Kas ir blokķēdes (blockchain) tehnoloģija?

Bloku ķēde ir saraksts ar ierakstiem, kurus sauc par blokiem, kurus savieno izmantojot kriptogrāfiju. Katrs bloks satur kriptogrāfisku hash vērtību no iepriekšējā bloka, saglabāšanas laiku, transakcijas datus (parasti kā Merkles koks).

Pēc dizaina, bloku ķēde ir izturīga pret datu modificēšanu. Tā ir ir atvērta, izplatīta ierakstu grāmata, kas efektīvi, pārbaudāmi un paliekoši var saturēt transakcijas starp divām pusēm. Izplatītas ķēdes veidošanai parasti izmanto peer-to-peer tīklu kolektīvi pieturoties pie protokola starpmezglu komunikācijai un jaunu bloku apstiprināšanai. Kad ierakstīti, dati jebkurā blokā vairs nevar tikt izmainīti nemainot visus nākamos blokus, kam ir nepieciešama tīkla vairākuma piekrišana. Kaut arī blokķēdes ieraksti nav nemaināmi, blokķēdes var tikt uzskatītas drošas pēc dizaina un ir labs izplatītas skaitļošanas sistēmas paraugs. Tādā veidā blokķēde panāk decetralizētu saskaņotību.

Blokķēdi izgudroja Satoshi Nakamoto 2008. gadā kā publisku transakciju ierakstu grāmatu kriptovalūtai Bitcoin. Pateicoties izgudrojumam Bitcoin kļuva par pirmo digitālo valūtu, kura risināja dubultas tērēšanas problēmu (Potenciāls trūkums, kurš atļauj ar katru valūtas vienību samaksāt vairākas reizes) neizmantojot autoritatīvu serveri. Bitcoin dizains ir iedvesmojis arī citu programmu dizainu. Publiskas blokķēdes šodien tiek plaši izmantotas kriptovalūtās. Blokķēdi uzskata par maksājumu platformu veidu. Uzņēmumos ir tikušas ierosinātas privātas blokķēdes.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

2 Responses

  1. Blokķēžu bums jau sen pārgājis, gadu atpakaļ saniedza virsotni no kuras tagad tikai neatgriezeniski slīd purvā. Daži, kas paspēja cash-out uztaisīt, uzvārījās, bet visi pārējie zaudēja.

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt