HDD aizstās terabitu čipi

Var prognozēt, ka pēc dažiem gadiem klasiskie cietie diski (HDD) izzudīs kā suga, jo Micron Technologies kopā ar Intel prezentējuši jauna tipa 3D NAND atmiņas mikroshēmas, kurās satilpst 1 Tbit datu. Pierastākās mērvienībās tas būtu 125 GB vienā čipā. Čipi satur 64 slāņus, no kuriem katrs piepildīts ar šūnām ar ietilpību 4 biti katrā. Atšķirībā no iepriekšējā Micron modeļa QLC NAND ar 512 Gbit ietilpību šoreiz datu masīvs sadalīts nevis divās, bet četrās loģiskajās daļās. Katru var apstrādāt neatkarīgi, kas dubulto  veiktspēju. Vadības shēmas un kontrolieri, kuri pārvalda atmiņas masīvu, izvietoti tieši zem atmiņas šūnu slāņiem. Agrāk tos izvietoja sānā, un tikai aizņemta papildus platība. Tehnoloģija CuA (CMOS under the Array) dod iespēju samazināt kristāla ģeometriskos izmērus.

Ir arī zināmi trūkumi: 3D NAND QLC arhitektūrai ir īpatnības, kuras samazina motoresursu, t.i. ieraksta reižu skaitu katrā šūnā.  Tomēr Micron garantē, ka pārrakstīšanas ciklu skaits nebūs mazāks par 1000. Sīkāka informācija vēl sekos.

Jau izstrādāts pirmais jaunā tipa SSD Micron 5210 ION (titulattēlā). Datu glabātuve konstruēta klasiskajā 2.5″ formfaktorā ar 7 mm biezumu. Pieslēgšana notiek caur parasto SATA pieslēgvietu ar 6 Gbit/s datu ātrumu. Atmiņas apjoms – no 1,92 TB līdz 7,68 TB.  Ierīci pozicionē kā HDD aizstājēju tur, kur nepieciešams liels disku apakšsistēmas ātrums. Micron jau sācis pirmo produkcijas partiju piegādes korporatīvajam tirgum. Rudenī Micron 5210 ION kļūs par plaša patēriņa preci; tad arī būs zināmas visas specifikācijas un cena.

Var prognozēt, ka sākumā terabaitu SSD būs dārgi. Iespaidīga cenu krišanās notiks tad, kad arī konkurenti apgūs 3D NAND tehnoloģiju. Vistuvāk tam šobrīd ir Samsung.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

4 Responses

  1. Bija normāls, ātrs un ilgmūžīgs Flash ar SLC. SLC nozīmē Super Level Cell. Tālāk lētuma dēļ ieviesa MLC jeb Muļķu Level Cell. Samazinājās ātrums un uzticamība, un arī zināmā mērā cena. Bet kapeikpišana sasniedza jaunu līmeni ar TLC jeb Triper Level Cell. Lietotājs parastais jau nesaprot ka ātrums ir mazāks, ilgmūžība ir dirsā, viņam galvenais ir ietilpība un lētums. Pat ietilpībai viņš nepievērš uzmanību. Aizpilda 120GB mēslu ar vajadzīgām lietām, un intensīvāk izmantojot brīvo vietu, tas Triper Level Cell iznēsājas ātrāk nekā Pērnavas ielas meiteņu caurumiņi.

    Šis QLC ir nākamais štrunts, paceļot iepriekšējā TLC štrunta štruntīgumu kvadrātā. Liekas ka būs labs noiets šiem SSD.

    1. Tos SLC vairs neražo? Kad vajadzēja iegādāties cieto disku, gūglēju un izlasīju ko līdzīgu tevis sacītajam. Beigās nopirku parasto HDD. Ja būtu dārgāks, bet uzticams varētu sistēmas diskam vēl piepirkt tādu maziņu 32 GB.

    1. Ražotāju mājaslapas kurās viņi karina makaronus uz ausīm Muļķu Level Cell pircējiem neskaitās. Jā, MLC strādā, un arī diezgan sekmīgi pēdējā laikā dēļ advancētākiem kontrolieriem un wear level balancing, bet nu nekad neviens neiestāstīs ka MLC ir tikpat labs kā SLC. Vienīgais MLC pluss ir cena. Ja dati nav svarīgi.

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt