Attēlu veido no šūnām/pikseļiem sastāvoša plāksne - matrica. Atsevišķām šūnām pievadot atbilstošu spriegumu, tās var laist cauri gaismu pilnībā, laist to cauri daļēji, vai nelaist vispār. Š āds principa skaidrojums gan ir visai vienkāršots, bet par to saprotams.
Pats jaunākais un labākais šai lauciņā ir OLED matricas, kurām vispār nekādu izgaismojumu nevajag. Katrs pikselis sastāv no 3 mikroskopiskām gaismdiodēm (sarkana-zaļa-zila), kuras spīdot arī veido attēlu. OLED tehnoloģijas vēl ir nesamērīgi dārgas, un vispirms mēs šādus displejus redzēsim savos telefonos.
Atliek 2 labi apgūtas tehnoloģijas - CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamps) un LED backlit. Pirmā tipa displejs droši vien būs katram.

1. CCFL LCD monitori
Tie ir vislētākie, bet arī trūkumiem visbagātākie. Izgaismošanai lietotās lampas nedod pilnu baltās gaismas spektru, tanī ir robi. Tātad arī krāsas attēlojas ne īpaši precīzi. Speciālisti to labi zin, un tāpēc bieži dod priekšroku "arhaiskiem" CRT displejiem.
Arī melnās krāsas nesanāk tīri melnas, bet tumši pelēkas: CCFL lampas nevar izslēgt, un to gaisma vairāk vai mazāk laužas cauri matricai.
Vēl jāatzīmē CCFL elementu ierobežotais darbmūžs, silšana, relatīvi lielais energopatēriņš, kā arī ekoloģiskā netīrība. Lampas satur dzīvsudrabu ievērojamos daudzumos.

2. LED LCD monitori
Tā kā CCFL risinājums neapmierināja daudzus, radās nepieciešamība meklēt ko citu. Tā radās monitori ar gaismdiožu (LED) izgaismojumu, kuriem nepiemīt augstāk minētie trūkumi. Tā kā pusvadītāju izstarotā baltā gaisma ir ar daudz tīrāku spektru, krāsas ir kļuvušas ievērojami košākas. Uzlabojās tādi parametri, kā spilgtums, asums, krāsu gamma. Kontrasts sasniedza agrāk neredzētus rādītājus kā 1000000:1 un vairāk.
Patiesībā izveidojās konstruktīvi divas principiāli dažādas grupas, no kurām katrai ir savi plusi un mīnusi:
a) RGB LED aizmugures izgaismojums (Direct). Lieto 3 dažādu krāsu LED, kuras izvietotas līdzīgi CCFL lampām. Tā kā iespējams lietot iespaidīgu daudzumu diožu - spilgtums šim risinājumam ir visaugstākais. Iespējams operatīvi aptumšot daļu LED kādā konkrētā vietā ar mērķi uzlabot melnās krāsas atveidi.
Trūkums - lielais diožu daudzums sadārdzina izstrādājumu, bet tam nevar iegūt plānākus ekrānus kā CCFL gadījumā.

b) White LED sānu izgaismojums (Edge). Principu pirmā pielietoja Sony, tagad tas guvis plašu izplatību. Edge izgaismojumā lieto īpaši spilgtas baltās gaismas diodes, kuras izvietotas gar ekrāna malām. Īpašs optiskais elements izkliedē gaismu tā, ka viss ekrāna laukums tiek izgaismots vienmērīgi.
Samsung 8000. sērijas televizoros, piemēram, kopsummā lieto 324 baltās gaismdiodes.
Vislielākais pluss šādai konstrukcijai ir tas, ka iespējams izgatavot burtiski dažus milimetrus plānus ekrānus.

Mīnusi? Protams, ka ir. Un būtiskākais - tā ir cena, kas vairākas reizes pārsniedz līdzīgu CCFL izstrādājumu cenu. Bet vezums ir sakustējies, un ievērojamais ražošanas kāpums palētinās LED ekrānu izmaksas. Pēc Display Search datiem, jau nākamgad katrs piektais televizors vai monitors būs ar gaismdiožu izgaismojumu.
Piemēram, vienu no perspektīvajiem Full HD datormonitoru modeļiem var apskatīt šeit.