Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › PR › Trešdaļa lietotāju aizsargā datus ar primitīvām un viegli piemeklējamām parolēm
Uzņēmuma A. W. Olsen & Partners pēc Kaspersky Lab pasūtījuma Baltijas valstīs veiktais pētījums liecina, ka lietotāji pagaidām neapzinās vienkāršu paroļu radītos draudus: 30% Latvijas respondentu dati faktiski nav aizsargāti. Piemēram, viņi izmanto visai nedrošas paroles, kuras var viegli piemeklēt pat bez speciālu metožu izmantošanas. Runa ir par dzimšanas datumu (4%), savu vārdu vai uzvārdu (4%) vai mājdzīvnieka vārdu (6%) – šo un citu līdzīgu informāciju var uzzināt ne tikai tuvi draugi un radinieki vien. To bez grūtībām var atrast internetā, piemēram, sociālajos tīklos, ļaundarim jābūt tikai mazliet atjautīgam. Vēl 4% aptaujāto izmanto ciparu kombināciju «123456» vai līdzīgu, bet 12% – vārdu «parole». Š ādu «aizsardzību», kā arī citas paroles, kuru pamatā ir vienkārši vārdi, var viegli un ātri uzlauzt.
Daži respondenti izmanto oriģinālākas paroles, tostarp vārdus, kas pirmie ienāk prātā reģistrācijas brīdī, piemēram, ja uz galda atrodas balta krūzīte, tad parole būs «baltakruzite», vai matemātiskās konstantes (piemēram, «3,14» u. c.). Bez tam tiek izmantoti pilsētu un zīmīgu vietu nosaukumi, iemīļoto personu un tēlu vārdi, kā arī vārdi vai to daļas, kas ir īpaši nozīmīgas respondentam.
Vēl viena drošības problēma, kurai lietotāji reti pievērš uzmanību, ir paroļu atkārtota izmantošana. Š āda pieeja ļauj nepārslogot atmiņu ar lielu skaitu burtciparu kombināciju, taču, vienai parolei nonākot kibernoziedznieku rokās, viņi varēs iegūt piekļuvi uzreiz vairākiem pakalpojumiem vai programmām. Pētījums parādīja, ka 63% Latvijā aptaujāto lietotāju izmanto vienu paroli visiem kontiem. Salīdzinājumam – pasaulē šis rādītājs ir tikai 9%.
Kā minēts iepriekš, paroles glabāšanas vietai ir svarīga loma informācijas aizsardzībā. Lielākā daļa lietotāju (69%) dod priekšroku to iegaumēšanai, kas ir diezgan labi, taču bieži vien tas noved pie paroļu vienkāršošanas un vienas paroles izmantošanas vairākiem kontiem. 3% primitīvi pieraksta paroles uz līmlapiņas un piestiprina pie monitora, 3% pieraksta paroles viedtālruņa atmiņā, bet 19% pierakstiem lieto parastu papīra blociņu. Atjauninātajā Kaspersky Internet Security 2013 ir ietvertas vairākas pilnīgi jaunas tehnoloģijas cīņai ar izplatītākajiem un sarežģītākajiem apdraudējumiem, tostarp iespēja droši ievadīt datus ar parasto tastatūru, kas neļauj ļaundariem nozagt svarīgu informāciju, piemēram, paroles. Tomēr, lai izvairītos no situācijas, kad ļaundari, piemeklējot vienkāršu kombināciju, iegūst piekļuvi jūsu kontiem, Kaspersky Lab eksperti iesaka vienmēr izmantot dažādas un sarežģītas paroles, kā arī regulāri tās mainīt.
Preses relīzes