Bieži, gatavojoties iegādāties veļas automātu, rodas jautājums - cik dārgu/ jaudīgu pirkt? No visiem veļasmašīnu parametriem vislielākā ietekme uz cenu ir centrifūgas griešanās ātrumam, tāpēc šajā rakstā apskatīsim, cik liels ātrums patiesībā reāli nepieciešams.
Pēc centrifugēšanas kvalitātes veļasmašīnas iedalās 7 klasēs: A, B... G. Visaugstākajā - A klasē - atlikušais mitrums pēc izspiešanas nedrīkst pārsniegt 45%, B klasei - 54%, C klasei - 63%, bet D klasei - 72%. Zemāku klašu ierīces vairs praktiski neražo.
Lai arī ievērojami lētākajai C klasei "mitruma cipars" ir ievērojami lielāks, mazgāšanas kvalitāti tas neietekmē. Vienīgais - var nākties mazliet ilgāk pažāvēt drēbītes pēc tam. Arī no visdārgākās veļasmašīnas pilnīgi sausu veļu iegūt nevarēs, jāžāvē būs tik un tā.
Kas nosaka izspiešanas kvalitāti? Pirmām kārtām jau centrifūgas griešanās ātrums. Parasti tas ir 1000-1200 apgr./min. Lētākajām mašīnām mēdz būt vēl 800 apgr./min.
No otras puses, ražotāji pacentušies izgatavot arī tādus "monstrus", kuri griežas ar 2000 apgr./min., piem. Gorenje WA 65205 (attēlā)

Vai tādi "kosmiskie ātrumi" ir vajadzīgi? Un kā norisinās veļas izspiešanas process?
Lieta ir pavisam vienkārša - skalošanas beigās sūknis atsūknē ūdeni un veļas cilindrs sāk ātri rotēt ap savu asi. Veļā esošais ūdens pakļaujas centrbēdzes spēkam un pa sānu caurumiņiem nokļūst tvertnē, no kurienes to atsūknē. Maksimālo ātrumu elektrodzinējs (un cilindrs) sasniedz izgriešanas beigās, parasti uz pāris minūtēm.
Kas nosaka sistēmas drošumu? Pirmām kārtām tie ir gultņi. Pie lieliem ātrumiem gultņi tiek pakļauti milzīgai slodzei, tāpēc to kvalitātei ir izšķiroša nozīme. Lētajās mašīnās mēdz būt plastmasas gultņi vai arī Polijā ražotie. Īsti labā kvalitātē šīs detaļas ražo, piemēram, zviedru firmā "SKF".
Pērkot veļas automātu - vajadzētu noteikti veikalā painteresēties par gultņu ražotājiem. Solīdiem tirgotājiem būs šī informācija.
Pietiek "nobrukt" kaut vai vienam gultnim un jūsu veļas automāts vairs nestrādās:

Mēdz teikt, ka "ātrgaitas" veļasmašīnas stipri vibrējot, pat lēkājot. Par to ražotāji arī padomājuši. Parasti vadības procesors seko līdz visiem procesiem, vajadzības gadījumā koriģējot tos. Tiek uzstādīti pamatīgāki amortizatori un papildus atsperes. Revolucionārs risinājums ir cilindra tiešā pievada lietošana - cilindrs atrodas tieši uz elektrodzinēja vārpstas; atkrīt dzensiksnu u.c. pievada elementu lietošana. Līdz ar to radikāli pieaug izstrādājuma drošība.
Attēlā: tiešā pievada veļasmašīna LG WD-14370TD

Kādus izspiešanas ātrumus tad lietot? Ja arī mums ir "ūberkruta" mašīna ar 1600 apgr./min., pieļaujamie maksimālie apgriezieni vilnai, zīdam, plāniem audumiem ir 500 un mazāk. Pretējā gadījumā pastāv liels risks izņemt ārā bezformas džemperi vai zīda strēmeles krekla vietā. Lielā ātrumā var riskēt izspiest, piem. džinsa bikses vai lina dvieļus.
Ja starp 500 un 1000 apgr./min. jūtama liela starpība atlikušā mitruma ziņā, tad starp 1000 un 1200 - to vairs praktiski nejūt.
Bet ko darīt, ja gribas 100% sausu veļu, ko uzreiz likt skapī? Tad jāpērk automāts ar žāvētāju vai vislabāk - šāds komplekts: ( http://www.euroshop.lv/sadzives_tehnika ... b0_sn_wts/ )

Avots: http://zoom.cnews.ru/ru/publication/ind ... _id80=2330