No Bitcoin līdz blokķēdēm: Galvenie kriptovalūtas termini un to nozīme

FTX un tās bijušā izpilddirektora, “kriptovalūtas karaļa”, lejupslīdes spirāle ir piesaistījusi plašu plašsaziņas līdzekļu uzmanību un atkal pievērsusi uzmanību sarunām par kriptovalūtu.

Taču daudziem kriptovalūtas valoda – bitkoins, blokķēde, kriptovalūta – joprojām ir mīklaina. Ja šos vārdus dzirdat pirmo reizi vai vienkārši vēlaties tos atsvaidzināt, šeit ir daži galvenie termini un to nozīme.

Bitcoin

Bitcoin ir digitālās valūtas (kriptovalūtas) veids. Līdzīgi tradicionālajām valūtām, piemēram, dolāram, mārciņai vai eiro, ir daudz digitālo valūtu veidu. Citas populāras valūtas ir Ethereum un Dogecoin. Tomēr atšķirībā no tradicionālajām valūtām Bitkoin neatbalsta un nekontrolē centralizētas finanšu iestādes. Tā vietā tā ir decentralizēta. Tas padara to populāru to cilvēku vidū, kuri uzskata, ka decentralizācija var sniegt finansiālu brīvību, bet tas arī padara to ārkārtīgi svārstīgu – tās vērtība pieaug un samazinās atkarībā no Bitcoin pircēju un pārdevēju kaprīzēm.

Altkoini (Altcoin)

Kategorija, kurā ietilpst visas monētas, izņemot Bitcoin, kas ir pirmā un veiksmīgākā no visām kriptovalūtām. Ethereum un Ripple ir altkoini.

Blokķēde (Blockchain)

Blokķēde ir visu kriptovalūtu un daudzu citu produktu, piemēram, NFT (Non Fungible Tokens), pamatā esošā tehnoloģija. Visa kriptovalūtu pirkšana, pārdošana un tirdzniecība tiek ierakstīta šajā virtuālajā tabulā, kas ir sakārtota blokos, kas savstarpēji saistīti milzu ķēdē. Katru kriptovalūtas darījumu blokķēdē individuāli reģistrē milzīgs brīvprātīgo tīkls, kas ar datorprogrammu palīdzību pārbauda tā autentiskumu. Tā kā blokķēde ir decentralizēta, tā netiek glabāta vienā datorā vai tīklā un nepieder vienam uzņēmumam. Informācija ir pieejama ikvienam.

Bloks

Blokķēde sastāv no blokiem. Katrā blokā ir vēsturiska datu bāze par visiem kriptovalūtas darījumiem, kas veikti līdz bloka aizpildīšanai. Tas ir pastāvīgs ieraksts, kā datu maiss, ko var atvērt un apskatīt jebkurā laikā.

Kriptonaudas maks (Crypto Wallet)

Kriptonaudas maks ir vieta, kur investori glabā savu kriptovalūtu. Tajā tiek glabāti virtuālie aktīvi līdzīgi kā tradicionālajā makā tiek glabāta nauda. Ir divu veidu – karstais un aukstais maks. Karstie maki ir savienoti ar internetu, un tādējādi tie ir vieglāk pieejami ātrai pārskaitīšanai un ērtai piekļuvei. Aukstie maki ir fiziskas ierīces, piemēram, īpaši izstrādāti USB, kas glabā kriptovalūtu bezsaistē, parasti drošākai un ilglaicīgākai glabāšanai.

Kriptovalūta (Crypto Currency)

Ar kriptovalūtu apzīmē tādas digitālās valūtas kā Bitcoin, kas pastāv blokķēdē. Tās var kalpot kā apmaiņas līdzeklis, bet vairumā vietu nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, tādēļ to sauc arī par vērtības digitālo atspoguļojumu.

Kriptovalūtas apmaiņa (Crypto Exchange)

Kriptovalūtu apmaiņa ir digitālā platforma, kurā investori var pirkt, pārdot un tirgot kriptovalūtas. Līdzīgi kā tradicionālā investēšana, kriptovalūua birža darbojas kā starpniecības iestāde, kurā cilvēki var pārskaitīt tradicionālo naudu, piemēram, mārciņas vai dolārus, no savām bankām uz kriptovalūtām, piemēram, Bitcoin vai Ethereum. Par lielāko daļu darījumu tiek iekasēta komisijas maksa.

NFT (non-fungible token)

Unikāls digitālais identifikators, ko nevar kopēt, aizstāt vai sadalīt, kas ir ierakstīts blokķēdē un ko izmanto, lai apliecinātu autentiskumu un īpašumtiesības (uz konkrētu digitālo aktīvu un konkrētām ar to saistītām tiesībām).

Aparatūras maciņš

Fiziska ierīce, kas līdzinās USB atmiņai un glabā kriptovalūtu šifrētā veidā. To uzskata par visdrošāko veidu, kā turēt kriptovalūtu.

P2P “Peer to peer” 

Vienādranga savienojumā divi vai vairāki datori savieno viens otru tīklā, neizmantojot centralizētu trešo pusi kā starpnieku.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt