Tramps apsver sankcijas pret ES amatpersonām par Digitālo pakalpojumu aktu, aizbildinoties ar cenzūru un papildus izmaksām ASV uzņēmumiem.
ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija apsver iespēju piemērot sankcijas Eiropas Savienības (ES) vai dalībvalstu amatpersonām, kas atbildīgas par Digitālo pakalpojumu akta (DPA) īstenošanu.
Par šādu lēmumu ziņojūši divi avoti, kas pārzinot esošo situāciju. Šādu lēmumu varētu pamatot ar Vašingtonas uzskatu, ka šis likums cenzē amerikāņus un rada liekas izmaksas ASV tehnoloģiju uzņēmumiem.
Ja šis lēmums tiks realizēts, tad tas būtu bezprecedenta un vēl vairāk saasinātu attiecības starp ASV un Eiropu.
Tramps rada spiedienu uz ES
Avoti norāda, ka ASV Valsts departamenta augstākās amatpersonas vēl nav pieņēmušas galīgo lēmumu par sankcijām, taču, ja tas notiks, tās visdrīzāk izpaustos kā vīzu ierobežojumi. Nav skaidrs, pret kurām ES vai dalībvalstu amatpersonām šādi ierobežojumi varētu tikt vērsti. Būtiski, ka Trampa administrācija šo jautājumu pārrunāja jau pagājušajā nedēļā.
Šī mēneša sākumā ziņu aģentūra Reuters ziņoja, ka Trampa administrācija ir devusi norādījumus ASV diplomātiem Eiropā sākt lobēšanas kampaņu, lai panāktu opozīciju DPA ar mērķi to grozīt vai atcelt.
Digitālo pakalpojumu akts paredz padarīt tiešsaistes vidi drošāku. Viens no būtiskākajiem akta aspektiem ir liekt lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem aktīvāk cīnīties ar nelikumīgu saturu, sākotn no naida runas līdz pat bērnu seksuālai izmantošanai.
Vašingtona apgalvo, ka ES šādā veidā ievieš “nepamatotus” ierobežojumus vārda brīvībai, īpaši cīnoties ar naida runu, dezinformāciju un maldināšanu. Trampa administrācija uzskata, ka DPA tikai pastiprina šos ierobežojumus.
Sekas un transatlantiskā spriedze
Augusta sākumā Valsts sekretārs Marko Rubio pavēlēja ASV diplomātiem regulāri komunicēt ar ES valdībām un digitālo pakalpojumu iestādēm, paužot ASV bažas par DPA un tā finansiālajām sekām amerikāņu uzņēmumiem.
Rubio jau iepriekš bija draudējis ar vīzu aizliegumiem personām, kas “cenzē” amerikāņu runu, tostarp sociālajos medijos.
Trampa administrācija kopumā ir attālinājusies no tradicionālās ASV politikas, proti, demokrātijas un cilvēktiesību veicināšanas, koncentrējoties vairāk uz divpusējiem tirdzniecības darījumiem. Tomēr tā aktīvi iestājas par jautājumiem, kas saistīti ar labējiem politiķiem un konservatīvo balsu ierobežojumiem tiešsaistē.
Vašingtona nesen piemērojusi sankcijas Brazīlijas Augstākās tiesas tiesnesim, kas uzraudzīja bijušā prezidenta Žaira Bolsonaro lietu, apsūdzot viņu patvaļīgās pirmstiesas aizturēšanās atļaušanā un vārda brīvības ierobežošanā.
ASV amatpersonas arī publiski kritizējušas Eiropas valstis par labējo politiķu apspiešanu un imigrācijas kritikas “cenzēšanu”. Viceprezidents Dž. D. Venss februārī pat pārsteidza Eiropas līderus konferencē, apsūdzot viņus demokrātijas apdraudēšanā.
Tikmēr Eiropas Komisija uzsver, ka DPA mērķis ir nodrošināt drošu vidi tiešsaistē, saglabājot vārda brīvību, un ka apgalvojumi par cenzūru ir nepamatoti.
Avots: Reuters