2022. gada 8. janvārī viens no cilvēces lielākajiem inženiertehniskajiem sasniegumiem sasniedza savu galamērķi aptuveni 2.4 miljonu kilometru attālumā no mūsu planētas. Pēc 20 izveides gadiem un iztērētiem 10 miljardiem ASV dolāru, Džeimsa Veba kosmosa teleskops ir sasniedzis savu galamērķi un beidzot varēs uzsākt savu galveno uzdevumu – veikt visuma izpēti.
Teleskops kosmosā tika nosūtīts 2021. gada Ziemassvētku dienā. Šo pirmdien, 24. janvārī, pēc 30 dienu brauciena kosmosā kosmosa teleskops ierodas galamērķī. Kas ar to notiks tālāk?
Kur īsti atrodas kosmosa teleskops?
Ja vēlaties noskaidrot precīzu Džeimsa Veba kosmosa telskopa atrašanās vietu konkrētā brīdī, to iespējams atrast NASA mājas lapā. Lai gan teleskops debesīs ir pārāk mazs un blāvs, lai to redzētu ar neapbruņotu aci, ar papildus ierīcēm, to būs iespējams atrast debesīs naktī. Teleskops vienmēr būs mūsu planētas naksnīgajā pusē, lai vienmēr varētu iegūt skaidru skatu uz kosmosu.
Teleskops no Zemes šobrīd ir nolidojis aptuveni 1,5 miljonus kilometru, šī vieta ir zināma kā otrais Lagareta punkts (L2). Šī ir ļoti svarīga pozīcija kosmosā attiecībā pret Zemi.
Tā ir vieta, kur teleskops visu laiku var turēt Sauli, Zemi un Mēnesi aiz muguras, tēmēdams savus saules paneļus atpakaļ, kamēr varenais spogulis vienlaikus ir aizsegts no saules stariem ar pieciem tenisa laukuma izmēra saules aizsargpaneļiem. L2 ir arī parocīga vieta, jo tā ir pietiekami tuvu Zemei, lai zinātnieki varētu uzturēt sakarus. Atšķirībā no iepriekšējā kosmosa teleskopa Hubble, Džeimsa Veba kosmosa teleskops ir pārāk tālu no Zemes, lai to labotu, ja kaut kas noiet greizi.
Ko tagad darīs Džeimsa Veba kosmosa teleskops?
Džeimsa Veba teleskops kosmosā tika sūtīts salocīts kā origami. Pēc tam zinātnieki attālināti to kontrolēja, lai novietotu visas detaļas tām paredzētajās vietās. Kad novērošanas centra mehāniskā atlocīšana bija pabeigta, inženieri turpināja līdzināt spoguļus. Attālināti pārvietojot katru no 18 primārajiem spoguļu segmentiem un sekundāro spoguli no to palaišanas konfigurācijas. NASA apgalvo, ka, lai izlīdzinātu 18 sešstūru zelta klātos segmentus, izveidojot teleskopa primāro spoguli, varētu paiet pat trīs mēneši.
“Šis teleskops kosmosā nav nosūtīts gatavs un pirmie attēli būs izplūduši,” preses konferencē janvārī sacīja NASA pārstāvis. Spoguļu salikšana notiek attālināti un tā būs visai laikietilpīgs process.
Kad šis process būs beidzies – vai nu marta vidū, vai arī marta beigās, inženieriem būs vajadzīgi apmēram divi mēneši, lai pavērstu teleskopu uz dažām spožām zvaigznēm. NASA saka, ka pirmie attēli no jaunā kosmosa teleskopa varētu būt redzami maija beigās. NASA pārstāvis piemetina, ka kosmosa aģentūra visu vēlas izdarīt precīzi, lai pirmie teleskopa attēli rada pārliecību, ka 10 ASV dolāru miljardu vērtais jaunais kosmosa teleskops ir ievērojami labāks par tā priekšteci.
Avots: TechRadar