No kuras puses tad vējš pūš, jeb no kurienes nāk notis?
Vispirms mūzika nonāk DJ pultī. Nē, šeit runa nebūt nav par fizisku instrumentu - klasisko DJ pulti ar dažnedažādiem regulatoriem, vadiem utt. Š oreiz runa ir par specializētu audio pārraides programmatūru. Viena no profesionālākajām pieejamajām programmatūram ir kompānijas Image Line Studio piedāvātā SAM Broadcaster līnija.

Ko tad mēs šeit atrodam?
Programmas galvenis logs satur deviņus mazākus - divas dekas :

Balss un mikrofona kontroles :

Atskaņošanas saraksta kontroles :

Atskaņošanas rindas kontroles :

Translācijas kontroles:

Atskaņošanas vēsturi:

Un visbeidzot, skaļuma un laika kontroles:

Kas ir šis viss un ko ar to iesākt?
Vispirms ķersimies pie svarīgākā - pie atskaņošanas saraksta, sauktu arī par mūzikas bibliotēku. Š eit mēs varam atrast visu par mūziku, kura jebkad tikusi atskaņota izmantojot SAMBC. Visas šīs dziesmas uzglabājas datu bāzē - Firebird, MySQL, PostgreSQL, vai citā, kuru jaizvēlas pie programmas instalācijas. Lai jūs nemulsinātu fakts, ka programma izmanto ārējo datu glabātuvi, iedomāsimies šādu situāciju - kāds cilvēks ilgāku laiku atpakaļ uz sava mājas datora izveido interneta radio. Viņam ļoti labi veicas, un nu jau šī persona var atļauties pārnest savu raidstaciju uz labākām un kvalitatīvākām telpām un serveriem, par kuriem runāsim vēlāk. Bet kā gan to izdarīt, ja visi dati noglabāti nezin kur un kādos servisos dziļi datorā? Savukārt ar MySQL, piemēram ir daudz vienkāršāk- eksportējam datu bāzi, importējam jaunajā serverī, un lieta darīta. Saprotams, šeit runa ir arī par datu apstrādes ātrumu - māc šaubas, vai programmatūras iekšējā datu bāze spētu nodrošināt tādu stabilitāti un ātrumu kā specializētā datu bāze, un vai tā spētu organizēt vairākus desmitus tūkstošu audio ierakstu, kāds ir vidējas raidstacijas muzikālās bibliotēkas apjoms. Attaisnojums ir arī tas, ka profesionāla līmeņa programmatūra, arī nav bezmaksas. Labi, pagaidām liksim datu bāzes un komercialitāti mierā.
Ķersimies pie nākamā - pārraides kontrolēm . Š ajā kontrolē notiek un tiek pārvaldīts viss, kas vien jebkādā veidā saistīts ar audio pārraidi un tās kontroli. Netehnisku un interesantu lietu, par ko šeit stāstīt, ir samērā maz. Ja nu vienīgi tas, ka šī kontrole ir kā maza audio vadības rūpnīca - tā jebkuru audio skaņdarbu pārvērš tieši tajā formātā, kādā ir nepieciešams translēt. Izmainīta tiek arī bitrāža un audio skaņdarba "nesējfrekvence". Esam nonākuši pie vienas no vissvarīgākajām kontrolēm- audio dekām, jeb, atskaņotājiem. Programmatūrai to ir veseli divi. Tas nepieciešams, lai viena skaņdarba atskaņošanas laikā jūs jau varētu gatavot nākamo. Nākamais - atskaņošanas rinda. Š ī tad ir tā vieta, kurā tiek kārtoti skaņdarbi tieši tādā kārtībā, kādā tie tiks translēti. Pedējais, bet ne mazsvarīgakais- laika un skaļuma kontroles. Jo kāda gan visam pārējam jēga, ja tu nezini, cikos kas notiek un ja neko pats nedzirdi.
Augšup pa vadiem, jeb interneta radio sirds - serveris.
Esam nonākuši pie vissvarīgākās interneta radio daļas - servera. Kas tad ir šis dīvainais zvērs- serveris? Tas ir dators, bet ar ievērojami lielāku jaudu un interneta pieslēguma ātrumu kā nepieciešams radio dīdžejam. Kāpēc? Vienkārša matemātika - faktiski katrs klausītājs standarta audio straumējumam ar kvalitāti 128 Kbps aizņem tikpat lielu servera interneta savienojuma daudzumu. Ja serverim būs mazs augšupejošā interneta savienojuma ātrums, piemēram, 512Kbps, tad šis serveris spēs nodrošināt apraidi tikai trim vai četriem klausītājiem. Nekādu perspektīvu. Par servera programmatūru - tā ir iespējama daudz un dažāda, bet mēs aplūkosim konkrēti populāru kompānijas Nullsoft piedāvāto risinājumu - Shoutcast server.

Un tas ir viss? Jā, nekā sarežģīta. Atliek startēt servera programmu, pirmajā startēšanas reizē nokonfigurēt to... Un aizmirst par tās eksistenci!
Bet ko tad šī servera programma dara? Serveris no DJ pults saņemto signālu sadala starp visiem klausītājiem, izmantojot .pls atskaņošanas sarakstus (tie norāda, no kuras interneta adreses jāņem straumējums). Interneta adrese parasti ir vienkārša IP adrese ar porta numuru un atskaņošanas saraksta nosaukumu formātā 255.255.255.00:8000/listen.pls . Nekā sarežģīta. Bet kāpēc šo dalīšanu nevarētu veikt pati DJ pults? Tapēc, ka katram kaut cik vērā ņemamam interneta radio ir vismaz 5-10 uz maiņām strādājoši DJ, un kas gan notiktu, tiklīdz mainītos ēterā esošais DJ, pieņemot ka katram DJ translācija tiek veikta no sava mājas servera? Mainītos straumējuma IP adrese, kas ir galēji nevēlami, jo tad katram klausītājam nāktos ik pa laikam par jaunu savienoties ar savu iemīļoto radiostaciju. Rastos pilnīga nesaprašanās, bet serveris ir tik laipns un šo problēmu atrisina, nodrošinot straumējumam statisku adresi.
Bet kā tad skaņa nonāk klausītāja audio atskaņotājā? Š eit nu akurāt atkal iesaistās negantais serveris, kuram patīk visur iejaukties. Tas nodod pieprasīto audio signālu klausītājam. Un neko vairāk. Un visbeidzot, ķēdītes galā ir jūsu audio izvades ierīces. Tās būtu austiņas, datortumbiņas, vai arī profesionāla līmeņa vairāku kanālu audio sistēma, un no tā tad atskan pārraides un mūzika.
Raksts veidots sadarbībā ar Latvijas Interneta Radio