Curiosity roveris ir apbrīnojami darbojies uz Marsa vairāk nekā septiņus gadus, taču šī laika gaitā ir bijušas vairākas problēmsituācijas. Galu galā roveris bija paredzēts darbam tikai pāris gadiem. NASA ziņo, ka Curiosity ir cietis sistēmas kļūdu, kuras dēļ robots nevar noteikt stāvokli un atrašanās vietu uz sarkanā planētas. Līdz brīdim, kad kļūda tiks labota, Curiosity ir iesaldēts savā pašreizējā atrašanās vietā.
Curiosity ieradās uz Marsa 2012. gadā, izveidojot vēsturi ar savu mežonīgi veiksmīgo raķešu nosēšanās sistēmu. Kopš tā laika tas ir pārvietojies pa Gale krātera reljefu un uzkāpis Sharp kalna nogāzēs, pārraidot datus par sarkanās planētas ģeoloģisko pagātni. Pateicoties Curiosity, mums ir labāks priekšstats par to, kur uz Marsa iepriekš pastāvēja (un joprojām var pastāvēt) ūdens, kā arī par to, kur mēs varētu atrast senās dzīves pazīmies.
Marss ir tik tālu, ka reālajā laikā mums nav iespējas tieši kontrolēt Curiosity – roveris saņem komandu partijas un pēc tam tās izpilda. Tas nozīmē, ka tam jābūt precīzai izpratnei par visu tā savienojumu stāvokli, kā arī informācijai par vidi, piemēram, tuvumā esošo šķēršļu atrašanās vieta un zemes slīpums. Šī svarīgā informācija nodrošina, ka roveris neietriecas nekur ar savu roku vai nesaspiež iegūtos akmeņus pārvietošanās laikā.
Curiosity visus šos apkārtējās vides datus glabā atmiņā, taču operāciju laikā pirms vairākām dienām kaut kas neizdevās. Kad roveris izpildīja nosūtītos pasūtījumus, tas pēkšņi zaudēja savu orientāciju. Dati nesummējās, tāpēc Curiosity iesaldēja sevi tur pat uz vietas, lai turpmāk neradītu nekādus bojājums sev. Kamēr rovers ir fiziski iestrēdzis uz vietas, tas joprojām spēj sazināties ar komandu uz Zemes.
Tā kā viss pārējais roverim joprojām darbojas, NASA spēja izstrādāt instrukciju kopumu, pēc kura roverim vajadzētu atkal atsākt kustēties. Pārraidītie dati informēs Curiosity par savu atrašanās vietu un apstiprinās pašreizējo stāvokli. Tam vajadzētu ļaut roverim atgūties un turpināt veikt savas drošības pārbaudes. Tomēr NASA arī cer savākt datus par to, kas izraisīja šo problēmu. Cerams, ka nākotnē viņi varēs izvairīties no vēl vienas šādas rovera iesaldēšanas.
Lai gan NASA cer iegūt vairāk datu no Curiosity, aģentūra smagi strādā pie jaunā Mars 2020 rover. Šo misiju paredzēts sākt šovasar, roverim uz Marsu ierodoties 2021. gada sākumā.
Avots: Extreme Tech