Debian Review + Beryl

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
shady
Moderators
Atbildes: 5311
Pievienojies: 06 Mar 2007, 19:20
Reputācija: 1
Atrodas: Rīga

Debian Review + Beryl

Post no shady » 10 Aug 2007, 01:32

[imgl]https://notepad.lv/bildes/atteli/200 ... 444316.jpg[/imgl]
Nolēmu uzlikt uz sava PC Debian linux, izvēlējos jaunāko versiju 4.0. Instalācija tika veikta no "minimal CD", tas ir CD, kur atrodas sistēmas bāzes faili. Iemesls - Debian pilnais komplekts sastāv no 21 CD vai 3 DVD. Tā kā ierindas lietotājam vajag tikai nelielu daļu no visa tā - gudrāk ir paņemt tikai nepieciešamo. Viss notika diezgan vienkārši - sistēmas faili tika uzinstalēti un pieprasīja - vai vēlos uzlikt papildus pakas? Protams, ka apstiprināju piedāvājumu un norādīju, ka vēlos grafisko vidi.




Image

Image

Lai veiktu pilnvērtīgu instalāciju no "minimal cd", ir jānorāda serveris - pie kura pieslēgsies, tas ir, no kurienes tiks instalēta grafiskā vide un viss pārējais, ko norādīsi. Š is process arī bija atvieglots, jo visi serveri bija jau norādīti sarakstā - jāizvēlas tikai viens no piedāvātajiem un jācer, ka tas būs pietiekoši ātrs tavam interneta pieslēguma. Es paņēmu vienu no vācu serveriem, jo dzirdēju atsauksmes, ka lietuviešiem ir diezgan lēns - vai nu kā, instalācija ar manu interneta pieslēgumu ilga apmēram kādas 20 minūtes (manuprāt, pietiekoši labs rādītājs OS instalācijai).
"Minimal CD"{tikai 159MB) varat lejupielādēt šeit:
=> http://cdimage.debian.org/debian-cd/4.0 ... etinst.iso {priekš i386 arhitektūras}
=> http://www.debian.org/CD/netinst/ {atradīsiet paši, ja jums ir cita arhitektūra}

Kā jau redzat, tad instalācija norisinās grafiskā režīmā - tā kā nevajadzētu sagādāt problēmas. Instalācijas jautājumi jau ne ar ko neizcēlās no citām distribūcijām, kā jau parasti: norāda valodu, klaviatūru, partīcijas, root paroli, piešķir lietotāju...

Noklusētā grafiskā vide Debianam ir Gnome, ja vēlaties kādu citu, tad nenorādiet "Desktop environment" {skatīt augstāk attēlā}, pēc instalācijas no konsoles režīma varēsiet piemontēt jebkuru citu grafisko vidi - kā jau uz jebkuru citu *nix {cilvēkiem, kuri saskaras ar šo lietu pirmo reizi, iesaku palikt pie defaultās vides, jo bez iepriekšējas sagatavošanās jūs to neizdarīsiet}

Pēc veiksmīgas instalācijas jūs sagaidīs šāds "welcome screen":
Image
{Protams, šo skinu pēc tam var mainīt.}

Salīdzinot Debian ar populāro distru Ubuntu (Ubuntu linux ir bāzēts uz Debian), tad ātruma ziņā abi likās vienādi. Pirmais, kas man iekrita acīs, bija Firefox. Kādēļ Firefox? Tādēļ, ka ugunīgā lapsa tiek pārsaukta par ledus zebieksti. Tas ir tas pats Firefox - gan pēc izskata, gan funkcijām - atšķiras tikai nosaukums un ikona, pat jaunākā versija uzrādās: iceweasel 2.0.0.6. Iemesls vienkāršs - nesaskaņas autortiesību jautājumos par logo lietošanu.
Tiem, kas strādājuši jau ar ubuntu, nesagādās nekādas problēmas strādāt ar Debian, jo darbība, komandas tās pašas - pievienojam repozitorijus, uzliekam softus ar "apt-get" vai "aptitude" {no konsoles), vai grafiskā režīmā izmantojot jau integrēto "Synaptic" paku menedžeri.
Ja man būtu jaizvēlas ar ko strādāt - Ubuntu vs Debian, tad noteikti izvēlētos Debian, jo tas ir drošs un stabils distributīvs, ko galīgi nevarētu teikt par Ubuntu. (Piedodiet man, ubuntu kopiena, bet neko labu es nespēju pateikt par ubuntu stabilitāti. Ubuntu jau no 6.10 versijas izceļas ar bagiem. Es pirms pāris dienām pamēģināju uzmest ubuntu 7.04 {naivi cerēju, ka beidzot šie sākuši strādāt labāk}, bet pat instalācijas laikā uzkārās grafiskā vide - tāpat arī sākās visādas problēmas pēc instalācijas.)
Debian stabilitāte ir arī saprotama, jo tur pamatīgi pārbauda jaunos softus, pirms tos liek uz "stable" repozitorijiem. Protams, ja kādam prioritāte ir pats jaunākais, tad var pievienot "testing/unstable" repozitorijus un lietot laimīgs.
Vai nu kā - es noteikti iesaku cilvēkiem, kuri vēlas pamēgināt linux, Debian kā pirmo, jo debian jebkurā gadījumā ir uzskatāms par draudzīgu lietotājam un tas noteikti neradīs vilšanos darbības problēmu dēļ. Informācijas materiāli lielā daudzumā ir atrodami internetā + var izmantot arī daudz no tā paša Ubuntu. Ja rodas kāda problēma, ko nevarat atrast gūglējot debian lapās, tad pamēģiniet meklēt ubuntu forumos;) Tiesa kas tiesa - ubuntu materiālu ir vesela kalnu grēda..

Nolēmu paspēlēties un uzmest beryl vidi uz Debian - tas patiesībā ir ļoti vienkārši!
Vispirms pievienosim repozitorijus, (ja atrodaties uz svaigas OS un tas jau iepriekš nav izdarīts) lai varam ko uzinstalēt:
Izpildam komandu konsolē:
su
=> Ievadam savu root paroli
gedit /etc/apt/sources.list
=> Atvērsies teksta dokuments, tur mēs vienkārši apakšā iekopējam šīs rindas:
deb http://ftp.de.debian.org/debian/ etch main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free
# deb-src http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free

deb http://debian.beryl-project.org/ etch main
deb-src http://debian.beryl-project.org/ etch main
Ieteikums:Nodzēsiet šajā failā (augšā) rindas, kur pieminēts cdrom, jo tas vairs nav vajadzīgs, jo izmantosiest repozitorijus no interneta, tas arī var neļaut neko uzinstalēt, jo vienmēr pieprasīs ievietot bāzes CD.
=> Saglabājiet dokumentu un aizveriet ciet.
Pēdējās rindas bija priekš beryl un vajag key - konsolē rakstam (ar tām pašām root tiesībām, ja gadījumā paspējāt jau aizvērt arī konsoli, tad ierakstiet atkal "su" + paroli):
Tagad apdeitojiet sarakstu ar komandu konsolē:
aptitude update
Par to, kas ir repozitoriji, sīkāk te:
=> http://www.debian.org/doc/manuals/repos ... tory-howto
Ja gadījumā teksta dokuments neatvērās, tad iespējams jūs nelietojat Gnome grafisko vidi.
"gedit" komanda norāda uz teksta editora nosaukumu, kas iebūvēts iekš Gnomes interfeisa.
Ja lietojat KDE, tad rakstat "kedit", ja lietojat citu vidi, tad izmantojiet jebkuru teksta editoru, kas jums ir.
Tagad uzliksim videokartes draiverus, tos var uzlikt grafiskā režīmā, izmantojot "Automatix2" vai "Envy" programmu.
Pamācība {LV valodā}, kā uzlikt un darboties ar Automatix2, ir atrodama šeit pat:
=> https://notepad.lv/index.php?article=9
Pamācība {EN valodā}, kā uzlikt un darboties ar Envy, ir atrodama šeit:
=> http://www.debianadmin.com/envy-ati-and ... -easy.html
=> http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html
Ja rodas kādas problēmas vai vienkārši vēlaties to instalēt no konsoles, tad jāuzliek būs vispirms arī šīs pakas no konsoles:
aptitude install build-essential
uname -r
=> iegaumējiet šos ciparus, kurus jums parādīs konsolē pēc "uname -r" komandas - tie būs jāpievieno nākamajā komandā:
aptitude install linux-headers-XXX
=> šajā "XXX" vietā ir jāliek tie cipari, kurus izmeta pēc "uname -r". Piemēram, man šie cipari ir "2.6.18-4-686", tad jāraksta ir šādi: aptitude install linux-headers-2.6.18-4-686
Un izmantojiet šos manuāļus attiecīgajām videokartēm:
=> http://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers {priekš nvidia kartēm}
=> http://wiki.debian.org/AtiHowTo {Priekš ati kartēm}
=> Google:ati driver on debian
Tagad ķeramies klāt beryl softa uzlikšanai (protams, arī no root tiesībām):
aptitude install beryl-manager emerald-themes
Tagad rediģējam xorg.conf failu, lai beryl spētu darboties:
gedit /etc/X11/xorg.conf
=> Atvērsies xorg.conf teksta fails. Apskatamies viņu, kā tas izskatās, un pēc tāda paša principa pievienojam tālāk sekojošo informāciju.
Atrodam Section "Screen" un zem tās pievienojam šīs divas rindas:
Option "XAANoOffscreenPixmaps"
Option "AddARGBGLXVisuals" "true"
Atrodam Section "Device" un tāpat pievienojam zem tās:
Option "AllowGLXWithComposite" "true"
Option "RenderAccel" "true"
Atrodam Section "Server Layout" un zem tās:
Option "AIGLX" "on"
Un pašā faila apakšā (beigās) pievienojam šo:
Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection
Tagad restartējam datoru un, ja lietojat Gnome vidi, spiežam uz:
=> Applications -> System Tools -> Beryl Settings Manager {šeit var sakonfigurēt visu, ko vajag}
=> Applications -> System Tools -> Beryl Manager {tagad mēs ieslēdzam beryl un baudam šos "izskaistinājumus"}

Vai nu kā, manuprāt, tā ir krāniņu staipīšana draugu vidū, jo šīs vizualizācijas rij tikai datora resursus. Lai gan dažas lietas var izmantot arī praktiski - piemēram, caurspīdīgumu, lai redzētu cauri, kas notiek citā logā. No otras puses - daudzi mūsdienu PC ir tik jaudīgi, ka papildus resursu patēriņš pat nebūs manāms
Ja kādam nav ne jausmas par to - kas ir Beryl, tad sīkāka informācija šeit:
=> http://www.beryl-project.org/
=> http://en.wikipedia.org/wiki/Beryl_(window_manager)
=> http://images.google.lv/images?svnum=10 ... t%C4%93lus
=> http://youtube.com/results?search_query ... rch=Search
[youtube]http://youtube.com/watch?v=684OLRsTrrs[/youtube]
Image
Image
Last edited by shady on 26 Okt 2007, 17:51, edited 3 times in total.
Agrāk es domāju, ka cilvēki ir stulbi....Tagad zinu - viņi patiešām tādi ir. /© shady/

User avatar
usins
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2873
Pievienojies: 26 Feb 2007, 08:51
Reputācija: 0

Post no usins » 10 Aug 2007, 13:02

NJā su aizvietots ar sudo ubuntajā. samērā līdzīgas komandas, pat mapes izvietotas tā pat :)
kad kad b ūs laiks būs jātestē. šis liekas stabilāks. ubuntu dažreiz pieviļ/
Cietumā nesēž tik ilgi, cik jūs internetā!

User avatar
Faust
E-žurnālists
Atbildes: 318
Pievienojies: 28 Apr 2007, 14:53
Reputācija: 0
Atrodas: Valmiera

Post no Faust » 10 Aug 2007, 20:04

labs raksts, laabs... :party: bet ar manu interneta pieslēgumu instalācija ilgtu krietni ilgāk... :suck:

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 10 Aug 2007, 21:33

Laiks visiem ūbuntistiem atmosties un pievērsties patiesām vērtībām. Jūs taču izaugāt pa to laiku, kamēr uz ūbuntu sēdējāt, pikačū un lellītes reiz jāmet projām :D
Nu mums ir jēdzīgs un saprotams manuālis latviešu valodā. Un domājams, ka šis nebūt nebūs pēdējais Debianam veltītais raksts.
Image

wasp
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 3
Pievienojies: 11 Aug 2007, 11:03
Reputācija: 0

Post no wasp » 11 Aug 2007, 11:23

Servera izvēli var atvieglot "netselect" un "netselect-apt". Atradīs ātrāko serveri.
Par grafisko vidi - apt-get install x-window-system apt-get install kde(vai citu).
Varbūt kādam šis palīdzēs.

User avatar
shady
Moderators
Atbildes: 5311
Pievienojies: 06 Mar 2007, 19:20
Reputācija: 1
Atrodas: Rīga

Post no shady » 11 Aug 2007, 12:58

Servera izvēli var atvieglot "netselect" un "netselect-apt". Atradīs ātrāko serveri.
Paldies, nezināju par šādu iespēju.
------------
Gribēju pajautāt - kādas atauksmes par stable/test repozitorijiem?
Agrāk es domāju, ka cilvēki ir stulbi....Tagad zinu - viņi patiešām tādi ir. /© shady/

wasp
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 3
Pievienojies: 11 Aug 2007, 11:03
Reputācija: 0

Post no wasp » 11 Aug 2007, 16:54

Ar test repozitorijiem neesmu darbojies. Var palasīt APT HOWTO jauktās sistēmas. Paris mēnešus atpakaļ, kad sāku iepazīt šo OS, es iemanījos nograut visu sistēmu, eksperimentējot ar test(varbūt unstable?) repozitorijiem. Nepalasot un neiedziļinoties, pievienoju test repoz. un apdeitoju visu sistemu, vai kaut kā tā, īsti labi neatceros.

kvarchil
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 18
Pievienojies: 24 Mar 2007, 12:32
Reputācija: 0

Post no kvarchil » 11 Aug 2007, 20:50

Kādēļ svešus skrīnšotus saliki, ne savējos?

User avatar
shady
Moderators
Atbildes: 5311
Pievienojies: 06 Mar 2007, 19:20
Reputācija: 1
Atrodas: Rīga

Post no shady » 11 Aug 2007, 21:00

kvarchil:
1) No instalācijas noņemt skrīnšotus varētu
a) Instalēt OS caur emulatoru, bet to es nedarīju.
b) Nofotogrāfēt ar kameru, bet kādēļ tas jādara, ja var gūglē atrast jau gatavus?
2) Beryl skrīnšotus gūgē ar var atrast ļoti elementāri..tāpat kā video.
emm...es beryl ieslēdzu, paspēlējos un nometu malā. Uzskatu, ka man tas nav vajadzīgs - lieka resursu tērēšana.
Un kādēļ man būtu jātērē laiks, lai sakonfigurētu visus izskaistinājumus, tad jātais skrīnšoti un vēl jāuzņem pašam filma ar kādu capture video, ja tas viss jau ir pieejams interneta resursos?
Agrāk es domāju, ka cilvēki ir stulbi....Tagad zinu - viņi patiešām tādi ir. /© shady/

kvarchil
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 18
Pievienojies: 24 Mar 2007, 12:32
Reputācija: 0

Post no kvarchil » 11 Aug 2007, 21:10

1)Es nerunāju par instalācijas ekrānšāviņiem, tapat viņi visi vienādi.
2)Nu kas kuram. Ja es rakstītu tāda veida rakstu, tad gan ieliktu savu darbu.
Un tavi teksti čata izklausijās aizvainojosi, neko sliktu jau nepateicu. Draudzīgi pajautāju, varbūt nākamreiz pieliksu klāt smaidinu, varbūt tas ko mainīs.

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 12 Aug 2007, 09:34

Man jāatzīst, ka kvarchil 100% taisnība. Paša autora attēli ievērojami celtu raksta vērtību. Pagaidām shady mums jauns rakstu autors, pieredzes žurnālistikā tā pamazāk. Bet tas nekas - augs buciņš, augs radziņi...Image
Image

Mad182
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 903
Pievienojies: 14 Mar 2007, 15:16
Reputācija: 0
Atrodas: Latvija

Post no Mad182 » 29 Aug 2007, 12:55

Heh, es gan, kad liku Debian, novilku pilnos DVD. Kaut kā ērtāk liekās, pie tam Debian'am jau jaunās versijas neiznāk ik pārdienas un tie DVD tik ātri nemaz nenoveco.

User avatar
shady
Moderators
Atbildes: 5311
Pievienojies: 06 Mar 2007, 19:20
Reputācija: 1
Atrodas: Rīga

Post no shady » 29 Aug 2007, 13:12

Nez - jēga tērēt matricas jau nav...galu galā - ir taču internets.
btw - man nemaz nav dvd rw:D
Agrāk es domāju, ka cilvēki ir stulbi....Tagad zinu - viņi patiešām tādi ir. /© shady/

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 29 Aug 2007, 13:58

Mad182 wrote:Heh, es gan, kad liku Debian, novilku pilnos DVD. Kaut kā ērtāk liekās, pie tam Debian'am jau jaunās versijas neiznāk ik pārdienas un tie DVD tik ātri nemaz nenoveco.
Nu nez... pa 3 mēnešiem jau 2x kernelis updeitojās un nesen viss xorg. Par softu nemaz nerunāju. Drīz gaidām kerneli 2.6.20, tā kā labāk tomēr no neta repozitorijiem strādāt.
Image

spynode
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 2
Pievienojies: 09 Sep 2007, 03:08
Reputācija: 0

Post no spynode » 09 Sep 2007, 03:13

samurajs wrote:Laiks visiem ūbuntistiem atmosties un pievērsties patiesām vērtībām. Jūs taču izaugāt pa to laiku, kamēr uz ūbuntu sēdējāt, pikačū un lellītes reiz jāmet projām :D
Nu mums ir jēdzīgs un saprotams manuālis latviešu valodā. Un domājams, ka šis nebūt nebūs pēdējais Debianam veltītais raksts.
Paklau vecīt es Linux lietoju jau no Slackware 7 laikiem un kopš tā laika esmu sēdējis arī uz OpenBSD desktopa. Dotajā brīdī jau gadu lietoju Ubuntu kā desktopu un mājās stāv FreeBSD serveris personīgām vajadzībām, un mani aizvaino šitādi fanboja pirkstu mētātāja izteicieni. Tev pašam takā vajadzētu izaugt nedaudz. Es nelietoju Ubuntu tapēc ka viņš ir "viegls" (pēc tevis teiktā sapratu, ka tas ir iemesls kādēļ viņu cilvēki izvēlas). Es viņu lietoju jo viņš ir ērts un man Xubuntu griežās ideāli un zinu kā darbojas gan Debian ,gan Gentoo , gan citas distribūcijas un vienkārši nesaprotu ko tu tur pļurksti par savām "īstajām vērtībām" utt.

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 09 Sep 2007, 09:20

spynode: Tavu viedokli respektēju. Ja tev patīk Xubuntu - laipni lūdzu! Tik un tā viņi vienas saimes un strādāt jau arī var...

1. Bet man besī neskaitāmie Ubuntu updeiti, nāk strīpām vai katru dienu. Debianam to ir daudz mazāk un critical updates tikpat kā vispār nav. Ko tas liecina? Tikai to, ka Ubuntu ir puscepts. Un ko var gribēt, ja 2x gadā izlaiž jaunas versijas tikai tāpēc lai spodrinātu Canonical mundieri - Lūk, mēs esam #1 Linux pasaulē!

2. Ubuntu uzkrītošā vienkāršība nerosina cilvēkus apgūt Linux īpatnības, komandsistēmu etc. Pareizi - kam to vajag, ja visu var izdarīt grafiski! Tā nu daudzu acīs Ubuntu ir tikai tāds bezmaksas Windows aizstājējs...

Izskatās, ka tūlīt te panesīsies masveida spams "Ubuntu vs. citas distras" :D
Image

spynode
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 2
Pievienojies: 09 Sep 2007, 03:08
Reputācija: 0

Post no spynode » 09 Sep 2007, 18:22

Nē es negribētu aizsākt fleimvāru, bet vienkārši gribēju pateikt, ka tev attieksme ir izveidojusies tāda, kāda tā pirms pāris gadiem bija Latvijas BSD faniem - mēs esam l33t jūs linuxisti un pārējie esat bomži. Es izvēlējos Ubuntu, jo savu laiku jau smagi esmu urbies cauri visam un man tas vairs nav vajadzīgs tīri kā izglītojošs pasākums. Man tā ir vienkārši laika tērēšana. Un arī lai pilnībā nopimpotu savu Ubuntu arī ir jāpaurbjās šim tam cauri reizēm :). Runājot par apdeitiem, nu jā viņi iznāk pabieži, bet neviens viņus neliek nevienam instalēt, jo relīzes versijas Ubuntu parasti ir stabilas un atstrādātas un tie apdeiti ir vienkārši paredzēti tādiem, kuriem patīk, ka visas 3rd party fīčas sistēmā ir pašas svaigākās versijas.

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 10 Sep 2007, 00:48

Sapratu!;) Tas izteiciens jau nebūt nebija domāts tev, bet gan tai armijai, kuri mazliet apsildījuši degunus ar Ubuntu un uzreiz iedomājas, ka ir baigie linuksisti... bet, kad vajag kaut ko padarīt konsolē - tad pļurkš! un tūlīt atpakaļ pie mīļā windows!
Image

User avatar
osh
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 222
Pievienojies: 05 Jūn 2007, 13:15
Reputācija: 0
Atrodas: Belfast, NI

Post no osh » 10 Sep 2007, 01:31

Mqan liekas ka konsoel ir ubuntu kosmosa jā tā gasn ir jo ubuntu izgudrotajs bija kosmaosa un uzlidoja ar raketi.
tapetv ubuntu ieguva popularitait jo cilveki griveja redzert kurs ir bijis tiur. staprt vitu daudzi doma ka ubuntu ur labsaks aprarpar foftošop es tam nepioekrityu ok ubuntu ir ļotiu laba operētājsistēmas man patik
I Don’t Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn’t Die

User avatar
QueenZ
E-žurnālists
Atbildes: 744
Pievienojies: 10 Sep 2007, 19:47
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga/Penkule

Post no QueenZ » 10 Sep 2007, 20:45

Raksts tieshaam ir teicams un man arii veicas, ka interneta piesleegums ir normaals! ;)
[imgl]http://www.max-tv.be/img/logo/977.jpg[/imgl]

http://www.977music.com/

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”