PC barošanas bloka diagnostika

Moderatori:janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona
PC barošanas bloka diagnostika

Post no samurajs » 00:41 / 5. Sep, 2009

Š ajā rakstā mēs iemācīsimies noteikt PC barošanas bloka derīgumu lietošanai, pie tam ar vienkāršām metodēm, un bez jebkādiem mēraparātiem. Tā kā daudzi barošanas bloka elementi ir galvaniski savienoti ar 220 V tīklu, un tajos uz tīkla filtra kondensatoriem var pastāvēt 300 V spriegums arī vairākas minūtes pēc izslēgšanas - vienosimies visas darbības veikt bez bloka atvēršanas. Testam izmantosim tikai zemsprieguma izejas spraudņus.

Tātad - kādā gadījumā var rasties šaubas par barošanas bloka derīgumu vai bojājumu? Protams, ja tas ož pēc deguma, vai no tā nākuši dūmi - viss ir skaidrs, un jāskrien uz veikalu pēc jauna. Bet ir gadījumi, kad dators vispār neieslēdzas, ventilatori negriežas, un vispār nekas nenotiek. Tādā gadījumā vainīga var būt arī mātesplate, vai kaut tā pati ieslēgšanas poga. Š eit tad arī noderēs rakstā iegūtās zināšanas, ar kurām varam noteikt barošanas bloka derīgumu.

Kas lācītim vēderā?

Uzreiz jāsaka - tur nav nekas pārdabisks un ne arī īpaši sarežģīts. Shēma apmēram atbilst CRT televizora barošanas blokam, bet atšķiras ar ievērojami plašāku jaudas regulēšanas diapazonu, un labāku aizsardzību. Bloku iespiestās shēmas plate montēta uz vienpusēja foliēta stiklatekstolīta ar visai platiem celiņiem, tātad to iespējams remontēt mājas apstākļos, ko autors arī ir veiksmīgi izmēģinājis.

Skatāmies shēmu:

Image

[imgr]https://notepad.lv/userpix/28_otsutstvie_1.jpg[/imgr]Pēc tīkla ligzdas (220V) un 5 A drošinātāja seko prettraucējumu filtrs, diožu tilta taisngriezis un spriegumu uzkrājošie elektrolītiskie kondensatori (attēlā 680 uFx250 V). Tos noteikti visi zin kā palielas muciņas. Š ie ir visbīstamākie shēmas elementi, jo uz tiem var saglabāties vairāku simtu voltu spriegums vēl ilgi pēc atslēgšanas no tīkla. Tas var notikt stand-by strāvas avota bojājuma gadījumā, ja ir "aizmirsts" ielodēt lādiņus noņemošos rezistorus (220 KOhm). Noname barošanas blokos šāda "aizmāršība" ir pavisam parasta lieta (skat. attēlu pa labi).

Stand-by strāvas avots ir pilnīgi autonoma mazjaudīga ierīce, kas savienota arī ar PC mātesplati. Š is avots nepieciešams galvenokārt galvenā barošanas avota palaišanai. Spriegums šeit parādās uzreiz, tikko iesprauž rozetē tīkla vadu un ieslēdz aizmugures slēdzi. Pēc analoģijas var teikt, ka tāds ir arī TV, lai to varētu ieslēgt ar pulti.
Stand-by strāvas avots izveidots kā autoģenerators ar 1 tranzistoru, un barojas no 300 V līdzsprieguma. No slodzes transformatora sekundārā tinuma noņem spriegumu, ko padod citu bloka ķēžu darbināšanai, un pēc L7805 tipa stabilizatora iegūstam izeju +5V SB padošanai uz mātesplati.

Barošanas bloka "sirds" ir mikroshēma TL494 vai kāds tās analogs. Shēma satur impulsu autoģeneratoru ar mainīgu platumu. Š o platumu regulē ar pretsaiti no bloka izejas šādi: ja zem slodzes spriegums nokrītas, impulsi kļūst platāki un satur vairāk enerģijas, līdz ar to kompensējot sprieguma kritumu. Š is princips ļauj kompensēt slodzes parametrus ļoti plašās robežās. Impulsi tālāk nonāk priekšpastiprinātājā un gala pakāpē, kur slodze ir izejas transformators. No pēdējā sekundārajiem tinumiem tiek noņemti, iztaisnoti un atfiltrēti PC barošanai nepieciešamie spriegumi.

Vēl jāpiemin īpašs signāls POWER_GOOD jeb PG, jeb P_OK, kas parādās tikai tad, kad komparators LM393 (salīdzinātāja shēma) ir pārbaudījis izejas spriegumu atbilstību normai, un šis signāls dod atļauju datora CPU sākt darboties.

Kādi spriegumi un signāli nāk ārā no barošanas bloka?

Te nu viss ir absolūti standartizēts. Katram signālam un spriegumam ir sava noteikta vada krāsa neatkarīgi no iekārtas tipa. Mūs interesē tikai savienotājs, ar ko padod strāvu mātesplatei. Visi pārējie ir pieslēgti paralēli. Jaunajiem PC lieto 24-kontaktu spraudņus, vecajās mātesplatēs un barošanas blokos bija 20-kontaktu spraudņi. Abi šie standarti ir absolūti savietojami (kā - lasām pievienotajos avotos).

Image

Nākamajā attēlā uzskatāmi parādīts, kāds signāls/spriegums uz kuru kontaktu pienāk. Visas ir izejas, bet zaļā krāsā ir ieeja POWER_ON, pa kuru mātesplate dod komandu ieslēgties barošanas blokam, un līdz ar to visam datoram. Brūnā krāsā ir ieeja 3,3 V pretsaites spriegumam, kas vecākiem barošanas blokiem un mātesplatēm var nebūt.

Image

Barošanas bloka pārbaude

Nu esam teoriju apguvuši, un varam ķerties klāt. Vislabāk būtu pārbaudāmo bloku izņemt no PC un novietot uz galda. Ja esam slinki, sliktākajā gadījumā pietiks arī ar to, ka atvienosim to pilnībā no visa kā datora korpusā.
Pievienojam strāvas vadu, ieslēdzam. Klusums? Nekas nerūc? Ventilators negriežas? Labi. Turpinām.

1. Š…emam veselu nelielas jaudas 6-12 V spuldzīti (no motocikla, auto - bet tikai ne no tālās gaismas lukturiem! var no Ziemsvētku eglīšu virknes) un pieslēdzam starp violeto un melno kontaktu.

Spuldzīte deg? Stand-by ir. Ejam tālāk.
Spuldzīte nedeg? Nedarbojas stand-by avots, barošanas bloks ir bojāts. Turpināt testu nav jēgas. Pērkam jaunu vai remontējam.

2. Pārslēdzam spuldzīti starp sarkano un melno kontaktu. Š…emam izolēta vada gabaliņu, notīram tam galus un ieslēdzam starp mātesplates vada zaļo un melno kontaktu.

Spuldzīte deg, ventilators griežas? Jaudas ķēdes ir ieslēgušās. Visticamāk blokam nav ne vainas, tas ir kārtībā.
Spuldzīte nedeg, ventilators negriežas? Barošanas bloks ir bojāts. Pērkam jaunu vai remontējam.

3. Ja mums pieejams voltmetrs vai multimetrs - vēlams vēl pārbaudīt izeju POWER_GOOD. Izdarām visu kā un 2. punktā, un mērām starp pelēko un melno vadu. Ja uz tās pussekundi pēc ieslēgšanas parādās +3...6 V spriegums - viss kārtībā. (Brīdinājums - šinī mazas jaudas ķēdē lampiņu lietot nedrīkst - sadedzināsim tranzistoru!)

Avoti: Barošanas bloku spraudņi un savienotāji, aizstāšana, BB pareiza nomainīšana bildēs, Darbības princips, shēmas analīze, Kādu BB izvēlēties?
Image

User avatar
torturous
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:17
Pievienojies:12:20 / 4. Aug, 2009
Reputācija:0
Atrodas:Rīga, Centrs

Post no torturous » 06:42 / 5. Sep, 2009

tas elements 07D241 ir varistors kas aizsarga no pārsprieguma.. bet ka prakse rāda ja trāpīs zibens tas neglābs.. tad izmanto gazizladi un labāk vel papildus supresoru kas pēc būtības ir zenera diode.. gadās ka tie ari mirs bet tad sliktākais kas var notikt ir jāatjauno izdegušais celiņš pārējais baroklis ir vel dzīvs
Black Metal 4ever

drunk_lizard
Mr. Positivus
Atbildes:1892
Pievienojies:18:09 / 19. Mar, 2007
Reputācija:0

Post no drunk_lizard » 07:53 / 5. Sep, 2009

diemzjeel atx sheemas nav tik standartizeetiunificeetas, kaa samurajs te aprakstiijis :>
izvadi gan ir.

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 08:34 / 5. Sep, 2009

d_l: Piekrītu, kādu 4 vai 5 veidu shēmas man ir. Š ī, manuprāt, vissakarīgākā un vispopulārākā. Ierindas jūzerim jau tā kā tā neko vairāk par izvadiem nevajag, nespeciālistam līst tur iekšā vispār nebūtu vēlams...
Image

User avatar
izredzētais
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:1730
Pievienojies:12:22 / 22. Dec, 2007
Reputācija:0

Post no izredzētais » 15:21 / 7. Sep, 2009

jautājums par labošanu:
tā kā no manis elektriķis tik daudz cik no jēra vistas fileja, gribēju paintresēties par barošanas bloka remontu: pirms trim dienām manā apgādībā nonāca kompis ar beigtu barokli - to nomainīju un veco paturēju.
barokli atksrūvējot var redzēt ap diviem rezistoriem tādu kā apdegumu. vai tas liecina par lielu varbūtību, ka apmainot šos rezistorus problēma tiks labota, vai tā ir visai normāla parādība lietotiem barokļiem un problēma visticamāk varētu būt kaut kur citur?

vai šīs detaļas ar testeriem var pārbaudīt neizņ emot no plates, jeb nāksies tās lodēt ārā?

Image

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 18:14 / 7. Sep, 2009

Š ai gadījumā nedomāju, ka rezistori pie vainas, tik apdeguši neizskatās. Tranzistori un diodes gan pie 150 grādiem atņirdzas, bet šitie tur vairāk.
Ja nekas nav paralēli ieslēgts, tad pārbaudīt neizlodējot var. Pēc krāsu koda tabulām nosakām vērtību, un tad ar multimetru...
Image

drunk_lizard
Mr. Positivus
Atbildes:1892
Pievienojies:18:09 / 19. Mar, 2007
Reputācija:0

Post no drunk_lizard » 18:28 / 7. Sep, 2009

es tavaa vietaa sjo leeto meeslu atdotu sia "getlinji" :>
pat tiikla filtra nav... sver kaadus gramus 300 drosji vien :>

ja nu baigi tiik jaaties, tad ar testeri nocjeko drosjinaataaju, ja vesels, tad sekundaarajaa pusee taas diodes, kas uz radiatora....

User avatar
izredzētais
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:1730
Pievienojies:12:22 / 22. Dec, 2007
Reputācija:0

Post no izredzētais » 20:00 / 7. Sep, 2009

liels paldies par padomiem, tagad apmēram zinu ar ko sākt.
gētliņ iem barokli atdot negribas, kaut vai tā iemesla dēļ lai iegūtu kaut nelielu pieredzi šajās lietās. jā, sver maz, maksā interneta veikalā ap ~9-10 ls, taāu kā rezerves variants gan jau noderēs.. piemēram lai citam kompim pārbaudītu barokļa vainu ;)

tikko pamanīju, ka arī viens kondensātors blakus labajam(bildē) radiatoram uzpūties, šķiet, tas arī būs jāmaina :)

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 06:04 / 8. Sep, 2009

Kondensators parasti nepūšas tāpat; visticamāk maiņstrāva tikusi klāt. Tātad diodes jāpārbauda obligāti.
Image

actimel
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:82
Pievienojies:11:41 / 4. Feb, 2009
Reputācija:0
Atrodas:Riga

Post no actimel » 12:22 / 6. Nov, 2009

Bingo, tieši tas kas vajadzīgs. No elektrības zinu tik daudz cik cūka no baleta.
Ir problēma, pazūd elektrība ofisā atnāca elektriķi un starp vairākām versijām, teica ka varbūt kādam kompim notiek "karotkoe zamikanie" (īssavienojums) un ieteica pārbaudīt barokļus.


1) Jautājums:
vai pēc šeit aprakstītajiem testiem varēs atrast vainīgo barokli (ja protams tāds ir) ?

2) Jautājums:
vai šo īssavienojuma sindromu (ja tā ir kā tie elektriķi teica) var kautkā novērot softiskā līmenī? vai programma spētu parādīt sprieguma kautkādu intensitāti (es dzejoju, pašam nav riktīgi sajēgas) ? Vai varbūt tas pats bios var pateikt man ko noderīgu ?
Ubuntu 11.10

kakts
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:9
Pievienojies:19:31 / 4. Aug, 2009
Reputācija:0

Post no kakts » 12:40 / 6. Nov, 2009

A kur var nopirkt drošinātājus barošanas blokam, man te vienam nodedzis?

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 13:47 / 6. Nov, 2009

kakts: 5 A drošinātājs tāpat vien nedeg! Visticamāk sūdi lieli primārās ķēdēs. Nu mēģini drošinātāju salaist uz īso, bet neslēdz barokli pie datora, bet pie +12V spailes pieslēdz kādu autospuldzi. Iestartē barokli, kā rakstā teikts, un, ja degs spuldze, vari meklēt jaunu drošinātāju no veca lampu TV piemēram. Ta jebkurā radiodetaļu veikalā jābūt.

actimel: ar softu pārbaudīt nekādi nevar - tas ir visdrūmākais dzelžu līmenis :)

Ja kaut viens spriegums ir - būs arī pārējie. Tam kalpo īpaša aizsardzība. Gribi 100% drošību - vari pēc rakstā aprakstītās shēmas pārbaudīt (ja PC vēl nav slēgts iekšā). Ja pie zaļā un melnā vada saslēgšanas kopā ventiņš sāk griezties - viss kārtībā! Tas visvieglāk.
Image

drunk_lizard
Mr. Positivus
Atbildes:1892
Pievienojies:18:09 / 19. Mar, 2007
Reputācija:0

Post no drunk_lizard » 14:51 / 6. Nov, 2009

actimel wrote:Ir problēma, pazūd elektrība ofisā atnāca elektriķi un starp vairākām versijām, teica ka varbūt kādam kompim notiek "karotkoe zamikanie" (īssavienojums) un ieteica pārbaudīt barokļus.
lai jams labaak psihisko veseliibu paarbauda, umnjiks...
un taadu ir daudz...

actimel
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:82
Pievienojies:11:41 / 4. Feb, 2009
Reputācija:0
Atrodas:Riga

Post no actimel » 15:14 / 6. Nov, 2009

Klausoties to elektriķu spriedelējumos to vien dzirdēju kā "varbūt, varbūt, varbūt. ...."
Kad viņi atnāca pirmo reizi pateici frāzi par kuru ilgi smējos "iespējams 2 teikannas reizē bija ieslēgtas, arī tā ir bijis" :D
Ubuntu 11.10

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 19:49 / 6. Nov, 2009

actimel wrote:Klausoties to elektriķu spriedelējumos to vien dzirdēju kā "varbūt, varbūt, varbūt. ....
Kad elektriķis raustās pie vada - skaidri zināms, ka spriegums ir. Pārējos gadījumos ir "varbūt..." :D:D:D
Image

User avatar
WerNeo
Lietpratējs
Atbildes:1805
Pievienojies:01:27 / 14. Aug, 2007
Reputācija:0

Post no WerNeo » 20:06 / 6. Nov, 2009

Nu ar tiem elektriķiem ir visādi. Nav jau viņi nejēgas, bet reizēm savā gudrībā vienkāršas lietas aizmirst. Gadījums iz dzīves. Mans vectēvs bija elektriķis. Jau pensijas vecumā viņam vienā rītā pēkšņi neiet ripzāģis.. pārbauda, fāze nepienāk. Domā, domā.. pārbaudām visu ap motoru (pēc lietus tomēr) .. saka man: "tas vads tāds vecāks, vaina noteikti tajā. Būs jāpārbauda." Piesauca vēl vienu meistaru (kolēģi), paņēma vienu "mazo 0,5" un sāka.. graizīt vadu ik pēc 5m(laikam), pārbaudot vai fāze pienāk. Es šiem nosaku: "a ja nu no rozetes nepienāk?" Viņi, maigi izsakoties, par mani pasmējās. Te taču esot skaidri redzams, ka vads n reizes lāpīts un no dažādām "parpalām līmēts", vaina būs tajā. :) Nu nekā... pēc apmēram 3 stundām (te varu sameloties), pārnāku mājās, a šie abi jau tīri "silti", "atzīmē"! Prasu: "Kur tad bija vaina?" Atbilde: "Tev gandrīz taisnība, bet ne līdz galam! Vaina bija rozetē!" Saku: "nu es taču teicu, ka vajag vispirms izejas, ieejas pārbaudīt." Atbilde: "Bet tas vads bija aizdomīgāks par rozeti!" :)

..uz elementāras lietas "uzkārās" abi elektriķi, kas visu savu darba mūžu nostrādājuši tikai ap un ar elektrību.

P.S. Lai abiem vieglas smiltis.

User avatar
remarco
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:274
Pievienojies:15:11 / 13. Jūn, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Riiga paarsvaraa

Post no remarco » 12:01 / 5. Jan, 2010

Atkal jau es vecā rakstā pousteeju:))

Sen biju izlasijis un aizmirsis , radās vajadzība pārlasīt, nu i izlasīju līdzgalam komentus un WerNeo vienkārši manino krēsla nogāza , tā ka nevaraēju atturēties iekomentēt :D

Divi ieisluši elektriķi :DDDDD
Smējosilgi.

Pareizi ir, ja lampiņa mājās nedeg tad nesteidzies pie slēdža ķert, labāk rīgas hess pārbaudīt, ka tik turbīnas nav apstājušās...
Image

irvines
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:4
Pievienojies:22:06 / 16. Jan, 2010
Reputācija:0

Post no irvines » 22:18 / 16. Jan, 2010

es tā skatos, ka te kāds ar gudrāks elektronikā ir?
man sekojošs jautājums kā pārbaudīt, vai diožu tilts darbojās, vai nē?

ob1
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:2959
Pievienojies:22:01 / 23. Mar, 2009
Reputācija:0
Atrodas:Sigulda

Post no ob1 » 22:25 / 16. Jan, 2010

irvines, izlodē to tiltu un pārbaudi kā parastas diodes.

samuraj, impulsu barokli bez slodzes slēgt iekšā ir bīstami, ja kas...

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 09:32 / 17. Jan, 2010

Džedaj, tev pilnīga taisnība. Bet, ja tu uzliktu brillītes un ieskatītos shēmā, tad redzētu, ka 100% visas izejas drošībai ir slogotas ar 100 vai 270 Ohm rezistoriem. Ar to pietiek.

Diožu tilta pārbaude: šeit nekas nav jāizlodē. Ja drošinātājs vesels, un uz lielajiem elektrolītiskajiem kondensatoriem ir ap 150 V uz katra - tātad viss kārtībā.
Biežāk izdeg izejas diodes - tās ir uz radiatora pa 2 gab. TO-220 korpusā. Tās neizlodējot var pārbaudīt ar testeri, ieslēgtu zemu pretestību mērīšanai, vai ar bateriju un lampiņu.
Image

irvines
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:4
Pievienojies:22:06 / 16. Jan, 2010
Reputācija:0

Post no irvines » 16:18 / 17. Jan, 2010

izskatās, ka diožu tilts tomēr ir vesels, un ja pareizi sapratu un nomērīju, tad arī diodes uz radiatora ir o.k., bet tā pat drošinātāju sit laukā. nezinat, kas varētu vēl būt par iemeslu tam?

ob1
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:2959
Pievienojies:22:01 / 23. Mar, 2009
Reputācija:0
Atrodas:Sigulda

Post no ob1 » 16:21 / 17. Jan, 2010

Var būt jaudas tranzistors izsists, var būt sadedzis rezistors pie jaudas tranzistora...

Jā, un piemet kādu slodzi tam baroklim, kad slēdz iekšā, kaut vai vecu HDD, ko nav žēl nokurināt.

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 17:37 / 17. Jan, 2010

Visticamāk - izsisti jaudas tranzistori 2SC4242 (citos barokļos var būt citi tranzistoru tipi). Viens no populārākiem iemesliem barošanas blokos (arī TV).
Image

irvines
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:4
Pievienojies:22:06 / 16. Jan, 2010
Reputācija:0

Post no irvines » 19:36 / 17. Jan, 2010

nezinat kur var atrast shēmu apzīmējumus, nu es nemāku atrast! :(
kautkas ar latviešu valodā ir tāds pieejams?

ob1
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:2959
Pievienojies:22:01 / 23. Mar, 2009
Reputācija:0
Atrodas:Sigulda

Post no ob1 » 20:31 / 17. Jan, 2010

Vispār jau pēc šāda jautājuma es iesaku iet uz veikalu pēc jauna barokļa... neņem ļaunā.

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 20:51 / 17. Jan, 2010

irvines: Barošanas blokos ir dzīvībai bīstami spriegumi! Ar Tavām "zināšanām" es labāk negrābstītos tur iekšā!

Š oreiz viedais džedajs saka taisnību... ducini tik uz veikalu, nav jau tik dārgi tie barokļi.

Ja vēlies kaut ko mācīties par elektroniku - veido tēmu forumā un prasi.
Image

irvines
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:4
Pievienojies:22:06 / 16. Jan, 2010
Reputācija:0

Post no irvines » 21:25 / 17. Jan, 2010

vajag uzčinīt barošanas bloku priekš lādera, dabuju neejošu ar diagnozi diožu tilts. rokas nav dikti līkas, tā, ka domāju problēma nebūs. bet liekas ka nelielas ir parādījušās, tāpē ar sāku uzdot visādus jautājumus, lai to risinātu. un temats itkā ir riktīgais.

User avatar
remarco
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:274
Pievienojies:15:11 / 13. Jūn, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Riiga paarsvaraa

Post no remarco » 13:50 / 18. Jan, 2010

Ir ir lv valodā tikai ne netā. Man bija bērnība grāmatiņa kur vākos bija elementa apzīmējums shēmā un blakus kā tas dzivē izskatās :) ... tie bija mani otrie soļi elektronikā . Pirmie bija iebāst roku teļukā līdz elkonim , toreiz vel tei melnbaltie tv kuriem uz aizmugurējā vāka bija metāla restīte ( tā jau labu laiku bija noņemta un tv niķojās) man bija tieši tik daudz gadu lai piestutētu krēslu pie tv un paskatitos kas tur notiek jo Tētis tak tur kaut ko darija kad tv nerādija. Atrāvos pamatigi. varēja man būt kādi nepilni 4etri, bet atceros kā šodien. Tv vispār labs , joks lai atrautos:) citu reizi mazliet vēlāk kad jau šis gadijums bija piemirsies tēvs kaut ko regulēja iekš tās kastes , man jau bija ļoti interesanti un katru jautājumu vajadzeja pavadit ar pirksta pieduršaanu ( no sērijas a kas tas tāds) paliku e spie jautajuma par aukstsprieguma lampu .... vel ilgi uz lampas saglabajās melns punkts.

Tas nu tā. bij runa par grāmatu. irvens ja ir velme varu to grāmatu pameklēt , briesmīgi jau nu veca, bet tur iesācējam tikamā valodā aprakstits viss. tiesa gan tie radioelemeti ir no vēstures tur iezimēti, bet ja mazliet piepūlas var saprast :) un pie reizes var padomāt cik tad esam uz priekšu tikuši attīstībā.
Image

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 22:13 / 18. Jan, 2010

Image

User avatar
remarco
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:274
Pievienojies:15:11 / 13. Jūn, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Riiga paarsvaraa

Post no remarco » 05:51 / 19. Jan, 2010

Ä€ redz, ir arī online :)))) Vēlu veiksmi :)
Samurajs laikam nebiju izsekojis Tavai daiļradei. :( Piedod ja vari :)


Izrādās es veselu bibliotēku garām palaidis :((((
Image

User avatar
Artūrs
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:28
Pievienojies:15:55 / 21. Apr, 2011
Reputācija:0
Atrodas:Jūrmala

Post no Artūrs » 14:49 / 4. Mai, 2012

Ir viens barošanas bloks kam nav PG signāla, ar ko varētu sākt ?
Visi izejas spriegumi ir normas robežās gan bez slodzes, gan pieslēdzot PSU pie datora. Ieslēdzot ar datora pogu psu paceļas, visas lampas deg, venti griežas, cd grab un klab, bet PG ir +0.3v ://

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 18:00 / 4. Mai, 2012

Ja shēma precīzi tāda kā raksta bildē, PG trūkums šeit visdrīzāk liecina par caursistu tranzistoru komparatora LM393 izejā (kājiņa 1). Pārbaude = zvanām šo kājiņu uz korpusu ar ommetru (bez sprieguma, protams). Ja R<100 Ohm, mainām LM393.
Var arī eksperimentāli uzģenerēt fake PG spriegumu ar atsevišķu RC-ķēdīti, kas dotu ārā +5V teiksim 1 sekundi pēc PSU palaišanas. Bet tā jau vairs nav aizsardzība, var sabeigt PC.
Image

zebrlacs
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:1
Pievienojies:08:15 / 1. Aug, 2012
Reputācija:0

Post no zebrlacs » 08:20 / 1. Aug, 2012

Savdabīgi " ... atvienosim to pilnībā no visa kā datora korpusā. Pievienojam strāvas vadu, ieslēdzam .... ", tomēr turpināšu darīt pēc sava prāta.

User avatar
msh
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:3460
Pievienojies:12:21 / 6. Apr, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Latvija

Post no msh » 08:46 / 1. Aug, 2012

Tas ir normāli. Man parasti šitādas problēmas rodas meklējot problēmas mašīnai. Pēdējoreiz šādi sāku labot elektrisko spoguļu vadus no nepareizā gala :D
PAKAĻROKS - Fusion A4-5000/ASROCK QC5000-ITX/WIFI/8 GB DDR3 1333/FSP200 50GSV-5K/ST2000VM003-1CT164 2 TB Seagate Pipeline HD/vecs mazs IBM keiss/winxp x64/2 ventilatori

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”