Interneta radio - no DJ pults līdz klausītāja datoram

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

Morpheus

Interneta radio - no DJ pults līdz klausītāja datoram

Post no Morpheus » 04 Feb 2009, 04:09

[imgl]https://notepad.lv/userpix/726_untitled_1.png[/imgl] Domājams, daudzi Notepad.lv lasītāji kaut reizi dzīvē savos mājas vai darba datoros atskaņojuši kādu no interneta radiostacijām. To daudzums un pieejamība interneta vidē pēdējo gadu laikā neapšaubāmi ir augusi , radio kļūstot par aktuālu tēmu arī Latvijas interneta tīkla lietotājiem. Parasti interneta radio izšķir pēc diviem parametriem - FM translatora interneta straumējums un interneta radio straumējums. Ar ko tad šie divi varianti atšķiras? Galvenokārt, ar to, ka FM translātora ( piemēram, Latvijas Radio 2 ) straumējums ir papildinājums tieši FM translācijai, un ir radīts, tieši lai dotu iespēju FM radio klausītājiem atskaņot savu iemīļoto radio viņu personālajos datoros caur interneta savienojumu. Savukārt "tīrais" interneta radio tendēts tieši uz digitālā tīkla apraidi, proti, izmantojot internetu. Š oreiz aplūkosim tieši otro variantu - interneta radio.

No kuras puses tad vējš pūš, jeb no kurienes nāk notis?

Vispirms mūzika nonāk DJ pultī. Nē, šeit runa nebūt nav par fizisku instrumentu - klasisko DJ pulti ar dažnedažādiem regulatoriem, vadiem utt. Š oreiz runa ir par specializētu audio pārraides programmatūru. Viena no profesionālākajām pieejamajām programmatūram ir kompānijas Image Line Studio piedāvātā SAM Broadcaster līnija.

Image

Ko tad mēs šeit atrodam?

Programmas galvenis logs satur deviņus mazākus - divas dekas :

Image

Balss un mikrofona kontroles :

Image

Atskaņošanas saraksta kontroles :

Image

Atskaņošanas rindas kontroles :

Image

Translācijas kontroles:

Image

Atskaņošanas vēsturi:

Image

Un visbeidzot, skaļuma un laika kontroles:

Image

Kas ir šis viss un ko ar to iesākt?

Vispirms ķersimies pie svarīgākā - pie atskaņošanas saraksta, sauktu arī par mūzikas bibliotēku. Š eit mēs varam atrast visu par mūziku, kura jebkad tikusi atskaņota izmantojot SAMBC. Visas šīs dziesmas uzglabājas datu bāzē - Firebird, MySQL, PostgreSQL, vai citā, kuru jaizvēlas pie programmas instalācijas. Lai jūs nemulsinātu fakts, ka programma izmanto ārējo datu glabātuvi, iedomāsimies šādu situāciju - kāds cilvēks ilgāku laiku atpakaļ uz sava mājas datora izveido interneta radio. Viņam ļoti labi veicas, un nu jau šī persona var atļauties pārnest savu raidstaciju uz labākām un kvalitatīvākām telpām un serveriem, par kuriem runāsim vēlāk. Bet kā gan to izdarīt, ja visi dati noglabāti nezin kur un kādos servisos dziļi datorā? Savukārt ar MySQL, piemēram ir daudz vienkāršāk- eksportējam datu bāzi, importējam jaunajā serverī, un lieta darīta. Saprotams, šeit runa ir arī par datu apstrādes ātrumu - māc šaubas, vai programmatūras iekšējā datu bāze spētu nodrošināt tādu stabilitāti un ātrumu kā specializētā datu bāze, un vai tā spētu organizēt vairākus desmitus tūkstošu audio ierakstu, kāds ir vidējas raidstacijas muzikālās bibliotēkas apjoms. Attaisnojums ir arī tas, ka profesionāla līmeņa programmatūra, arī nav bezmaksas. Labi, pagaidām liksim datu bāzes un komercialitāti mierā.

Ķersimies pie nākamā - pārraides kontrolēm . Š ajā kontrolē notiek un tiek pārvaldīts viss, kas vien jebkādā veidā saistīts ar audio pārraidi un tās kontroli. Netehnisku un interesantu lietu, par ko šeit stāstīt, ir samērā maz. Ja nu vienīgi tas, ka šī kontrole ir kā maza audio vadības rūpnīca - tā jebkuru audio skaņdarbu pārvērš tieši tajā formātā, kādā ir nepieciešams translēt. Izmainīta tiek arī bitrāža un audio skaņdarba "nesējfrekvence". Esam nonākuši pie vienas no vissvarīgākajām kontrolēm- audio dekām, jeb, atskaņotājiem. Programmatūrai to ir veseli divi. Tas nepieciešams, lai viena skaņdarba atskaņošanas laikā jūs jau varētu gatavot nākamo. Nākamais - atskaņošanas rinda. Š ī tad ir tā vieta, kurā tiek kārtoti skaņdarbi tieši tādā kārtībā, kādā tie tiks translēti. Pedējais, bet ne mazsvarīgakais- laika un skaļuma kontroles. Jo kāda gan visam pārējam jēga, ja tu nezini, cikos kas notiek un ja neko pats nedzirdi. :)


Augšup pa vadiem, jeb interneta radio sirds - serveris.

Esam nonākuši pie vissvarīgākās interneta radio daļas - servera. Kas tad ir šis dīvainais zvērs- serveris? Tas ir dators, bet ar ievērojami lielāku jaudu un interneta pieslēguma ātrumu kā nepieciešams radio dīdžejam. Kāpēc? Vienkārša matemātika - faktiski katrs klausītājs standarta audio straumējumam ar kvalitāti 128 Kbps aizņem tikpat lielu servera interneta savienojuma daudzumu. Ja serverim būs mazs augšupejošā interneta savienojuma ātrums, piemēram, 512Kbps, tad šis serveris spēs nodrošināt apraidi tikai trim vai četriem klausītājiem. Nekādu perspektīvu. Par servera programmatūru - tā ir iespējama daudz un dažāda, bet mēs aplūkosim konkrēti populāru kompānijas Nullsoft piedāvāto risinājumu - Shoutcast server.

Image

Un tas ir viss? Jā, nekā sarežģīta. Atliek startēt servera programmu, pirmajā startēšanas reizē nokonfigurēt to... Un aizmirst par tās eksistenci!

Bet ko tad šī servera programma dara? Serveris no DJ pults saņemto signālu sadala starp visiem klausītājiem, izmantojot .pls atskaņošanas sarakstus (tie norāda, no kuras interneta adreses jāņem straumējums). Interneta adrese parasti ir vienkārša IP adrese ar porta numuru un atskaņošanas saraksta nosaukumu formātā 255.255.255.00:8000/listen.pls . Nekā sarežģīta. Bet kāpēc šo dalīšanu nevarētu veikt pati DJ pults? Tapēc, ka katram kaut cik vērā ņemamam interneta radio ir vismaz 5-10 uz maiņām strādājoši DJ, un kas gan notiktu, tiklīdz mainītos ēterā esošais DJ, pieņemot ka katram DJ translācija tiek veikta no sava mājas servera? Mainītos straumējuma IP adrese, kas ir galēji nevēlami, jo tad katram klausītājam nāktos ik pa laikam par jaunu savienoties ar savu iemīļoto radiostaciju. Rastos pilnīga nesaprašanās, bet serveris ir tik laipns un šo problēmu atrisina, nodrošinot straumējumam statisku adresi.

Bet kā tad skaņa nonāk klausītāja audio atskaņotājā? Š eit nu akurāt atkal iesaistās negantais serveris, kuram patīk visur iejaukties. Tas nodod pieprasīto audio signālu klausītājam. Un neko vairāk. Un visbeidzot, ķēdītes galā ir jūsu audio izvades ierīces. Tās būtu austiņas, datortumbiņas, vai arī profesionāla līmeņa vairāku kanālu audio sistēma, un no tā tad atskan pārraides un mūzika.

Raksts veidots sadarbībā ar Latvijas Interneta Radio

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 04 Feb 2009, 06:34

Izsmeļošs raksts, paldies autoram!

Pieļauju, ka interneta radio tagad varētu kļūt par modes kliedzienu, vēl jo vairāk, ka ir arī bezmaksas programmatūra :cool: .

Mūzika vien nav nekas, bet ja ik dienas zināmās stundās būtu tematiski raidījumi, piem. ziņu apskati un "Kas jauns IT portālos?" - tas varētu izraisīt nopietnu interesi.
Image

Morpheus

Post no Morpheus » 04 Feb 2009, 07:12

Ir bezmaksas , bet no šeit apskatītajam , tikai Shoutcast server ir bezmaksas ;) SAMBC maksā smuku naudiņu ;)

archeens
E-žurnālists
Atbildes: 443
Pievienojies: 11 Jan 2008, 00:09
Reputācija: 0
Atrodas: Liepāja

Post no archeens » 04 Feb 2009, 10:58

es 2 mēnešus ar viņu pārraidiju radio pievienojoties salvja radio serveriem no.lv programma bija laba, bet nevarēju pilnvērtīgi ar viņu pastrādāt, jo serveris bruka nost visu laiku un tas vairs nebija interesanti.
Mūžu dzīvo, mūžu mācies...
Neskati vīru pēc cepures...
Twitter Konts - http://www.twitter.com/archeens

User avatar
QueenZ
E-žurnālists
Atbildes: 744
Pievienojies: 10 Sep 2007, 19:47
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga/Penkule

Post no QueenZ » 04 Feb 2009, 16:21

Mmm.. diezgan interesanti, man vienreiz bija doma viedot interneta radio ar visiem showiem un reklaamam un visu, gandriiz kaa EHR.. :) Bet taa arii toreiz nekas nesanaaca.. Varbuut tagad vareetu ko pameiginaat, tikai buutu jaatrod iistie softi liidziigi sheit aprekstiitajiem, ja kaads zina shaadus softus Mac'iem buutu labi, vareetu arii meiginaat emuleet uz linuxa.. :)
[imgl]http://www.max-tv.be/img/logo/977.jpg[/imgl]

http://www.977music.com/

deivs001
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2011
Pievienojies: 14 Mar 2007, 13:45
Reputācija: 0

Post no deivs001 » 04 Feb 2009, 18:20

Queenz, tu ar savām idejām....
Varbūt, ka vajag pa priekšu noskaidrot vajadzīgo summu, kas nepieciešama, lai tev vispār būtu tiesības atskaņot kāda autora dziesmas?
"You can't expect to hit the jackpot if you don't put a few nickels in the machine" / Flip Wilson
Image

Jusis
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 61
Pievienojies: 05 Feb 2009, 08:55
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no Jusis » 05 Feb 2009, 09:00

A kā aprēķināt maximālo klausītāju skaitu? Tipa jādala savs bandwith ar bitrate?
Random.

Morpheus

Post no Morpheus » 05 Feb 2009, 11:17

Jap, tiesi tā - bandwidth / bitrate = klausitaji :)

User avatar
Ernijs_E
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 94
Pievienojies: 09 Mar 2008, 17:24
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga, Iecava

Post no Ernijs_E » 21 Mar 2009, 13:40

Varbūt Morpheus vari izvedot pamācību kā visu konfigurēt utt.??
Atvainojos, ka nav garumzimes! <p>Nenemiet launa!</p>

User avatar
memorex
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 836
Pievienojies: 26 Jūl 2007, 18:57
Reputācija: 0
Atrodas: Latvia

Post no memorex » 21 Mar 2009, 15:01

Lielākā daļa internet radio ir sūdīga kvalitāte... Ja grib pamācīties DJ pamatus un streamot tos citiem, tad VirtualDJ ir labs. Tur viss jau iekšā ir serveris,mixeris utt.
Image

Morpheus

Post no Morpheus » 22 Mar 2009, 04:42

@Ernijs_E protams, kad būs brīvaks laiciņš izveidošu ;)

@memorex "Lielākā daļa internet radio ir sūdīga kvalitāte... Ja grib pamācīties DJ pamatus un streamot tos citiem, tad VirtualDJ ir labs. Tur viss jau iekšā ir serveris,mixeris utt."

Kur tu virtual Dj esi redzējis streamcast serveri? :D :D viņš var broadcastot uz jau esošu serveri bet VDJ nav serveris pats par sevi :D un katrā ziņā, VDJ ir domāts kam citam, ne interneta radio ;) I-radio vadībai un uzturēšanai nepieciešama daudz dažāda specializēta programmatūra, monitorings, statistikas, etc ;) Ar VDJ var straumēt tādā gadijumā, ja tev vajag palaist kāda party muziku no majam bet nu nejau i-radio ;) vēl viens aspekts ir tas, ka SAM tomēr ir specializēta straumējuma programmatūra ar noteiktu mērķi, bet VDJ domāta kam citam ;) vecumvecais mērfija likums - pilnībā funkcionēs lieta tikai ar vienu mērķi , multifunkcionalas ierīces pilniba nepildis neko no nepieciešamā ;)

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”