Windows XP ekstremālos apstākļos

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Windows XP ekstremālos apstākļos

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 18 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #146872
    samurajs
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/bildes/atteli/20080428130720450.jpg[/imgl]Pētījuma mērķis bija uzinstalēt Windows XP SP2 uz tik vāja datora, cik vien iespējams, un mēģināt izveidot pilnvērtīgu darbotiesspējīgu sistēmu vienkāršu darbu veikšanai (internets, ofiss, media). Kāpēc tieši XP? Tāpēc, ka šai OS ir visplašākais programmu klāsts, un tā pelnīti atzīta par visstabilāko. Otrs mērķis – apgāzt mītu par “apgraizīto” Windows instalāciju lietderīgumu.

    Tātad – mums ir 9 gadus vecs portatīvais dators Dell Latitude ar 15″ LCD monitoru. Oriģinālā OS tam bija Windows 98, laika gaitā aizaugusi ar visādu drazu, kārās un bija absolūti nelietojama.

    PC parametri:

  • CPU: Intel Pentium 2 (266 MHz)

    HDD: IDE 6 GB

    RAM: 64 MB

    GPU: NeoMagic 2160 2 MB

    Audio: Crystal 4237B


  • Linux instalācija atkrita uzreiz, ALSA neatpazina skaņas mikroshēmu. Acīmrezot tik veci čipi nemaz nav iekļauti mūsdienu distributīvos.

    Tika instalēts Windows XP standarta konfigurācijā, instalācijas process norisinājās bez aizķeršanās, tikai ilga 2 stundas. Pēc instalācijas sistēma lādējās apm. 5 minūtes, jebkura programma vai funkcija ieslēdzās ar lielu aizkavēšanos. Acīmredzot, tas izskaidrojams ar ļoti mazo RAM, kā dēļ sistēma nepārtraukti bija spiesta “braukt SWAP’ā” (pagefile.sys jeb Page memory).

    Nākamais solis – maksimāli ierobežot sistēmas RAM patēriņu (CPU jaudas līdz šim pietika, acīmredzot visu bremzē tieši RAM):

    1. Atslēdzam visus Windows izskaistinājumus – My Computer > Properties> Advanced> Performance> Performance options> Visual effects un tur atvelkam ķeksi ‘Adjust for best performance’.

    2. Atslēdzam System restore (var pamatīgi ietaupīt HDD), File indexing, “Microsoft stukaču”, un visu, visu, ko ikdienā nevajag.

    3. Ejam Start > Run> rakstām ‘services.msc’ un izravējam liekos servisus tā, kā aprakstīts šeit. Un derētu arī ieskatīties šeit. Š eit ir plašs lauks izpētei, jo Datuvē minētais saraksts ir nepilnīgs, un katram var būt savas specifiskās vēlmes attiecībā uz funkciju klāstu.

    Pēc restarta sistēma jau likās tīri žiperīga tik veciem dzelžiem. Ielādes ilgums samazinājās divkārt, logi vērās bez īpašas aizkaves. Task manager dati – attēlos:

    [img]https://notepad.lv/bildes/atteli/20080428115912171.jpg[/img]

    Pēc tam tika instalēta “apgraizītā” Win XP versija Tiny XP rev_06. No piedāvātajām 8 iespējām tika izvēlēta “ar draiveriem, bet bez IE, WMP, OE, MSN”.

    Instalācija notika uz melnā ekrāna, process ilga ap stundu. OS izrādījās par daudz apgraizīta, nebija latviešu valodas atbalsta, arī videodraiveris bija pazudis (NeoMagic 2160 WinXP draiveri internetā atrast neizdevās, ir tikai Win95 un 98 versijas). Taisnība – logi vērās mazliet ātrāk kā pilnajai versijai, bet ne tik ātri, lai paturētu Tiny XP. Arī RAM patēriņš nebūt nebija reklamētais 39 MB, bet vairāk par 60. Tiny XP gan ir viens pluss – stipri mazāk aizņem HDD – tikai 600 MB, kamēr pilnā instalācija ap 1 GB.

    Pēc pilnā Windows XP reinstalācijas sākās optimālo programmu izvēle.

    1. Interneta pārlūks. No IE7, Firefox un Opera neapšaubāms līderis pēc visiem parametriem izrādījās Opera 9.27.

    2. Office No Office XP, 2003 un 2007 izvēlējos 2003 minimal install – advancēts un neliels resursu patēriņš.

    3. Audio Labi darbojās gan Winamp minimal install ar Classic skinu, gan Foobar 2000. Es – par Winamp.

    4. Video Vienīgais pleijeris, kurš spēja ar 2 MB videokarti normāli atskaņot DivX filmu pa visu ekrānu (Pink Floyd – The Wall, 700 MB DVDRip), izrādījās GOM player. WMP atskaņoja tikai keyframes, VLC un BSplayer ātrās vietās raustīja kadrus. Jāatzīst, ka tik labi GOM plejeris darbojās tikai ar uz HDD esošiem video. No zibatmiņas vai CD tik gludi negāja.

    5. Grafiskais redaktors Photofiltre – ātrs un iespējām bagāts, darbojas teicami.

    6. Drošība Lai lieki netērētu resursus – tika nolemts stacionāro antivīrusu nelikt. Tā vietā izmantots “Limited User” un praksē pārbaudītais bezmaksas vīrusu skaneris Dr.Web CureIt.

    Interneta pieslēgums tika realizēts ar Huawey E220 mobilā modēma palīdzību (firmware atjaunināta pilnībā). Reālais ātrums Liepājas centrā LMT tīklā – apm. 1 Mbps.

    [img]https://notepad.lv/bildes/atteli/20080428130653803.jpg[/img]

    Secinājums: Windows XP SP2 arī tik “atpalikušā” sistēmā pierādīja savas labās īpašības, drošību un stabilitāti. Faktors ar vislielāko ietekmi uz veiktspēju ir RAM. Ja uz 64 MB var normāli strādāt tikai ar 1 programmu, tad 128 vai 256 MB šai ziņā dotu daudz vairāk iespēju. Vecs, bet strādājošs dators nebūt nav jāmet lūžņos – omītei noderēs!

#178979
Foxsk8
Participant

Par to Tiny XP, ka tas latviešu valodu neatbalsta, tur nu tev rokas nebija pareizā lenķī. Labs raksts +1. Būs vien savi vecie lūžņi jāvelk laukā un jāveic arī kaut kādi eksperimenti.

TB cik nopratu, beigās arī Tiny XP līdzi nākošais reģistra failiņš beigu sistēmā tā arī netika uzlikts?

#178980
memorex
Participant

atbrīvot hdd var vel dzēšot:

1. Windows mapee var dzeest visus hidden folderus kas saraxtaa ir liidz folderim “addins”

2. C:windowsDownloaded instalations

3. “C:windowsinstaller” (bet tikai failus var, subfolderi ar tur esoshajiem failiem nav jaaiaztiek – saaksi dzeest folderus paliksi bez ikonaaam desktopaa un start menu – nu ikonas buus un nosaukumi arii, bet visi vienaadi)

4. c:WINDOWSSoftwareDistributionDownload

5. c:Documents and Settingstavs-usernameLocal SettingsTemporary Internet Files un c:Documents and SettingskasparskLocal SettingsTemp

© sharix EOZ

#178981
QueenZ
Participant

vel vareeja nonjemt ekraana wallpaper, tas arii diezgan paliidz 🙂

#178982
Tvinky
Participant

Man būt domāt, ka lenķis arī bija par Linux alsa skaņu 🙂

#178983
izredzētais
Participant

būtu 1 dieniņ a pagaidīta un stādīts virsū sp3 🙂 bet raksts ļoti labs, paldies! 🙂

#178984
karnaiss
Participant

Man xp bez nekaam lielajam ficam ed ap 450 mb rama(ir nedaudz nogrizts skabeklis daziem servisiem)… un tev uz taa vecaa kraķa ap 60 nu tas i sasniegums vismaz latvija… un raksts loti interesants

#178985
QueenZ
Participant

karnaiss wrote:

Man xp bez nekaam lielajam ficam ed ap 450 mb rama(ir nedaudz nogrizts skabeklis daziem servisiem)… un tev uz taa vecaa kraķa ap 60 nu tas i sasniegums vismaz latvija… un raksts loti interesants

Man vista eed tik daudz.. ko tu taadaa gaidiijumaa esi sasleedzis?? Photoshop+iTunes+Vegas+Crysis? 😀

#178986
msh
Participant

Man visvairāk patīk Samuraja teksts “procesors Pentium 2” un viss… 😀 Tik tāds mazs sīkumiņš, ka P2 bija 266-466 MHz, kas izšķir ļoti daudz. Jo uz 433 MHz celkas ar 256 MB RAM winxp griežas bez visām šitām izvirtībām un ja vēl ir gf2, tad ari visādas spēles var graut, vice city ieskaitot.

#178987
Sid
Participant

Quote:

vice city ieskaitot.

nu tad tur tas xp ir jāapgraiza tik pietiekami, ka tur no xp vairs nekas pāri nepaliek, mhh…

#178988
samurajs
Participant

msh:, sorry, piemirsu pieklabināt – 266 MHz! (labots)

karnaiss: mans desktop pc arī tagad ēd 450 MB RAM, 41 process… bet šim jau resursu netrūkst, vai man žēl?;)

Fox: Nekādus Tiny reģistra failus nekam neliku, jo man bija virsū pats Tiny un redzēju, ka nekas diži īpašs tur nav…:)

#178989
Foxsk8
Participant

Žēl, ka tavi testi ir beigušies, gribēju dzirdēt tavu viedokli par XP ar tiny XP līdzi nākošo reģistra failu nelielu apskatu. Pats zinu, ko tas dara, bet gribētu dzirdēt citu cilvēku viedokli.

Vai varbūt pašam izveidot tavas tēmas foxsk8 varianta turpinājumu, kur tiek apskatīts full XP ar tiny xp uzlabojumiem lieliskā video ieskatā, kuru noskatoties varēsim izlemt, lietot vai nē.

#178990
samurajs
Participant

Fox: labāk savu rakstu uztaisi par Tiny XP, tā būtu gudrāk!

#178991
shady
Participant

Labs raksts, bet nepiekrītu vienam:

Quote:


2. Office No Office XP, 2003 un 2007 izvēlējos 2003 minimal install – advancēts un neliels resursu patēriņš.


Nafig office??? ja jau tik ļoti grib, tad uzmet kaut 97 office nevis 2003 – kas vainas?

Bet es noteikti neatbalstu tik smagu programmatūru uz PC.

Kāpēc? Noteikti kādiem 80% cilvēku tas nemaz nav vajadzīgs!

Ir alternatīvas:

=> https://www.abisource.com/ “AbiWord” (5,6MB)

=> https://www.abisource.com/screenshots/

=> Download

+ Ir pat pieejams latviešu valodā.

#178992
karnaiss
Participant

QueenZ wrote:

karnaiss wrote:

Man xp bez nekaam lielajam ficam ed ap 450 mb rama(ir nedaudz nogrizts skabeklis daziem servisiem)… un tev uz taa vecaa kraķa ap 60 nu tas i sasniegums vismaz latvija… un raksts loti interesants

Man vista eed tik daudz.. ko tu taadaa gaidiijumaa esi sasleedzis?? Photoshop+iTunes+Vegas+Crysis? 😀

man tas ir by default ja atsledzu skype torrent un visus citus sikumus ka ari nodu tad man ir ap 450 mb, bet tapat viss lido, jo man tak nav zel to mb…

ja man palaists crysis, tad jau ramu rija ap 1,5 gb

#178993
Foxsk8
Participant

samurajs wrote:

Fox: labāk savu rakstu uztaisi par Tiny XP, tā būtu gudrāk!

Varu gan tā, gan tā. Š īs nedēļas beigās varbūt varēsim gaidīt rakstu. Parasti rakstus nerakstu, jo pēc tam mani noēd bez sāls, bet nu šoreiz vajadzētu, jo daudziem interesē mazrijīga OS, ar pamatfīčām.

#178994
WerNeo
Participant

Nu… Jebkuraa gadiijumaa, shaadi sainstaleets dators, parastam userim nederees. 🙂 Palaizhot jebkuru normaalu programminju (kaut vai IE), RAMs ir paarpildiits un nervu spriedze garanteeta.

Taapat, neticas arii, ka skanja pingviinam neiedarbinaama. 😉

Shaadam variantam tomeer ieteiktu lietot kaadu no vecajaam MS os vai arii taupiigu pingviinu.

Bet nu, roc vien 🙂

#178995
msh
Participant

Sid wrote:

Quote:

vice city ieskaitot.

nu tad tur tas xp ir jāapgraiza tik pietiekami, ka tur no xp vairs nekas pāri nepaliek, mhh…


Nefilozofē ;. ÄŒoms visādas spēles spēlēja, bet jams atšķirībā no manis winxp negraizīja ;. Ko varēja gāzt uz win98 es neminēšu 😀

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 18 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā