Venecuēlas valdība ierobežojusi TikTok, jo sociālajs tīkls nav iecēlis vietējo pārstāvi, liekot iedzīvotāji izmantot VPN.
Venecuēlas iedzīvotāji atkal atsākuši izmanto VPN pakalpojumus, jo varas iestādes ierobežojuās piekļuvi TikTok. Proton VPN apstiprināja, ka reģistrēšanās visā valstī līdz šim ir palielinājusies par 350 %, un šī raksta sagatavošanas laikā pakalpojumu izmantošana joprojām pieaug (sk. grafiku zemāk).
Šāds straujš pieaugums notiek laikā, kad Venecuēlā tiek pārtraukta piekļuve plašsaziņas līdzeklim TikTok. “Sākot no pusnakts, katru dienu vairākas stundas tiek noteikti ierobežojumi”, vakar, 2025. gada 8. janvārī, ziņoja interneta uzraudzības organizācija NetBlocks.
Bloķēšana notiek tāpēc, ka populārā Ķīnas video koplietošanas lietotne nav ievērojusi Venecuēlas Augstākās tiesas noteikto astoņu dienu termiņu, lai ieceltu vietējo pārstāvi.
Venecuēlas ierobežojumu tendence
Tomēr šī nav pirmā reize, kad Venecuēla ierobežo piekļuvi kādai populārai sociālo mediju lietotnei.
Augustā prezidents Nikolass Maduro uz 10 dienām aizliedza lietotni X. Aizliegums sekoja pēc publiska strīda ar lietotnes īpašnieku Īlonu Masku, vienlaikus aicinot boikotēt WhatsApp. Toreiz Maduro arī paziņoja, ka sociālā medija platforma tiek izmantota, lai kūdītu uz vardarbību un radītu politiskus nemierus.
Tiek ziņots, ka vairākas tīmekļa vietnes tika bloķētas arī pēc Venecuēlas prezidenta vēlēšanām, kad jūlija beigās visā valstī izraisījās protesti, apstrīdot rezultātus. “Šajā laikā Proton VPN kļuva par glābšanas līniju daudziem venecuēliešiem, kuri meklēja piekļuvi precīzai informācijai internetā,” sacīja Proton pārstāvis.
Vasaras laikā Proton VPN lietošana Venecuēlā strauji pieauga līdz 51 000% salīdzinājumā ar bāzes līmeni, “padarot Proton VPN par visvairāk lejupielādēto lietotni valstī Google Play,” piebilda eksperts.
Tā kā iedzīvotāji masveidā sāka izmantot šos apiešanas rīkus, iestādes sāka vērsties pret VPN izmantošanu. Daži Proton VPN lietotāji, piemēram, pirms vēlēšanām vispirms sūdzējās par grūtībām piekļūt savām VPN lietotnēm. Reaģējot uz to, pakalpojumu sniedzējs paplašināja savu serveru jaudu, lai labāk apmierinātu Venecuēlas iedzīvotāju vajadzības.
Kas slēpjas aiz TikTok ierobežojuma?
Venecuēlas TikTok bloķēšana notika nedēļu pēc tam, kad Augstākā tiesa (AT) sociālajam tīklam piesprieda 9,7 miljonu EUR naudas sodu par to, ka tas nav ieviesis pasākumus, lai novērstu vīrusu izraisītu izaicinājumu izplatīšanos.
Tiek uzskatīts, ka šie videoklipi, iespējams, nesen izraisīja trīs Venecuēlas bērnu nāvi. Kā ziņoja Associated Press, tiesnese Tanija DeAmelio nepaskaidroja, kā valsts plāno piespiest Ķīnā bāzētajam ByteDance, TikTok mātesuzņēmumam, samaksāt šo naudas sodu.
Starp tiesneses prasībām ir arī prasība, lai TikTok valstī atvērtu biroju, kas nodrošinātu, ka viss kopīgotais saturs atbilst vietējiem tiesību aktiem.
Avots: TechRadar