Sociālais medijs Facebook ir beidzot padarījis savu “Off-Facebook Activity” rīku pieejamu plašākai pasaulei. Tā sniedz iespēju lietotājiem redzēt mājaslapas un lietotnes, no kurām Facebook ir uzkrājis informāciju par lietotāju aktivitāti. Tomēr sociālais medijs netaisās ļaut lietotājam pilnīgi apturēt šo praksi.
Tagad ikviens lietotājs var iegūt kopsavilkumu ar mājaslapām un lietotnēm, ko Facebook ir saistījis ar lietotāju kontiem. Otrdienā, sociālais medijs ieviesis “Off Facebook Activity” rīku visā pasaulē, iepriekš to izlaižot tikai Īrijā, Dienvidkorejā un Spānijā. To var atrast iestatījumu panelī gan mobilajā lietotnē, gan darbvirsmas vietnē sadaļā “Your Personal Information” (tulkojot no angļu valodas, – “Tava personīgā informācija”).
Rīks, pēc būtības, ir uzņēmuma mēģinājums pogai “Dzēst vēsturi” , kad iet runa par Facebook tendencei sekot lietotājiem caur interneta sīkdatnēm un datoru skriptiem, kas izvietoti trešo pušu vietnēs un lietotnēs. Sociālais medijs uzkrāj šos datus, lai tas varētu pasniegt lietotājiem saistošas reklāmas. Vienīgi šāda prakse nozīmē, ka Facebook ir tehniski kartējis lietotāju interneta pārlūkošanas vēsturi, kas var šķist diezgan šaušalīgi.
Ko tad īsti var darīt ar šo rīku?
Uzņēmuma “Off Facebook Activity” var dot lietotājam ieskatu, cik daudz sekošana iejaucas ikkatra ikdienā. Kad lietotājs atver funkciju, tam, visticamāk, rādīsies vairāki desmiti dažādu mājaslapu un lietotņu, kas sūtījušas Facebook informāciju pēc attiecīgā lietotāja apmeklējumu vai pierakstīšanos tajā.
Sekojoši lietotājs var bloķēt datu ievākšanu līdz zināmam mēram. Lietotāji var izvēlēties “disconnect” (tulkojot no angļu valodas, – “atslēgties”) un atlasīt vietni vai lietotni, kuru atvienot, lai pārtrauktu datu sūtīšanu. Neskatoties uz to, sociālais medijs turpinās ievākt datus, tie vairs nebūs saistīti ar attiecīgā lietotāja Facebook ID.
Poga “clear history” (tulkojot no angļu valodas, – “dzēst vēsturi”) dara to pašu, vienīgi tā nodzēš datus visās mājaslapās un lietotnēs. Ja lietotājs izvēlas šādu funkciju, tad uzņēmums brīdina, ka tas izrakstīs ārā no visu trešo pušu lietotnēm, kurās lietotājs parasti ikdienā pierakstījās, lietojot Facebook. Sociālajā medijā sastapto reklāmu skaits gan paliks tāds pats, tās, vienīgi, būs ne pārāk saistošas.
Visbeidzot, pastāv galējā iespēja “izslēgt turpmāko aktivitāti” (angliski – “turn off future activity“), kas piespiedīs Facebook nekad nesaistīt datu uzkrāšanas aktivitātes ar attiecīgā lietotāja kontu. Tomēr uzņēmums turpinās ievākt datus “izmērīšanas nolūkiem”. Lietotājam vairs nebūs iespējas pierakstīties trešo pušu mājaslapās vai lietotnēs, izmantojot Facebook.
“Off-Facebook Activity iezīmē jaunu caurskatāmības un kontroles līmeni. Mēs jau strādājām pie šī kādu laiku, jo mums vajadzēja pārbūvet dažas mūsu sistēmas, lai padarītu to iespējamu,” otrdien sacīja uzņēmuma izpilddirektors Marks Zukebergs paziņojumā par rīka plašāku ieviešanu.
Tuvākajās nedēļās Facebook vēl plāno izdot uznirstošos paziņojumus lietotājiem visā pasaulē, atgādinot par privātuma iestatījumu pārskatīšanu.
Avots: PCMag