6 mūsdienu robotikas likumi

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

6 mūsdienu robotikas likumi

Post no samurajs » 20 Nov 2008, 23:52

[imgl]https://notepad.lv/userpix/28_robot_ ... _2_2_1.jpg[/imgl]Mūsdienās roboti aizvien vairāk ienāk cilvēka dzīvē. Tie vada kaujas mašīnas un lidaparātus, apsargā objektus, spēj apkalpot kafejnīcā, darbojas ekstremālos apstākļos, kur cilvēks nespēj izdzīvot. Robotiem uztic aizvien sarežģītākus uzdevumus, to mākslīgais intelekts aizvien pilnveidojas.
Neprasmīga robottehnikas izmantošana var radīt reālus draudus sabiedrībai, tāpēc Jēlas universitātes ētikas speciālists Vendels Volloks un Indianas universitātes filozofs un vēsturnieks Kolins Allens izstrādājuši "6 ideāla robota likumus", ar kuriem iepazīstinām Notepad lasītājus.

1. Robotam nedrīkst uzticēt darbus, kas saistīti ar iespējamu nopietnu apdraudējumu sabiedrībai.

Tas nozīmē, ka robota rīcībai vienmēr jābūt prognozējamai, jebkuru katastrofu rašanās riskam jābūt minimālam. Katram labi zināms, ka datortehnika mēdz niķoties, "uzkārties". Ar katru tehnikas attīstības ciklu dažādu traucējumu radītās sekas mēdz būt aizvien neprognozējamākas. Tātad - jādomā līdz, ko "dzelzim" uzticēt un ko ne.

2. Robota rokās nedrīkst dot ieročus un/vai iespējas nogādāt tos uz objektu.

Diemžēl tas jau ir noticis, dažādu kaujas robotu un bezpilota lidaparātu netrūkst. Arī Irākā tie ir pabijuši (lai gan tikai testēti). Nav grūti iedomāties, kas notiktu, ja kādas kļūmes rezultātā mainītos uzbrukuma objekta koordinātes...

3. Jāievēro 3 Aizeka Azimova robotikas likumi.

Š ajā sarakstā slavenie likumi neatrodas pirmajās vietās, jo ir nepilnīgi. Tai laikā, kad likumus formulēja slavenais fantasts, roboti eksistēja tikai viņa fantāzijās. Pie tam Azimovs pats apraksta situācijas, kad šie likumi nedarbojās.

4. Robots jāprogrammē pēc principa - ar savu rīcību dot maksimālu labumu sabiedrībai.

Vispār tā ir dilemma: var gadīties, ka pēc optimālās programmas jānogalina viens cilvēks, lai izglābtu 10 citus. Neviens ārsts nespētu ko tādu izdarīt, bet robots spētu. Tātad šeit parādās vēl arī ētiskais aspekts.

5. Robotam ir pastāvīgi un nepārtraukti jāmācās.

Tas palīdzētu "gudrajām" mašīnām pielāgoties situāciju maiņai, analizēt savas darbības un atfiltrēt kļūdainās. Tas pagaidām ir nākotnes jautājums, jo patreizējie roboti vēl nespēj no savām kļūdām mācīties.

6. Robotam jāprot atpazīt galvenās cilvēku emocijas.

Tam ir milzīga nozīme robotu integrēšanai cilvēku sadzīvē. Robots, kas pēc žestiem vai mīmikas spētu nolasīt cilvēka garastāvokli, pēc tā varētu efektīvi koriģēt savu rīcību.
Ja parādījušās pirmās izstrādnes emociju atpazīšanā, tā kā uzdevums ir reāls.

Image

Pēc 3dnews materiāliem.
Image

User avatar
sir_irius
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 448
Pievienojies: 01 Jūl 2008, 17:52
Reputācija: 0

Post no sir_irius » 21 Nov 2008, 11:52

Damn, arvien vairāk jūtos itkā būtu filmā "I Robot" :D

Sid
Vecākais lietotājs
Atbildes: 979
Pievienojies: 14 Mar 2007, 21:20
Reputācija: 0

Post no Sid » 21 Nov 2008, 15:03

+1 sir_irius :D

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”