DeepSeek varētu nākties pilnībā pārtraukt darbību Vācijā, privātuma uzraudzītājiem lietotni dēvējot par “pretlikumīgu saturu”.
DeepSeek drīzumā varētu pazust no Vācijas Apple un Google lietotņu veikaliem. Valsts datu drošības amatpersonas Ķīnā bāzēto mākslīgā intelekta (MI) čatbotu apsūdz lietotāju privātuma pārkāpumos.
“Tas, ka DeepSeek lietotāju datus pārsūta uz Ķīnu ir pretlikumīgi,” tā oficiālā paziņojumā 27. jūnijā sacīja Berlīnes Datu Aizsardzības komisāre Meike Kampa. Kampa aicināja lielos tehnoloģiju gigantus, tostarp Apple un Google, liegt iespēju Vācija lejuplādēt čatbota aplikāciju.
Šis nav pirmais gadījums, kad kāda Eiropas Savienības dalībvalsts aizliedz lietotni. Itālija jau ir spērusi šādu soli, liedzot iespēju lejuplādēt DeepSeek gan Apple App Stora, gan Google Play Store. Liegums stājās spēkā šī gada janvārī un iemesli bija līdzīgi.
Itālija aplikācijau liedza patiesi strauji – apmēram nedēļu pēc tam, kad galvenais ChatGPT sāncencis nonāca tirgū.
Vai DeepSeek pārkāpj ES likumus?
Saskaņā ar Vācijas varas iestādēm, uzņēmums, kas slēpjas aiz DeepSeek AI, proti, Hangzhou DeepSeek Artificial Intelligence Co., pārkāpj Vispārīgās datu aizsardzības regulas (VDAR) panta 1. punktu, kas nosaka, ka, pārsūtot ES pilsoņu personas datus uz trešo valsti, ir nepieciešami “atbilstoši aizsardzības pasākumi”.
Saskaņā ar Kampu, DeepSeek nespēja pārliecināt Vācijas amatpersonas par lietptāju datu aizsardzību brīdī, kad dati tika nosūtīti uz Ķīnu.
“Ķīnas varas iestādēm ir plašas tiesības piekļūt cilvēku privātajiem datiem iekš Ķīnā bāzētiem uzņēmumiem. Turklāt DeepSeek lietotājiem valsts ietvaros nav tādu tiesību uz privātumu un lietderīgu rīku, lai privātumu nodrošinātu, kā tas ir ES iedzīvotājiem,” Kampa turpināja.
Ir vērts pieminēt, ka DeepSeek atjaunoja savu privātuma politiku šī gada 4. jūlijā. Tagad tiek lēsts, ka uzņēmums neveic profilēšanu, kas bija viens no ES privātuma uzraugu izvirzītajiem jautājumiem.
Tomēr citas iepriekš paustās bažas, piemēram, nepārredzama informācija par datu saglabāšanas periodiem, var saglabāties.
Šī gada 6. maijā par datu aizsardzību atbildīgās vācu amatpersonas lūdza Ķīnā bāzētajam uzņēmumam “patvaļīgi izņemt savas aplikācijas no Vācijas lietotņu veikaliem, pārtraukt nelikumīgu datu pārsūtīšanu uz Ķīnu vai izpildīt juridiskās prasības par likumīgu pārsūtīšanu trešām valstīm,” teikts paziņojumā.
Vācijas amatpersonas norādīja, ka DeepSeek šo prasību nav izpildījuši.
Kampa sekojoši lēma par labu implementēt Vācijas tiesības, ko paredz Digitālo pakalpojumu tiesību akta 16. pants, lai ziņotu lietotņu veikalu operatoriem par, viņasprāt, “nelikumīgu saturu”.
Kampa turpināja: “Tāpēc esmu informējusi Google un Apple kā lielāko lietotņu platformu operatorus par šiem pārkāpumiem un sagaidu, ka tie savlaicīgi izskatīs jautājumu par bloķēšanu.”
Lai gan Itālija bija pirmā, kas 2025. gada 28. janvārī sāka izmeklēšanu par DeepSeek datu privātuma un drošības praksi, Francija, Nīderlande, Luksemburga un Portugāle arī izmeklē Ķīnas čatbota politiku saistībā ar iespējamiem VDAR pārkāpumiem.
Vai iespējams izmantot VPN, lai liegumu apietu?
Joprojām ir pāragri spriest, vai pēdējo gadu laikā populārākais Ķīnas produkts pametīs Vācijas tirgu uz visiem laikiem.
Tas, ko mēs zinām, ir, ka DeepSeek teju visā pasaulē ir pakļauts stingrai uzraudzībai, kas nozīmē, ka tehu 97 miljoniem aktīvo mēneša lietotāju varētu rasties nepieciešamība pēc alternatīva veida lietotnes lejupielādēšanai, atjaunošanai un, protams, izmantošanai.
Labāko VPN pakalpojumu izmantošana varētu būt viegls veids, kā šo liegumu apiet. Tas ir pateicoties jaunas IP adreses piešķiršanai, kas rada ilūziju par to, ka sērfojat internetā no pilnīgi citas valsts.
Tomēr, līdzīgi kā īslaicīgā ASV TikTok aizlieguma gadījumā, VPN nebūt nav risinājums, ja DeepSeek tiek aizliegts oficiālajos lietotņu veikalos.
Tas galvenokārt ir tāpēc, ka, izmantojot VPN, netiek viltota jūsu atrašanās vieta, kas saistīta ar lietotņu veikaliem.
Tas nozīmē, ka jums būs “jāatrod cits veids, kā lejupielādēt lietotni, nevis Apple App vai Google Play veikalos,” janvārī ziņu aģentūras TechRadar žurnālistei lēsa Eamonns Magvairs, Proton VPN kontu drošības nodaļas vadītājs.
Tomēr eksperti iesaka to darīt piesardzīgi, jo var saglabāties iespējamās bažas par privātumu.
Avots: TechRadar