Austrālija tuvojās sociālo mediju aizliegumam

Austrālija ir soli tuvāk, lai bērniem zem 16 gadu vecuma liegtu piekļuvi sociālajiem medijiem, parlamentam pieņemot likumprojektu. 

Atzīmējot vienas no skarbākajām sociālo mediju robežām pasaulē, Austrālijas Pārstāvju palāta pieņēma likumprojektu ar 102 balsīm par un 13 pret. Premjerministra Entonija Albanesa centriski kreisā leiboristu valdība nodrošināja atbalstu aizliegumam.

Gaidāmas senāta debates par likumprojektu. Valdības mērķis ir nodrošināt akceptu līdz parlamentāra gada beigām. 

Albaness, cenšoties paaugstināt savus reitingus pirms vēlēšanām, argumentē, ka pārlieku liela sociālo mediju patērēšana rada riskus bērnu fiziskajai un mentālajai veselībai. Viņš vēršas pēc vecāku atbalsta. 

Plānotais likums paredz, ka platformas pieņem attiecīgos mērus, lai nodrošinātu vecuma pārbaudi. Uzņēmumiem tiks piespriests sods līdz pat 30 milj. EUR, ja tas netiks ievērots. Austrālija plāno izmēģināt vecuma pārbaudes sistēmu, kas, iespējams, iekļaus biometriju un identifikācijas dokumentu. 

Senāta komiteja apstiprināja likumprojektu, bet pauda nosacījumu, ka sociālo mediju platformas nevar piespiest augšupielādēt personīgos datus kā pases vai citus identifikācijas līdzekļus. Komiteja pievieno, ka valdībai būtu “jāsadarbojas” ar jauniešiem likuma izstrādes laikā.

“Jaunajiem cilvēkiem,  it īpaši dažādām kohortām, jābūt sarunas centrā, ieviešot vecuma ierobežojumus, lai nodrošinātu konstruktīvus savienojuma ceļus,” saka Kārena Grogana.

Parlamentam paredzētajos iesniegumos Google un Meta apgalvo, ka vecuma pārbaudi jāatliek līdz izmēģinājuma beigām. Tas ir paredzēts 2025. gada vidū. Bytedance TikTok sacīja, ka likumprojektam nepieciešama papildus konsultācija. Savukārt, Īlona Maska X argumentē, ka projekts varētu aizskart bērnu cilvēktiesības. 

Iespaids uz ģimenēm

Par liegumu pirmo reizi tika ziņots emocionāli uzlādētas parlamentārās izmeklēšanas laikā. Tad sociālos medijus pildīja liecība no vecākiem, kuru bērni veikuši paškaitējumu kiberhuligānisma dēļ. 

Tas ir rosinājis karstasinīgu argumentu. Jauniešu pārstāvji apgalvo, ka likums varētu atņemt bērnu balsi. Turpretim vecāku grupas apgalvo, ka bērni zem 16 ir par jaunu, lai orientētos digitālajā pasaulē.

Pusaudži apgalvo, ka likums liegtu pieeju viņu vissvarīgākajiem sociālajiem un ģimeniskajiem kontaktiem. Kopiena apgalvo, ka liegums nav risinājums. 

“Es saprotu, ka sociālo mediju lietošana nav laba lieta, un es pie tā strādāju,” saka 16 gadīga vidusskolniece Enija. “Bet liegums nestrādās,” viņa turpina. 

Albanesa partija, kas nekontrolē senātu, guva izšķirošo atbalstu liegumam no opozīcijas konservatīvajiem. Tomēr nav spējis iekarot kreisi noskaņoto zaļo partiju un dažus galēji labos likumdevējus pilsoņu brīvības un privātuma apsvērumu dēļ.  

Balsojumi gan uzrāda publisku atbalstu, kas iededzies par liegumu. YouGov aptauja uzrādījusi, ka 77% procenti austrāliešu to atbalsta. Augustā tie bija vien 61%. 

Austrālijas mediji arī nav klusējuši, paužot savu akceptu. News Corp, valsts lielākais ziņu izdevējs, redakcijas kampaņa liegumu papildina ar baneri “Let Them Be Kids” (ļaujiet viņiem būt bērniem).

“Mūsu pārstāvji jūt, ka šī ir viena no lielākajām problēmām, kas šobrīd iespaido viņus un viņu ģimenes,” saka Dženija Branča Alena, Austrālijas vecāku padomes prezidente. 

“Lielajiem uzņēmumiem jāsāk uzņemties atbildība. Mēģinām un samazinām gadījumus, ko dzirdām par sociālajiem medijiem un jauniešiem Austrālijā.”

Avots: Reuters 

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt