Tad nu ieskatīsimies tanī rakstā - ko tad īsti linuksisti Ubuntu pārmet? "Canonical izlaiž jaunas relīzes ik pēc 6 mēnešiem, nerēķinoties ne ar ko. Visbiežāk tas beidzas ar lielu daudzumu kļūdu, lietotāju vilšanos un zobu griešanu. Laikā, kad daudzi cilvēki vēlas pāriet uz atvērtā koda programmatūru, tas nu nepavisam nav labi. Linux vienmēr ir ticis uzskatīts par stabilu, drošu, uzticamu."
Kā saka "With great power comes great responsibility", bet šeit no Canonical puses būtu jāprasa daudz lielāka atbildība. Galu galā, pateicoties kompānijas vārdam un reklāmai, Ubuntu ir guvis ļoti lielu izplatību.
Canonical izdodas ļoti interesantas lietiņas: ja iepriekšējā laidienā kaut kāda funkcija nedarbojās, tad nākamajā tā noteikti tiek salabota. Bet par to jaunajā relīzē noteikti tiks sačakarēts kaut kas, kurš iepriekšējā laidienā teicami darbojās.
Kuriozs: kāds lietotājs nopirka divus dažādu modeļu USB Wi-Fi modemus, lai satīklotu 2 PC. Ar Ubuntu 9.04 darbojās tikai pirmais no tiem, bet ar 9.10 - tikai otrais. Tas pats viņam notika ar TV karti, kas pēc atjaunināšanas no 8.10 uz 9.04 pārstāja darboties. Tā ir nejaušība vai apzināta paviršība? Canonical inženieri galu galā nav nekādi entuziasti pašdarbnieki, viņi saņem algu par savu darbu.
Ar katru jaunu laidienu paplašinās programmatūras un iespēju bāze, bet Ubuntu, šķiet, virzās pretējā virzienā. Katrai jaunai atvērtā koda relīzei būtu jābūt būtiskam solim uz priekšu. Š…emsim, piemēram, UNIX-bāzēto Mac OS X, kas kļūst aizvien ātrāks, tīrāks, labāks. Tiesa, Apple'i darīšana ar šaurāku dzelžu klāstu, bet tas nav nekāds šķērslis. Pie Ubuntu strādā tūkstoši programmētāju. Vai tad tiešām nevarētu ja ne pārtrumpot Apple, vai vismaz iekustināt šo Linux attīstības virzienā?
Atjauninot uz "koalu" no iepriekšējā laidiena, ir visas cerības palikt bez interneta. Tāpat arī ar jauno GRUB2 iespējams, ka sistēmu nevarēs palaist. Citā gadījumā, instalējot 64-bit "koalu", pie 50% progresa videokarte pēkšņi sāka rādīt ķeburus uz ekrāna. Pēc restarta sistēma nobeidzās pavisam. Sakritība? Var jau būt?
Pieredzējuši Linux lietotāji gaida vismaz mēnesi, pirms instalēt jaunos Ubuntu laidienus. Tad ir cerība, ka vismaz būtiskākās kļūdas būs novērstas. Bet vai tas ir nopietni? Vai to mēs gaidām no Linux?
Kad palasa Ubuntu 9.10 laidiena piezīmes, pāriet jebkura patika to instalēt. Te minētas ap 40 nopietnas kļūdas, neskaitot tās, kuras atklātas vēlāk:
# Boot from degraded RAID array broken
# File system corruption with so called “large files†over 512MB
# Hibernation unavailable with automatic partitioning
# Kubuntu package manager does not warn about installing from unsigned package repositories
# No USB devices work on MSI Wind netbooks, plus flickering graphics
# No Xv support for Intel graphics
# Samba nmbd daemon not started during boot
# System won’t boot with converted ext4 file system
# Ubuntu Netbook Remix missing shutdown applet
# Ubuntu One client corrupts data
# Wireless kill switch segfaults kernel
# X server crashes when using a Wacom tablet
# utt.
Ubuntu forumos tikai ap 10% lietotāju apgalvo, ka izdevies 9.10 uzinstalēt bez jebkādām problēmām. "Teicams" rādītājs, vai ne? Un Š atlvorts vēl atļāvās nodēvēt "Carmic coala" par Windows 7 slepkavu? Urā!
Daudzus gadus atpakaļ Linux bija galvenokārt uz komandrindu orientēta OS; tas atbaidīja daudzus lietotājus par labu Windows. Tagad daudzi būtu ar mieru pamēģināt atkal, bet tagad viņus atbaidīs daudzās kļūdas...
Canonical nav atvērtā koda kompānija, bet mēģina ar tā palīdzību atraut gabalu OS tirgus pīrāga. Varbūt Š atlvortam derētu ņemt piemēru no Apple, un izdot tīru bug fix-only laidienu pēc Snow Leopard piemēra?
Bet varbūt vainīga ir karma? Koalas pēc savas dabas ir ļoti slinki lācīši, kas lielākoties tikai guļ...
Lasīt visu oriģinālrakstu - šeit.
Autora pēcvārds: Es jau ilgāku laiku lietoju Ubuntu 8.04 LTS, resp. kopš tā iznākšanas. Visā visumā šis Linux laidiens darbojas pietiekami stabili un droši, īpašu problēmu nav. Pēc jaunināšanas pārstāja darboties Bluetooth un PulseAudio servisi, bet nu tas tā. Reti, bet ir gadījies, ka pie starta nepareizi piemontē NTFS partīcijas, vai latviešu klaviatūras ar apostrofu vietā ieslēdz standarta shēmu, un vēl, un vēl...
Pats interesantākais, ka es šos sīkumus jau sen esmu pārstājis vērtēt kritiski - ko var gribēt no haļavas opensource? Bet, nedod Dievs, ja šādi bugi būtu Windows sistēmai - tūlīt trīsstāvu mātesvārdi un ballistiskā raķete Ballmera virzienā!
Š eit arī ir atbilde uz jautājumu - kāpēc cilvēki joprojām nesteidzas pamest Windows, un tik maksā, un maksā...