Sociālajiem medijiem nē – Austrālija liedz bērnu piekļuvi tiešsaistei

Austrālija grasās aizliegt pieeju sociālajiem plašsaziņas līdzekļiem bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem.

Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs trešdien paziņoja par plāniem valstī aizliegt sociālos medijus bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem, sakot, ka “sociālie mediji nodara kaitējumu mūsu bērniem, un es aicinu to ierobežot.”

Ierosinātais tiesību akts šogad nonāks parlamentā un stāsies spēkā gadu pēc tam, kad likumdevēji to ratificēs, sacīja Albaness, piebilstot, ka nebūs izņēmumu attiecībā uz vecāku piekrišanu. Tas nozīmē, ka tādas platformas kā Instagram, Facebook, TikTok, X un, visticamāk, arī YouTube būs atbildīgas par to, lai novērstu bērnu piekļuvi to saturam.

Austrālijas pieeja ir viena no visstingrākajām pasaulē, tomēr arī citas valstis ieņem līdzīgu pozīciju. Norvēģijas premjerministrs pagājušajā mēnesī paziņoja, ka valsts ieviesīs sociālo mediju lietošanas ierobežojumu bērniem no 13 līdz 15 gadiem. Lēmums balstīts valstij ir nepieciešamībā vērsties pret uz peļņu orientētiem tehnoloģiju uzņēmumiem, kas “vēršas pret bērnu smadzenēm”.

Austrālijas lieguma realizācijas plāns

Austrālija šobrīd izmēģina vecuma pārbaudes sistēmu, lai palīdzētu bloķēt bērnu piekļuvi sociālo plašsaziņas līdzekļu platformām. Šī sistēma ir tikai daļa no pasākumu kopuma, kas ietver līdz šim neredzētus kontroles pasākumus.

Albanīzs izcēla pastāvošo risku, ko pārmērīga sociālo mediju lietošana nodara bērnu fiziskajai un garīgajai veselībai. Īpaši viņš izcēla risku, ko mediji rada meitenēm sakarā ar pārspīlētu ideju par to, kādam jābūt sievietes ķermenim, kā arī uz zēniem mērķēto sievietes nīstošu saturu.

“Ja jūs esat 14 gadus vecs bērns, kas saņem šādu informāciju, brīdī, kad jūs piedzīvojat pārmaiņas dzīvē un nobriestat, tas var būt patiešām grūts laiks, un tas, ko mēs darām, ir ieklausīšanās un pēc tam rīcība,” sacīja premjerministrs.

Jau pērn vairākas valstis ir apsolījušas ierobežot sociālo mediju piekļuvi bērniem, tomēr Austrālijas politikā ir viena no stingrākajām, ja ne visstingrākā. Neviena jurisdikcija līdz šim nav mēģinājusi vecuma verifikācijas metodes, kas ietver biometriskos datus vai valsts identifikāciju, lai nodrošinātu sociālo mediju ierobežošanu bērnu vidū.

Tāpat Austrālija ir pirmā valsts ar tik augstu potenciālo vecuma robežu, līdzīgā kārtā neizvirzot arī potenciālus izņēmumus attiecībā uz vecāku piekrišanu vai jau eksistējošiem kontiem, kas pieder bērniem minētajā vecuma grupā.

“Sociālo plašsaziņas līdzekļu platformām būs pienākums pierādīt, ka tās veic pasākumus, lai novērstu bērnu piekļuvi,” lēsa Albanīzs. “Pienākums nebūs jāuzņemas ne vecākiem, ne pašiem bērniem.”

“Tas, par ko mēs paziņojām un ko mēs pieņemsim tiesību aktos, būs patiess celmlauzis pasaulē,” premjerministru papildināja arī komunikāciju ministre Mišela Roulenda. Roulenda sacīja, ka starp ietekmētajām platformām būs Instagram un Facebook, kā arī TikTok un X. Viņa piebilda, ka tiesības akts, visticamāk, iekļaus arī YouTube.

TikTok atteicās sniegt komentārus par potenciālo liegumu, savukārt minēto platformu mātesuzņēmumi Meta un Alphabet neatbildēja uz lūgumiem sniegt komentārus, lēš Reuters.

Potenciālā pretrekacija un rezonanse pasaulē

Digitālās nozares grupa jeb The Digital Industry Group, pārstāvnieciba, kuras locekļi ir Meta, TikTok, X un Alpahbet piederošais Google, norādīja, ka šāds liegums varētu mudināt bērnus iedziļināties pretlikumīgos pasākumos internetā, vienlaikus samazinot viņu piekļuvi potenciāliem atbalsta tīkliem.

“Bērnu drošības nodrošināšana tiešsaistē ir galvenā prioritāte (..), bet ierosinātais aizliegums bērniem piekļūt digitālajām platformām ir 20.gadsimta atbilde uz 21.gadsimta problēmām,” sacīja grupas izpilddirektore Sunita Bose.

“Tā vietā, lai bloķētu piekļuvi liegumu ceļā, mums ir jāizmanto līdzsvarota pieeja, lai radītu vecumam atbilstošu telpu, veicinātu digitālo pratību un aizsargātu bērnus no potenciāla kaitējuma tiešsaistē,” viņa piebilda.

Francija pagājušajā gadā ierosināja aizliegt sociālos plašsaziņas līdzekļus personām, kas jaunākas par 15 gadiem, lai gan lietotāji varēja no aizlieguma izvairīties, izmantojot  vecāku piekrišanu.

Tāpat Amerikas Savienotās Valstis jau vairākus gadu desmitus ir pieprasa, lai tehnoloģiju uzņēmumi pieprasītu vecāku piekrišanu, lai piekļūtu bērnu, kas jaunāki par 13 gadiem, datiem. Rezultātā lielākā daļa sociālo plašsaziņas līdzekļu platformu liedza piekļuvi to pakalpojumiem personām, kas jaunākas par norādīto vecumu.

Avots: Reuters

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt