Vai BSA atkal cenšas ierobežot mūsu tiesības?

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Vai BSA atkal cenšas ierobežot mūsu tiesības?

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 37 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #150674
    TrakaisKursis
    Participant

    [imgl]https://www.bildites.lv/images/59pttnf4hbpcojrwc4.png[/imgl]Achtung! Svētdien “Lietišķā diena” ir publicējusi rakstu ar nosaukumu “Ķeras klāt DC++ un Torrent lietotājiem”. Žurnālistes Sanitas Igaunes veidotais raksts ir papildināts ar ilustratīvām shēmām, kā notiek failu apmaiņa un kā to novēro likuma modrā acs, kas visai vienkārši spēj pārvērsties bargā rokā, kas kādu spēj sodīt.

    Žurnālistika māca, ka lielāku efektu kādam viedoklim var panākt minot piemērus. Tieši tāpēc par raksta varoni ir izvēlēts nevis kāds abstrakts lietotājs, bet gan Matīss(vārds mainīts), kurš tiek ieviests kā tēls ar vārdu un kurš tikpat labi mums varētu dzīvot kaimiņos. Tieši tāpēc nedienas ar likumu, kas skārušas viņu, tikpat labi var skart mūs. Tieši šādu vēsti raksts tiecas mums nodod.

    Rakstu ievada rindkopa, kas jau pēc sava satura nav patiesa: “Reizi nedēļā parasti novelku kādu filmu vai dziesmu, LD saka Matīss (vārds mainīts). Viņam nav ne jausmas un ne mazākās intereses, kā tas vērtējams no likumdošanas puses. Failu apmaiņas servisu DC++ viņš izmanto jau piecus gadus. Tomēr tas nav likumīgi, un līdz šim policija par šādām darbībām jau ierosinājusi astoņus kriminālprocesus.” – Žurnāliste samet kopā vienā katlā jēdzienus “filmu lejupielāde”, failapmaiņas programmas, autortiesību likumdošana un valsts reprasīvās darbības par autortiesību pārkāpumiem.

    Tikpat labi pirmo rindkopu acīmredzami BSA pasūtītāja rakstā var izteikt lakoniskākos formulējumos, atmetot visas literārās cakas un rotājumus, un, proti:

  • * filmu un dziesmu lejupielāde kā tāda ir nelikumīga,

    * DC++ failu apmaiņas servisa izmantošana ir nelikumīga,

    * valsts policija par iepriekšminētajām darbībām ir gatava ierosināt un noteikti ierosinās krimināllietas.


  • Tam visam vajadzētu mūs atturēt no lejupielādēšanas un noteiktu programmu izmantošanas. Bet neatbildēts paliek jautājums – vai tiešām šādā formā šie liegumi ir nostiprināti likumos un mums tie būtu jāievēro.

    Jāatzīstas, ka es neesmu beidzamajā laikā cītīgi sekojis līdzi likumdošanas izmaiņām un, iespējams, esmu kaut ko palaidis garām, tomēr man nav bijis tas gods dzirdēt par kaut kādiem likumiem, kas aizliegtu:

  • * filmu un dziesmu lejupielādi,

    * failapmaiņas programmu izmantošanu.


  • Ja arī šādi likumi patiešām būtu pieņemti, tad tas apgrūtinātu vai pat darītu neiespējamu dažādu failu apriti Interneta tīklā, kas savlaik ir radīts tieši informācijas apmaiņai, nevis ierobežojumu piekļūt pie informācijas vairošanai.

    Š ādi likumi darītu neiespējamu to interneta lapu, kas ir bagātas ar multivides elementiem, apmeklējumu. Runa nav tikai par Youtube un tamlīdzīgām izklaides lapām, runa ir par visparastākajiem interneta portāliem, kuros tie paši reklāmkarogi būtībā ir minifilmas, kas nereti ir pavadītas ar muzikālu etīdi (dziesmu). Š ie elementi sākumā tiek lejupielādēti datorā, kur kopā ar pārējo pieprasītās lapas saturu, pārlūkprogramma renderē izskatu un atspoguļo to uz mūsu datora ekrāna. Un galu galā visparastākā pārlūkprogramma mūsdienās funkcionē, kā failapmaiņas programma – lietotājs aktīvi lejupielādē un augšupielādē dažādas datnes, kas ir vai kļūst pieejamas uz attālinātiem serveriem plašākam interneta lietotāju un interesentu pulkam. Varbūt tad radām iespaidu, ka arī pārlūkprogrammas ir ārpus likuma?

    Cita tipa sajūsmu manī izsauca pievienotā ilustrācija, kura demonstrēja, ka Matīss filmas un dziesmas ir lejupielādējis no “Latvijas lielajiem failu lejupielādes serveriem”. Lejupielādes serveris ir serveris, uz kura fiziski atrodas faili, savukārt DC++ un torrent pieslēdzas serverim tikai, lai saņemtu pieslēgumu kāda lietotāja kopīgotajiem failiem. Atkal un atkal ir jāskaidro, ka uz servera failu nav – vai tiešām šī raksta pasūtītājiem / veidotājiem ir tik šaura piere, ka tie nespēj atšķirt šos jēdzienus? Vai arī pārāk aizsērējušas ausis, ka to aizvien nav dzirdējuši?

    [img]https://www.diena.lv/upload/article/0072/719586/1212342_BIG_1266609361.jpg[/img]

    Bilde patapināta no Diena.lv raksta “Ķeras klāt DC++ un Torrent lietotājiem”

    Tieši šo iemeslu dēļ es priecātos, ja BSA nevis pasūtītu rakstus, kas var lepoties ar izciliem faktu sagrozīšanas piemēriem, bet gan atsauktos uz likumiem, kas nepārprotami apliecinātu, ka mums nav tiesību lejupielādēt filmas / dziesmas, kā arī izmantot failu apmaiņas programmatūru. Pasaule šajos gados ir būtiski mainījusies:

  • * ir radušies vairāki dziesmu izplatīšanas serveri, kas dziesmas izplata par velti: jamendo.com un magnitude.com, turklāt šeit pieejamās datnes ir kā reiz lejupielādējamas ar BitTorrent programmatūras palīdzību;

    * lielākā daļa Linux distribūciju tiek izplatītas pasaulē tieši caur BitTorrent tīklu,

    * ir YouTube un citu personīgo interneta televīziju fenomens, kas izplata filmas / dziesmas,


  • pasaule mainās … kāpēc tai līdzi nemainās BSA, AKKA/LAA un citi Latvijas autortiesībnieki? Vai tā ir kāda, es atvainojos, iedzimtas korporatīvās nespējas vai mazspējas forma?

    Aicinu izteikt komentārus gan te, gan arī Diena.lv mājas lapā.

    Vairāk: Diena “Ķeras klāt DC++ un Torrent lietotājiem”

#229064
drunk_lizard
Participant

kaa reiz autors ir tas, kursj aciim redzami neizprot jeedzienu – “ar autortiesiibaam aizsargaats objekts” un met visu vienaa katlaa :>

#229065
samurajs
Participant

Patiešām jāatzīst, ka Dienas raksts ir īstā faktu un likumdošanas putra. Viens no tā gan ir skaidrs: policija tvarsta ne jau “mājas lejuplādētājus”, bet gan tos, kuri ar nelegālām lejupielādēm mēģina iedzīvoties. Manuprāt, tas arī ir pareizi.

Bet kā iziet no situācijas, un ļaut legalizēties plašām lejuplādētāju masām? Izeja ir: var izsniegt tāda pat tipa licences, kā dīdžejiem, kas par nelielu gada maksu ļautu vilkt jebkurus audio/video failus bez ierobežojuma. Tā kā failu apmainītāju ir ļoti daudz, varētu vismaz reāli atbalstīt Latvijas mūziķus. Lai pasākums gūtu atbalstu un vēl krīzes laikā – šai licences maksai jābūt patiešām demokrātiskai.

Par trekeru atbrīvošanu no atbildības: liekas, ka pirmais šāda veida precedents vismaz Krievijā būs: gadījumā par AutoCAD software nelegālu lejuplādi caur šo trekeri pie atbildības tiek saukti tikai izplatītāji; pret trekeri nekas nav inkriminēts, vienīgi domēns iesaldēts uz iepriekšējās izmeklēšanas laiku (informācija).

#229066
Foxsk8
Participant

Nu sorry man, ja man tagad vajag piem Adobe Photoshop, dodos uz kādu no trakeriem un velku nost, par to vai kāds man varētu ko piešūt vai nē, liecinātu tas, vai nu es novilkto softu būtu aktivizējis nelegāli (crack, key, etc) vai arī lietoju likumīgi paredzētās 30 dienas. Lietot torrentus, dc, utt.. var, un tas ir legāli, kā jau DL teica, viss jau atkarīgs no materiāla, protams filmai vai kādam mp3 gabalam tur (crack, key, etc) nevajag, tas jau skaitās nelegāls materiāls, par ko tad arī varētu padiskutēt.

Un otrs, tik pat labi “ļaunie miliči” var paprasīt pilsonim viņa telefonu uz pārbaudi, un lai tad arī “miliči” iekš apsūdzības uzrāda, kur un no kāda servisa vai “čomaka” tu esi dabujis šito un to gabalu. 😀 Nav pierādījumu, nav apsūdzību.

#229067
Kefīrs
Participant

[spoil][img]https://i.imgur.com/Ujujf.jpg[/img][/spoil]

vairāk nekomentēšu…

#229068
TokRa
Participant

Vispār, kopirastija būtu jāaizliedz kā īpaši bīstams netiklības paveids.

Kefīrs

Jēzus teica “tev nebūs zagt”, nevis “tev nebūs kopēt”, turklāt piebilda “dalieties” 🙂

#229069
TokRa
Participant

Jelgavas zinātniskajā bibliotēkā par populārāko grāmatu izsniegšanu uz mājām lasītājiem, iespējams, vajadzēs maksāt simbolisku summu. Par vienas grāmatas izlasīšanu katrs vidēji maksātu no desmit līdz 20 santīmiem. (c) TVNET

Š is vispār ir vājprāts.

#229070
Holmss
Participant

Nevis vājprāts, bet gan lauciņš biznesam 🙂 Izrādās ar bibliotēkām var arī nopelnīt!

#229071
80MXM08
Participant

TokRa wrote:

Jelgavas zinātniskajā bibliotēkā par populārāko grāmatu izsniegšanu uz mājām lasītājiem, iespējams, vajadzēs maksāt simbolisku summu. Par vienas grāmatas izlasīšanu katrs vidēji maksātu no desmit līdz 20 santīmiem. (c) TVNET

Š is vispār ir vājprāts.


Kas tad tur pa vājprātu???

Ziedojot 10 – 20 sant nomirsi no bada, ja?

#229072
Foxsk8
Participant

80MXM08: Ja tev būtu vajadzīgas vismaz 10 grāmatas, etc, lai izveidotu kādu darbu, šaubos vai tu gribētu katru mēnesi maksāt 2 Ls. Nevar cilvēkam piespiest maksāt par to, ko līdz šim lietojis bez maksas, tas tā ir bijis un būs, atliek vien to radikāli ieviest un pēc tam sekos masveidu protests. Hmz, Latvijā jau tā notiek visu laiku, ievieš, un tad tauta bļauj, nevienam jau mūsu domas neinteresē.

#229073
Curtis
Participant

Vispār jau lielās kompānijas bez pirātisma nespētu izdzīvot, pirātisms ļauj pieradināt cilvēkus pie viņu produkta no bērna kājas. Labs piemērs varētu būt adobe photoshop – jaunieši, kas samācas jaunībā strādāt ar PS, izaugot savās darba gaitās (piem. web dizaineri/banneru taisītāji utt) lietos to pie kā pieraduši un tas kas liekas ērts un turklāt licenzētu progu, bet ja jaunībā nebūtu citas iespējas dabūt PS kā vien pērkot 700-1000$ vērtu licenzi, tad pievērstos freeware’am (protams, domāju GIMP). tas pats ar officu un windu birojos!

#229074
TokRa
Participant

Итак, обычная московская квартира, 2018 год.

— Пап, можно я с твоей карточки сниму 99 баксов? За книжку надо заплатить…

— А, что за книжка?

— Ну, этот. Достоевский. «Преступление и наказание».

— Так зачем покупать. У нас же есть.

— Да? А в каком файле?

— Причем тут файлы. Вот же он, на полке стоит…

— Фу-ууу. Это же бумажная книжка!

— Ну, и что? Я ж в твои годы её читал.

— В твои годы, в твои годы… Там поиска нет. Как я, по-твоему, цитаты находить буду? Аудио-сопровождения тут нет. Анимационных картинок тоже нет. Только текст, в котором даже шрифт и тот поменять нельзя… Ты что? Меня же в школе все засмеют! Сам такую читай.

— Ну, ладно. Вот, возьми DVD. Лет пятнадцать назад купил.

— Чего? DVD? А чем я этот антиквариат, по-твоему, прочитаю? В политехнический музей его сдай. Ты мне еще перфоленту с Достоевским предложи!

— Если ты такой умный, то поищи сам в сети, да скачай нахаляву.

— Бесплатно скачать книжку!?

— Ну, да. А как же ещё? На книги Достоевского за давностью лет авторские права не распространяются… Наверняка, где-то она лежит.

— Ты что, пап! Это, может, у вас, в начале века, всё скачать нахаляву можно было. Ты что не слышал, что уже лет пять, как авторские права на все книги навечно переданы Американской Ассоциации Издателей Книг. Или ты хочешь, чтоб меня как члена секты Дмитрия Склярова в тюрьму пожизненно засадили?

— Так, Достоевский же не американец! Причем тут американские издатели.

— А кого это волнует? Ты, папа, случаем не антиглобалист?

— Нет, что ты! Ну, сынок, жалко же почти 100 долларов тратить за файл. Ну, одноклассников лучше попроси файл этот дать. У них-то точно же есть. А ты им потом свой какой-нибудь файл дашь.

— Ага! Если они мне своего Достоевского дадут, то где я его читать буду?

— В смысле, «где»? Они свою копию у себя дома, а ты свою тут.

— Ну, ты совсем отстал. Книжку можно читать лишь с того компа, с которого её купили. Да и код поляризации там другой будет… Короче, пап, давай деньги! Я куплю себе нормальную книжку.

— Ну, ладно. Вот, тебе одноразовый пароль на снятие 99 баксов с нашего счета. В наше время 100 долларов были большими деньгами…

— Ок. Скачал. Thanks.

— Ну-ка, дай и мне посмотреть… Слушай, сынок, а что это за картинки? Такого вроде бы в романе не было…

— Дык, это же баннеры. Без баннеров книжка стоит 699 баксов.

Открытый файл пестрел мигающими объявлениями: «Axe Proffessional, 2018 — современные топоры с лазерной заточкой»; «Косметический салон „У Лизаньки“ – мы не дадим вам превратиться в старуху»; «Мучают проблемы? Психологическая служба доверия „Порфирий“»; «Кредитуем, обналичиваем. Низкий процент»; «RASKOLNIKOFF.COM — вызов шаловливых старушек в любую точку земного шара»…

— Слушай, сынок, а что это текста романа не видно? Подождать что-ли надо пока баннеры исчезнут?

— Ну, ты как будто с Луны свалился! Сто лет ждать будешь. Текст же надо через поляризационные очки читать. Без очков только реклама видна!

— А это еще зачем?

— Как зачем? Чтобы никто, кроме заплатившего, не мог книжку читать! Прикинь, если бы я купил книгу, а кто-то, ничего не покупая, у меня через плечо тоже мог бы ее читать…

— Глупость какая-то. Ну, а если б я тоже очки надел бы?

— Ха, ну ты даешь! Файл же настроен только на мои очки. На других очках другой код поляризации.

— Ладно, а ну дай-ка свои очки. Я через них книжку посмотрю.

— Как посмотришь? Они же тебя по сетчатке не опознают. Ты в них ничего кроме сообщения, что ты надел чужие очки не увидишь! Ладно, пап, не мешай со своими глупостями! Мне надо пока лицензия не кончилась быстро все прочесть, а иначе надо будет либо аренду файла продлевать, либо книжка сама уничтожится. Не мешай, я читаю…

3 часа спустя…

— Уффф! Ну, всё. Я прочитал!

— Как всё прочитал? «Преступление и наказание» за три часа?!

— Ну, да. Я и быстрее всё прочел бы, если б рекламных пауз каждые полчаса не было бы.

— Всё равно не верю! Кто такой, например, Свидригайлов?

— Кто-кто?

— Аааа, всё понятно. Кто такой Лужин? Кто такая Соня Мармеладова?

— Ну, ты даешь! Откуда же я знаю! Я ж Home Edition читал. У меня только про то, как Раскольников старуху топором убил, а потом сдался с повинной. Про всяких остальных надо Professional версию покупать или вообще Enterprise Edition. У нас же денег столько нет.

— Мда-а, с ума сойти, куда катится мир!

— Скатился уже. Лет пятнадцать назад надо было думать, если не ещё раньше.

Būtu smieklīgi, ja nebūtu tik skumji…

🙁

#229075
nevertell
Participant

Būtu smieklīgi, ja es saprastu krievu valodu. 🙁

#229076
archs
Participant

nevertell wrote:

Būtu smieklīgi, ja es saprastu krievu valodu. 🙁

Galīgi neko nesaprast ir traki 🙁

#229077
Ralfie
Participant

labs aņuks! 😀

#229078
richX
Participant

bet reāli pasaule uz to iet… ziniet, es pat nebrīnītos, ka kaut kas apmēram tāds tiktu ieviests kaut kad nākotnē…

Kur gan mēs ejam…

#229079
APOC
Participant

Par tām grāmatām ar home eddition un limited laiku nav nekas nereāls. Jau tagad tādu var uzcept izmantojot kā lasīšanas vidi kaut kādu webu. Tikai mūsdienu publika šādu izgājienu nesapratīs un neņems par pilnu. 😀

#229080
shady
Participant

TokRa wrote:


Jēzus teica “tev nebūs zagt”, nevis “tev nebūs kopēt”, turklāt piebilda “dalieties” 🙂


😀

#229081
Mr.Death
Participant

mhhh, sjim rakstam nav jeegas, taapat kaa autora avataram = visu izsaka “matiisa sheemaa” mineetie ls pie taalaakajiem failu sanjeemeejiem – tas vnk izskaidro to, ka muusu varas iestaades domaa ar dirsu, jo:

1) cilveekam, kursj ieiet veikalaa, kur visu piedaavaa bezmaksas nevar piespriest sodu – vinjsj mantu ir ieguvis godiigaa celjaa (vismaz reaali domaajot). ja p2p serveros ieejot buutu teksts “VISI SEIT ATRODAMIE FAILI IR ZAGTI, UN PAR TO LEJUPIELAADEESJANU DRAUD KRIMINAALATBILDIIBA” sarkanaa kraasaa un iztrekninaats, tad buutu cita runa.

2) jaalikvidee ir veikals, kas tirgo vai dala zagtas mantas bez maksas

3) cilveekiem, kuri ir lejupielaadeejusji nelegaalo saturu no interneta, tas ieprieksj jaapazinjo, un saturs jaakonfiscee (jaaizdeesj), nepiemeerojot nekaadus sodus.

un taalaak:

ja Matiiss, tikai LEJUPIELAADEE filmu vai dziesmu, un neizplata to taalaak, valsts NEKO nevar pieraadiit un menti var iet nakuj. tikai ja notiek augsjupielaade, ir iespeejams reaali pieraadiit, to, ka jams tiesjaam dala visiem nelegaalu saturu.

#229082
Crow
Participant

Nāve, beidz nu gvelzt 😀

Mūsu nemūsu varas iestādes; a kas citur notiek, kaut vai Zviedrijā vai Austrālijā. Visur varas iestādes domā ar dirsu. Un vēl sēž ar to dirsu uz galvas dažam labam.

Reāli domājot, es kategoriski atsakos ticēt, ka cilvēks, kas velk figņu, ir tik aptaurēts, ka nesaprot, ko viņš dara un nezina, ka par to pēc spēkā esošās (fakts, ka greizās) likumdošanas draud lielās ziepes. Aizmirst – jā, bet ne nesaprot. Ja nu kāds debils DC++ pokemons, aber tad vainojams ir pokemons un lai tik iet rukāt sabiedrisko darbu, moš kāds labums būs. Tā sacīt – var attaisnoties ar visādiem sūdiem “tur nebija šlagbaums priekšā”, “man neviens ar karoti mutē neielēja, ka tā nav brīv”, “es tik pirmoreiz piebāzu knaģus pie datora, nezinu pat kur words atrodas”, “man mazā māsa vai vīruss” vai “es biju bezsamaņā, kad novilkās”. Un tā arī jādara, ja reāli piešuj lietu. Bet pati problēma ar to netiek risināta.

Spānijā, naprimer, ir spēkā likums, ka drīkst vilkt, kamēr slikti paliek, priekš personiskas lietošanas. Velc un krauj kaudzē, kamēr slikti paliek. Mūspusē, ja nemaldos, Krimināllikuma 149. pants norāda, ka par autordarba uzglabāšanu vien var piešūt lietu. Autordarbs (tā reprodukcija, precīzāk) kā tāda šajā kontekstā skaitās tikai tad, ja ir novilkti visi 100%, t.i., par nodomu vai mēģinājumu tiekam cauri sveikā. Tas ir vienīgais “caurums”. Kas attiecas uz pierādīšanu – ka nemetās. Domāju, ka mūsu provaideri pat bez jebkāda ordera vai likumīgām prasībām “sadarbosies”, lai tikai viņu bodīti ciet neaiztaisa.

Verdikts – kopirastijai jāmirst globālā līmenī. :nuke:

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 37 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā