Microsoft veicis datu centra moduļa Project Natick iegremdēšanu Ziemeļu jūrā netālu no Orkneju salām (Skotija). Ja viss noritēs gludi un nekas nesalūzīs, hermētiskais konteiners atradīsies 35,7 m dziļumā piecus gadus, darbojoties ar pilnu jaudu, un pa optiskajiem kabeļiem komunicējot ar ārpasauli. Pamatideja veidot datu centrus zem ūdens ir līdzekļu ekonomija – nav jāmaksā par zemes nomu un atkrīt izdevumi par dzesēšanu. Pasaules serveru centri vidēji 15-20% patērētās elektroenerģijas noraksta uz dzesēšanu. Eksperimenti pierādījuši, ka Ziemeļu jūras aukstais ūdens lieliski dzesē iekārtas. Cits ekonomijas faktors ir apkalpojošā personāla nevajadzība šādos konteineros. Tā kā nav cilvēku, nevajag arī gaisu ar tā sastāvā ietilpstošajiem kaitīgajiem ūdens tvaikiem un skābekli. Tīra slāpekļa atmosfēra neizraisa koroziju un mehāniskās daļas kalpo ilgāk. Protams, zem ūdens nevar nomainīt nodegušos serverus, bet eksperimenta autori cer, ka nekas nesaplīsīs.
Konteiners ar aparatūru ir 12 m garš, un tanī satilpst 864 serveri. Protams, īstam datu centram tas ir par maz, bet plānots sakabināt daudzus tādus konteinerus kopā kā cīsiņus virtenē. Tādā veidā var iegūt neierobežotu mērogojamību. Pirmie šādi Microsoft eksperimenti tika veikti jau 2016. gadā. Tad moduli turēja zem ūdens piecus mēnešus. Ja tagadējais eksperiments būs sekmīgs, nākamajā posmā jūrā gremdēs desas no 5 konteineriem.
4 Responses
vienīgi elektrība jāievada zem ūdens, un var jau uzsliet 100m augstu ēku un sānus noklāt ar saules paneļiem un vēl uz jumta uzsliet vēja ģeneratoru. Daudz reiz lielāka ekonomija.
1. Es gribu redzēt kā tu 100m ēku piepildīsi ar slāpekli.
2. Ja būtu noskatījies viģiku, tad zinātu, ka šo kasti darbinās trīs enerģiju veidi – saules, vēja un jūras viļņu.
“eksperimenta autori cer, ka nekas nesaplīsīs”
😀
Un šādi tiks lēnām uzvārītas jūras…..
kad uz sauszemes vismaz siltumu var lietderīgāk izmantot……