Tīklu topoloģija un tīklu apvienošana

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Tīklu topoloģija un tīklu apvienošana

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 10 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #145939
    quizzical
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/bildes/atteli/20070726150708506.jpg[/imgl]Š ajā rakstā tiks apskatīti datortīklu veidi un to pareiza izveidošana atbilstoši konkrēta uzdevuma veikšanai.

    Ar terminu “tīkla topoloģija” apzīmē datoru, kabeļu u.c. tīkla elementu fizisko, pretstatā loģiskajam, piem., marķiergredzena(token ring) izvietojumu un saslēgumu. No tīkla topoloģijas ir atkarīga tīkla aparatūras izvēle, tā paplašināšanas iespējas un vadīšana.

    Maģistrāles slēgums (bus topology).

    [img]https://213.175.85.2/net/images/Image3.gif[/img]

    Maģistrāles slēgumā parasti izmanto koaksiālo kabeli pie kura ar T-veida savienotājiem (connectors) pieslēgtas datoru tīkla kartes, signāls no datora pa kabeli izplatās abos virzienos un to uztver visas tīkla kartes, taču nodod paketi apstrādei uz augstāku slāni tikai tā tīkla karte, kuras MAC adrese sakrīt ar paketē norādīto “destination” adresi. Ja kāds no datoriem ir izslēgts vai nedarbojas, tas neiespaido tīkla darbību. Kabeļa galiem jābūt īsslēgtiem ar terminatoriem, lai signāls neatstarotos. Ja kabelis pārtrūkst vai kāds no galiem nav īsslēgts, tad tīkla segments(datoru slēgums no viena līdz otram terminatoram) pārstāj darboties, jo signāls atstarojoties sajaucas ar jebkura datora pārraidāmo signālu un rada nepārtrauktas sadursmes(collisions). Izplatoties pa kabeli signāls pavājinās, tāpēc maksimālais attālums starp mezgliem (šeit datoriem) tievajam Ethernet koaksiālajam kabelim ir 185 m. Attālumu var palielināt izmantojot līdz četriem atkārtotājiem(repeaters), kuri pastiprina signālu.

    Zvaigznes slēgums (star topology).

    [img]https://213.175.85.2/net/images/Image4.gif[/img]

    Zvaigznes slēgumā datori ar kabeļu segmentiem (parasti vītais pāris(twisted pair)) tiek pieslēgti centrmezglam (hub) vai komutatoram (switch).Priekšrocība, salīdzinot ar maģistrālo slēgumu, pārtrūkstot kabeļa segmentam pārstāj darboties tikai viens dators, piem., 5-ais dators zīmējumā. Taču izejot no ierindas centrmezglam pārstāj darboties viss segments. Lai gan vītā pāra kabelis ir salīdzinoši lētāks par koaksiālo kabeli, taču, ja datori atrodas tālu no centrmezgla (maksimālais attālums 100 m) kabeļa patēriņš ir liels.

    Gredzena slēgums (ring topology).

    [img]https://213.175.85.2/net/images/Image5.gif[/img]

    Gredzena slēgumā datori “it kā” tiek pievienoti kabelim, kurš veido cilpu. Fiziski šāds slēgums neeksistē.

    atkārtotāji(repeaters);

    Izplatoties pa kabeli elektriskais signāls samazinās, rimst. Ja kabeļa garums ir liels, rimšanas rezultātā izkropļotā pakete var būt pat neatpazīta. Lai to novērstu tīklā virknē slēdz atkārtotājus vai centrmezglus. Atkārtotājs ir iekārta, kura ikvienā pieslēgvietā, portā saņemto signālu atjauno, pastiprina un “atkārto”, raida visos pārējos portos. Atkārtotāji nevar izmainīt pārraides protokolu, piem., no Ethernet vienā pieslēgvietā uz Token Ring citā, taču tie var uzmainīt pārraides vidi, piem., koaksiālais kabelis – vītais pāris(TP)vai optiskais kabelis. Tie strādā fizikālā slāņa līmenī, tātad tiem nav nekāda “intelekta”, pakešu apstrādes programmu līmenī. Tie domāti, galvenokārt, tīklu pagarināšanai vai pārraides vides izmaiņai.

    Sadursmju (collisions) dēļ, tīkla pagarināšanai var ieslēgt virknē tikai līdz 4-iem atkārtotājiem 10 Mb/s Ethernet tīkliem un līdz 2-iem Fast Ethernet (100 Mb/s). Tātad atkārtotāju (arī centrmezglu) slēgšana virknē ļauj iegūt līdz 500 m garu saiti starp diviem datoriem vai citiem tīkla elementiem līdz 10 Mb/s Ethernet tīklos, izmantojot 3. kategorijas (vai augstākas) vīto pāru kabeli. Fast Ethernet tīklos ar 5. kategorijas vīto pāru kabeli var izveidot tikai līdz 205 m garu tīkla segmentu. Pašlaik ir plaši izplatīti divātrumu 10/100 Mb/s centrmezgli. Parasti šādi centrmezgli automātiski izvēlas 100 Mb/s ātrumu starp tiem. Lai nepārkāptu Fast Ethernet standarta (IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet repeater (Class II) …) noteiktos ierobežojumus, neslēdziet vairāk par diviem 10/100 Mb/s centrmezgliem virknē.

    Terminoloģija:

    centrmezgli(hubs) tas pats kas atkārtotāji, bet parasti ar lielāku portu skaitu. Tie domāti, galvenokārt, atsevišķu datoru vai citu elementu pieslēguma mezglu izveidošanai;

    tilti(bridges)- līdzīgi centrmezgliem ļauj savienot vairākus tīkla segmentus, taču atšķirībā no iepriekšējiem, izolē segmentu trafikus, līdz ar to samazinot noslodzi segmentā. Tie izmanto MAC adrešu maršrutēšanas tabulas(atšķirībā no maršrutētājiem, kuri izmanto arī IP adreses).;

    maršrutētāji(routers) ir augstāka slāņa – tīkla slāņa iekārtas, tātad tiem piemīt zināms “intelekts”, pakešu apstrāde programmu līmenī. Var būt datori ar vairākām tīkla kartēm un attiecīgu programmatūru. Tie izmanto IP adrešu maršrutēšanas tabulas);

    ziņu avots: https://213.175.85.2/net

    #169764
    usins
    Participant

    Zelta vērts raksts. Noderēs, lai atkārtoru pirms eksāmeniem!

    #169765
    samurajs
    Participant

    Materiāls lielisks! Bet kāpēc nav norādītas atsauces (linki) uz avotiem?

    #169766
    Foxsk8
    Participant

    Droši vien izmantoti kādi mācību materiāli. Jā šito lietu pašmācības ceļā apguvu pāris gadus back. Tehnikumā datortīklu lekcijās nebija ko darīt 😀

    #169767
    samurajs
    Participant

    Arī mācību materiāliem ir autors, kurš obligāti jānorāda. Lasām Noteikumus:

    Quote:

    3. Aizliegts ievietot „Notepad.lv” forumā pārpublicētus rakstus, mācību materiālus un pamācības bez norādēm (atsaucēm) uz autoru (plaģiāts). Attiecīgajam rakstam vai mācību materiālam ir jābūt precīzi uzrakstītam, ja kopēts no citas vietas – obligāti jānorāda atsauce.


    Atsauci nevajag tikai un vienīgi tad, ja autors pats visu no A līdz Z uzrakstījis, nevis kopējis. Un arī vēl IT ziņām obligāti nevajag atsauci (ja tās atstāstītas saviem vārdiem).

    #169768
    Grants
    Participant

    Tieši tā.

    #169769
    usins
    Participant

    fox- jātceras ko Sereda tur pīkstēja datortīklos un jjāuzraksta šim turpinājums 😀

    #169770
    quizzical
    Participant

    Es šito izmantoju, kad man skolā vajadzēja raxtīt par tīkliem. atsauce tāda ineteresanta. raxtījis laikam Juris Pavlovskis ja pareizi saprotu. un atsauci uz lapu tulīt ielikšu

    #169771
    drunk_lizard
    Participant

    es arii buusju rakstu autors – es labi protu ctrl+c un ctrl+v!!!!

    #169772
    quizzical
    Participant

    nu tad uz priekšu!

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 10 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā