Zinātne

Jauni lunārie paraugi liecina, ka Mēness atdzisis vēlāk nekā domāts

Ķīnas zonde pagājušā gada beigās devās misijā uz Mēnesi, no kura atveda arī dažus paraugus. Pēc misijas paraugu izpētē secināts, ka atvestās sacietētās lavas paliekas bija par 1 miljardu gadu jaunākas nekā pirms gadu desmitiem citās misijās iegūtās, teikts žurnālā Science rakstā. Iegūtie dati liecina, ka Mēness atdzisis vēlāk, nekā domāts.

Paraugi, kas atvesti atpakaļ no ASV un Padomju Savienības misijām, bijuši vairāk nekā 2,9 miljardu gadu veci. Turpretī Ķīnas Chang’ e-5 misijas pagājušā gada beigās iegūtie paraugi – aptuveni 1,96 miljardus gadu veci – liecina, ka vulkāniskās aktivitātes norisinājušās ilgāk, nekā iepriekš ticis noteikts.

Pērn decembrī Ķīnas zonde pieskārās iepriekš neapmeklētai Mēness daļai no masīvas lavas līdzenuma – Oceanus Procellarum jeb Vētru Okeānam. Atpakaļ uz Zemi tika atvesti apmēram 1731 grami lunārās virsmas.

Viens no galvenajiem Chang’ e-5 misijas mērķiem, kas nosaukta par godu mītiskajai Ķīnas Mēness dievietei, bija noskaidrot, cik ilgi Mēness bijis vulkāniski aktīvs.

Chang’ e-5 misija padarīja Ķīnu par trešo valsti, kas pēc ASV un Padomju Savienības, kas pirms 45 gadiem uzsāka pēdējo veiksmīgo misiju, lai iegūtu materiālu no Mēness, ir ieguvusi lunāros paraugus.

Ķīna plāno tuvāko piecu gadu laikā sākt Chang’ e-6 un Chang’ e-7 lunārās misijas (arī bez apkalpes), lai izpētītu Mēness dienvidu polu.

Avots: Gadgets360

Atbildēt

Līdzīgi raksti