Kopīgā vēstulē NATO dalībvalstis paziņoja, ka veiks ierobežojumus, lai izslēgtu Krieviju no globālās finanšu sistēmas. Vēstuli parakstījuši Amerikas Savienoto Valstu, Apvienotās Karalistes, Kanādas un Eiropas Savienības sabiedrotie un tajā izklāstīti jauni pasākumi Krievijas centrālās bankas izolēšanai, kā arī paziņots par jaunas darba grupas izveidi, kas paredzēta, lai iesaldētu aktīvus personām, kurām piemēro sankcijas.
Līdz ar jauno rīkojumu paredzēts arī bloķēt noteiktas Krievijas bankas izmantot SWIFT – starptautisko maksājumu sistēmu, ko bankas izmanto, lai sūtītu naudu visā pasaulē.
SWIFT, kas ir Pasaules starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrība, atrodas Beļģijā. Sistēmas īpašnieki ir vairākas no Eiropas lielākajām bankām. Organizācijas maksājumu tīkls tiek izmantots, lai autentificētu maksājumu norādījumus starp bankām. Tās pakalpojumus izmanto, lai katru dienu apstrādātu aptuveni 42 miljonus biržu vairāk nekā 200 valstīs.
Grūti prognozēt kā šis lēmums ietekmēs situāciju Ukrainā, taču skaidrs, ka tas noteikti ietekmēs Krievijas bankas un tirgus, uz kuriem jau ir vērstas dažādas finanšu sankcijas.
Kad 2012. gadā tika pieņemts lēmums no SWIFT sistēmas izslēgt Irānu (pirmā valsts, kas saņēmusi šādas sankcijas), gandrīz uz pusi samazinājās valsts naftas nozares vērtība (samazinot ikgadējo eksportu no $92.5 miljardiem uz $52 miljardiem). Irānas bankas 2016. gadā atkal tika savienotas ar SWIFT sistēmu.
Visticamāk, ka Krievija jau gadiem ilgi ir gatavojusies šai iespējamībai. Izraidīšana no SWIFT sistēmas pirmo reizi tika ierosināta 2014. gadā, reaģējot uz valsts iebrukumu Ukrainas Donbas reģionā, un tajā pašā gadā Krievija izveidoja savu iekšējo alternatīvu SWIFT, Finanšu ziņojumu nodošanas sistēmu (System for Transfer of Financial Messages) vai SPFS. Arī Ķīnā tiek izmantota konkurentu sistēma ar nosaukumu Pārrobežu starpbanku maksājumu sistēma (Cross-Border Interbank Payment System) jeb CIPS. Taču jāpiemetina, ka nevienai no šīm sistēmām šobrīd nav tik liels citu valstu atbalsts un sadarbības iespējas kā SWIFT.
Avoti: The Verge, CNET, Business Insider