Vēlreiz par HDD – meistara ieteikumi

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Vēlreiz par HDD – meistara ieteikumi

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 15 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #155702
    samurajs
    Participant

    Mēs jau esam rakstījuši par cietajiem diskiem un to diagnostiku (1). Š oreiz tēmu turpināsim ar tēzēm, kas varētu palīdzēt drošai datu saglabāšanai. Ja ir vēlēšanās un interese, mazliet sīkāk šo varat izlasīt oriģinālrakstā vietnē 3dnews.ru. Kaut arī visur plaši tiek apskatīts “līko roku” jautājums, tomēr šim faktoram ir tikai 2. vieta datu zudumu reitingā. Tabula, kas sastādīta pēc specializēto kompāniju datiem, ir šāda:

    Vispārējie datu zudumu iemesli

    Aparatūras defekti – 40%

    Lietotāja kļūdas – 20%

    Software (OS, programmas, draiveri) kļūdas – 13%

    Tīši datu bojājumi (zādzības, sitieni) – 9%

    Datorvīrusi – 6%

    Katastrofas (ugunsgrēks, plūdi) – 3%

    Š oreiz atstāsim līkās rokas un zagļus mierā un pievērsīsimies tikai aparatūras defektiem. Galvenās problēmas būtu šādas:

    1. HDD nestartējas – bojājums elektronikas platē

    2. HDD startējas, bet neiegriežas. Dzirdama dūkoņa, kaukšana, klikšķi – salipušas galviņas vai nosprūdis motora gultnis. Pazīme – stipri karst vadības mikroshēma

    3. HDD normāli startējas un iegriežas, bet BIOS to nepazīst – nobrukusi mikroprogramma (firmware), kas atrodas uz ROM vai dienesta sektoriem uz plāksnēm

    4. HDD startējas, bet klaudz un netiek atpazīts – neatbilst dati uz ROM un dienesta zonā. Tā gadās, ja kāds mēģina nomainīt elektronikas plati. Var būt arī galviņu bloka vai vadības mikroshēmas bojājums

    5. HDD tiek atpazīts, bet čīkst, klab, čaukst – daudz defektu uz darbvirsmas

    6. HDD atpazīst, bet datus nolasīt nevar – dienesta zonas moduļu, pirmām kārtā translatora bojājums; pēdējais atbild par loģisko LBA-adrešu pārvēršanu fiziskās ar defektu tabulas klātbūtni

    Ko darīt, ja radies kāds no šiem defektiem? Nekādā gadījumā necensties pašam ko izjaukt, bet akurāti izņemt HDD no datora un nogādāt to specializētā firmā diagnostikai (un datu atjaunošanai). Solīdas firmas par pliku diagnostiku maksu neprasa.

    Kādu HDD izvēlēties?

    Š is jautājums ir viens no visbiežāk uzdotajiem forumos. Mūsdienās vairs nav izteiktu līderu un lūzeru šai jomā; visu kompāniju ražojumi ir aptuveni līdzīgi kvalitātes ziņā. Protams, gadās neveiksmīgi modeļi, bet to nav tik daudz. Vairāk uztrauc “silent upgrade”, ko iecienījušas daudzas firmas, īpaši Western Digital.

    Pieņemsim, ka 1 TB HDD pēc projekta jābūt 3 x 333 GB magnētiskām plāksnēm. Pēc kāda laika inženieri atskārtuši, ka var tīri labi iztikt ar divām 500 GB plāksnēm, ar to ietaupot uz pašizmaksu. Bet kā šī pašdarbība atsauksies uz datu drošību – tas ir cits jautājums. Tātad pērkot konkrēta modeļa HDD, mēs nekad nezinām, kas tur būs iekšā.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_wd20ears_1.jpg[/img]

    Ja esam nolēmuši pirkt HDD, nekad nevajag ņemt svaigu preci. Konkurenti nesnauž, tāpēc jaunie modeļi tiek cepti mērkaķa ātrumā un ne vienmēr pietiekami pārbaudīti. Optimāli būs vismaz pusgadu veci modeļi, kuros jau pagūts pielabot kļūdas un internetā būs atrodamas atsauksmes. Un tādiem var rēķināties arī ar zemāku cenu.

    Ir sadzīves klases HDD un serveru HDD. Pēdējie (Seagate ES.2/Constellation 2, Hitachi Ultrastar, WD RE4/VelociRaptor) tiek montēti no īpaši augstvērtīgiem materiāliem, tiem ir labāka firmware, pilnīgāka konstrukcija. Serveru HDD paredzēti ilgstošam darbam 24/7 režīmā (MBTF līdz 2 miljoniem darbstundu), ir izturīgi pret pārkaršanu un tiem ir 5 gadu garantija (sākot ar 2012. gadu – 3 gadi).

    Trūkumi – samazināts ieraksta blīvums un 1,5-2 reizes augstāka cena pie vienāda apjoma.

    Ja HDD būs paredzēts liela apjoma mediju failu glabāšanai (filmas, mūzika), ļoti gudrs risinājums ir zaļo HDD izvēle. Zaļajos diskos plākšņu ātrums apzināti samazināts no 7200 līdz 5400 rpm. No tā gan krītas veiktspēja, bet iespaidīgi palielinās drošība, šāds HDD mazāk silst un tikpat kā netrokšņo. Bez tam tie arī pieder pie vislētākajiem.

    Ja cietnim nāksies griezt OS, lietojumprogrammas vai datubāzi, jāpadomā par ko niknāku. Tikai tad nekaitēs HDD grozam pierīkot lielizmēra zemu apgriezienu ventilatoru. Ražotāji iesaka diskus darbināt 25-45 grādu temperatūrā ar pieļaujamiem lēcieniem līdz 55 grādiem. Augstāka temperatūra strauji samazina ierīču darbmūžu.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_barracuda_lp_black_hires_1.jpg[/img]

    HDD ietilpība

    Mēdz uzskatīt, ka jo HDD ietilpīgāks, jo labāks. Tas ir pilnīgi aplams uzskats datu drošības ziņā. Jo apjomīgāks HDD, jo tas ir trauslāks un sliktāk panes jebkuru, pat nelielu triecienu. Terabaitu diskos lieto 3-4-5 magnētiskās plāksnes, no kurām katra ir 1,6 mm bieza. Rezultātā pakete sanāk smaga, motors to velk kaukdams un karsdams, un palielinātā slodze uz gultņiem nebūt nesekmē drošību. Arī galviņu šādās ierīcēs vairāk, tāpat arī izredzes kādai no tām iziet no ierindas.

    Terabitu diskiem vajadzētu būt iesaiņotiem porolonā un putuplastā, bet nereti gadās, ka veikalā to nomet uz letes kā maizes kukuli, un tad rādītājs “#197 Current Pending Sector Count” jau jaunam diskam var uzlēkt mākoņos.

    Š ā iemesla dēļ griezt OS gudrāk būtu uz vienplāksnes HDD. Tādi arī mazāk sils. Vairākplākšņu diski derēs filmām un citiem mediju failiem, kur slikto sektoru parādīšanās nav tik bīstama.

    Arī pirkt HDD “no rokas” ir liels risks. Nav zināms, ko ierīce līdz šim jau būs pārcietusi, un varbūt pārdevējs jau paguvis noskrūvēt vāciņu, lai uztaisītu apakšējā attēlā redzamo foto. Vislabāk pirkt šo preci solīdā veikalā, kurš piedāvā pilnu ražotāja garantiju: ja reiz jābūt 3-5 gadi, tad arī visus trīs vai piecus nevis minimālos ES 2 gadus.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_hdd3_1.jpg[/img]

    Avots

    (1) https://notepad.lv/raksti/12085/hdd-smart—ka-pareizi-tulkot-testa-rezultatus/

    #280895
    rodgerz
    Participant

    Raksts labs tāpat kā iepriekšējais. Pie viena jautājums: man ir 2 identiski WD cietie un nevienam no viņiem neuzrāda SMART informāciju. Kur varētu būt problēma?

    #280896
    Imhoteps
    Participant

    Interesants raksts! Paldies!

    #280897
    aviators
    Participant

    Š ito rakstu nesen lasīju vienā krievu saitā , tikai tur tas bija garāks, bet teikumi tie paši. Būtu godīgāk, ja uzrādītu īsto avotu. Slinkums rakāties history.

    #280898
    deivs001
    Participant

    Būtu godīgi, ja tu nospiestu uz vārdu AVOTS 🙂

    #280899
    KristoZ
    Participant

    Reizēm BIOSā var pieslēgt/atslēgt S.M.A.R.T – vari tur paskatīties.

    #280900
    Willis
    Participant

    Quote:

    Ja esam nolēmuši pirkt HDD, nekad nevajag ņemt svaigu preci. Konkurenti nesnauž, tāpēc jaunie modeļi tiek cepti mērkaķa ātrumā un ne vienmēr pietiekami pārbaudīti. Optimāli būs vismaz pusgadu veci modeļi, kuros jau pagūts pielabot kļūdas un internetā būs atrodamas atsauksmes. Un tādiem var rēķināties arī ar zemāku cenu.

    Apmēram tā pat kā ar trial version un release candidate programmām, tiek izlaistas nonobriedušas, lai lietotāji lieto un programmas izdevējs saņems informāciju par kļūdām, spilgts piemērs Windows 7 …

    🙂 Es maizi citiem nepelnīšu .

    #280901
    samurajs
    Participant

    Priekš tiem, kam slikti ar redzi, un kas nevar saskatīt vārdu “Avots” katra raksta beigās, ieliku vēl papildus linku raksta sākumā 😀

    #280902
    aviators
    Participant

    Īsto avotu tad arī vajadzēja norādīt uzreiz. Un apakšā norādītais nav tiešais “avots”, tā ka nevajag te neko par redzi utml.

    #280903
    Viestartss
    Participant

    Labi, ka raksts par HDD problēmām, tikko atcerējos: vecāku datoram cietais disks sāka čakarēties, klakšķēt un OS īsti negribēja lādēt, bet tā kā tur ir bildes un vēl šis tas svarīgs, tad man vajadzētu viņu vēl pēdējo reizi dabūt pie dzīvības un visu nokopēt nost.

    Jautājums – lūdzu PM pieteikties, ja kāds to var izdarīt.

    #280904
    deivs001
    Participant

    ĪSTAIS avots arī bija uzreiz norādīts. Jo man spiežot uz vārdiņu avots atvērās viss, kas varētu saukts par pirmavotu 😉

    #280905
    LooNeY
    Participant

    Man ir 2 identiski WD Caviar black pirkti 5mēn atpakaļ un saslēgti SataIII interfeisā, tikai viens ir 1TB otrs ir 750gb nekādi raid vai kas tamlīdzīgs nav saslēgti un

    HD tune ‘average speed’ 1Tb = 87MB/s, 750gb = 93MB/s

    Spriežiet tālāk paši 😉

    #280906
    aviators
    Participant

    Tad es atvainojos par nepamatotu cepšanos. Man tad nav bijusi taisnība.

    #280907
    akms47
    Participant

    Vēl būtu labi raksts par to, kā var rīkoties un ja tas iespējams glābt bojātu HDD (ne jau visos), augstāk, minētajos gadījumos.

    #280908
    iKey
    Participant

    Man ir divi HDD WD Blue un WD Green, katrs pa 1TB, pirku vasaras sākumā ar mēneša intervālu, tad vēl bleķoja ap 40 latiem gabalā.

    Piesperti pie SATA III štepseļiem. un HD tune Average uzrāda:

    Blue – 114,3 MB/s

    Green – 107,2 MB/s

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 15 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā