LCD monitori un to tipi

Moderatori:janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona
LCD monitori un to tipi

Post no samurajs » 19:01 / 21. Okt, 2009

[imgl]https://notepad.lv/userpix/28_led987_1.jpg[/imgl]Š ajā rakstā nedaudz pakavēšos pie monitoru uzbūves, kas ļaus aizpildīt robus zināšanās tiem, kuri ar elektroniku līdz šim nav draudzējušies. Un konkrētā tēma būs - LCD matricas izgaismojums jeb "backlit". Tas ir viens no svarīgākajiem parametriem, kas nosaka monitora (vai televizora) kvalitāti. Viss rakstītais spēkā ir arī televizoriem, jo, atskaitot TV uztvērēju, mūsdienu tālrāži tādi palielāki monitori vien ir.

Attēlu veido no šūnām/pikseļiem sastāvoša plāksne - matrica. Atsevišķām šūnām pievadot atbilstošu spriegumu, tās var laist cauri gaismu pilnībā, laist to cauri daļēji, vai nelaist vispār. Š āds principa skaidrojums gan ir visai vienkāršots, bet par to saprotams.
Pats jaunākais un labākais šai lauciņā ir OLED matricas, kurām vispār nekādu izgaismojumu nevajag. Katrs pikselis sastāv no 3 mikroskopiskām gaismdiodēm (sarkana-zaļa-zila), kuras spīdot arī veido attēlu. OLED tehnoloģijas vēl ir nesamērīgi dārgas, un vispirms mēs šādus displejus redzēsim savos telefonos.

Atliek 2 labi apgūtas tehnoloģijas - CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamps) un LED backlit. Pirmā tipa displejs droši vien būs katram.

Image

1. CCFL LCD monitori

Tie ir vislētākie, bet arī trūkumiem visbagātākie. Izgaismošanai lietotās lampas nedod pilnu baltās gaismas spektru, tanī ir robi. Tātad arī krāsas attēlojas ne īpaši precīzi. Speciālisti to labi zin, un tāpēc bieži dod priekšroku "arhaiskiem" CRT displejiem.
Arī melnās krāsas nesanāk tīri melnas, bet tumši pelēkas: CCFL lampas nevar izslēgt, un to gaisma vairāk vai mazāk laužas cauri matricai.

Vēl jāatzīmē CCFL elementu ierobežotais darbmūžs, silšana, relatīvi lielais energopatēriņš, kā arī ekoloģiskā netīrība. Lampas satur dzīvsudrabu ievērojamos daudzumos.

Image

2. LED LCD monitori

Tā kā CCFL risinājums neapmierināja daudzus, radās nepieciešamība meklēt ko citu. Tā radās monitori ar gaismdiožu (LED) izgaismojumu, kuriem nepiemīt augstāk minētie trūkumi. Tā kā pusvadītāju izstarotā baltā gaisma ir ar daudz tīrāku spektru, krāsas ir kļuvušas ievērojami košākas. Uzlabojās tādi parametri, kā spilgtums, asums, krāsu gamma. Kontrasts sasniedza agrāk neredzētus rādītājus kā 1000000:1 un vairāk.

Patiesībā izveidojās konstruktīvi divas principiāli dažādas grupas, no kurām katrai ir savi plusi un mīnusi:

a) RGB LED aizmugures izgaismojums (Direct). Lieto 3 dažādu krāsu LED, kuras izvietotas līdzīgi CCFL lampām. Tā kā iespējams lietot iespaidīgu daudzumu diožu - spilgtums šim risinājumam ir visaugstākais. Iespējams operatīvi aptumšot daļu LED kādā konkrētā vietā ar mērķi uzlabot melnās krāsas atveidi.
Trūkums - lielais diožu daudzums sadārdzina izstrādājumu, bet tam nevar iegūt plānākus ekrānus kā CCFL gadījumā.

Image

b) White LED sānu izgaismojums (Edge). Principu pirmā pielietoja Sony, tagad tas guvis plašu izplatību. Edge izgaismojumā lieto īpaši spilgtas baltās gaismas diodes, kuras izvietotas gar ekrāna malām. Īpašs optiskais elements izkliedē gaismu tā, ka viss ekrāna laukums tiek izgaismots vienmērīgi.
Samsung 8000. sērijas televizoros, piemēram, kopsummā lieto 324 baltās gaismdiodes.
Vislielākais pluss šādai konstrukcijai ir tas, ka iespējams izgatavot burtiski dažus milimetrus plānus ekrānus.

Image

Mīnusi? Protams, ka ir. Un būtiskākais - tā ir cena, kas vairākas reizes pārsniedz līdzīgu CCFL izstrādājumu cenu. Bet vezums ir sakustējies, un ievērojamais ražošanas kāpums palētinās LED ekrānu izmaksas. Pēc Display Search datiem, jau nākamgad katrs piektais televizors vai monitors būs ar gaismdiožu izgaismojumu.

Piemēram, vienu no perspektīvajiem Full HD datormonitoru modeļiem var apskatīt šeit.
Image

User avatar
iKey
E-žurnālists
Atbildes:1460
Pievienojies:16:55 / 25. Apr, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Aizkraukles morālā anomālija

Post no iKey » 19:32 / 21. Okt, 2009

pēdējā veida princips ir populārs telefonu ekrāniem
Reset poga domāta tam, lai parādītu datoram, kurš te ir galvenais.

Jolla Sailfish
Image

User avatar
izredzētais
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:1730
Pievienojies:12:22 / 22. Dec, 2007
Reputācija:0

Post no izredzētais » 23:49 / 21. Okt, 2009

lcd ekrāniem to lampu izvietojums bildē šķiet visai dīvains.. pa cik esmu strādājis ar monitoriem - pārsvarā lampa ir tikai apakšā (ne zem organiskā stikla, bet gan tās sānos - lai gaisma plūst caur to.. - lampas ir visdažādākajos izvietojumos, formās un lielumos.. vienk nezinātājs ieraugot bildes var nedaudz pārprast..

lūk, kāda bilde no interneta:
Image

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 06:33 / 22. Okt, 2009

izredzētais: mazam monitoriņam pietiek lampas gar malām izvietot, bet lielam ar to nepietiks. Vispār lampu formu un dažādu konstrukciju ir pietiekami daudz.

Image
Image

User avatar
izredzētais
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:1730
Pievienojies:12:22 / 22. Dec, 2007
Reputācija:0

Post no izredzētais » 11:04 / 22. Okt, 2009

pat nezināju, thanks par info.. nebiju strādājis ar lielākiem ekrāniem par 17"
mazākam monitoram gaismu pārvada organiskais stikls, šāda veida lcd ekrāniem tāda nav?

kostjadetected
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:1
Pievienojies:14:27 / 22. Okt, 2009
Reputācija:0

Post no kostjadetected » 14:37 / 22. Okt, 2009

Gaisma spīd cauri diviem polarizācijas filtriem, kuru polarizācija ir savstarpēji perpendikulāra. Pa vidu ir šķidrais kristāls, kurš polarizēto gaismu pagriež par 90 grādiem, lai gaisma varētu izkļūt cauri otram polarizācijas filtram. Ja pieliek spriegumu, tad šķidrais kristāls nepagriež polarizēto gaismu un to aiztur otrais polarizācijas filtrs. Ja gaisma neplūst tad ir tumšs pikselis.
Image

vitaalijs
Reģistrēts lietotājs
Atbildes:91
Pievienojies:09:45 / 31. Aug, 2009
Reputācija:0

Post no vitaalijs » 08:47 / 23. Okt, 2009

Radās neliels jautājums": pie kuras grupas ir pieskaitāmi TFT LCD????

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes:14988
Pievienojies:15:04 / 6. Mar, 2007
Reputācija:0
Atrodas:Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 13:24 / 23. Okt, 2009

TFT ir LCD matricas uzbūves pamatprincips (Thin Film Transistor). Par dažādām matricas konstrukcijām lasām šeit.

Ar izgaismojumu tam nav sakara, tas var būt jebkurš.
Image

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”