Sony savu pirmo Playstation konsoli izlaida 1994. gada 3. decembrī Japānā. Eiropā šī pirmā konsole parādījās gandrīz gadu vēlāk – 1995. gada 29. septembrī. Ir pagājuši 26 gadi kopš Sony pirmās konsoles. Tagad ir laiks jaunākajai Sony konsolei – Playstation 5.
Sony Playstation bija pirmā konsole, kas tik pārdota 100 miljonos vienību. Tā gan nav visvairāk pārdotā konsole no Playstation sērijas, jo tās pēctecis Playstation 2 tika pārdots vairāk nekā 155 miljonos vienību. Nākamās paaudzes konsolēm gan vairs tik labi nav veicies ar pārdošanu un Playstation 2 pārdošanas rekords nav pārspēts. Varbūt tas izdosies ar jauno Sony Playstation 5?
Sony Playstation 5 konsole oficiāli Eiropā un Latvijā ir pieejama no 19. novembra. Ar pašas konsoles iegādi gan šobrīd ir problēmas, jo Sony lielā pieprasījuma dēļ nespēj konsoles nodrošināt visiem gribētājiem. Jaunā konsole ir pieejama divos variantos. Parastā versija, kas ir aprīkota ar Blu-Ray diska lasītāju un Digital Edition, kas ir bez Blu-Ray lasītāja. Digital Edition ir nedaudz lētāka konsoles versija. Specifikācija abām konsolēm ir identiska.
Jaunā PS5 konsole, salīdzinot ar iepriekšējo konsoles versiju PS4 Pro, ir ieguvusi jaunu dizainu un ievērojamus aparatūras uzlabojumus. PS5 ir ievērojami jaudīgāka nekā PS4 Pro. Sony nākamās paaudzes konsolei ir labāki procesori un GPU, kā arī SSD disks, kas ir ievērojami ātrāks. Vienīgais mīnuss, ka iebūvētais diska apjoms ir mazāks par PS4 konsoles disku, kas ir 825 GB, bet reāli izmantojams būs tikai ap 667 GB.
Tehniskā specifikācija
Procesors: Pielāgots 8 kodolu AMD Zen 2, līdz 3,5GHz;
Atmiņa (RAM): 16 GB GDDR6 SDRAM;
Atmiņa (SSD): Pielāgots 825 GB ; Izmantojama ~667 GB;
GPU: Pielāgota AMD RDNA 2, 10,28 TFLOP, 36 CU, frekvence līdz 2,23GHz;
Displejs: Video izejas formāti HDMI : 720p , 1080i , 1080p , 4K UHD , 8K UHD;
Izmēri: Bāzes modelis: 390 mm × 260 mm × 104 mm; Digitāla versija: 390 mm × 260 mm × 92 mm;
Svars: Bāzes modelis : 4,5 kilogrami ; Digitāla versija : 3,9 kilogrami;
Savienojamība: Wi-Fi IEEE 802.11ax, Bluetooth 5.1, Gigabitu Ethernet, 2x USB 3.1 Gen 2, 1x USB 2.0, 1x USB-C, HDMI 2.1;
Komplektācija: PS5 konsole, 1x Dualsense kontrolieris, konsoles statīvs, strāvas vads, 1x HDMI vads, USB uz USB-C priekš kontroliera uzlādes;
Krāsa: Balta ar melnu;
Cena: ~500 – 550 EUR (Blu-Ray versija). Digital Edition apmēram kādus 100 EUR lētāka, ~400 EUR.
Dizains un uzbūve
Pirmā Sony Playstation konsole tika izlaista pelēkā un baltā krāsā. Turpmākās konsoles, kā PS2, PS3 un PS4 bija melnās krāsās. Playstation 5 ir piedzīvojis pamatīgas dizaina izmaiņas un arī atteicies no ierastās pilnīgi melnās krāsas konsolē, taču melnā krāsa nav pazudusi pavisam. Sony jaunajai konsolei ir izvēlējies baltās un melnās krāsas apvienojumu. Kopš parādījās pirmie oficiālie PS5 konsoles attēli, tika daudz par to diskutēts. Daudziem patīk jaunais dizains, taču daļai tas neliekas saistošs. Manuprāt, jaunā konsole izskatās lieliski un no dizaina viedokļa tā arī šķiet visinteresantākā. Baltās un melnās krāsas apvienojums izskatās lieliski un to papildina krāsu izgaismojums melnajā konsoles korpusa daļā. Izskatās patiešām superīgi!
Protams, jācer, ka Sony izlaidīs arī pilnībā melnu konsoli, jo daudzi PS fani uzskata, ka pilnīgi melna konsole izskatītos labāk. Konsoles baltās plastmasas daļas ir viegli noņemamas, kas varētu liecināt, ka nākotnē būs iespējams pat dažādi krāsu dizaini. Pati konsole izmēros ir diezgan liela un tā ir lielākā konsole ne tikai starp Playstation modeļiem, bet arī starp visām konsolēm kādas šobrīd tiek ražotas. Jaunā konsole ir arī ievērojami lielāka par tā konkurentu Xbox Series X. Pašas konsoles svars ir diezgan pamatīgs – versija ar Blu-Ray lasītāju sver 4,5 kilogramus.
Konsoli ir iespēja novietot divās pozīcijās – horizontāli vai vertikāli. Ļoti labs risinājums, lai to novietotu sev ērtākā pozīcijā. Izmēru dēļ, iespējams, vairs nebūs tik vienkārši novietot konsoli tai paredzētajā vietā zem TV galda, kur būtu iespēja to paslēpt. Pieļauju, ka visbiežāk konsole tiks izmantota vertikālā pozīcijā un jāsaka, ka šādi tā izskatās arī labāk.
Jaunajai Playstation 5 konsolei ir arī jauni kontrolieri – DualSense. Ne tikai pati konsole ir ieguvusi pamatīgus uzlabojumus, bet arī kontrolieri, salīdzinot ar DualShock kontrolieriem, ir pamatīgi uzlaboti. Jaunie kontrolieri arī ir baltas un melnas krāsas apvienojums. Tie ir ļoti ērti. Jaunais kontrolieris ir ieguvis iebūvētu mikrofonu, ko var vienkārši ieslēgt un izslēgt. Tā kā nepieciešamības gadījumā varēsiet to ērti ieslēgt un sarunāties ar draugiem vai kādiem citiem online spēļu spēlētājiem.
Pats interesantākais un noteikti būtiskākais uzlabojums ir aizmugurējo pogu R2 un L2 uzlabojums, ko dēvē par adaptīviem trigeriem. Ir pat nedaudz grūti aprakstīt, kā tas strādā un kādas ir sajūtas, spiežot šīs pogas spēļu laikā. Tās rada tādu kā pretestību noteiktos spēļu momentos un kustībās. Pretestības amplitūda var būt dažāda. Tā nav tikai stingrāka un vājāka – tā katrā spēlē var būt savādāka.
Kontroliera vibrācijas arī ir uzlabotas un spēj dot lielisku baudījumu spēļu laikā. Katrs solis dod attiecīgu vibrāciju no virsmas pa kādu pārvietojies un abās kontroliera pusēs jutīsi soļus kādus veic noteiktā momentā vai arī no spēles apkārtējā vidē notiekošā. Kontrolierī ir iestrādāts kustību sensors. Testa laikā šo iespēju bija iespējams izmantot tikai Sony iestrādātajā spēlē. Bet jācer, ka arī citi spēļu izstrādātāji izmantos šo funkciju savās spēlēs. Kopumā jaunais kontrolieris mani ir pārsteidzis un tas paceļ spēles spēlēšanu jaunā līmeni. Iesaku to izmēģināt ikvienam, un, iespējams, šis kontrolieris kļūs par Tavu favorītu.
Veikstpēja un saskarne
Jaunā konsole ir ļoti jaudīga veiktspējas ziņā. Konsoles procesors ir speciāli pielāgots 8 kodolu AMD Zen 2, kas nodrošina līdz 3,5GHz jaudu. Ja salīdzinām ar PS4 Pro, tad iepriekšējai konsolei arī bija AMD 8 kodolu procesors, kas bija daļēji pielāgots, bet tas spēja nodrošināt tikai līdz 2,13 GHz jaudu. Arī video karte ir būtiski uzlabota, un ir speciāli pielāgota AMD RDNA 2, kas nodrošina līdz 2,23 Ghz jaudu un 10,28 TFLOPS. Attiecīgi PS4 Pro bija 911Mhz un 4,2 TFLOPS. Ar šādu aprīkojumu PS5 konsole spēj video spēlēs uz 4K izšķirtspēju nodrošināt līdz pat 60 FPS, kas ir diezgan iespaidīgi! Uz mazākas izšķirtspējas konsole spēs nodrošināt līdz pat 120 FPS. Ja vēlēsieties spēles baudīt 4K izšķirtspēja ar ieslēgtu Ray Tracing, tad gan spēles darbosies tikai ar 30 FPS. Kopumā jaunā konsole ir pamatīgi priekšā PS4 Pro. Konsole ātri spēj ielādēt spēles un arī pārslēgties starp tām varēs ļoti ātri. Grafika ir ļoti baudāma un jaunie kontrolieri padara spēles spēlēšanu interesantu.
Pati saskarne ir vienkārša un viegli saprotama. Tā ir nedaudz līdzīga PS4, bet ar ievērojamiem uzlabojumiem. Pašā augšā kreisajā pusē ir Games un Media sadaļas. Games atradīsiet visu, kas saistīts ar spēlēm – Playstation Store, nesen spēlētās spēles, Playstation Plus, Playstation Now un instalēto spēļu bibliotēku. Savukārt Media būs pieejamas – Netflix, Apple TV, Youtube, Prime video u.c. Labajā pusē atradīsies uzstādījumu sadaļa, kur varēsiet konfigurēt visu, kas saistīts ar konsoli. Kā arī blakus iestatījumu ikonai būs Jūsu lietotāja konts. Kopumā šeit viss ir vienkāršs un saprotami lietojams.
Galerija
Daži attēli no spēles un video
Vērtējums
Patika
- Interesants un gaumīgs dizains
- Lieliska veiktspēja un spēļu grafika
- Ērta saskarne
- Dualsense kontrolieri
- Iespēja spēlēt arī PS4 spēles
Varēja būt labāk
- SSD diska apjoms
- Oficiāli iznācis, bet šobrīd nav Latvijā nopērkams
- Šobrīd mazas PS5 spēļu iespējas
Nobeigumā
Jaunā konsole ir satriecoša! Sony ir pacentušies radīt ko jaunu un neparastu un tās futūriskais dizains ir visai patīkams. Veiktspēja ir ievērojami uzlabota un ir visai patīkami spēlēt spēles 4K izšķirtspējā. Ar ieslēgtu Ray Tracing acis mirdz no grafikas. Konsolei prasītos iebūvētu lielāku SSD disku, jo ar mūsdienu spēļu izmēriem tas būs ātri pilns. Tas gan vairāk attiektos uz Digital Edition versiju. Bet pieļauju, ka tieši šī versija arī būs populārāka starp PS5. Dualsense kontrolieri ir kaut kas fantastisks – iesaku tos izmēģināt! Šobrīd gan vislielākā problēma ir konsoles pieejamība. Nav precīzi zināms, kad Latvijā varēsim tās iegādāties. Taču, nekas cits mums neatliek kā gaidīt, kad jaunās konsoles būs nopērkamas un izbaudīt to iespējas.