Kā tad izveidojās kompānija Nokia? Patiesībā stāsts aizsākās jau 1865. gadā. Tajā laikā kalnu inženieris Frederiks Idestams Dienvidrietumu Somijā nodibināja savu mežrūpniecības uzņēmumu „Nokia†Citur 1898. gadā tika nodibināts uzņēmums „Finnish Rubber Worksâ€, bet 1912.gadā nodibināja „Finnish Cable Works†Visbeidzot 1967. gadā šīs trīs kompānijas apvienojās un izveidoja „Nokia Corporationâ€. Bet tagad vēl nedaudz pie pirmsākumiem. Arī pirmsākumos Nokia darbojās sakaru jomā, tomēr toreiz galvenais sakaru līdzeklis bija papīrs, tāpēc Nokia darbojās kā papīra ražotājs. Vēlāk, 20. gadsimta mijā, kompānija Finnish Rubber Works sāka nodarboties ar gumiju, kas tolaik bija vadošās tehnoloģijas. Līdz ar elektrības ieviešanu arī Finnish Cable Works sāka nodarboties ar kabeļu ražošanu telegrāfijas nozarei. Pēc 50 gadu ilgas darbības kompānijā Cable Works tika izveidota elektronikas nodaļa un ar to arī sākās darbs telekomunikāciju jomā, un, kā jau minēju, tad pēc pāris gadiem arī visas trīs kompānijas apvienojās.

Frederiks Idestams
60-ie gadi bija laiks, kad Nokia sāka ienākt telekomunikāciju tirgū, tomēr neizpalika arī gumijas ražošana, tāpēc Nokia nāca klajā ar interesantu ideju, proti – izgatavot spilgtās krāsās ieturētus apavus, kas tagad varētu šķist visai ironiski. Nokia tomēr nenodarbojās tikai ar apavu ražošanu, tāpēc 1963.gadā tika izstrādāts pirmais radio tālrunis, kam 1965.gadā sekoja datu modemi. 1980-ajos gados Nokia jau darbojās kā viens no nozīmīgākajiem datoru, monitoru un televizoru ražotājiem. Tolaik pār modīga mājas īpašnieka iztēli valdīja augstas precizitātes TV, satelīta sakari un teleteksta pakalpojumi. Pirmās izmaiņas mobilo sakaru jomā sākās, kad 1981.gadā Nokia ieviesa pirmo šūnu mobilo tālruņu tīklu, NMT un tika izgatavoti pirmie automašīnas tālruņi, kas bija paredzēti lietošanai NMT tīklā. Ir teiciens „Pirmie kucēni jāslīcina†un tas arī attiecas uz pirmajiem automašīnas tālruņiem, jo tie bija pārāk smagi, lieli un neparocīgi, tieši tāpēc Nokia 1987.gadā sāka ražot jau pirmos tālruņus, ko varēja paņemt rokā. Š ajā laikā, proti - 1960-ajos -1980-ajos gados Nokia arī pamatīgi nostiprināja savas tirgus pozīcijas, iegādājoties tādus uzņēmumus kā Mobira, Salora, Televa un Luxor of Sweden. 1987. gadā Nokia iegādājās daļu no German Standart Elektrik Lorenz, kā arī Francijas plaša patēriņa elektronikas sabiedrību Oceanic un Š veices kabeļu mehānismu sabiedrību Maillefer. Ar to vēl Nokia nepietika, jo vēlāk vēl tika pārpirkta Ericsson datu sistēmas nodaļa un Holandes kabeļu sabiedrība NKF, līdz ar to Nokia kļuva par lielāko informācijas tehnoloģiju sabiedrību Skandināvijā.
80-to gadu beigās un 90-to gadu sākumā Nokia pievērsās jaunam ciparu standartam, kas bija GSM. 1987.gadā tika uzstādīts mērķis pārņemt GSM standartu visā Eiropā līdz 1991. gada 1. jūlijam. Somija iekļāvās termiņos, pateicoties Nokia un operatoriem. Izmaiņas politikā un dažādu noteikumu atcelšana bija galvenie virzītājspēki, kas lika kompānijai strauji attīstīties. 1992.gadā Nokia Mobile Phones prezidents tika nozīmēts par visas Nokia grupas vadītāju. Korporācija pārdeva visus darbības blakusvirzienus un koncentrējās tikai uz ciparu paaudzes telekomunikācijām. 90-to gadu sākumā tikai nedaudzi cilvēki spēja ticēt, ka pāreja uz šādām ciparu telekomunikācijām spēs kaut ko mainīt.

Galvenā Nokia mītne
Mūsdienās Nokia ir jau kļuvusi par pasaules vadošo mobilo tālruņu ražotāju, un kompānijai ir lieli plāni nākotnē tālruņu un informācijas tehnoloģiju jomā. 2006.gada 19. Jūnijā Nokia apvienoja tīkla infrastruktūras nodaļu ar kompāniju Siemens AG un izveidoja „Nokia Siemens Networks†Pavisam nesen Nokia laida klajā savu visu laiku visfunkcionālāko tālruni Nokia N97, kas ir aprīkots ar lielu skārienjūtīgu ekrānu un QWERTY tastatūru. Nokia nākotnes plānos arī ietilpst tālruņa koncepts "Morph", kas veidots uz nanotehnoloģiju bāzes un ļauj lietotājam tālruni dažādos veidos atlocīt un salocīt vai, piemēram, aplikt tālruni ap roku gluži kā rokas pulksteni. Lūk arī spilgtākie sasniegumi tieši mobilo tālruņu jomā:
[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]

[hr]


Nokia N97

Mobira Cityman

Nokia tālruņu vēsture - viss vienā bildē
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IX-gTobCJHs[/youtube]
Izmantotie materiāli:
Personīgais arhīvs+Wikipedia;Nokia.com