TikTok tikai ar VPN

Jauno likumu dēļ drīz vien ASV iedzīvotājiem, iespējams, nāksies vērsties pie VPN, lai turpinātu piekļūt platformai TikTok.

TikTok liegums sāk šķist vēl reālāks kā iepriekš, sekojot katram pieņemtajam lēmumam. Šis viss seko pēc ultimāta mātesuzņēmumam ByteDance – līdz 2025. gada 19. janvārim pārdot platformu kādam ASV uzņēmumam. 

Kamēr TikTok izpilddirektors Šou Zi Čev plāno plāno iesniegt apelāciju ASV augstākajā tiesā, gaidāms, ka arī Trampa administrācija mainīs platformas politiku.

Kāpēc ASV vēlas aizliegt TikTok?

Saspīlējumi starp ASV valdību un platformu nav jaunums. Platformas invazīvās datu ievākšanas prakses un saistība ar Ķīnu rosina bažas par amerikāņu privātuma tiesībām un nacionālās drošības riskiem. 

Tolaik, 2020. gadā, ASV prezidents Tramps bija pirmais, kurš vedināja uz uzņēmuma atvasināšanos vai liegumu. Plānus drīz vien izjauca platformas došanās uz tiesu pret ASV valdību, kur jaunais prezidents Džo Baidens atcēla ultimātu.

Nu, 4 gadus vēlāk, viss atkal ir mainījies. Savas politiskās kampaņas laikā Tramps ir solījies izglābt TikTok. Viņš vēlas “saglabāt konkurenci tirgū, kur dominē Marka Zakerberga Meta”.

Pretēji tam – Baidens ir bijis aizņemts, cenšoties atrast risinājumu šai problēmai, kas ievilkusies no 2022. gada, kad viņš parakstījis lēmumu aizliegt platformu visās federālās valdības ierīcēs.

Pēcāk ir bijuši vairāki mēģinājumi atrast veidu, kā apiet juridiskos izaicinājumus, piemēram, pirmais grozījums, kas aizsargā Amerikas vārda brīvību. Ierosinātais RESTRICT ACT pulcēja sabiedrību 2023. gadā, bet tā arī neguva zaļo gaismu.

Strauji iesoļojot 2024. gada aprīlī, jauns ierosinājums kļuva par likumu, iegūstot abu partiju atbalstu ASV Pārstāvju palātā. Tas neļauj aizliegt platformu, ja vien ByteDance to nepārdod Amerikas uzņēmumam.

Likums stājās spēkā neskatoties uz TikTok centieniem nodrošināt ASV lietotāju datu privātumu. 2022. gadā uzņēmums pārvietoja visu amerikāņu datus uz Oracle US piederošiem serveriem, kas atrodas valstī. Pēc gada arī tika atvērts pirmais Eiropas datu centrs ar līdzīgu mērķi.

Iespējams, vislejupielādētākā lietotne pasaulē, TikTok pulcē vairāk kā 150 aktīvo lietotāju mēnesī – turklāt tikai ASV. 

Pētnieki ierosina, ka amerikāņi pastiprināti to izmanto, lai tiktu līdzi ziņām. ASV aktīvisti izmanto lietotni, lai izplatītu ziņas, kā arī tā palīdzot maziem uzņēmumiem augt.

Tieši tāpēc digitālo tiesību eksperti ir bažīgi, sekojot ASV lēmumiem.

Keita Ruane no Demokrātijas un tehnoloģiju centra (CDT) saka: “TikTok liegums ievērojami kaitēs simtiem miljonu lietotāju brīvajai izpausmei gan ASV, gan globāli. Viņi izmanto aplikāciju, lai radītu, koplietotu informāciju, saņemtu ziņas un promotētu savus uzņēmumus. Mēs ceram, ka nākamā pārskatīšanas fāze šim nepareizajam likumam būs iespēja labot kļūdu un apturēt tās stāšanos spēkā.”

VPN var palīdzēt?

VPN jeb virtuālais privātais tīkls ir drošības programmatūra, kas šifrē visus interneta savienojumus, lai liegtu trešo pušu pieeju, saglabājot IP adresi noslēpumā. Tas ir vitāli, lai apietu ģeogrāfiskus liegumus. 

Ja ByteDance līdz 19. janvārim nepiekritīs pārdot uzņēmumu, ASV autoritātes varētu liegt TikTok izmantošanu ISP (interneta pakalpojumu sniedzējs) līmenī. Tādā gadījumā VPN būs palīgs, lai izvairītos no ķibelēm.

Vēl kāda opcija ASV valdībai būtu likt aplikāciju veikaliem pilnībā dzēst TikTok no savām platformām. Tādā situācijā to nebūs iespēja lejupielādēt no oficiālām vietnēm.

Eksperti gan brīdina, ka ar šādu pieeju tiek apdraudēti lietotāju dati. ASV iedzīvotājiem nebūs iespēja atjaunināt savas lietotnes, lai labotu drošības kļūdas. Arī ļaunprātīgas programmatūras lejupielādes risks kļūst augsts, izvēloties neoficiālas vietnes kā avotu.

Avots: TechRadar

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt