Trīs iespējamie x86 procesoru attīstības ceļi

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Trīs iespējamie x86 procesoru attīstības ceļi

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 13 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #155289
    TrakaisKursis
    Participant

    Ja procesoru izstrādes inženieri ies pa labi – iespējams, zaudēs tirgus daļu, ja pa kreisi – sadārdzinās procesoru izmaksas, ja taisni – tūļāsies, neatļaujot apstiprināties Mūra likumam. Kādā virzienā procesori varētu attīstīties? Vai vispār ir pareizais attīstības ceļš?

    128 bitu procesori

    Plašākai publikai piesakot Windows 8 operētājsistēmu, Microsoft, kas bieži vien ir inovāciju diktētājs tirgū, deva mājienu procesoru izstrādātājiem, ka no viņiem priekš Windows 9 operētājsistēmas tiek gaidīts 128 bitu procesors. Š ajā pašā laikā arī virmoja baumas, ka AMD šībrīža jaunākais procesors Bulldozer varētu saprasties ar 128 bitu instrukcijām. Vai vēlmei, bet vēl vairāk vajadzībai pēc 128 bitu procesora maz ir kāds reāls pamats?

    Lai arī daudzi datorlietotāji aizvien uzskata, ka procesoru pāreja no 32 bitiem un 64 bitiem ir vairojusi paša procesora veiktspēju (un nomaiņa no 64 bitiem uz 128 bitiem – vairos vēl vairāk), patiesībā tā nemaz nav. Nomaiņa uz 64 bitiem ļāva strādāt ar lielāku adresējamās atmiņas apjomu (32 bitu procesoru gadījumā vien 4 Gigabaiti), proti, ar 16 terabaitus lielu adresējamās atmiņas apjomu, kas ir 4000 reizes lielākas nekā iepriekšējās paaudzes procesoriem.

    Tādējādi izmantojamās atmiņas palielināšana efektivizēja procesora darbību, ļaujot produktīvāk strādāt ar ievērojami lielākiem datu apjomiem (proti, tika novērsta pudeles šaurā kakla problēma, ka, tēlaini izsakoties, operētājsistēma savu darāmo darīja ar ne vairāk kā 4 GB lielām porcijām). Vairāk skatīties te: https://support.microsoft.com/kb/294418

    Ja turpmākajos gados tiks radīts 128 bitu procesors, tad tas spēs strādāt ar ~340,3 undecillioniem adresējamās atmiņas (proti, ar 10^36 * 340 bitiem). Tā kā šāds datu apjoms nav sasniegts uz visiem pasaules datu nesējiem kopā ņemot, patiesībā nemaz nav vajadzības pēc procesora, kas spētu strādāt ar tik milzīga izmēra datiem. Izņēmums varētu būt pāris šauri specializēti zinātniskie superdatori, kurus darbina ar mērķi veikt neiedomājami zinātņietilpīgus aprēķinus (piem., Lielo sprādzienu un visumu izplešanos, galaktiku formēšanos, DNS mutāciju skaitļošanu sugu robežās u.c.). Taču šādiem zinātņietilpīgiem aprēķiniem šobrīd pietiek ar esošajiem procesoriem, kurus paralēlskaitļošanas režīmā var saslēgt jebkurā nepieciešamā skaitā, un kuriem pieslēgtā atmiņa tieši tāpat ir pieejama paralēlslēguma režīmā.

    Pat, ja vadošie x86 procesoru ražotāji, patiešām izlemtu ķerties klāt pie šādu procesoru izveides (neskatoties uz to, ka tam īsti nevar atrast ekonomisko pamatojumu), tas vienā mirklī radītu milzum daudz un tikai ilgākā laika posmā atrisināmu problēmu, kas būtu saistītas ar procesoru instrukciju un reģistru sistēmas pārveidi, kā arī nepieciešamību pārrakstīt milzīgu skaitu programmatūras 128 bitu atbalstam (ja atminamies, ka šodien, teju vai 10 gadus pēc 64 bitu procesoru parādīšanās, ne tuvu visa programmatūra ir pārrakstīta uz 64 bitu atbalstu, varam iedomāties, pēc cik ilga laika varētu baudīt reālus ieguvumus no 128 bitu atbalsta).

    Un tomēr, neskatoties uz visu augstāk minēto, jādomā, ka Intel un AMD labaratorijās noris tīri pētnieciska izpēte ar mērķi saprast, kāds varētu būt 128 bitu procesors un kas ir priekšnoteikumi tā veiksmīgai realizācijai tirgū.

    Hibrīdprocesori

    Vienkristālshēmā realizētais procesora un grafiskā kodola apvienojums, kas plašāku uzticību guvis pateicoties AMD Fusion un dažādām ARM procesoru variācijām, varētu būt visnotaļ nopietns pretendents uz iespējamo nākotnes procesoru. Te nav runa tikai par ražotāju vēlmi pārdot gan sava ražojuma skaitļošanas, gan arī sava ražojuma grafisko realizāciju, bet arī par to, ka vienkristālshēmā realizēts hibrīdprocesors sniedz ievērojami augstāku efektivitāti veiktspējas pret iztērēto vatu kontekstā, kas savukārt ir svarīga tāpēc, ka tuvākajā nākotnē ir paredzama ievērojama elektroenerģijas sadārdzināšanās.

    Lai arī šobrīd šie procesori savu mājvietu spēj rast mobilo ierīču un sākumlīmeņa darbstaciju nišā, ir gaidāms, ka Windows 8 un Windows 9 operētājsistēmas arvien vairāk pat vienkāršu uzdevumu veikšanai izmantos grafiskā kodola jaudu (izmantot DirectCompute tehnoloģiju), un tādējādi izrādīsies, ka šāda veida procesori ir spēcīgāki nekā šobrīd šķiet. Līdz Linux lietotājiem iespējas izmantot visu hibrīdprocesora jaudu gan nonāks ar ievērojamu novēlošanos.

    Diemžēl pienācīga hibrīdprocesora, kura jaudas filozofija varētu liecināt par nākotnes vajadzību uzminēšanu, aizvien nav – AMD Fusion vairāk ir domāts mobilajam segmentam, Core i saimei ir vāja tieši grafiskā daļa, savukārt ARM procesori nav paredzēti tik ambiciozu mērķu izpildei. Atliek vien cerēt, ka AMD Bulldozer 2. paaudze vai nākamie Intel Core i saimes procesori pacels priekškaru un ļaus noprast uz kurieni virzās abu procesoru gigantu nākotnes vīzija.

    Pilnrisinājuma procesori

    Pilnrisinājuma procesori, vai kā tos sauc tieši tulkojot no angļu valodas – sistēmas uz čipa tipa procesori, varētu būt jebkura ražotāja sapnis – jo tad, pircējam izvēloties datoru, izdotos pārdot ne vien sava ražojuma procesoru kā skaitļojošo komponenti un video kodolu kā grafisko komponenti, bet arī virkni integrētas perifērijas – USB, VGA, HDMI u.c. – atbalsta, kā arī iespējams, integrētu operatīvo atmiņu. Š obrīd šādu iespējamu procesoru rašanos apgrūtina virkne faktoru:

  • Procesoru izstrādātājiem nav pieredzes efektīva grafiskā kodola, kā arī mikroshēmojuma integrācijā procesorā. Š āda procesora izstrāde ir dārga un laikietilpīga, un nav zināms, vai lietotājs, patiesībā nedos priekšroku iespējai nomainīt atsevišķi sevi interesējošās datora komponentes, nevis izvēlēsies pie nepieciešamības mainīt visu procesoru;

    Integrējot visu augstāk minēto, pieaugtu procesora laukums, kā arī siltumizdale. smalkāku tehnoloģisko procesu adaptācija ļautu atrisināt šo problēmu, taču 11 nanometru tehnoloģiskais process ir gaidāms vien 2014. gadā.


  • Un tomēr, iedomājoties, ka kaut kādu iemeslu dēļ (piemēram, Intel un AMD slepenas vienošanās rezultātā), tiktu izstrādāti un tirgū agresīvi virzīti šādi procesori, domājams, tie spētu atrast lielu popularitāti, līdztekus iznīcinot vai nopērkot daudzus datorkomponenšu ražotājus, iespējams, mēs kā patērētāji būtu tikai ieguvēji, neskatoties uz samazinātām izvēles un cenu amplitūdas robežām.

    Kādas ir Jūsu domas?

#278072
Evers
Participant

Labs raksts. Es par hibrīdiem, jo..

1) Tiem, kas nav high-end geimeri, lielisks risinājums.

2) High-end geimeris grafiskās jaudas pacelšanai piemet klāt tik grafisku kartiņu pēc saviem ieskatiem.

3) Modē nāk switchable graphics – pamatā darbojas mazjaudīgais procesorā iebūvētais grafiskais risinājums, šķiļot spēli pārslēdzās uz atsevišķo – jaudīgo videokartiņu. Nenotiek lieka elektrības tērēšana.

#278073
Imhoteps
Participant

Foršs raksts. Rakstam-rakstam-rakstam!

P.S.: Mikrosoftam jānoglušī tas 32-bitu windoff. Tā OSe visu progresu kavē. Dajoš 128-bit!

#278074
TrakaisKursis
Participant

Piekrītu ka 32 bitu ir jāpiebeidz. Pat Ubuntu rekomendē lietot 64 bitu versiju.

Bet noglušījot 32 bitus, ir vienlaikus jāspiež arī uz mātes plašu un mikroshēmojumu ražotājiem, lai uz platēm ieraudzītu vietu nevis 4 GB atmiņai, bet ievērojami lielākam apjomam. Jo citādāk var droši arī palikt pie 32 bitiem.

128 biti … kā jau es minēju ir savas visai saprotamas problēmas. Un vispār – tīra veida 128 bitu procesoru mēs ticamākais nemaz neredzēsim (ar to es saprotu procesors, kam adresējamā atmiņa ir rakstā minētajā apjomā), taču instrukcijas un reģistri nākotnes 64 bitu procesoriem gan tiks pārvesti uz 128 bitu režīmu. Vispār ir jau bijuši pseido 128 vai pat 256 bitu procesori (plānos arī 512 bitu variants) Transmeta izpildījumā – neiedzīvojās …

#278075
Imhoteps
Participant

Mātsmlašu ražotāji lai iet 1rst! Lai kustina pakaļas, izlaidužies suņi! Š akāļi! Besī ārā. Kapitāliststu šņagas! 128-bitos ir nākotne.

P.S. Nelejiet man vairs.

#278076
TrakaisKursis
Participant

Atvaļinājums?:)

#278077
Imhoteps
Participant

Vot saproti… Uzkāpu uz korķa un nevaru nokāpt. Ä€rprāts kautkātc. Atkal uz veikaliņu iešu.

Sākusies alkoholisma depresija.

#278078
TrakaisKursis
Participant

pārej uz vieglāku dzeramo, vismaz nepārtērēsies un nolīdīsi no korķa …

#278079
Imhoteps
Participant

Nauda tāpat pagalam un gribas nošauties.

#278080
TrakaisKursis
Participant

Zaudēta nauda nav zaudēta roka vai aknas. Vienkārši pārtrauc un ar mierīgu galvu atgriezies normālā dzīves ritmā.

#278081
Imhoteps
Participant

Centīšos…

#278082
Anonīms
Neaktīvs

Nu varētu beigt muļķi laist ar skaitļošanu uz videokartes, un nepieciešamās komponentes ievietot iekš CPU. Videokartē ir pilns ar komponentēm, kas nav vajadzīgas paralēlskaitļošanai – varētu uzlabot/paātrināt tieši to paralēlskaitļošanas daļu, iešūt to iekšā procī, un atlikošo – grafisko – kodolu tad domāt, vai pielikt procim, vai atsevišķi, vai, kā tagad modē, hibridizēt (maza noslodze = iebūvētā grafika; liela noslodze = izdalītā grafika)

#278083
Imhoteps
Participant

Димон! В натуре я Тебя не понимаю! Странными словами изъяснаешся.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 13 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā