VIA Technologies šogad svin Mini-ITX formāta 10 gadu jubileju

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti VIA Technologies šogad svin Mini-ITX formāta 10 gadu jubileju

Tiek skatīti 1 ieraksti – 1 līdz 1 (no 1 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #155468
    TrakaisKursis
    Participant

    Lai arī lielākā daļa no mums mājas datoru uztver kā lielu kasti, kas izmēros tikai mazliet atpaliek no ceļojumu čemodāna, tomēr datoru pasaulē pastāv dažādu izmēru datori un mātesplates, starp kuriem ir košļājamās gumijas plāksnītes izmēra mātesplates, plaukstas izmēras sistēmplates un arī speciālās nišās vai entuziastu vidū popularitāti izcīnījusi Mini-ITX platforma.

    [img]https://farm7.staticflickr.com/6220/6416005863_994c8d4e0b.jpg[/img]

    Mini-ITX platformas pirmsākumi meklējami pirms 10 gadiem, kad VIA Technologies izmisīgi meklēja iespējas palielināt savu tirgus daļu piedāvājot ar pašas izstrādātām komponentēm aprīkotu mātes plati, uz kuras bija atrodams pirms diviem gadiem iegādātās procesoru izstrādes National Semiconductors Cyrix procesors, kā arī pašas VIA smadzeņotavās tapušais C3 bezdzeses procesora variants – Eden.

    Jaunā izmēra mātesplati, pateicoties VIA procesoru un citu komponenšu mazajai siltumizdalei (un līdz ar to arī mazākai, taču aizvien pietiekamai veiktspējai), tās dizaina tēvs Roberts Kuo veidoja 170 reiz 170 milimetrus mazu – teju divas reizes mazāku par šī brīža standarta 305 x 244 milimetrus lielo ATX mātesplates formātu.

    Tirgus pozicionēšana un vēl vairāk ņemot vērā to, ka Cyrix / C3 nespēja sastādīt īstu konkurenci Intel un AMD flagmaņprocesoriem (kaut arī Cyrix / C3 panākumi, spieda Intel izveidot lētā gala Celeron, bet AMD – Duron procesoru līniju), neizrādījās nepareiza – Mini-ITX māteplates pāris gadu laikā tā teikt no plikas vietas radīja veselu virkni līdz tam nebijušu x86 datorrisinājumu. Lēni, bet apņēmīgi šīs mātesplates ne tikai ielauzās dažādās nišās (industriālie risinājumi, iegultās sistēmas), bet arī patiesībā radīja jaunas nišas – sākot ar populāro robotiku, beidzot ar mājas kinozāļu un automašīnās iebūvētiem datoriem. Un tas ir nemaz neminot nozares, kur katrs ietaupīts milimetrs un vats tika uzņemts ar atplestām rokām – bankomāti, interneta kioski un lielveikalu kases aparātu sistēmas, transporta kontroles sistēmas tālbraucēju kravas mašīnās, kuģu navigācijas iekārtas u.t.t.

    Pirmās plaši pieejamās Mini-ITX plate bija 2002. gadā “tautās laistās” VIA EPIA 5000 un VIA EPIA 800 (attiecīgi ar 533 MHz Eden vai 800 MHz C3 procesoriem), un atsevišķi uzņēmumi savās ražošanas līnijās tās darbina aizvien. Mini-ITX mātes plašu panākumi iedvesmoja VIA Technologies, un turpmāko gadu laikā Mini-ITX mātes platēm parādījās ne tikai arvien spēcīgāki procesori (C7 un Nano), bet arī spēcīgāki mikroshēmojumi un grafiskie kodoli, kas automātiski pavēra durvis uz jaunām noieta nišām. 2011. gada jūlijā VIA Technologies izlaida savu ar pirmo divkodolu aprīkoto Mini-ITX formāta mātes plati VIA EPIA-M900, kas ir paredzēta industriālajiem klientiem, savukārt novembrī VIA VE-900 Mini-ITX formāta mātes plati, kas energoefektīvu divkodolu skaitļošanu saviem klietiem dāvā vien par nieka 89 ASV dolāriem.

    [img]https://farm7.staticflickr.com/6101/6416006847_ab18c691a2.jpg[/img]

    Arī notepad.lv pārlapo šim notikumam par godu iznākušo elektronisko grāmatu un aicina arī savus lasītājus noskatīties VIA iegulto risinājumu nodaļas vadītājas Īpanas Vū atmiņas par Mini-ITX formāta rašanos un kluso, varbūt pat nemanāmo, taču neapšaubāmi izcilo dzīvesceļu:

    [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=cA89Q-rAKeI[/youtube]

Tiek skatīti 1 ieraksti – 1 līdz 1 (no 1 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā