Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › Raksti › Vēsture: mūžīgā tieksme pēc mobilajiem sakariem
duplex
Padomijas gados rūpniecībai neinteresēja tādas ekstras, ja nu vienīgi militāriem mērķiem. Tāpēc bezvadu sakaru ierīču izstrāde tika uzkrauta amatieru pleciem. Toreiz zāģēt, vīlēt, urbt un lodēt prata gandrīz vai katrs, tāpēc arī rezultāti priekš tiem laikiem nereti bija pārsteidzoši. Radiodetaļu jautājums tika atrisināts padomijas gadiem pierastā veidā: ja tuvumā atrodas kāda atbilstoša profila rūpnīca – aizej un paņem! Tādos uzņēmumos kā RRR vai VEF Rīgā arī tais laikos sveši tik vienkārši iekļūt nevarēja, bet varēja sarunāt ar pazīstamiem strādājošajiem, lai iznes vajadzīgo. Tas toreiz skaitījās dzīves norma. Bija arī legālas iespējas – dažādi jaunatnes pulciņi, jauno tehniķu stacijas utml.
1957.- 1958. gads – L. Kuprijanoviča mobilie
Dažādas inženiera L. Kuprijanoviča konstruētās ierīces sastāvēja no mobilā un stacionārā blokiem. Stacionārais bloks tika pieslēgts paralēli parastā telefona spailēm. Pēc mūsdienu mērauklām šādas ierīces gan sauc par radiopagarinātājiem. Pēdējais eksemplārs jau bija visai kompakts un kopā ar baterijām svēra vien 500 gramus. Visām tā laika ierīcēm neiztrūkstoši elementi bija klausule un mehāniskā ciparu ripa.
[img]
[img]
[img]
Amatieru konstrukcijas
1960. gadā iznāca grāmata radioamatieriem “Kabatas radiostacijas”
28 MHz “padomju iWatch”
Konstrukcija montēta ar pašiem pirmajiem tranzistoriem, svars ar akumulatoriem 100 gramu. Pēc avota darbības attālums starp līdzīgām ierīcēm 600-800 metru. Antena – 2,5 m vada gabals, ko ieteica uzmest kādā kokā.
[img]
[img]
[img]
[img]
28 MHz Duplex rācija “Klausule”
Š ī jau advancētākā ierīce, kur viss samontēts tālruņa klausulei līdzīgā korpusā, dod iespēju runāt kā pa telefonu bez jebkādas pārslēgšanās. Darbības attālums līdz 1 km ar 2,5 m garu vada antenu. Nelielos attālumos iesaka “vadu paslēpt zem žaketes”.
[img]
[img]
144 MHz Duplex rācija ar frekvences modulāciju
Š ī konstrukcija darbojas 144 MHz diapazonā, līdz ar to neprasa garas antenas. Optimālais garums 47 cm. Tāpat kā iepriekšējā, var darboties duplex režīmā, darbības attālums 1 – 1,2 km. Redzam, ka rācija barojas no divām plakanajām
[img]
[img]
28 MHz vienkārša lampu rācija
Kaut arī lampas, tomēr ierīce nav ne liela (95x75x25 mm), ne arī smaga (300-400 g). Taisnību sakot, paka ar kvēles un anoda baterijām jātur otrā kabatā. Lampas ir efektīvākas nekā tranzistori, tāpēc arī darbības attālums līdz 1,5 km.
[img]
[img]
Pirmā profesionālā mobilo sakaru sistēma PSRS “Altai” tika palaista tikai 1963. gadā (titulattēlā).
[youtube]
Lai uztvertu skaņu vajadzēs vēl papildus divus…
“No П403 partijas atlasīt tos eksemplārus, kuri ģenerē uz 140-150 MHz”
Labāk lietot kādus 3 tranzistorus: FM modulators ar varikapu, UHF ģenerators un antenas pastiprinātājs. Shēmas pilns nets. Par uztvērēju jebkurš FM radio derēs.
Jā, tai lampu shēmā lietotās ir tiešās kvēles lampiņas, ekonomiskas un sāk strādāt jau pie ļoti maziem anodspriegumiem, kaukur pārdesmit voltu, ja pareizi atceros. Savulaik kaukas tika taisīts uz tādām. Tā ka ne kvēles, ne anodbaterija nebūs nekas baisi masīvs un ies ilgi. Vienīgi šādas lampas ir trokšņainākas.
Preses relīzes