Ubuntu/Mint instalēšanas ilustrētā pamācība – 2. daļa

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Ubuntu/Mint instalēšanas ilustrētā pamācība – 2. daļa

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 26 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #151621
    Imhoteps
    Participant

    [imgl]https://bildites.lv/images/jr5ooa895a6nwype7uy2.jpg[/imgl] Turpinot rakstā “Par labām cietņa dalīšanas manierēm, instalējot Linux” aizsākto sarunu par Linux instalēšanu “mājsaimnieču” datoros, ir laiks aplūkot pašu instalēšanas procedūru. Linux pasaules jaunpienācējiem un interesentiem, kuri jau iepazinušies ar partīciju nozīmi Unix-veida operētājsistēmās un cietņa sākotnēju sagatavošanu, instalēšanas process sarežģījumus nesagādās. Instalēšanas ilustratīvajiem nolūkiem autors izmantojis trešo populārāko (pēc Distrowatch page-hit-ranking datiem) distribūciju – Linux Mint. Jāteic, ka Mint, kā jau Ubuntu pieslīpēts atvasinājums, izmanto tos pašus instalēšanas instrumentus, kuri izmantoti ģenētiskās mātes (ja pieņemam, ka operētājsistēma ir sieviešu dzimtes 😉 arsenālā, un sistēmas uzstādīšana gan Ubuntu, gan Mint gadījumā faktiski neatšķirsies.

    Noklusējuma instalēšanas process ir paveicams gana viegli, tiesa, noklusēti izveidojamās partīcijas nespēs nodrošināt lietotāja privāto datu pilnīgu izolētību no sistēmas failiem un automātiskā dalīšana nenodrošinās tādu sistēmas veiktspējas līmeni, kādu iespējams panākt, dalot cietni manuāli jeb ar roku. Š eit arī nāks palīgā specifiskas zināšanas par diska nogabalu nozīmi Unix-veida operētājsistēmās (sk. raksta pirmo daļu). Minēto iemeslu dēļ veidosim partīcijas patstāvīgi.

    Vienkāršības labad šajā apskatā Linux Mint tiks instalēts tukšā cietnī, kas nesatur citas operētājsistēmas, piemēram, Windows. Ja tomēr interesents vēlas instalēt Linux blakus Windows, autors pieņem, ka lietotājs ir pratis izveidot no Windows izolētu cietņa nogabalu Linux vajadzībām, izmantojot jebkādus pieejamos diska dalīšans rīkus (piem., EasyBCD no NeoSmart Technologies (bezmaksas 32-bit versijām), Parted Magic, GParted vai arī maksas Partition Magic, vai jebkādus citus), kā arī laikus ir parūpējies par svarīgu datu rezerves saglabāšanu.

    Procedūra

    Kad attiecīgas distribūcijas instalācijas pakotne (visdrīzāk tas ir .iso fails) ir lejuplādēta, iededzināta kompaktdiskā kā diska “tēls” (image, образ диска), CD ievietots diskdzinī, BIOS-ā tiek norādīts, lai dators startējās no disku lasīšanas ierīces (“Boot from USB” ir atsevišķa raksta cienīga opcija) un dators restartēts – instalācija var sākties.

    Instalēšanas pirmie trīs soļi šajā apskatā ir izlaisti gan bilžu vietas ekonomijas nolūkā, gan tāpēc, ka nekas vairāk par “Forward” pogas nospiešanu no lietotāja netiek prasīts.

    Attēlā apakšā redzams, ka cietnis ir tukšs. Noklusējuma opcija tomēr ir “Erase and use the entire disk” (“Dzēst un izmantot visu disku”). Ja cietnis nebūtu tukšs, instalācijas vednis informētu mūs, ka “This computer has [operating system XYZ] on it” (“Dators satur operacionālo sistēmu”) un noklusējuma opcija būtu “Install them side by side, choosing between them at startup” (“Instalēt tās citu citai blakus, izvēloties starp tām, datoram startējoties”). Lai vai kā, mēs nevēlamies rīkoties pēc noklusējumiem. Tāpēc izvēlamies “Specify partitions manually (Advanced)” (“Nozīmējam partīcijas manuāli”) un spiežam “Forward” (“Uz priekšu”).

    [img]https://bildites.lv/images/988yhi0o789mycj1qa5k.jpg[/img]

    Attēlā zemāk parādīts kā izskatīsies izvēlnes logs ar “Specify partitions manually (Advanced)” opciju. Spiežam “Forward” (“Uz priekšu”).

    [img]https://bildites.lv/images/e1rkxxu8hkglg3k9xrpv.jpg[/img]

    Ja cietnis nesatur partīciju tabulu, izvēlamies “New Partition Table…”, lai to izveidotu. Pretējā gadījumā šo posmu izlaižam un vēršam skatu nākamajā attēlā.

    [img]https://bildites.lv/images/xt5i7gsljfl6maxvmpp.jpg[/img]

    Tagad varam sākt veidot partīcijas. Konkrētajā gadījumā veidosim šādu diska daļu sistēmu:

    • /boot

    • swap

    • /

    • /home

    Tas būtu viss, kas nepieciešams mājsaimniecības galda datoram vai piezīmjdatoram. Izvēlamies brīvo vietu, kā parādīts attēlā, un nospiežam “Add…” pogu.

    [img]https://bildites.lv/images/3s5hka0ultkkc9hnfaml.jpg[/img]

    Pirmais cietņa nogabals izveidojams /boot vajadzībām. Kā jau tika rakstīts agrāk, 256 Mb ir vairāk nekā nepieciešams (sk. šeit). Vairums izplatītāko distribūciju šim nogabalam atvēl vien ap 100 megabaitiem. Partīcijas failu sistēmu – “Use as” – formatēsim kā “Ext4 journaling file system”. Izveides jeb montēšanas punkts (“Mount point”) – /boot. Spiežam “OK”.

    Jāatceras, saknēšanās partīcijai var izmantot arī kādu nežurnalējamu sistēmu, piemēram, Ext2.

    [img]https://bildites.lv/images/elsiu0x1pykz979qjiyz.jpg[/img]

    Pēc pirmās vismazākās partīcijas izveides izvēlamies free space (brīva vieta) un spiežam “Add…”, lai izveidotu nākamo nogabalu. Š ādi rīkosimies ikreiz, lai veidotu atlikušās partīcijas.

    [img]https://bildites.lv/images/lbf2v181mwj0g52q0z.jpg[/img]

    Tagad veidosim swap-u. Ja strikti pieturamies pie Unix tradīcijām un veidojam to divtik lielu, cik liels ir operatīvās atmiņas apjoms mūsu datorā, tad konkrētajā gadījumā tie būs 6000 Mb (6Gb). “Use as” opcijai izvēlamies “swap area” un “OK”. Atgādināšu, ka, gadījumā, ja /boot partīcija netiek veidota, swap vēlams veidot pašu pirmo, lai šis nogabals atrastos cietņa ārējā ātrajā zonā.

    [img]https://bildites.lv/images/gxzoh1ilyzbxnyml1dw0.jpg[/img]

    Tā kā Linux Mint 9 vai Ubuntu 10.04 pēc instalācijas aizņem mazāk par 4Gb vietas cietnī, viss, ko atvēlēsim pāri par 4Gb, būs gana labi. Konkrētajā gadījumā saknes katalogam atvēlēsim 20 Gb (lai tomēr nepietrūktu vietas vēlākajām aplikāciju instalācijām, atjauninājumiem u.tml.).

    Failu sistēmai un izveides punktam izvēlamies ext4 un /. Atkal spiežam “Forward”.

    [img]https://bildites.lv/images/wig91u4eqh9c9quep72z.jpg[/img]

    Lūk, arī pēdējais veidojamais diska nogabals – /home. Varam atvēlēt visu atlikušo brīvo vietu cietnī.

    Lietosim šo nogabalu kā “Ext4 journaling file system”, montēšanas punkts – /home. “Forward”.

    [img]https://bildites.lv/images/0whj2o7e9w6wxtbdgq1.jpg[/img]

    Visbeidzot varam aplūkot visas partīcijas, kuras esam izveidojuši. Ja nepieciešams veikt kādas izmaiņas, izvēlamies konkrētu nogabalu un nospiežam “Change…” („Mainīt”). Kad sistēmas izkārtojums mūs apmierina, spiežam “Forward” un pārējo paveiks dators.

    [img]https://bildites.lv/images/t8rcdycop1hbx1n17ay.jpg[/img]

    Nobeiguma vietā

    Brīvība, arī brīvība programnodrošinājuma izvēlē, ir viena no visaugstākajām vērtībām un Linux to piedāvā ar uzviju. Turklāt, tā nemaksā neko, ja vien neskaita rēķinu par elektrību un santīmus tukšas kompaktdiska matrices iegādei. Tāpēc autors novēl izbaudīt Linux piedāvāto brīvību ikvienam, kas uzdrīkstējas pamēģināt ko jaunu un nebijušu. Jo vienīgais, kas lietotājam būs patiesi nepieciešams – vien drosme būt brīvam.

    Sākums šeit

    #240892
    Element
    Participant

    Atgādināšu, ka, gadījumā, ja /boot partīcija netiek veidota, swap vēlams veidot pašu pirmo, lai šis nogabals atrastos cietņa ārējā ātrajā zonā. – Kāpēc?????????????


    Jo vienīgais, kas lietotājam būs patiesi nepieciešams – vien drosme būt brīvam. – Un daudz brīva laika labojot bugus uc drazu!!! 😀

    #240893
    Jaunzems
    Participant

    labais raksts

    #240894
    shb-
    Participant

    Element wrote:

    , lai šis nogabals atrastos cietņa ārējā ātrajā zonā. – Kāpēc?????????????

    Tas dēļ tā, ka lasīšana/rakstīšana cietņa ārējos trackos ir ātrāka un tā ir ātrā zona. Tā ir vienkārša fizika – cietais ripo ar konstantu rpm, tādēļ vienā apgriezienā no “ārmalas” var nolasīt vairāk, kā no “iekšmalas” (ārmalā ir izvietots vairāk sektoru).

    #240895
    Imhoteps
    Participant

    Element wrote:

    Atgādināšu, ka, gadījumā, ja /boot partīcija netiek veidota, swap vēlams veidot pašu pirmo, lai šis nogabals atrastos cietņa ārējā ātrajā zonā. – Kāpēc?????????????..


    Hārds ir vislēnākā komponente. Swaps būtībā ir “virtuālā”atmiņa uz hārda gadījumos, kad pietrūkst RAM. Tāpēc, pienākot brīdim, kad sistēmai jānolasa iz-swap-otie dati, uz hārda novietotā peidžfaila nogabala nolasīšanas ātrums kļūst akūti, dažkārt pat kritiski svarīgs.

    The hard disk is much slower than regular memory so anything that can be done to increase the speed of the swap file translates to improved performance.

    #240896
    Mad182
    Participant

    Tik pat labi var palikt pie domas, ka, ja swaps atratos diska vidū, tas būtu visātrāk sasniedzams no jebkuras galviņas pozīcijas…

    Bet patiesībā dekstop kompim ar pietiekamu RAM daudzumu tā manuprāt ir matu skaldīšana. Turklāt, vai tad moderniem diskiem tā atrašanās vieta uz diska vienmēr fiziski sakrīt ar to, ko parāda gparted?

    #240897
    shb-
    Participant

    Nu viena seek operācija hdd vidēji ir ~8ms, tā ka novietojot swapu vidējos celiņos ietaupījums būtu vien pāris ms, tālāk jau būtu tā pati opera.

    #240898
    aoma
    Participant

    Nu glīši, pateicoties klasiskajam ēģiptiešu priesterim, portāls sāk atgādināt tos laikus, kad raksti bij paredzēti datoru interesentiem, nevis spožu mantiņu fanātiķiem 🙂

    #240899
    Edžus
    Participant

    +1 aoma

    Un paldies autoram!

    #240900
    ob1
    Participant

    Paldies autoram par izsmeļošu infu. Būs laiks, pamēģināšu linux.

    Viens jautājums – vai kāds ir pētījis kuru failsistēmu izmantot labāk – ext3, ext4, ReiserFS? Ar ko kura ir labāka?

    Hmm, un kā klastera izmērs ietekmē OS darbību?

    #240901
    jonjs
    Participant

    Mazbiku oftopiku uztaisīšu.

    Jā tas linux nebeidz pārsteigt sencim datoram ar Ubuntu 8.04 nobeidzās mātes plate, kondensatori uzpūtušies un mātene nepalaižas.

    Nu ko uzliku citu mātes plati turklāt šoreiz ar amd proci.

    Viss aizgāja bez problēmām linuxis visu atpazina un pat nav vēlēšanās pagaidām jaunāku distru likt virsū, jo vecais labais 8.04 LTS strādā kā

    Š veices pulkstenītis.

    #240902
    Imhoteps
    Participant

    ob1 wrote:

    ..vai kāds ir pētījis kuru failsistēmu izmantot labāk – ext3, ext4, ReiserFS? Ar ko kura ir labāka?


    Ext4 ir pati jaunākā *nix FS, kas stājusies Ext3 vietā, ja nemaldos, sākot ar Ubuntu Karmic. Faktiski Ext4 ir evolucionējusi Ext3.

    ReiserFS esot izcila FS darbam ar maziem failiem + īpašs uzsvars likts uz defragmentāciju on-the-fly. Bet, kopš tās autors Hanss Reizers ir parādījis savai vecenei, kur ir viņas īstā vieta, un apracis dārzā, un tagad izcieš mūža ieslodzījumu jeņķu cietumā, ReiserFS izstrādes nākotne ir miglā tīta.

    ob1 wrote:

    ..un kā klastera izmērs ietekmē OS darbību?


    Š eit LV – šaubos, vai kāds ir veicis tādu pētījumu, lai gan – https://linux.edu.lv/index.php.

    Labāk painteresēties ārzemju resursos pie grandiem:

    https://www.linux.org.ru/

    https://www.opennet.ru/

    vai kaut vai

    https://forum.ubuntu.ru/

    Kubuntu forums https://kubuntu.ru/forum Krievijā gan ir visai nožēlojams, atšķirībā no ]https://www.kubuntuforums.net/

    Var sazināties pa tiešo ar Minta dev-iem (angliski). Tur vienmēr esmu saņēmis argumentētas atbildes:

    https://forums.linuxmint.com/ vai https://community.linuxmint.com/

    Var jautāt PeppermintOS (svaiga stupid-fast OS) forumā https://peppermintos.net/index.php. Pāris reižu esmu pat PM-ojis PMint koderiem-testeriem – https://peppermintos.net/memberlist.php (“sarkanajiem”) – nekad nepaliku bez atbildes. Š os minu, jo citu distru “kopienās” man pieredzes nav.

    P.S. Lielas cerības Linux kopienā saistījās ar Sun izstrādāto ZFF (izmantota “soļarkā”), bet, kopš Oracle ir aprījusi SUN, ZFS diezin vai tiks implementēta Linux-ā, jo ir pārāk “komercializēta” FS – patenti-špatenti un tamlīdzīga figņa… ZFS konkurents ir btrfs (“butter FS”;), šobrīd gan tā vēl ir “unstable”.

    #240903
    ob1
    Participant

    Vēlreiz, paldies par infu.

    Par to Reiseru – žēl, ka tā… Tak vajadzēja šamējo ielikt vieninieka kamerā un iedot kompi – lai tak strādā. Jā, production team pieslīpēs esošo FS, bet jaunas idejas production team netaisa… tādu veču ar smadzenēm ir tik maz…

    Vēl viens jautājums par Linux:

    Bieži vien ir dzirdēts apgalvojums, ka Linux-am vīrusi nav. Tas tā gluži nav – ir daži vīrusi. Un tāpēc vajadzētu laiku pa laikam noskanēt… nu kā ar cureit priekš win. Vai Linuxam ir antivīruss atbilstošs idejai kā cureit? Vai varbūt ir kāds ātrs antivīruss kā Avira?

    #240904
    Imhoteps
    Participant

    Nekas, ko radījusi cilvēka roka, nav neievainojams – https://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=27239 (četru dienu veca ziņa). Tomēr ar vīrusiem uz *nix ir, tāpat kā ar m*zienu jūrā 😀 Windows vīrusi Linux nekādi neietekmē, tomēr antivīrus gan ir vajadzīgs, ja Win tam reizi pa reizei piekļūst – failu šāres, serveri, protams u.tml.

    ClamAV laikam būs vispopulārākais: https://www.clamav.net/lang/en/download/packages/packages-linux/ (ievēro – ClamAV has been officially included in the Ubuntu distribution since the first Ubuntu release. Run apt-cache search clamav to find the name of the packages available for installation.)

    Mintam var palasīt:

    https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=42&t=50807&p=293597&hilit=antivirus#p293597

    vai

    https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=90&t=45638&p=288869&hilit=ClamAV#p288869

    Ir, kas lieto AVASTu – https://www.avast.com/en-eu/linux-home-edition

    CureIT izstrādātāji piedāvā arī https://download.drweb.com/linux/

    P.S. Oftopiks – ja gribi pamēģināt Linux, daži skopi vārdi par darba vidi.

    KDE – smagnēja vide. Vajadzīgi labi dzelži (man personīgi KDE, neraugoties uz tā fenomenālām pārveides iespējam, atgādina Vistu).

    Gnome – veidots kā KDE alternatīva. Arī smags desktop environment-s.

    Xfce, kaut sākotnēji veidot kā viegls desktops, arī lēnām tuvinās Gnomam.

    Vieglie, minimālistiskie uz zibenīgie – LXDE, Fluxbox.

    iedveš jaunu elpu vecajos dzelžos. Distras izvēlei iesākumam ieteikšu tomēr Mint, nevis *buntu – kaut vai multimedia, džavas un flash tūlītēja atbalsta dēļ.

    #240905
    ob1
    Participant

    Nu ko – izskatās, ka ir pienācis laiks ķerties pie Linux – būs kam pajautāt, ja pats netikšu galā…

    #240906
    bezolaam
    Participant

    Imhoteps wrote:


    ClamAV

    paskanēju un neizskatās, ka tos rezultātus var uztvert nopietni

    https://yfrog.com/jkscreenshot2rop

    vai tomēr?

    #240907
    Evers
    Participant

    Baigā klapata ar to cietā diska dalīšanu uz linuxa ir, ar Windows daudz mazāka ķēpāšanās – partīcija sistēmai, partīcija datiem un viss notiek.

    #240908
    aoma
    Participant

    Evers, nu nav tur nekā īpaši sarežģīta, autors ir iztirzājis advanced metodi, bet var stellēt arī easy, (vienkārši ļaut izmantot diska brīvo vietu), ar to tiks galā jebkurš, kas daudzmaz pārzina populārākos alfabēta burtus, respektīvi, māk lasīt.

    #240909
    Evers
    Participant

    Nu jā, es jau ar kad linux uzlieku paspēlēties, tad ar easy metodi lieku, advanced metode protams pozitīvi atmaksājas pēc tam. Drīzāk jau nepatīk tas, ka virtuālā atmiņa grib atsevišķu partīciju.

    #240910
    root
    Participant

    Brāli Imhotep, izmēģināju to mint 🙂 Teikšu godīgi, ne miņas no linux core distru jestruma. Ja man pie 100 php rekursijas procesiem konsolē uzkaras gnome, tas nav labi :/

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 26 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā