Š orīt uzdūros informācijai par jauno "franču drakonu" jeb Mandriva One 2009 Spring un nolēmu pamēģināt - tāpat joka pēc. Distributīvs, kurš iznācis bugains un lagains, bet nu novests līdz perfektai kondīcijai - patiešām varētu ieinteresēt. Vēl jāatceras, ka tieši Mandriva (Mandrake) pirms gadiem pieciem bija tas, ko ieteica iesācējiem.
Nu tad sākam! Vispirms mums vajadzēs pašu Mandriva ISO atlējumu. Ejam šeit un izvēlamies GNOME un lejuplādi no LV servera. (Par versiju ar KDE4 lasīju sūdzības, tāpēc neņēmu). Serveris rūc godam, un pēc nedaudzām minūtēm 680 MB "smagais" fails mums ir rokā.
Metam uz Virtualbox, vispirms palaižam kā Live CD, pēc tam instalējam. Viss tieši tāpat kā ar Ubuntu.


:warn: Instalācijas sākumā mums piedāvā izvākt tās pakas, kuras mūsu sistēmai nebūs vajadzīgas. Ļoti patīkami, nepiedrazosim sistēmu!

Instalācija neiet ilgi, minūtes 10 Virtualboxā. Pēc tam tiek piedāvāts izvēlēties un sakonfigurēt interneta pieslēgumu. Minēti visi iespējamie varianti.





Vēl pēdējais solis - izveidojam lietotāju un saliekam paroles - un mūsu Mandriva Linux darbam gatavs!

:warn: Tagad laiks uzlikt Virtualbox draiverus. Kā vienmēr uzdabūju draiveru ISO uz desktopa, atrodu vajadzīgo paku, un konsolē rakstu (ar root tiesībām) "sh Linux-32bit-un_tā_tālāk.run".
Kā jau bieži gadās - sistēma lūdz vispirms uzlikt trūkstošās pakas - make, kompilatoru, kernel-headers. Kamēr apsvēru, kuras versijas likt, sistēmas atjauninātājs izķēra man darbu no rokām un uzinstalēja visu automātiski. Pēc restarta spiežu Ctrl+F: jā - bilde pa visu ekrānu, internets, skaņa ir, visi servisi darbojas!
Sadarbība ar Virtualbox ideāla - neviena brīdinājuma, arī compiz efekti pieejami.
Programmas
Pēc instalācijas Mandrivai programmas ir apmēram kā Ubuntu - "pa vienai no katras sugas". Katrā ziņā nekas netrūkst, klāsts plašāks kā Ubuntu, bet ja vēlamies uzinstalēt ko papildus, tad jālieto pakotņu pārvaldnieks rpmdrake, kas būtībā maz atšķiras no Synaptic Package Manager, un saucas vienkārši "Add/remove packages".
Bet ir izdomāta lieta, kas šo procesu vēl vairāk atvieglo, un tā saucas Easy-URPMI. Š ajā lapā lejuplādējam "Add Official Media", lai pievienotu atvērtā koda programmatūras repozitorijus, un "Add PLF Media", lai iegūtu īpašniekprogrammas (piemēram Opera). Klikšķinām uz šiem failiem, un pēc instalācijas programmu pievienošanas process notiks tā:
Pieņemsim, ka mums vajag Opera un VLC pleijeri. Rakstām konsolē:
Code: Select all
su
urpmi opera vlc
Vairāk par komandas urpmi lietošanu lasām šeit.
Par kodekiem Mandrivā atbild servisprogramma Codeina, arī te viss notiek automātiski. Pat Firefoxam nekādus spraudņus ar rokām instalēt nenācās.

:warn: Un noslēgumā vēl pāris patīkamu sīkumu: tradicionālo ekrānsaudzētāja "kustīgo ērmu" vietā lietots ļoti patīkams mākslas foto slaidšovs. Tagad arī sistēmas skaņām ir lietotāja izvēle no piecām pieejamām tēmām.
Kas mazāk patīkami - jau divus gadus Mandrivai vairs nav latviešu valodas saskarnes. Turpretī lietuviešu un igauņu valodas ir.

Secinājums. Mandriva One 2009 Spring atzīstams par ikdienas lietotājam, kā arī iesācējam piemērotu Linux. Nekādus negatīvus pārsteigumus tas nesagādā, testos ne reizi nenokārās ne sistēma, nedz grafiskā vide.