Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › Testi › Tests: Robots putekļsūcējs – NaviBot
Skan jauki, vai ne? Domāju, ka jā, bet vai mūsdienās tā ir realitāte, vai tehnoloģijas spēj pašas darboties bez cilvēka klātbūtnes – to mums palīdzēs noskaidrot SAMSUNG, kurš šoreiz uz testu ir iedevis robotu putekļsūcēju – NaviBot.
[img]
[img]
Kam šī jaukā lietiņa ir domāta?
Skaidrs, ka šai iekārtai ir jābūt neatkarīgai no cilvēka klātbūtnes, savādāk jau pašā principā tai zūd jēga. Tāpēc tā ir ieprogrammējama, ka spēj pati ieslēgties, iztīrīt vajadzīgo teritoriju un atgriezties atpakaļ sākuma pozīcijā un lokācijas vietā. Viss ir pavisam vienkārši – mēs aizejam uz darbu, piemēram, ap pl.11 dienā putekļsūcējs pats ieslēdzas, izbraukā visu teritoriju, savāc atkritumus. Kas notiek, ja teritorija ir pārāk liela un putekļsūcējam beidzas akumulatora darbība? Elementāri – viņš pats zina, ka izlādes laiks ir tuvu kritiskajam brīdim un sameklē savu lādētāju, lai veiktu „uzpildi†un pēc tam atsāktu darbu no tās vietas, kur palika. Uzlāde ilgst 120 min., un tas nodrošina 90 min. ilgu darbību.
Protams tiek arī piedāvāta iespēja būt tuvākā kontaktā ar šo robotu, un atnākot mājās, paņemot rokās pulti, to var nosūtīt uz koridoru iztrīt tikko no ielas sanestās smiltis. Vai arī ieradušies negaidīti ciemiņi un robots maisās pa kājām- ar vienu pogas spiedienu robota darbība tiek apturēta, un tas dodas atpakaļ pie sava lādētāja.
Š ķiet, ka šis produkts ir aizņemta vai vienkārši slinka cilvēka sapnis, bet nāksies tomēr apbēdināt – cilvēkam tomēr nāksies sekot līdzi sava „mīluļa†gaitām. Jau instrukcijā ir norādīts, ka obligāti jāparūpējas par to, lai robotam „pa kājām†nemaisās vadi, lieli gruži, čības un citas lietas, kā rezultātā robots var sapiņķerēties vai iesūkt/neiesūkt iekšā lietas, kuras nav vēlamas, jeb vienkārši uztvert to kā nepārvaramu šķērsli, un tālākas darbības tanī virzienā vairs netiks veiktas. Protams, paceļam augšā arī visus krēslus, norobežojam vietas, lai robots nenokrīt lejā pa trepēm, un ir jāsavāc lielākus mēslus, jo robots vienkārši tos nespēs uzsūkt.
Kā mēs varam norobežot teritoriju? Ja nesanāk to izdarīt ar sadzīves lietām, tad talkā nāks speciāli virtuālie aizsargi, kuri darbojas ar D tipa baterijām. Tiem var iestatīt stara distanci (virtuālo žogu) no 1 līdz 4m un tā kalpos kā virtuāla siena, lai robots nebrauc tur, kur tam savs deguns nav jābāž.
[img]
Š ie virtuālie aizsargi kalpo ne tikai kā virtuālas sienas, bet arī kā virtuālas durvis. Kam tas vajadzīgs? Piemēram, jūsu dzīvoklī ir 2 istabas, ja ieslēgsiet putekļsūcēju uz mājas tīrīšanas režīmu, tad tas brauks pa abām istabām turpu šurpu, kamēr uzskatīs, ka viss ir iztīrīts. Ar šīm virtuālajām durvīm tas vairs tā nedarīs – iztīrīs vienu teritoriju (istabu) un tikai tad, kad uzskatīs, ka istaba ir iztīrīta – pa šīm virtuālajām durvīm izbrauks laukā, lai ķertos klāt nākošajai istabai.
[img]
Pats robots ir aprīkots ar vairāk nekā 10 sensoriem. Augšā atrodas kamera, kura skenē griestu formu (Visionary mapping) – galvenokārt, lai neiesprūst pārāk šaurā vietā, otrkārt – lai izvēlētos piemērotāko pārvietošanās trajektoriju, un tā priekšējais “skata†leņķis ir 167`.
[img]
Sānu sensori rūpējas par to, lai neieskrietu sienā vai neiestrēgtu kādā strupceļā. Ja priekšā ir šķērslis, tad NaviBot samazina ātrumu un virzās uzmanīgāk, lai izvairītos no asām sadursmēm vai vispār no šāda atgadījuma. To nodrošina amortizācijas sensors.
Neskatoties uz visu, apakšā NaviBot ir sensori, kuri skenē tā atrašanās līmeni. Ja nu gadījumā nav norobežota vieta, kur robots var nokrist, tad šie sensori var izglābt no nelaimes – kā sensors saņem signālu, ka līmenis ir bīstams, tā robots apstāsies. Tas palīdz ne tikai nenokrist no augstas virsmas, bet arī izvairās no vietām, kur dēļ līmeņa nav iespējams pārbraukt pāri.
Vēl diezgan interesanta lieta ir putekļsūcēja iztīrīšana. Nav jāmaina ne maisi, ne jābārstās ar putekļiem – vienkārši atveram netīruma tvertnes atveri un pieliekam klāt savu putekļsūcēju – izsūcam visus netīrumus laukā. Nepieciešamības gadījumā tvertni un slotiņas var arī izskalot.
[img]
Un ko reāli šis robots putekļsūcējs spēj (testa novērojumi)?
Virtuālie aizsargi strādā godam – tik tiešām neļauj kustēties pāri neatļautajām vietām. Tā kā man vienā istabas kaktā ir pamatīgs vadu mudžeklis, tad lieti noderēja priekšā pielikt šo aizsargu.
Kustēties kustas diezgan raiti un samazina ātrumu pie draudošajiem šķēršļiem, tiesa ne vienmēr apstājas 100%, gadās, ka arī kur ieskrien, bet vismaz ar samazinātu ātrumu, kas tomēr nav tik bīstami.
Tā kā istabā ir bērnu gultiņa ar zemu lokveida apakšas reljefu, kas apgrūtina iebraukšanu/izbraukšanu, tad tomēr NaviBot iemanījās tur palīst apakšā un mazliet paķimerējoties izdevās arī pašam tikt no turienes laukā.
Par putekļu atveres tīrīšanu ar putekļsūcēju – vajadzētu mazliet lielāku caurumu, jo mana, arī Samsung, putekļsūcēja stanga bija kādu lieku milimetru par resnu. Tādēļ nācās grozīt un dažādi kratīt putekļu tvertni, lai mans putekļsūcējs to spētu pienācīgi izsūkt.
[img]
Nolēmu arī mazliet paeksperimentēt ar NaviBot atjautību. Instrukcijā teikts, ka tā uzlādes vietu (bāzes staciju) nedrīkst pārvietot, tad nu panēsāju prom gan pašu putekļsūcēju, gan bāzes staciju – domāju, ka rezultāts ir pozitīvs, jo dažreiz saminstinājās (papukstēja) un atrada savu bāzi, citreiz apjuka vairāk un paklaiņoja ilgāk, kamēr atrada, toties citreiz apjuka pavisam. Vai nu kā, to darīt nevajag – ja nekādus trikus paši neveicam, tad NaviBot savu mītni atrod godam.
[img]
Un tagad ķersimies pie paša galvenā – tīrīšanas kvalitātes. Domāju, kā notestēt šo tīrību, tiešām netīrīt māju 2 nedēļas? Nu nē, izturēju 2 dienas, tomēr vizuāli tīrīšanas kvalitāti nevarēju atainot, jo grīda ir raiba, un to nobildējot pirms un pēc tīrīšanas attēlos atšķirību manīt nevarēja. Beigās ienāca doma – izbēršu miltus – tā kā grīda nav balta, tad labi būs redzams, cik tīri tiek uzslaucīti putekļi (milti). Sacīts darīts – izbēru ar!
Š eit var aplūkot bildi ar izbērtajiem miltiem (bilde pirms testa):
[img]
Š eit varat aplūkot bildi testa laikā:
[img]
Š eit varat aplūkot bildes pēc testa:
[img]
[img]
Kā redzat, tad neko diži viņš ar šo pārbaudījumu galā netika. Drīzāk šķiet, ka milti tika iznēsāti pa visu istabu, tomēr ņemot vērā miltu struktūras specifiku un izbērto miltu daudzumu, tas tomēr ir pieļaujams, jo tie ieķērās birstītēs un braucot uz priekšu ar inerci no tām nobira. Lai gan gudrais putekļsūcējs uzskatīja, ka istaba ir tīra un kārtīga un ar mierīgu sirdi atgriezās savā bāzes stacijā. Ar domīgu sejas izteiksmi un neticību nospiedu pogu, lai tas vēlreiz uzsāk tīrīšanu – šķiet, ka grīda ir kļuvusi vēl baltāka un NaviBot atkal atgriezās savā bāzes stacijā.
Lai gan bija diezgan vēls, ņēmu talkā savu putekļsūcēju un smuki visu pats iztīrīju, rezultāts bija nesalīdzināmi labāks. Pārlaidu pāri vēl ar slapju lupatu un grīda bija kā no jauna piedzimusi.
Protams, jau pašā sākumā tika minēts, ka šis aparāts ir paredzēts profilaktiskai tīrīšanai un stūri, malas un citas grūtāk pieejamas vietas tomēr ir jāiztīra pašam, kā arī tas nav paredzēts liela “piesārņojuma†savākšanai, un reālā dzīves situācijā es šādu miltu daudzumu būtu vispirms uzslaucījis ar birsti vai uzreiz ņēmis talkā lielo agregātu.
Secinājumi
Lai arī filmās par nākotni cilvēks ir kļuvis par izlaidīgu būtni, kam nav ne pirksts jāpakustina, lai apmierinātu savas vajadzības, tomēr tā skaistā nākotne par ko stāsta filmās un zinātniskajos žurnālos ir vēl tālu.
Es nesaku, ka šis robots ir izgāzies, bet tam tomēr ir sava šaura, specifiska nozīme, nevis tik skaisti kā par to stāsta reklāmas. Ja tev ir privātmāja vai liels, plašs dzīvoklis, tad ir tīri pieņemami, ka kāds robotiņš katru dienu, kamēr esi darbā, sūri grūti uzslauka tavu mājvietu. Tas, protams, to neizdarīs perfekti, bet regulārs ikdienas pielietojums tomēr ir lietderīgs, jo katru dienu daļu netīrumu savāks. Ļoti lietderīgs šāds aparāts ir tiem, kuriem ir alerģija uz putekļiem un ikdienas uzkope ir dzīves nepieciešamība. Vai arī tiem, kam mājās ir kāds dzīvnieks, kura spalvas dzīvoklī liek par sevi manīt, ja netiek veikta regulāra tīrīšana. Tikai nevajag iztēloties, ka nevajadzēs pašam pielikt roku, lai iztīrītu savu mājvietu pašam, vai nolīgt apkopēju.
Vienkārši sakot – neslikts palīglīdzeklis mājas tīrīšanai, bet noteikti neaizstāj cilvēka darbu.
Normāla sūcēja motora jauda ir 1500-2000 W. Zem 1000W vispār neizdodas iegūt pietiekamu vakuumu, lai izrautu suņu/kaķu spalvas no paklāja. NaviBot tam tuvu nestāv (Shady – vai apakšpusē nebija rakstīta motora jauda?). Ja nu profilaktiskai tīrīšanai (maizes drupačas savākt) 😀
Toggo
Virtuālie aizsargi ietilpst komplektā – tie ir 2. Noteikti šos aizsargus var pasūtīt vēl papildus, ja tev to nepiedāvā tavi izvēlētie pārdevēji, tad saki – painteresēšos pie samsung.
kad nopirkšu savu māju/dzīvokli, tad noteikti šito nopirkšu. 🙂 izskatās ļoti kārdinoši 🙂
Cik vispār šāds aparāts maksā?
rATRIJS
[img]
[img]
Mazas skaidiņas jau savāks, bet dzīvoklī/mājā noteikti jābūt plašumam, lai arī kādu jēgu no šī aparāta dabūtu.
Kā jau teicu rakstā, roku darbu tas nespēj aizstāt, bet profilaktiskai mājas uzkopšanai ir derīgs.
Ja tev mājās skraida mazi bērni, tad arī neiesaku.
Cena – kaut kā uz ātro neatradu LV tirgū, minēts tik, ka ap 400 eiro.
Par laimi istaba kurā “dzimst” skaidas ir lamināts un istaba ir visnotaļ tukša (man tīk plašums ^^’ + man patīk slidināties pa istabu vilnas zeķēs) (TV ar pričendāļiem vienā stūrī, liels sēžampūslis otrā stūrī un kāmji vienā malā + rūteris&vadi vēl vienā stūrī) tā kā tas aparātiņš tur varētu labi darboties IMO. Tā kā galvenās problēmas ir ar skaidām, ta pārējo māju nemaz nevajadzētu tīrīt ar to aparātiņu tik reizi pa reizi manuāli izsūknēt. Bērni ar naf 🙂
Vēl jautājums – kā ar enerģijas patēriņu? Ja viņš tā darbojas un lādējas nonstopā, tad neieziet krietns daudzums elektrības?
njā, tie uzmācīgi lielie copyright uzraksti uz bildēm nu gan nav vajadzīgi!
Aha. Piekrītu. Labāk būtu caurspīdīgas ūdenszīmes vai arī mazās, kā ir citām bildēm 🙂
rATRIJS
Bleedis
Preses relīzes