Pētnieki apgalvo, ka kibernoziedznieku kopienām ir samazinājušies ienākumi par 40 %, jo upuri atsakās maksāt izpirkuma maksu.
Chainalysis kriptovalūtas eksperti apgalvo, ka 2022. gadā kibernoziedzinieki izspieduši vismaz 457 miljonus ASV dolāru lielu izpirkuma maksu, kas ir par 311 miljoniem dolāru mazāk nekā iepriekšējā gadā. Patiesie skaitļi, visticamāk, ir lielāki, taču eksperti ir vienisprātis, ka cilvēki arvien retāk maksā izpirkuma maksu.
Lai gan noziedznieku ieņēmumi ir samazinājušies, uzbrukumu skaits pieaug. Uzņēmumi, valdības, skolas un pat slimnīcas visā pasaulē regulāri kļūst par kibernoziedzinieku mērķiem. Hakeri nereti izvēlas bloķēt darbiniekus no IT sistēmām, līdz tiek samaksāta izpirkuma maksa (visbiežāk Bitcoin “formātā”).
Hakeri bieži draud arī publicēt vai pārdot nozagtos datus. Starp nesen cietušajiem ir laikraksts The Guardian, pasta piegādes uzņēmums Royal Mail un Kanādas bērnu slimnīca Sick Kids. Tiek uzskatīts, ka daudzu izspiedējvīrusu grupējumu bāze ir Krievijā, lai gan Krievijas amatpersonas noliedz, ka šī valsts ir šo grupējumu patvēruma vieta.
Uzbrukumu skaits pieaug
Neraugoties uz ieņēmumu kritumu, tiek ziņots, ka 2022. gadā krasi pieaudzis uzbrukumos izmantoto unikālo izspiedējvīrusu skaits. Kiberdrošības uzņēmuma Fortinet pētījumā konstatēts, ka 2022. gada pirmajā pusgadā bija aktīvi vairāk nekā 10 000 unikālu ļaunprātīgās programmatūras veidu.
Uzbrukumu skaita pieaugums pagājušajā gadā varētu būt saistīts ar aizsardzības pasākumiem, ko galvenokārt veica ASV iestādes, kuru ietvaros dažas no lielākajām izspiedējvīrusa programmatūras grupām tika likvidētas vai neitralizētas.
2021. gada novembrī visā pasaulē tika arestēti iespējamie REvil bandas locekļi, un ASV iestādes atguva vairāk nekā 6 miljonus ASV dolāru kriptovalūtā. 2021. gada jūnijā, tika atklāta arī Darkside banda un ASV atguva vairāk kā 4,1 miljonu nozagtos dolārus. Tiek uzskatīts, ka šie notikumi ir veicinājuši noziedzniekus darboties mazākās grupās.
Avots: BBC news