Habla Teleskops izslēgts pēc žiroskopa kļūdas

1990 gadā, Habls pamet kosmosa kuģi “Space Shuttle”, lai sāktu darbību.

NASA piektdien ievietoja Habla teleskopu “drošajā režīmā” žiroskopa problēmu dēļ, aģentūra apstiprināja pirmdien. Lai gan tiek sagaidīts, ka pētījumi atsāksies jau drīz, tagadejās problēmas rada bažas par nenovērtējamā teleskopa nākotni.

Zemes operatori ievietoja teleskopu šajā stabilajā konfigurācijā pēc tam, kad viens no trijiem aktīvajiem žiroskopiem pārtrauca strādāt.
Saskaņā ar NASA sniegto informāciju, žiroskops, kas beidza strādāt pagājušajā nedēļā bija izrādījis nolietošanās pazīmes jau iepriekšējo sešu mēnešu laikā un tā kļūme nebija pārsteigums.

Habla teleskopam ir trīs žiroskopu pāri , katrs pāris sastāv no primārā un rezerves žiroskopa. Turklāt, katrā pāri, viens no žiroskopiem ir no vecāka dizaina, kamēr otram ir modernāks dizains ar uzlabojumiem, kuriem vajadzētu atļaut žiroskopam darboties daudz ilgāk.

Seši žiroskopi tika aizvietoti 2009. gadā pēdējās servisa misijas laikā izmantojot “space shuttle” kosmosa kuģi. Tā kā šis kuģis vairs nav pieejams, NASA nav spējīga nosūtīt cilvēkus salabot teleskopu. Faktiski, aģentūrai nav neviena kosmosa kuģa ar gaisa slūžu un robotu roku, kas būs gatavs lidojumam nākamo dažu gadu laikā. Tas ir viens no iemesliem kāpēc NASA 2009. gadā vēlējās teleskopam uzstādīt trīs uzlabotus žiroskopus.

Palikuši tikai 2 strādājoši žiroskopi

Pirms iepriekšējās nedēļas, divi no vecā dizaina žiroskopiem pārtrauca strādāt. Piedevām, viens no uzlabotajiem žiroskopiem darbojās nepareizi un tika izslēgts, aizvietots ar rezerves vecā dizaina žiroskopu. Pēctam darboties pārtrauca arī pēdējais, trešais vecā dizaina žiroskops.

Tehniķi ir mēģinājuši atjaunot darbību. Tomēr, saskaņā ar NASA, pēc trešā uzlabotā žiroskopa ieslēgšanas, tas nesāka darboties ar uzdevumam nepieciešamo precizitāti. Tāpēc šobrīd Hablam ir tikai divi funkcionāli žiroskopi. Kosmosa aģentūra vēl cer, ka tā spēs atjaunot trešā uzlabotā žiroskopa darbību un turpināt zinātniskos pētījumus.

Ja tas nebūs iespējams, aģentūrai nāksies darbināt teleskopu izmantojot tikai vienu žiroskopu un otro atstāt rezervē, lai paildzinātu teleskopa darbības ilgumu.
NASA teica, ka kamēr šī iespēja dos mazāku īstermiņa debesu pārklājumu, ilgtermiņa zinātniskā misija netiks iespaidota īpaši negatīvi.

Palaists 1990 gada aprīlī, Habla teleskops ir sniedzis novērojumus par Jupitera mēnešiem, eksoplanētām un zināmā visuma robežu. Darbības laikā, instruments burtiski atklāja visuma vecumu, izmēru un likteni. Tikmēr Džeimsa Veba Teleskops, paredzēts uzsākt darbību 2021 gadā, tas aizvietos dažas Habla funkcijas, bet nebūs spējīgs parādīt tik apbrīnojošas optiskas bildes cik habls.

Avots: arstechnica.com

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

2 Responses

  1. Kārtīgi centīsimies iepazīties ar aktuālo, kas interesē portāla lasītājus un biedrus.
    Darīsim, kas mūsu spēkos. 🙂
    Gaidīsim arī ieteikumus un aktīvistu iesaisti.

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt