Neliels ieskats ISO OSI References modelī

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
normis_161
E-žurnālists
Atbildes: 436
Pievienojies: 31 Mar 2007, 00:01
Reputācija: 0

Neliels ieskats ISO OSI References modelī

Post no normis_161 » 27 Jūl 2009, 13:04

[imgl]https://notepad.lv/userpix/28_nat_1.jpg[/imgl]Tātad šis raksts tiks veltīts ISO OSI References modelim, kurš ir ļoti nozīmīgs tīkla darbībai, kā arī tiks mazdrusciņapskatīts TCP/IP modelis. Sākumā iesaku izlasīt šos divus rakstus, kuri agrāk publicēti Notepad.lv, un saites uz kuriem atradīsiet šā raksta beigās:
"Internet protokoli (TCP/IP)"[sup]1[/sup] un "Protokolu uzdevums un darbība"[sup]2[/sup]

ISO (International Standart Organization) ir organizācija, kura viens no uzdevumiem ir atbildēt par interneta standartiem. 1984. gadā šī organizācija izdomāja OSI (Open System Internet) References modeli, pēc kura var iedalīt visas interneta funkcijas.

OSI priekšrocības:

[align=justify] 1. Š āda veida iedalījums vienkāršo tīkla problēmas. Ja rodas kaut kāda problēma, tad pēc izslēgšanas metodes var noteikt to, kurā no līmeņiem tā atrodas;
2. Palīdz nodefinēt standartu. Ar šo būtu jāsaprot tas, ka katrs uzņēmums var darboties savā lauciņā. Piemēram CISCO ražo ierīces priekš tīkla līmeņa. Par piemēru var minēt CISCO komutatoru (swich).

Image

3. Š is iedalījums vēl palīdz ar to, ka ir vieglāk iemācīties teoriju par datortīkliem, jo visiem ir viena un tā pati uzbūve.

OSI Refrences modeļa līmeņi.

OSI Refrences modelim pavisam kopā ir 7 slāņi:
Aplikācijas slānis (Application Layer);
Prezentācijas slānis (Pressention Layer);
Sesijas slānis (Session Layer);
Transporta slānis (Transport Layer);
Tīkla slānis (Network Layer);
Kanālu slānis (Data Link Layer);
Fiziskais slānis (Physical Layer).

Image

Visi līmeņi tiek realizēti ar programmatūras palīdzību, izņemot pēdējo līmeni (Fizisko), jo tur informācija tiek padota caur sapiem signālu veidā.
Saistībā ar internetu pastāv vēl viens modelis (TCP/IP model), pēc kura var iedalīt šīs funkcijas. Pirmajā bildē ir parādīts, kāds šis modelis izskatās salīdzinājumā ar OSI modeli, bet otrajā ir parādīts tas, kādi protokoli atrodas katrā līmenī.

Image

Image

Tātad pastāstīšu par to, kas ir attēlots iepriekšējā bildē. Tātad aplikācijas līmenī ir iekļauti vairāki protokoli:

1. Telnet - Š is protokols pieder pie TCP/IP saimes, kuru izmanto attālinātai piekļuvei tīklā resursiem. Š o protokolu parasti izmanto, lai varētu nodibināt sakarus strap ziņojumdēļa sistēmu un lieldatoriem.

2. FTP (File Transfer Protocol - Datņu pārsūtīšanas protokols) - protokols, kurš ir TCP/IP sistēmas sastāvdaļa. FTP izmanto TCP pakalpojumus, lai varētu ar tā palīdzību lietotājiem apskatīt attālu datoru, direktorijas, kā arī nolasīt un pārsūt vai atjaunot datnes.

3. SMTP (Simple Mail Transfer Protocol - vienkāršais pasta pārsūtīšanas protokols) - TCP/IP sistēmas elements elektroniskā pasta pārsūtīšanai. Izmantojot TCP pakalpojumus, protokols SMTP nosaka starp tīkla serveriem pārsūtāmo tekstu struktūru, kā arī attiecīgo elektroniskā pasta vadības procedūru.

4. DNS(Domain Name System - domēnu vārdu sistēma) - Nodrošina atbilstību strap domēnu vārdu adresēm un skaitliskajām IP adresēm. DNS atbrīvo tīkla Internet lietotājus no nepieciešamības atcerēties skaitlisko adrešu sarakstus.

5. RIP (Rounting Information Protocol - Maršrutēšanas informācijas protokols) - Viens no TCP/IP saimes protokoliem, kas nosaka to, kā maršrutētāji apmainās ar informāciju.

6. SNMP (Simple Network Management Protocol - Vienkāršais tīkla pārvaldības protokols) - TCP/IP protokolu saimes sastāvdaļa, kura veic datora tīkla iekārtu, piemēram, maršrutētāju pārvladību un konfigurācijas pārraudzību.

Transporta līmenī ir divu veidu protokoli - TCP un UDP. TCP (Tranmission Control Protocol - Transporta kontroles protokols) ir drošs protokols, kas nodarbojas ar kļūdu labošanu u.c. Bet UDP (User Datagram Protocol - lietotāja datugrammu protokols) ir ātrāks protokols par TCP. Tas ir tāpēc, jo šis protokols neveic nekādu kļūdu labošanu. Š is protokols atbild par ziņojumu nosūtīšanu vienam vai vairākiem lietotājiem.

Tīkla līmēni ir ielikts Ethernet (Ethernet ir tas pats kas LAN), PPP (Point to Point Protocol - divpunktu protokols), Frame Relay un ATM (Asynchronous Transfer Mode - asinhronās pārsūtīšanas režīms). Š ajā līmenī nosaka to, kāds savienojums ir - divpunktu (tas ir tad ja tiek izmantoti tikai divi datori jeb vads ar diviem galiem) un daudzpunktu savienojumi jeb LAN (Local Area Network). Tas ir tad, kad tīklā ir pieslēgti vairāki datori, kuri savā starpā ir saistīti, piemēram, ar komutatoru (switch).

SAP – Service Access Point (Saps).

"Sapa" uzdevums ir nodot informāciju starp OSI slāņiem. Strap katru līmeni ir vairāki "sapi", kuriem ir arī dažādas adreses. Par SAP adresi var kalpot, piemēram, porta nummurs. Parasti caur SAP tiek padota diva veida informācija ICI un SDU:

Image

Īsi sakot caur vienu SAP punktu tiek parraidīts IDU (Interface Data Unit), kuru sadala sīkāk ICI un SDU. Parasti IDU nesūta pilnā garumā, bet tā vietā to mēdz sadalīt sīkākās daļās N * PDU (Protocol Data Unit).

 
Komunikācija strap līmeņiem.

Katrs līmeņa "apakšnodaļas" savā starpā runā. Piemēram, tīkla līmenis runā ar tīkla līmeni, sesijas līmenis runā ar sesijas līmeni utt. Lai jums būtu labāk saprotams, aplūkojiet šo bildi:

Image

Kā redzams bildē - vienā modelī datu sūtīšana notiek no augšas uz leju, bet otrā no lejas uz augšu, kā arī šī informācija ceļo arī horizontāli. Š āda veida komunikāciju sauc par Peer to Peer Communation.
Nākošajā bildē ir parādīts uzskatāms piemērs kā tiek nosūtīta informācija:

Image

Līmeņu funkcijas.

Katram līmenim ir savas funkcijas, kuras izpildot tas var nodot tālāk informāciju.

Fiziskā līmeņa funkcija – Š is līmenis nodrošina datu pārstūšanu pa fizisku vidi. Dati tiek kodēti binarājā kodā (0 un 1). Fiziskais līmenis caur SAP kanālu līmenim nodrošina iespēju pārsūtīt 1 un 0 caur fizisku līmeni. Fiziskājā līmēnī tiek izmantotas tīkla kartes.

Kanālu līmeņa funkcija – Š is līmenis kanālu līmenim nodrošina kļūdu korekciju, kā arī nodrošina aizsardzību pret trokšņiem. Vēl kanālu līmenis nodrošina adresāciju Broadcast vidē, kā arī tas nodrošina informāciju sadalīšanu paketēs (frames) un vēl kadrēšanu jeb framing 0,1-2 kbytes. Kadrēšanu izmanto tāpēc, lai paketi varētu sadalīt mazākās daļās un pēc tam to pārsūtīt. Kanālu līmenī tiek izmantotas dažādu tīklu karšu draiveri.

Tīkla līmeņa funkcija – Izmanto kanālu līmeni, lai varētu pārsūtīt paketes. Š ī līmeņa pamatfunkcija ir pakešu pārsūtīšana pareizejam adresētajam jeb nodarbojas ar adresāciju tīkla līmēnī un pakešu mašruticāziju visā tīklā. Š ī līmenis ir visgrūtākais, jo tieši šim līmeni jānodrošina tas, lai informācija tiktu nosūtīta pareizajam adresātam. Pārējie darbojas strap diviem datoriem. Bet, piemēram, tīklā ir 100 datoru, tad tīkla līmenim jāseko līdzi tam, lai pakete tiku nosūtīta tam datoram, kurš to ir pieprasījis. Š o procesu sauc par mašrutizāciju. Tīkla līmenī tiek izmantots IP (Internet Protocol), u.c.

Transporta līmeņa funkcija – Izmanto tīkla līmeni, lai varētu paketes pārsūtīt. Š is līmenis gādā par kvalitāti. Īsi sakot gādā par to, lai dati tiktu saņemti bez kļūdām. Š ajā līmenī tiek izmantoti SPX, TCP, NetBIOS, u.c. protokoli.

Sesijas līmeņa funkcija – It kā apstrādā tos datus, kas ir saistīti ar user un pasword. Bet šo uzdevumu varētu arī attiecināt uz kanālu līmeni. Parasti šajā līmenī liek login procesus, savienojumu izveidošanu, printeru share protokolus, kā arī SQL darības ar datu bāzēm. Š is līmenis ir vismazsvarīgākais atšķirībā no pārējiem. Tiek izmanoti TCP, NetBIOS protokoli.

Prezentācijas līmeņa funkcija – Var teikt tā, ka šis līmenis pa taisno “runā” ar transporta līmeni. Š is ir datu repenzācijas līmenis. Atbild par formātiem kā tiek attēloti burti, skaņa, u.c. Š is līmenis vēl nodrošina gan datu aizsardzību, gan šifrēšanu, gan datu saspiešanu. Tiek izmantoti FTP, SMTP, Telnet, u.c., protokoli.

Aplikācijas līmeņa funkcija – Š ajā līmenī ietilpst visa veida aplikācijas, kuras izmanto tīkls. Tīkla aplikācijas, piemēram, E-mail, Web Browser, FTP, Telnet, Spēles, Laika sinhronizācija (NTP – Network Time protocol), Interneta telefoni.

Š is tad bija neliels ieskats OSI modelī. Par šo modeli varētu vēl daudz ko rakstīt, katru līmeni varētu sīki un smalki iztirzāt, bet par to varbūt kādu citu reizi, kā arī gribēju vēl uzsvērt to, ka šis ir tikai virspusējs ieskats šajā ISO OSI references modelī.


p.s. Izmantotā termonoloģija varētu nedaudz atšķirties no citur izmantotās termonoloģijas.

Izmantotā literatūra:
Mācību materiāli;
Andrew Tanenbaum "Computer Networks" 3rd Edition, 1996. gads.
www.termini.lv
1) Internet protokoli (TCP/IP)
2) Protokolu uzdevums un darbība

Noderīgs mācību video:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c-5zOkTSGac[/youtube]
Last edited by normis_161 on 28 Jūl 2009, 00:00, edited 5 times in total.

User avatar
usins
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2873
Pievienojies: 26 Feb 2007, 08:51
Reputācija: 0

Post no usins » 27 Jūl 2009, 22:56

Cieņa autoram! Ļoti labs raksts. Ļoti labi paskaidrots, labāk nekā mums skolā mācīja!
Cietumā nesēž tik ilgi, cik jūs internetā!

User avatar
normis_161
E-žurnālists
Atbildes: 436
Pievienojies: 31 Mar 2007, 00:01
Reputācija: 0

Post no normis_161 » 27 Jūl 2009, 23:14

Paldies. :)

User avatar
KaNeiet
Lietpratējs
Atbildes: 234
Pievienojies: 01 Nov 2007, 00:50
Reputācija: 0
Atrodas: Talsi

Post no KaNeiet » 27 Jūl 2009, 23:27

Pašreizējā redakcijā vienkārši briesmīgi.

Ilustrācijai:
"Izmantotā termoloģija varētu nedaudz atšķirties no citur izmantotās termonoloģijas."
Tad "termoloģija" vai "termonoloģija"?

Arī tālāk gandrīz katrā otrajā teikumā "informācija tiek padota caur sapiem"..
Vai tad patiešām, ja nav pieejama pareizrakstības pārbaude, vismaz otrreiz pašam izlasīt ir neiespējami?

User avatar
Genādijs
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 546
Pievienojies: 07 Mai 2008, 14:14
Reputācija: 0
Atrodas: Limbaži

Post no Genādijs » 27 Jūl 2009, 23:36

Tas ir rektorisks jautājums? Protams ja tu zin ko nozīmē rektorisks ...
Šis ir teksts, kuru varat pievienot visām savām publikācijām. Šim tekstam ir 300 zīmju ierobežojums

User avatar
KaNeiet
Lietpratējs
Atbildes: 234
Pievienojies: 01 Nov 2007, 00:50
Reputācija: 0
Atrodas: Talsi

Post no KaNeiet » 27 Jūl 2009, 23:45

Ja nu gribas ko ar šo tēmu saistītu un krietni dziļāku palasīt, pat angļu valodas vājpratējiem ir tāda iespēja:
TCP/IP Illustrated by W. Richard Stevens fragmentu ( :) ) tulkojums
http://www.ante.lv/xwiki/bin/view/Guides.TcpIp/

User avatar
normis_161
E-žurnālists
Atbildes: 436
Pievienojies: 31 Mar 2007, 00:01
Reputācija: 0

Post no normis_161 » 27 Jūl 2009, 23:47

Skaidrs, nākošreiz ņemšu to vērā.

User avatar
KaNeiet
Lietpratējs
Atbildes: 234
Pievienojies: 01 Nov 2007, 00:50
Reputācija: 0
Atrodas: Talsi

Post no KaNeiet » 27 Jūl 2009, 23:48

Kāpēc tikai nākošreiz - vai tad tagad pielabot nevar?
Kad kļūdu skaits samazināsies vismaz līdz viencipara skaitlim, manu pirmo komentāru (un šo) var dzēst.

BTW - CISCO pazīstamākais produkts nebūt nav komutatori.

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”