Tā kā Krievija bloķēja piekļuvi Meta galvenajām sociālo mediju platformām, Facebook un Instagram, interneta lietotāju pieprasījums pēc rīkiem, kas palīdz apslēpt ierobežojumus, ir strauji pieaudzis.
Pirmdien Krievijā, reaģējot uz Meta pagājušajā nedēļā pieņemto lēmumu atļaut sociālo mediju lietotājiem Ukrainā publicēt naidīgas ziņas pret Krievijas karavīriem, tika aizliegta sociālo mediju platforma Instagram. Facebook platforma jau bija aizliegta kādu laiku, jo neņēma vērā Krievijas prasības ierobežot konkrētu saturu.
Instagram aizlieguma priekšvakarā tika konstatēts, ka pieprasījums pēc virtuālajiem privātajiem tīkliem (VPN), kas šifrē datus un slēpj informāciju par lietotāja atrašanās vietu, ir pieaudzis par 2088% nekā dienas vidējais pieprasījums februāra vidū, liecina dati no Top10VPN.
Krievija pēc iebrukuma Ukrainā ir saņēmusi lērumu Rietumvalstu sankcijas. Valsts arī nepārtraukti cīnās ar informācijas plūsmu un visai drastiski ierobežo to.
Pieprasījums pēc VPN reģionā jau bija pieaudzis pēdējo 2 nedēļu laikā, jo Krievijas un Ukrainas tīmekļa vietnes kļuva par kiberuzbrukumu upuriem. Krievija pagājušajā gadā aizliedza vairākus VPN, bet nav spējusi bloķēt pilnībā visus. Top10VPN analīzē konstatējuši, ka Krievijā pašlaik ir bloķētas 203 ziņu vietnes un 97 ārvalstu valūtu apmaiņas un kriptovalūtas vietnes.
Krievijas valsts sakaru regulators Roskomnadzor pirmdien sacīja, ka kopš 24. februāra ir strauji pieaudzis kiberuzbrukumu skaits pret Krievijas valdības sistēmām un infrastruktūru. Tas brīdināja vainīgos, ka kiberuzbrukumi var radīt kriminālas sekas.
Avots: Gadgets360