 gadus.

    #299541
    shady
    Participant

    Iespējams, ka esi izredzētais ar superspējām, ja pat oficiālais BB izplatītājs Latvijā apstiprināja navigācijas problēmas.

    #299542
    msh
    Participant

    Kas, pie velna, ir “anonsēt” – tiešām mums ir kāds oficiāls valodnieks ar fašisma noslieci kurš speciāli aizvieto latviešu valodas vārdus ar angļu valodas vārdiem?

    #299543
    LAN
    Participant

    Kāds sakars Fašistiem ar angļu valodu un Latviju vispār?

    #299544
    msh
    Participant

    Man kaut kā neiet pie sirds visādās interneta ziņu lapās arvien vairāk novērota parādība, kur visādu vecu latviešu valodas vārdu vietā nez kāpēc tiek lietoti izjāti, “latviskoti” angļu valodas vārdi, un man ir nelaba aizdoma ka tas rodas nevis no rakstu autoru analfabētisma un trūcīga latviešu valodas vārdu krājuma, bet gan kādu oficiālu valodnieku, kuri vēlas iznīcināt latviešu valodu, dēļ. Pirmais piemērs, kas nāk prātā, neskaitot šeit lasīto pērli “anonsēt”, ir vairāki raksti, kuros čigāni saukti par romām, vēl piemetot iekavās īsto vārdu lai kādam nerastos šaubas ka ir runa par čigāniem, nevis krievu izcelsmes cilvēkiem ar pilnajiem vārdiem Romāns – kaut kā arvien vairāk šitādus pī gadās lasīt.

    #299545
    swarka
    Participant

    Lūdzams noskaidro tiešām patiesību pirms kaut ko apgalvo!

    BB OS 7 un citi vecie nav viens un tas pats, kas BB 10! Un tad, kad šis raksts tapa tiešām nebija pieejama Latvijas karte BB Maps aplikācijai uz BB10 tālruņiem!

    BB OS 7 un vecākiem bija vismaz no 2011. gada vidus!!!!

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 16 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā