NASA satelītattēli parāda, kā svētki padara naktis gaišākas!

Jauna e-grāmata no ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) apkopo naktī uzņemtos satelītattēlus 25 gadu garumā. Daļa no šiem attēliem parāda, ka pilsētas ASV visvairāk gaismas rada tieši ap Ziemassvētkiem un Jauno gadu, savukārt pilsētas Tuvajos Austrumos vislabāk parādās naktīs Ramadāna laikā.

Ja būtu jāmēra svētku noskaņojums no kosmosa, tad to noteiktu būtu jāuztic NASA ekspertiem. Jaunā, 200 lapaspušu lielā e-grāmatā “Zeme naktī” (no angļu valodas – Earth at Night) NASA ir apkopojusi 25 gadu laikā uzkrātos satelītattēlus, kas uzņemti diennakts tumšajā laikā.

Naktīs uz Zemes virsmas parasti ir pamanāmi mazi, cilvēka darbības rezultātā radušies gaismas plankumi. Šis apgaismojums kļūst izteikti lielāks un spožāks svētku laikā.

Analizējot mūsu radītā apgaismojuma izvietojumu naktīs periodā no 2012. gada līdz 2014. gadam, NASA pētnieki atklājuši, nepārsteidzoši, ka ASV izstaro daudz, daudz spožāku gaismu Ziemassvētku un Jaunā gada laikā. Viņi arī secinājuši, ka vairāk gaismas plankumu uz Zemes virsmas Tuvo Austrumu reģionā parādās tieši Ramadāna laikā.

Pēc 70 ASV pilsētu salīdzināšanas NASA atklāja, ka apgaismojums pilsētu teritorijās bija par 20% līdz 30% lielāks decembra mēnesī. Tādas lielas pilsētas kā Vašingtona vai Sanfrancisko bijušas daudz spožākas nekā citas mazākas pilsētas, kā, piemēram, Baltimora un Ričmonda. Ziemassvētku apgaismojums bija vēl spožāks lielāko pilsētu priekšpilsētās un nomalēs. Šīs teritorijas decembrī kļuva par 30% līdz 50% gaišākas nekā citos mēnešos. Sevišķi nozīmīgs pieaugums apgaismojuma intensitātē svētku laikā tika novērots Arizonas štata lielākajā pilsētā Fīniskā un Meksikas pierobežas pilsētā Tihuānā.

Atsevišķas pilsētas, kā, piemēram, Miami, būtiski pieaugumu spožumā svētku laikā nepiedzīvoja. Lai arī citas ASV teritorijas, kā Puertoriko, nebija tik spožas, kā kontinentalā ASV daļa, tomēr arī šo teritoriju galvaspilsētas iespīdējās svētku laikā. Kopumā pētnieki atzīmē, ka gaismas izvietojums un tā intensitāte norāda uz stipru nacionāla mēroga tradīciju lielākajā daļā ASV pilsētu.

Tuvajos austrumos apgaismojums kļūst spilgtāks Ramadāna laikā

Pētnieki izpētīja apgaismojuma izvietojumu Tuvajos Austrumos Ramadāna laikā. Ramadāns ir devītais mēnesis islāma kalendārā, līdz ar to tā datumi ik gadu mainās. No 2012. līdz 2014. gadam svētki norisinājās jūlija un augusta mēnešos.

Šajā laikā debesis kļuva manāmi spožas Ēģiptes galvaspilsētā Kairā un Jordānijas galvaspilsētā Ammānā. Pētnieki šo faktu saista ar islāmticīgo tradīcijām. Kamēr pa dienu tiek ievērots gavēnis, naktīs cilvēki vairāk ēd, strādā vai socializējas.

Sauda Arābijas pilsētās gaismas intensitāte pieauga no 60% līdz pat 100% Ramadāna laikā. Turcijas pilsētās apgaismojuma pieaugums bija mazāks, bet daļa Irākas, Sīrijas un Libānas teritoriju bija relatīvi tumšas.

“Daži no nabadzīgākaiem un dievbijīgākajiem reģioniem svinēja Ramadānu bez būtiska pieauguma gaismas patēriņā, izvēloties – vai nu kulturālu, vai arī finansiālu iemeslu dēļ – naktī atstāt gaismu izslēgtu,” raksta pētnieki. Taču Dzīru svētkos, kas signalizē Ramadāna noslēgumu, vairums pilsētu Tuvajos Austrumos būtiski izgaismojās, norāda NASA.

Kopumā, NASA pētnieki secināja, ka aktivitātes svētku laikā tik tiešām padara Zemi mazliet gaišāku!

Avots: The Business Insider

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt