Personīgie radiosakari - ko izvēlēties?

Moderatori:janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona
Personīgie radiosakari - ko izvēlēties?

Post no samurajs » 16:26 / 27. Jūn, 2009

[imgl]https://notepad.lv/userpix/28_portrec_1.jpg[/imgl]Itkā jau visur reklamē turpat 100% mobilo tīklu pārklājumu, bet lauku rajonos tas ir pavisam savādāk. Te jākāpj kokā, lai "noķertu"zonu, te jāmeklē pareizais stūris istabā, te miglas vai negaisa laikā mobilie sakari vispār nedarbojas. Bez tam - tas ir maksas pakalpojums.
Izeja nav tālu jāmeklē: lai komunicētu savā starpā pagasta robežās, bieži pietiek ar legāli nopērkamām rācijām.
Tās ir daudz mazāk kaprīzas par mobilajiem, daudzi modeļi nebaidās no ūdens, putekļiem, triecieniem, un par sakariem nav jāmaksā.

Image

Pirms iegādājamies rāciju komplektu - jāzin, kam mums tās vajadzēs. Ne mazumu nozīmē cena, arī iekārtu darbspēja un drošība dažādos apkārtnes reljefa un laika apstākļos. Nosacīti portatīvās radiostacijas var iedalīt 3 grupās:
  • "Rotaļu" rācijas ar 0,5-2 W jaudu noder sēņotājiem mežā vai kaimiņiem blakus mājās. Tās parasti nodrošina sakarus līdz puskilometra attālumā. Š ādas ierīces par lētu naudu nopērkamas praktiski katrā sadzīves tehnikas veikalā; modeļu skaits ir ļoti liels.
    Pusprofesionālās rācijas ar jaudu 2-4 W droši darbojas līdz 1-1,5 km attālumam, tās noderēs medniekiem, makšķerniekiem vai tūristiem.
    Profesionālās rācijas ar jaudu 5 W un vairāk nodrošina stabilus sakarus ap 5 km rādiusā laukos, pilsētās un kalnos.
Ja kāds dzirdējis, ka portatīvās radiosakaru ierīces varot "vilkt" simtiem kilometru, tad tās ir absolūtas muļķības. Var gan, ja sakaru trasē ir uzstādīti repīteri jeb signāla atkārtotāji, kas ir mobilo bāzes staciju ekvivalents. Š ādu risinājumu nereti lieto militāristi.
Praksē lielākiem attālumiem parasti izmanto jaudīgas rācijas, stacionārus vai automobiļu barošanas avotus un efektīvas antenas.

Katrai radiostacijai jāsaprogrammē sakaru kanāls un subkods. Lai tās varētu sazināties savā starpā - šiem parametriem jāsakrīt.
Izmanto arī dažādas viltības, lai palielinātu sakaru attālumus un drošību. Piemēram, populāra ir MONI funkcija: katra rācija seko vairākiem kanāliem, tos skenējot. Ja kādā no šiem kanāliem parādās signāls, rācija to pastiprina un retranslē. Līdz ar to sistēmas kopīgais darbības rādiuss palielinās.

Portatīvās sakaru tehnikas iestatīšanai izmanto speciālu programmatūru.

Image

1. Sākumlīmeņa rācijas

Kā jau minēts - to ir visvairāk, un tās mēdz būt smieklīgi lētas. Š ī tehnika pat mūsu RIMI veikalos ir redzēta. Izkrāsotas šausminošos raibos toņos, ar daudzām papildfunkcijām, tās nereti pievērš pircēju uzmanību. LED-lukturītis, kompass un hronometrs ir labas lietas, bet runāt par drošiem sakariem šai gadījumā nekādi nevar.

Image

Š ādas radiostacijas parasti darbojas radioamatieriem atvēlētajā 433,075-434,775 MHz LPD (Low Power Device) diapazonā. Atkarībā no valsts, šādas aparatūras reģistrācija mēdz būt vienkāršota, tīri teorētiska, vai vispār nebūt. Darbības attālums nepārsniedz 3 km, reāli darbības traucējumi citām ierīcēm nav novērojami.

Grupā atrodamās ierīces pamatā ir ar galīgi nefunkcionālu displeju, montētas parastā plastmasas korpusā, vadāmas ar 4-5 pogām. Tiek lietotas AA baterijas; jostas klipsis parasti ir nedrošs. Labākajā gadījumā gadīsies izturīgāks gumijots korpuss un ar gumiju apvilkta antena.

Image

Zināmi plusi ir arī šādās ierīcēs. Piemēram - VOX funkcija ieslēdz raidītāju, tikko lietotājs sāk runāt mikrofonā. Parasti ir arī efektīvi trokšņu slāpētāji, kuri padara balsi tīrāku. Š ādas rācijas labi sevi pierādījušas sakaros uz šosejas starp vairākām automašīnām.

Raksturīga pazīme: sākumlīmeņa rācijas vienmēr pārdod komplektā pa divām. Iegādājoties tās darbam tīklos, vispirms jāpievērš vērība dzelžiem un programmatūrai. Gadās, ka dažādu kompāniju ražojumi savā starpā nespēj sastrādāties.

2. Pusprofesionālās rācijas

Š is būs labs risinājums medniekiem, makšķerniekiem, ceļotāju grupām - visiem, kuri pārmērīgi neattālinās viens no otra. Grupas rācijas jau ir stipri solīdākas, galvenokārt uz alumīnija šasijas montētas. Korpuss ir no īpaši izturīgām plastmasām, pārsvarā ūdens šļakatu izturīgs. Pilnīgi hermētisku to izgatavot ir visai grūti bez izmēru un svara palielināšanas.
Kompānijas, kuras ražo pusprofesionālās ierīces: Optim, Roger, Vector, Yaesu u.c.

Parasti lieto lokanu noņemamo antenu, kas dod iespēju pievienot efektīvākas ārējās antenas. Rāciju svars bez baterijas parasti svārstās 150-190 g robežās.

Image

Pusprofesionālā tehnika strādā Eiropā izplatītajā PMR (Personal Mobile Radio) diapazonā 446,00625-446,09375 MHz ar atvieglotu reģistrāciju, un ir ieguvusi plašu popularitāti. Bez tūristiem to lieto celtnieki, apsargi, ekspeditori - kravu pārvietotāji.
Populārākais standarts: LPD un PMR frekvences vienā ierīcē.

Image

Lai lietošanu padarītu ērtāku un atbrīvotu rokas - pusprofesionālās rācijas bieži komplektē ar papildus skaļruni-mikrofonu. To jau sen iemācījušies novērtēt policisti.
Uzsvars tiek likts uz mehānisko stiprību: ja mobilais pēc neveiksmīga kritiena uz grīdas parasti izjūk korpusa sastāvdaļās, tad rācijām tas nav pieļaujams - tām jādarbojas vienādi droši kā pirms, tā pēc "traumas".

3. Sakari «profiņiem»

Populārākie ražotāji Motorola, Vector, Kenwood, Icom, Yaesu izmanto VHF 136-172 MHz diapazonu, kurā ietilpst arī t.s. "jūras diapazons" ar vismazākajiem zudumiem, kā arī UHF (420-473 ÐœHz). Sakari ir drošāki nekā cita veida rācijām - pilsētā tie sniedzas 5 km tālu, ārpus tās līdz 10 km.

Image

Š ai grupai raksturīga pilnizmēra DTMF-klaviatūra ar simbolu taustiņiem, daudzfunkciju teksta displejs, iespēja katrai rācijai piešķirt savu numuru, lai varētu to izsaukt, citiem nedzirdot. Profesionālajām rācijām bieži ir arī sarunu kodēšanas iespēja. Liela nozīme ir trokšņu slāpētājam, kas ļautu atdalīt balsi no apkārtējiem trokšņiem.

Image

Profesionālā tehnika pārsvarā tiek lietota darbā un tiek nēsāta visu darbdienu. Tāpēc ir nozīme arī valkāšanas ērtībām un lietošanas parocīgumam. Visām rācijām obligāts ir jostas stiprinājums. Skaļruņa-mikrofona garnitūru labāk iegādāties atsevišķu, ar īpašu akustisko caurulīti, kas ļautu runāt bez roku lietošanas. Š āda garnitūra pie tam ir neuzkrītoša un nepievērš apkārtējo uzmanību.

Image

Ir arī rācijas ar marķējumu "Military" - pats par sevi saprotams, ka tās ir īpaši izturīgas. Vēl ir triecien- un ūdensizturības klases, kas papildus nosaka ierīču drošību.

4. Automobiļu rācijas

Noslēgumā vēl īsumā par automobiļu radiostacijām. Tās ir jaudīgākas par portatīvajām, jo nav jaudas ierobežojumu bateriju dēļ. Tāpat ir iespējams uzstādīt efektīvāku antenu uz auto jumta.
Tradicionālais auto diapazons ir CB (Citizen Band) jeb 26,965-27,855 Mhz. Tajā starp automašīnām nodrošināti sakari 10-15 km attālumā, un 2-8 km starp autoinstalācijām un portatīvajām rācijām.
Labākās auto rācijas ražo kompānijas Alan, Megajet, Intek.

Konstruktīvi automobiļu rācijas izgatavo līdzīgi radiouztvērējiem - metāla korpuss, alumīnija šasija un triecienizturīgas plastmasas panelis.
Modernākajām rācijām papildus ir VHF (144-146 MHz) un UHF (430-434 MHz) diapazoni, to jauda sasniedz 40 W.
Visām ir teksta displeji, kas rāda darba režīmu un izsaucošā abonenta nosaukumu.

Image
Image

Avots
Last edited by samurajs on 18:05 / 27. Jūn, 2009, edited 4 times in total.
Image

User avatar
Mr.Death
Lietpratējs
Atbildes:1780
Pievienojies:19:13 / 17. Apr, 2007
Reputācija:0

Post no Mr.Death » 18:08 / 27. Jūn, 2009

nu Samuraj 10 balles Tev :D tiešām interesanti bij palasīt :)

User avatar
Evers
Vecākais lietotājs
Atbildes:4340
Pievienojies:15:13 / 11. Feb, 2009
Reputācija:0

Post no Evers » 18:39 / 27. Jūn, 2009

Mr.Death wrote:nu Samuraj 10 balles Tev :D tiešām interesanti bij palasīt :)
gluži manas domas :)

User avatar
Crow
E-žurnālists
Atbildes:5391
Pievienojies:14:22 / 10. Mai, 2009
Reputācija:0
Atrodas:Ir

Post no Crow » 19:46 / 27. Jūn, 2009

Toč viens vērtīgs raksts.
Vairāk šitādus praktiski noderīgus rakstus varētu (nevis, piemēram, par iBiophone pašizmaksu) :D

User avatar
elvisburdajs
E-žurnālists
Atbildes:1028
Pievienojies:22:54 / 31. Mar, 2008
Reputācija:0
Atrodas:Rīga

Post no elvisburdajs » 21:01 / 27. Jūn, 2009

Visiem +1 Tiešām interesants un izsmeļošs raksts! :)

ob1
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:2959
Pievienojies:22:01 / 23. Mar, 2009
Reputācija:0
Atrodas:Sigulda

Post no ob1 » 21:13 / 27. Jūn, 2009

Raksts tiešām labs.

Dažus gadus atpakaļ paziņa man demonstrēja rāciju sistēmu, kas darbojas pa visu Latviju. Retranslatorus torņos bija salikuši. Nekādi nevaru atcerēties kā sauca to firmu. Ar to pat varēja piezvanīt uz parasto telefonu.

User avatar
Athlons
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:392
Pievienojies:15:39 / 20. Apr, 2008
Reputācija:0
Atrodas:rigga

Post no Athlons » 23:32 / 27. Jūn, 2009

wow... negaidīju... +1 Samurajam... :)
RYZENZENZEN: B450 TOMAHAWK + R5 1600X + Kingston 2x8GB @ 3200 MHz 16-18-18-36 + EVGA GTX1070 FTW + LG 27MB85R, Steelseries Sensei RAW Orange + EleEnter Game1 + Enermax Revolution87+ 1 kW

icenil
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:14
Pievienojies:19:16 / 7. Dec, 2008
Reputācija:0
Atrodas:TN, USA

Post no icenil » 12:23 / 28. Jūn, 2009

to OB1 to par ko tu dzirdeji sauc smart zona(Motorola)

negribu ieviest negatiivo, raxts ir labs cilvekiem galigi bez zinashanaam,
bet tai pashaa laikaa nekorekts un ar daudz kljuudaam (tehniskaam)
domaju ka varu ta apgalvot jo daudzus gadus stradaju shajaa sfeeraa
bet piekriitu ka vajadzeetu vairaak taada raxtura teemas

LētaisDžonijs

Post no LētaisDžonijs » 12:45 / 28. Jūn, 2009

Ļoti interesants raks, paldies. Daudz ko uzzināju.

User avatar
Mr.Death
Lietpratējs
Atbildes:1780
Pievienojies:19:13 / 17. Apr, 2007
Reputācija:0

Post no Mr.Death » 16:44 / 28. Jūn, 2009

icenil, tu jau vari droši ielikt arī savu artavu šeit, un Samuraju izlabot vai papildināt :) aizsūti viņam caur PM, to kas tev šķiet maināms šai rakstā, un apakšā jau var pielikt atsauci uz to ka papildināts pēc taviem ieteikumiem.

Professor35
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:398
Pievienojies:14:04 / 1. Mai, 2009
Reputācija:0

Post no Professor35 » 19:07 / 28. Jūn, 2009

Būtu ideāli ja katram autobraucējam būtu mašīnā rācija kas noregulēta uz vienu kodētu kanālu un visi viens otram ziņotu par ceļa policistiem un citām riebeklībām uz ceļa.

User avatar
aoma
Vecākais lietotājs
Atbildes:2601
Pievienojies:12:47 / 25. Apr, 2007
Reputācija:0
Atrodas:LV

Post no aoma » 20:32 / 28. Jūn, 2009

Esmu ņēmies ar tādām diezgan pamatīgām kastēm - automašīnās liekamām, Topolj laikam bija nosaukums, savā starpā vilka kādu kilometru, bet ja augstākā vietā novietoja centralizētu antenu, tad visus 15-20 km varēja sarunāties.
viegls rokenrols pa radio

User avatar
ZalktiS
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:48
Pievienojies:23:05 / 18. Nov, 2008
Reputācija:0

Post no ZalktiS » 20:46 / 28. Jūn, 2009

Mana radiostacija Harris Harris

un Radmors :)

User avatar
Mr.Death
Lietpratējs
Atbildes:1780
Pievienojies:19:13 / 17. Apr, 2007
Reputācija:0

Post no Mr.Death » 21:49 / 28. Jūn, 2009

ZalktiS: militārists štoļe? :>

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 23:26 / 28. Jūn, 2009

icenil wrote:negribu ieviest negatiivo, raxts ir labs cilvekiem galigi bez zinashanaam,
bet tai pashaa laikaa nekorekts un ar daudz kljuudaam (tehniskaam)
domaju ka varu ta apgalvot jo daudzus gadus stradaju shajaa sfeeraa
bet piekriitu ka vajadzeetu vairaak taada raxtura teemas
Patiešām - raksts nepretendē uz precīzām tehniskām detaļām, jo vēlējos tikai populāri iepazīstināt ar tiem zvēriem, kas tie ir un ko viņi ziemā ēd... :)

Interesenti Googlē var atrast teoriju un specifikācijas visos sīkumos.
Image

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”